Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Dýmky a příslušenství - zajímavé dýmky, výrobci, sběratelství, údržba... též výroba, materiál.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Jakub

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod BATRACHOS » 05 srp. 2022, 00:36

Král Lávra píše:Po pauze jsem se pokusil vypořádat s několika kazovými přířezy. Alespoň nějaké dýmky zase zůstanou doma. Zejména jsem zvědav, co místní odborné osazenstvo řekne na mix rustiku s hladkým provedením. Sám jsem se zatím úplně nerozhodl, jestli ano, nebo ne.


28čka tvarově parádní, u takto robustní fajfky mi buldočí krček sedí. Rustik nádherný! :ok: Hladký finiš včetně žilkování a oček dole nádherný! :ok: Barevně ta hladká část zcela fámosní! :ok: Celkově nejlépe zpracovaná fajfka z těch tří.

Dohromady to ale působí, jako když pejsek a kočička pekli dort: všechno super, ale je toho tam až moc. :palm:
Určitě by byla dokonalá bez bočního "průhledu" do žilkování, jak píše Yenetek, jen s hladkým dnem a vrškem hlavičky. Nebo bych i snesl souměrné průhledy z obou stran, pak ale nějak víc citlivě posazené do tvaru hlavičky, tady to končí vepředu jaksi neústrojně a s málo šikmým zakončením. Samozřejmě kdyby byla hladká a měla takovéto žilkování po celém obvodu, tak by to byla fajka pro milionáře. :wink:

Fajfka je to zajímavá, ne že ne, ale spíš tak pro sběratele do sbírky. Na skutečné pravidelné kouření, jako fajfky používám já, by mi to asi časem vadilo. :think:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Král Lávra » 08 srp. 2022, 07:36

Díky za super rozbor.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Král Lávra » 08 srp. 2022, 15:16

Tentokrát zas něco konvenčnějšího.

No. 31image_id: 29022image_id: 29023image_id: 29024image_id: 29025image_id: 29026image_id: 29027
Materiál: briar, nerez, akryl
Vrtání: 33 x 20 mm
Váha: 61 g
D x š x v: 122 x 47 x 43 mm
Filtr: 9 mm
Karnauba
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 08 srp. 2022, 23:07

Paráda! Author patří mezi moje oblíbené tvary a ten tvůj No.31 je zatraceně povedený kousek. Tvar, proporce, krásný rustik, provedení par excellence... Tahle dýmka musí lahodně hřát v dlani i u srdce. "Konvenční" není nadávka, i takovýto klasický kousek má svoji unikátní duši a charisma. Dávám plný počet hvězdiček a přeju, ať ti z ní chutná!
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Král Lávra » 09 srp. 2022, 07:48

Díky moc. Však mě to spíš táhne k těm klasičtějším tvarům a na nějaké divočiny mě moc neužije, maximálně sem tam spíš jako koření. Mimochodem ta pestrost mě na výrobě hrozně baví, pořád jsem nevyzkoušel ani polovinu toho, co mám v hlavě a nápadů spíš přibývá. Navíc jak člověk při výrobě střída spoustu nástrojů, tak i ta vlastní práce je pěkně pestrá. No a jestli No.31 zahřeje v dlani mě, nebo někoho jiného, se ještě uvidí. :puffy:
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod PoKlaT » 09 srp. 2022, 08:09

:clamp: :ok: :clamp: nemaje slov tleskám a ještě navíc slintám Obrázek :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Yetenek » 09 srp. 2022, 15:18

Pěkný - jednak tvarem, a ten rustik děláš opravdu pěkně :ok: .
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Král Lávra » 09 srp. 2022, 17:14

Díky oběma, jsem rád, že se líbí.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod vw1302 » 13 srp. 2022, 19:39

Líbí se mi ten propracovaný-nepravidelný rustik.. Když to porovnám s poslední Jirsovkou, co jsem si koupil, tak nebe a dudy... Dobrá práce :ok:
Uživatelský avatar
vw1302
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 47
Věk: 42
Registrován: 16 zář. 2021, 15:56
Bydliště: Úvaly

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod BATRACHOS » 14 srp. 2022, 12:38

Profesionální práce. :ok:
Perfektní rustik, skvělé sladění barevnosti, spasování náústku etc., o tom už ani nehovořím. Tvar trefený přesně. Předřečníci vyjádřili výborně kvality tvé práce.

... a já ti teď řeknu něco, co když si přečteš, tak si možná řekneš: aby se v tom prase vyznalo, resp. tomu Žabákovi se nezavděčíš...

Ta fajfka je perfektně řemeslně odvedená, klidně by mohla být někde nabízena za pěknou sumu, ale ... :think: je trochu nudná. :think:

Určitě se z ní bude dobře kouřit, asi bych z ní kouřil i poměrně často, ale prostě ... chybí ji k opravdovému mistrovství nějaká jiskra. Prostě něco navíc, to pověstné "granum salis". Nenadchne, abys ztratil dech, když ji vidíš.

To ti říkám zcela upřímně a bez nějakého zlého úmyslu, a už vůbec ne s cílem ti zkazit radost. Dostal ses prostě na level, kde jsou i světoznámí výrobci dýmek a řada jejich dýmek je srovantelná s touhle. Např. proslulý brémský fajfmistr Joura udělal spoustu nudných dýmek. S perfektním žilkováním, dokonale provedené, ale ... jako tak nějak tě nechají chladným. Ale je to Joura, tak to stojí majlant, navíc dnes už další nebudou.

Já vím, že jsem ti k minulé fajfce napsal, že je moc rozpustilá a přeplácaná. Ale v tom to právě vězí. Vkus je věc strašně jemná a balancuje vždy mezi "už moc" a "ještě málo". To, co z Joury a dalších udělalo ty světoznámé fajfkaře, je právě to jediné zrníčko soli, které rozhoduje u precizně vyrobené fajfky klasického tvaru. Nebavíme se o volné tvorbě, to je jiná disciplína a mne osobně nezajímá ... a ty také píšeš, že je ti blízká klasika. To znamená, že vlastně jako tvůrce interpretuješ dobře známé a zavedené standardy ... jako když režisér inscenuje Shakespeara. V dobré inscenaci se z toho nesmí ztratit ten Shakespeare, každý ho v tom musí poznat - ale přitom to musí být nějak nové, svěží, aktuální, uchopené po svém. Mnozí zoufalci to řeší tak, že obléknou např. postavy do ukrajinských uniforem a myslí si, že je to tak ohromně aktuální... :palm:
Přitom jsou inscenace ze šedesátých let, natočené v historických kostýmech, přímo v italských původních lokacích a nijak neseškrtaný text ... a ty šedesátky z toho jen tečou! :clamp: Ale to je to mistrovství!

Tvoje fajfka je perfektně odvedená řemeslná práce. To je hrozně moc. Mnozí se k tomu nikdy nedostanou, nebo jen občas. Ty už děláš každou takhle precizní. To je neuvěřitelné, když tu člověk sleduje ten vývoj od prvních kousků. :clamp:
:idea: To ale znamená, že - aspoň občas - můžeš mít i na víc a proto to píšu. :idea:
K tomu se o tom musí vědět, hodně přemýšlet a stejně to není nikdy jisté. A samozřejmě musí mít člověk ten vrozený talent, vkus a cit v ruce i oku. Ale ten mistrovský talent je sice vrozený, ale musí se probudit. Sám od sebe se nikdo mistrem nestane (a já tedy rozhodně ne, aby bylo jasno :wink: )
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Král Lávra » 15 srp. 2022, 10:16

Díky za podnětný příspěvek, vážím si jej. Právě takovéhle příspěvky jsou jedním z důvodů, proč sem své výtvory dávám.* Už jenom skutečnost, že má tvorba stojí někomu znalému za obsáhlé rozebrání, je svého druhu ocenění. Zatím tedy ještě vidím i nedostatky na řemesle a rozhodně pak mezi představou a výslednou realizací. Každopádně pokud to někdy dotáhnu řemeslně, budu více než spokojen, zatím se pořád ještě vidím jako učedník. Ale to jich ještě pěkný pár budu muset udělat...

Každopádně zpátky k podstatě tvého sdělení. Myslím, že dobře vím, o čem píšeš. Před lety jsem si tím prošel u focení, kdy jsem po nějaké době seznal, že mým výstupem bude při nejlepším solidní řemeslo (a i od toho jsem byl ještě hodně daleko) a tam mi to na rozdíl od výroby dýmek přišlo jako málo. Asi to hodně souvisí s těmi kvanty obrazového materiálu, které se na člověka valí ze všech stran a přidávat k tomu další, mi nějak nedávalo smysl. Výrobu dýmek pak vnímám úplně obráceně. Dýmku vidím jako milý anachronismu, který se jak kdyby nehodí do rychlého digitálního světa, ale možná právě proto je ho o to víc potřeba. Vnitřně mě pak těší, že možní i já svými pokusy maličko přispívám k tomu, že dýmka jako taková přejde i do dalšího století. ** A třeba někde cestou se i v mé tvorbě objeví to „něco navíc“. :wink:

OT:
*Druhým pak je jistý pocit dluhu vůči fóru jako takovém, protože nebýt jej, tak jsem se k dýmce možná nikdy neodhodlal, nebo ji po počátečních nesnázích odložil. A na výrobu by nedošlo zcela jistě.
** Kéž by politická kultura směřovala více k „žít a nechat žít“, pohříchu trend je přesně opačný.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Bentley » 15 srp. 2022, 13:00

Žabáku, to je krásné motivační psaní. Píšeš o balancování na špičce nohy na špičce hory s hlavou blízko nebi. Tam já se nikdy nevyhrabu, sedím udýchanej na balvanu
někde pod vrcholem, ale když jsem se podíval nahoru a zahlédl No.31, hrklo mi v pendlovkách.
Uživatelský avatar
Bentley
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 515
Věk: 64
Registrován: 15 lis. 2006, 10:23
Bydliště: Praha 6

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Král Lávra » 29 srp. 2022, 12:30

Dnes jen rychlá dokumentace toho, čím se poslední dobou zabývám - šelak, damašek... Tady ještě je dost chyb, ale myslím, že už vím, kudy na to a během 1-2 pokusů by to mohlo být solidní. Tahle navíc ještě měla smůlu na kaz, celou dobu nic, nic a u dna kotlíku... :palm: Uvidíme, jestli ji propálím, nebo vydrží. Aspoň otestuji, jak se mi ten šelak bude chovat po zahřátí.

No. 32image_id: 29030image_id: 29031
Materiál: briar, damasteel, akryl, šelak.
Král Lávra
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 137
Registrován: 07 bře. 2018, 11:59
Bydliště: Město, kde by chtěl žít každý

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod MBO » 29 srp. 2022, 17:05

Děláš pěkné dýmky :ok:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Vyrobil jsem novou dýmku a chci se s ní pochlubit II.

Příspěvekod Yetenek » 29 srp. 2022, 21:16

Pěkná dýmka. Jednak tvarem (jsem asi konzerva, ale taková dýmka se mi líbí více než lecjaký úlet), a ten kroužek je taky zajímavý. :ok:
Uživatelský avatar
Yetenek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1736
Věk: 61
Registrován: 11 lis. 2011, 09:53
Bydliště: Sadská

PředchozíDalší

Zpět na O dýmkách a tak...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků