Foťáky

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Foťáky

Příspěvekod Mack » 24 dub. 2013, 11:45

Fanýs píše:Jaké ovládací prvky. Stačí spoušť, ostatní umí foťák lépe než já. :plaster:

ano, a když na tom opravdu záleží, tak stačí program, třeba photoshop, který umí ještě daleko více než foťák a já .. :wink:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Re: Foťáky

Příspěvekod Fanys » 02 kvě. 2013, 08:34

Tak konečně došlo na monitor. Ještě potřebuji poradit zda 22" EIZO SX2262WH-BK EcoView nebo tenhle 22" EIZO CG223W-BK. Poznám rozdíl mezi nimi?
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Foťáky

Příspěvekod peťák » 02 kvě. 2013, 09:14

Tak jestli jsou koruny, tak určitě řadu CG (Color Grafic). A jestli poznáš rozdíl? Poznáš, ale záleží na tom. Je třeba řešit kalibraci celého systému, používat u všeho správu barev atp., jinak jsou tovy hozený prachy. Pokud si justuješ fotky sám a třeba doma i tiskněš, tak zkalibrovaný systém je nutnost, aby Ti z tiskárny lezlo to, co vidíš na monitoru. EIZA jsou tedy obecně, nebo alespoň byly, dost slušně nastaveny již z výroby. Druhý pohled na věc je ten, že ty si vyhraješ s adjustováním fotky na svém hifi monitoru, pověsíš to na web a většina ostatních uvidí stejně něco jiného, protože na to koukaj na rozštelovanejch a upatlanejch monitorech notebooků.
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Foťáky

Příspěvekod hop » 02 kvě. 2013, 10:53

Jak píše peťák, pokud je tvým cílem tiskový výstup, pak kvalitní monitor chápu (ale i tak se dá najít kompromis kvalita/cena). Pokud ovšem budeš publikovat online, pak nemá takový monitor absolutně cenu, když většina lidí, kteří tvoji práci uvidí, má spotřební monitor v ceně do 3k Kč...
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Foťáky

Příspěvekod peťák » 02 kvě. 2013, 11:37

Jinak Tě od kvalitního monitoru, kterým EIZO bezesporu je, nechci odrazovat, oči máš jen jedny. Sám koukám na S 2233W, který před lety stál taky asi 16.000,- a jsem max spokojený. Když si vedle něj položím svůj NTB, tak je v obraze neuvěřitelný rozdíl. Resumé dle mě je tedy: máš na to kup CG, jinak si kup SX a určitě neprohloupíš.
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Foťáky

Příspěvekod Fanys » 02 kvě. 2013, 13:53

Díky, již jsem ho objednal. Kalibrovat monitor neumím, ale chci se to naučit. Výstup jsou papírové fotky, ale posílám to do tiskárny. Kupodivu si fotky na papíře jsou podobné s tím co vidím na dosavadním monitoru. Fotky na webu považuji jen za náhledy.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Foťáky

Příspěvekod pitrson » 02 kvě. 2013, 13:57

Koupil bych ten levnejsi a ani bych o tom nepremyslel.. Bude stejne skvelej, a to rozliseni je na tyhle uhloprice imo. optimalni :puffy:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Foťáky

Příspěvekod Fanys » 05 kvě. 2013, 12:00

Když jsem si koupil slušný monitor, tak bych také měl vědět něco o tom, jak ho nastavit. Návod byl přiložen (sice anglicky, ale s tím si poradím) horší je, že nevím co mám nastavovat a proč. Potřeboval bych doporučení na nějakou literaturu, abych si doplnil vzdělání.
Vím, že na to jdu opačným postupem, že jsem nejdříve měl něco vědět a potom chtít lepší monitor. :smoke2:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Foťáky

Příspěvekod hop » 07 kvě. 2013, 00:07

Asi jediný zaručený způsob nastavení, je využít kalibrační sondu. Jenže ta je pěkně drahá. Takže jedině si ji půjčovat (kalibrování by se totiž mělo pravidelně opakovat), ale tady je zas problém, od koho si ji půjčit, protože tu má málokdo.

Jinak pak nezbývá, než nastavovat "amatérsky", a využít kalibrační tabulku (např.: http://jdem.cz/2zpc6) a zkoušet a zkoušet.

Něco k postupům kalibrování:
http://www.ultralab.cz/cs/kalibrace/
http://www.viktorio.net/tisk_kalibrace.php
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Foťáky

Příspěvekod Fanys » 07 kvě. 2013, 07:43

Díky. Tohle jsem také našel. Sonda není problém, jen co budu vědět jak ji použít. Abych to neměl jednoduché, tak to musí být v linuxu.
Asi začnu ze široka. Obnovím si znalosti fyziky z oblasti světla. Přelouskám anglický návod k monitoru. Vyzkouším manipulace s nastavením (zatím je nastaven dle mého pohledu dobře). Do té doby snad seženu návod na práci se sondou v linuxu.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Foťáky

Příspěvekod Jakub » 07 kvě. 2013, 08:18

jen podotknu, že EIZA jsou velice slušně nastavený z výroby... dával bych si hodně velkej pozor abych si to nerozesral.....bez sondy bych se do toho fakt nepouštěl... color management je "alchymistická věda" sama pro sebe.....
Uživatelský avatar
Jakub
President pipE-clubu
President pipE-clubu
 
Příspěvky: 5627
Věk: 59
Registrován: 28 říj. 2007, 21:46
Bydliště: Praha 2, Vinohrady,

Re: Foťáky

Příspěvekod hop » 07 kvě. 2013, 08:28

Práce se sondou by neměla být složitá, pokud vím, software bývá dělán formou průvodce, takže ti to v jednotlivých krocích říká, co máš kde udělat a nastavit.

Co se týká Linuxu tak to neporadím, ale snad to bude podporované.
Uživatelský avatar
hop
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 86
Věk: 46
Registrován: 26 bře. 2013, 00:59
Bydliště: Praha 4 - Chodov

Re: Foťáky

Příspěvekod peťák » 07 kvě. 2013, 09:00

Jak píše Jakub, bez sondy se vtom nevrtej.
Pár odkazů ke kalibraci:
http://michalsrna.cz/clanky/25-eye-one-display-lt
http://www.nikonclub.cz/kalibracni-sond ... #instalace

Pokud by jsi si chtěl sondu koupit:
http://www.dtpobchod.cz/hardware-kalibr ... c1344.html

Mimochodem jsem se díval na podporované OS v odkazu výše a obávám se, že s Linuxem budeš mít asi smolíka.
Uživatelský avatar
peťák
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2030
Věk: 50
Registrován: 05 úno. 2011, 19:18
Bydliště: Mokropsy

Re: Foťáky

Příspěvekod Fanys » 07 kvě. 2013, 10:21

Díky.
:arrow: Jakub: Vrtat se můžu, kvůli tomu jsem si to koupil. První co jsem nastudoval je "all reset", kdy se všechno vrací do továrního nastavení.

Podpora v linuxu. Výrobci podporu obvykle neuvádějí, protože verzí je mnoho a někdo by si mohl stěžovat, že tu jeho to zrovna nepodporuje. Proto než něco koupím, tak nejdříve hledám ne u výrobce, ale na linux fórech jestli již vyřešili podporu. Takže si koupím takovou sondu, ke které najdu ovladač.

P.S. Již jsem našel návod v češtině, takže oprašování Aj se opět odkládá. :ok:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Foťáky

Příspěvekod pitrson » 07 kvě. 2013, 10:31

Hmm, kolikart ji budes potrebovat? Poptam se kolegu, jestli by mi ji nekdo nepucil. I kdyz se da cekat, ze i oni si ji nekde pucili. Btw. u toho monitoru bych cekal nejaky integrovany kalibracni reseni.. :think:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


cron