Rady pro středně pokročilého Pražáka

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 02 říj. 2017, 17:02

Dobrý den,

kouřím nepravidelně už pár let, ale posledních pár měsíců jsem začal víc.

Měl jsem nějakou dýmku od Jirsy asi od 19ti let, ale před pár lety jsem si pořídil Peterson Killarney 68, který hezky stojí na stole, když člověk obrací stránky v knihách.
Kouřil jsem Holger Danske s různými aromatickými přichutěmi (vanilka, cherry atd.), teď kouřím Pergamon.

Myslím, že na základní úrovni umím nacpat dýmku, mám v ní správnou vrstvu na stěnách, dokuřuju do konce, jen někdy to trochu přepísknu a pálí v ruce.
Rád bych to ale celé posunul někam dál.

Proto jsem se rozhodl vyzkoušet tři zde často zmiňované tabáky ( Ashton Artisan's, DMT Ironside, SG Navy Flake), jelikož jsem z fóra pochopil, že aromatické tabáky a lá Pergamon nejsou úplně ono.

Taky bych asi neměl v jedné dýmce střídat tabáky. Takže si budu muset pořídit minimálně jednu novou. Nebo jsou tyto tři tabáky na podobné vlně a dají s ekouřit v jedné dýmce?

Jak posunout svoje kouření dýmky dál? Je můj výběr testovaných tabáků dobrý? Je Peterson solidní výrobce? Kam od něj (nebo u něj) dál na podobné finační vlně (do 5000)?

Díky!

Jindřich Jinoch
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod PoKlaT » 03 říj. 2017, 08:39

Výběr máš zajisté dobrý, jak Artisan's Blend,Old Ironsides tak i Virginia Flake jsou skvělé a snad ti budou i latakie chutnat ale to musíš zjistit sám. Na latakie si pořiď dýmku zvlášť v té bys FVF jistě nedocenil. Pokud jsi ochotný investovat 5k do dýmky tak bych se určitě obrátil na některého ze zdejších výrobců, Petersoni vyrábí dýmky ze strojových polotovarů produkovaných ve španělsku, tudíž se mi dnešní cena zdá silně nadsazená. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 09:41

Díky za odpověď.
Takže v té Petersonce můžu kombinovat ty tři druhy co jsem si vybral aniž by se to nějak významně bilo mezi sebou?

A tu novou dýmku tedy na ty latakie, chápu to správně?
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod Rog » 03 říj. 2017, 09:43

Ahoj, v predstavení uvádzaš, že máš rád zadymené whisky, takže určite súhlasím s tým, že by si mal ochutnať latakiové zmesi. Okem Tebou uvedených by som sa nabál skúsiť niečo od firmy Dunhill, kľudne Standard Mixture, alebo Early Morning Pipe. To sa možeš tešiŤ na krásne synergie... :joy: Rozhodne nezanedbaj virginiový smer (Old Gowrie, Dunhill Flake, Best Brown Flake).
S fajkami súhlasím, ale postupne, nehroť to, daj si záležať na výbere. Tie čo máš si nechaj na aromatiky a zaobstaraj si nové dve, jednu na virginie, jednu na latakie.
Skoč si napríklad do Etrafiky na Blanickej ulici, tam Ťa vybavia. Majú fajky od svetových firiem aj miestnych garážových majstrov (a tie sú parádne). Hlavne Ti zasvetene poradia s tabakom a majú aj 10g. vzorky.
Ostatné postupne príde... VaPery, Dark Fired tabaky, mydláky, laná, plugy... Máš sa na čo tešiť.
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 09:53

Etrafiku mám kousek.
U Petersona se mi líbí ta tradice a jakási "ostrovnost", ale pokud říkáte, že to kvalita neodpovídá ceně, tak si rád prohlédnu něco nového. Asi bych chtěl mít Tolkienovskou rovnou typu Dublin, tak uvidíme.

Nakoupím dnes v Blanické ty tři tabáky, o kterých jsem mluvil a zkusím je v Petersonce. Do Vánoc pořídím dvě další dýmky, spěchej pomalu.

Jinak jsem si na základě rad tady na fóru pořídil pět dóz (zavařovačky s drátovým zavíráním a gumovým těsněním), tak snad mi ty tabáky nebudou vysychat. Kouřím jednou denně, zatím tak čtyřikrát, pětkrát týdně.

Díky za Vaše rady!
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod pitrson » 03 říj. 2017, 10:23

Petersonky mam moc rad. Libi se mi jejich tvary a vyhovuje mi i p-lip. Napriklad tenhle shape povazuju za jeden z nejpovedenejsich vubec :ok:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 10:30

pitrson píše:Petersonky mam moc rad. Libi se mi jejich tvary a vyhovuje mi i p-lip. Napriklad tenhle shape povazuju za jeden z nejpovedenejsich vubec :ok:


Ano, mě se taky prostě líbí! A tenhle tvar je povedený. Asi si začnu dělat short list a tohle bude jeho první položka.

Jaké české výrobce doporučujete?
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod Dejmal » 03 říj. 2017, 10:57

Pár jich určitě bude :mryellow: :plaster:

jinak na té Blanické se každé pondělí navečer slézáme, takže není problém se stavit..
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 11:10

Dejmal píše:jinak na té Blanické se každé pondělí navečer slézáme, takže není problém se stavit..


Tak já se tam stavím dnes po práci a trochu se rozkoukám a příští pondělí bych se možná objevil na slezině, díky za pozvání! :wink:
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod BATRACHOS » 03 říj. 2017, 12:03

Nazdar.

O kouření už něco víš. Základy máš za sebou.
Takže zvažuješ, jestli zůstat "trafikovým fajnšmekrem", závislým na dodávce aromatiků podle (zlo)vůle řetězců, nebo zkusit být fajfkařem non plus ultra.

K tomu modelu "non plus ultra" skutečně "nezbytně" potřebuješ "pár" dýmek zakoupit (většina z nás na to má prosklenou vitrínu o 30 až 150 posicích :smoke1: ), ale u dýmkaření zvláště platí: vše chce svůj čas. Takže zvolna :!:

Rozumově zdůvodnitelný argument pro nekonečné hromadění dýmek spočívá ve specifickém aromatu, které se v hlavičce usazuje. Hraje v tom roli mnoho věcí, samozřejmě zejména zvolený tabák, ale např. i tvar dýmky. Z různých dýmek ten samý tabák chutná pro zkušeného kuřáka poměrně odlišně. :idea:

Souhlasím s tím, že Petersonky jsou momentálně poměrně předražené, ale rovněž souhlasím s tím, že v určitém směru jsou to nepřekonatelné fajfky. Takže Petersonky určitě budeš ještě nějaké "nutně potřebovat". :ok:

Nicméně dovolil bych si jistá doporučení:

1. firma Peterson proslula jako výrobce visáků s okovaným krčkem / nástavcem hlavičky a P-lipem na náústku. Ne každému to jistě vyhovuje, ale nelze popřít, že to je jich hlavní síla. Tam se nelze splést a já osobně srovnatelné kvality u srovnatelných tvarů moc nenalézám. Zkrátka fajfka na procházku nebo na práci, kde člověk používá obě ruce a jen občas přehodí fajfku z koutku do koutku, tam nemá Peterson vůbec konkurenci (alespoň na základě mých čtvrtstoletých zkušeností).

NENÍ ALE MOC DŮVOD, PROČ SI OD NICH POŘIZOVAT ROVNÉ FAJFKY, NAVÍC BEZ P-LIPU. Jistě je dělají také skvěle ... ale to i jiní výrobci, tady já žádný primát Petersonek nevidím, a ta předraženost tu je, to nelze popřít. Navíc až se trochu rozkoukáš, tak zjistíš, že zkrátka na určité tvary jsou machři v určité firmě a vyplatí se je pořídit od nich.

PŘÍKLADY:

Savinelli 320:
https://www.etrafika.cz/detail/3147/dym ... i_roma_320

Stanwell 11:
https://www.etrafika.cz/detail/7971/sta ... _rustic_11

Design Berlin:
https://www.etrafika.cz/detail/7797/des ... urberry_18
nebo
https://www.etrafika.cz/detail/9076/des ... rmaster_12

BPK:
https://www.etrafika.cz/detail/14589/bp ... g_rustik_b

Pokud ještě nemáš nízký široký kotlík typu bulldog, rozhodně bych do toho šel, klidně český buldoček BPK. Mnozí si tento tvar nemohou vynachválit na latakie. Cena pohodová, v etrafice bude zkontrolovaný. Kouří se z něj skvěle! Totéž Savinelli 320 - obojí z nás má snad skoro každý a ještě jesm neslyšel stížnost. :smoke1:

Klasické biliardy jsou asi universální, nicméně aromatiky se mi v nich osvědčily ze všech jiných tvarů nejlépe.
Přírodnějším tabákům svědčí spíše hlubší kotlíky s možností rozvoje, jako mají právě visáky.
Obdobně složitě míchané tabáky s výrazným vývojem chuti ... tam potřebuješ velký a vysoký kotlík a tak tu hodinu a půl kouření.
Pokud se rozhodneš pro flaky, pluggy, lana a další komplikovanější řezy tabáku, tak tam vysloveně hodně znamená vysoký úzký kotlík.

Co s tvého výběru tabáků týče, jsou to skvělé kousky a nelze jim nic vytknout. Ale přece jen jisté upozornění zkušenějšího:
Artisan´s blend má v sobě BC a to nejni nejtypičtější latakie, nečekej tedy, že latakie obvykle chutnají takhle.
Old Ironsides zase má celkem orientály, takže ne čistá latakie.
SG super latakie, ale ... firma SG má kolísavou kvalitu a může se ti stát, že v piksle nebude latakie vůbec žádná. :smoke3:
Já bych podpořil předřečníka a doporučil Dunhill. Klidně Early morning, nebo MM 965 (lehká latakie, ale zase orient. Na začátek po aromaticích ale vhodné) nebo i Standard (čistší latakie).

Rozhodně nevynechej přírodnější lehce aromatisované tabáky, např. SG Best Brown flake nebo Erinmore Mixture, nebo i "trafikový" Skandinavik Regular - ideální do biliardů.

Pak jsou tu vysloveně neutrální tabáky viržinského základu, ty ti doporučí jiní, tam nemohu sloužit. Ale je nutné je vyzkoušet!

V neposlední řadě jsou tu "mýdláky" a "lakelandy" typu Ennerdale, Condor a GH Kendal Flake. Zcela specifická chuť - je třeba ochutnat. Někdo tomu propadne, někdo to absolutně nesnese. Zase vhodné do biliardů.
Naposledy upravil BATRACHOS dne 03 říj. 2017, 12:14, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod Dejmal » 03 říj. 2017, 12:07

AtTheGreenDragon píše:
Tak já se tam stavím dnes po práci a trochu se rozkoukám a příští pondělí bych se možná objevil na slezině, díky za pozvání! :wink:



Pokud tam půjdeš, tak nech doma peněženku.... JAk tě zhaftne Vorža, tak jsi v řiti a nejakou novou dýmku, kterou tam nebudeš moct nechat, budeš v to pondělí s námi zakuřovat :mryellow: :mryellow:
Určitě doraz, budeš mít šanci posbírat moudra a ochutnat spoustu tabáků
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 12:46

Dejmal píše:


Porozhlédnul jsem se a na Letgo někdo nabízí Peterson Donnegal za 800,- a vypadá celkem nově. Takže to bude asi má první volba, do eTrafiky jdu pro tabák a trochu se rozkoukat.. *to vydržím* :lol:
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 12:56

BATRACHOS píše:Takže zvažuješ, jestli zůstat "trafikovým fajnšmekrem", závislým na dodávce aromatiků podle (zlo)vůle řetězců, nebo zkusit být fajfkařem non plus ultra.


Děkuju, to byla opravdu úžasná a vyčerpávající odpověď! :smoke6:
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 13:15

BATRACHOS píše:1. firma Peterson proslula jako výrobce visáků s okovaným krčkem / nástavcem hlavičky a P-lipem na náústku. Ne každému to jistě vyhovuje, ale nelze popřít, že to je jich hlavní síla. Tam se nelze splést a já osobně srovnatelné kvality u srovnatelných tvarů moc nenalézám. Zkrátka fajfka na procházku nebo na práci, kde člověk používá obě ruce a jen občas přehodí fajfku z koutku do koutku, tam nemá Peterson vůbec konkurenci (alespoň na základě mých čtvrtstoletých zkušeností).


Tím myslíte, třeba něco takového? https://www.etrafika.cz/detail/9405/pet ... mooth_xl12
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: Rady pro středně pokročilého Pražáka

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 03 říj. 2017, 19:16

Dejmal píše:


No, tak jsem samozřejmě přišel domů s novou dýmkou.. :D :puffy:
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků