Tmavnutí dýmek

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod Nevill » 07 úno. 2006, 13:22

Je to fakt, jirsovky tmavnou hodně rychle. Ty nejstarší dvě mám zhruba rok a půl, obě byly původně dost světlé a teď mají takovou spíše tmavě hnědou barvu... Moby Dick byl taky původně velice světlý, kupoval jsem ho loni v létě, a taky znatelně tmavne... :smoke3:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Milos Cerman » 07 úno. 2006, 21:21

Pokud dýmka tmavne rovnoměrně, dá se to snést. Mám ale jednoho světlýho Kršku, a tomu se udělal po čase asi uprostřed hlavičky tmavej pruh. A to není nic moc. :smoke3:

Myslím, že za to může kvalita povrchový úpravy.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Alferi » 07 úno. 2006, 21:59

Hingar mi říkal, že to silně závisí na druhu tabáku. Jednoduše řečeno, čím tmavší tabák (černé aromatiky, latakie), tím víc dřevo tmavne. ... Ale moje Pipa Croci taky znatelně ztmavla (ale ne zase radikálně), přestože z ní kouřím jen čisté Virginie (zpravidla ty světlé druhy).
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod Milos Cerman » 07 úno. 2006, 22:17

Alferi píše:Hingar mi říkal, že to silně závisí na druhu tabáku. Jednoduše řečeno, čím tmavší tabák (černé aromatiky, latakie), tím víc dřevo tmavne. ... Ale moje Pipa Croci taky znatelně ztmavla (ale ne zase radikálně), přestože z ní kouřím jen čisté Virginie (zpravidla ty světlé druhy).


Tak o tom si dovoluji mohutně nesouhlasit. Mluvíme předpolkádám o povrchu hlavičky :?: Na tu nemá tabák vliv :!: leda tak, že je některej tabák poněkud záhřevnější.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Alferi » 07 úno. 2006, 22:22

Milos Cerman píše:
Alferi píše:Hingar mi říkal, že to silně závisí na druhu tabáku. Jednoduše řečeno, čím tmavší tabák (černé aromatiky, latakie), tím víc dřevo tmavne. ... Ale moje Pipa Croci taky znatelně ztmavla (ale ne zase radikálně), přestože z ní kouřím jen čisté Virginie (zpravidla ty světlé druhy).


Tak o tom si dovoluji mohutně nesouhlasit. Mluvíme předpolkádám o povrchu hlavičky :?: Na tu nemá tabák vliv :!: leda tak, že je některej tabák poněkud záhřevnější.

Mě to přišlo taky trochu divný .. nevím. Ale proč by potom tmavly? Potem? Zahříváním moření a povrchu? Tmavnou taky nemořené?
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod Milos Cerman » 07 úno. 2006, 22:28

Alferi píše:.... Ale proč by potom tmavly? Potem? Zahříváním moření a povrchu? Tmavnou taky nemořené?


Vodrána vo tom mluvím :
Některej lak prostě začne tmavnout působením tepla, anebo slunečního záření. No a některej to vydrží :!:
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Alferi » 07 úno. 2006, 22:42

Že tmavne povrch působením tepla z hoření bych pochopil, ale sluncem? Vždycky jsem měl za to, že slunko spíš něco vyšisuje.
Píšeš o tmavnutí laku - myslíš tím předpokládám i ostatní "průhledné" úpravy (vosk) - týká se to tohohle, nebo i moření a jiných barviv? Co ty nemořené dýmky?
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod Šimi » 08 úno. 2006, 02:33

Tak mě jenom napadlo, že přířezy které mám od HOOKA, jsou pěkně skořicově hnědé, no trošku tmavší. Přitom když to člověk vybrousí, bude to světlé. Není to tmavnutí prostě projevem briaru, něco jako tmavnutí nakrájeného jablka?
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod body007 » 08 úno. 2006, 07:16

Šimi píše:Tak mě jenom napadlo, že přířezy které mám od HOOKA, jsou pěkně skořicově hnědé, no trošku tmavší. Přitom když to člověk vybrousí, bude to světlé. Není to tmavnutí prostě projevem briaru, něco jako tmavnutí nakrájeného jablka?


skor ta tmava farba na povrchu bude sposobena varenim briarovych prirezov v kotloch, drevo vseobecne chyta na svetle tmavsiu farbu, tomu sa neda zabranit...
Uživatelský avatar
body007
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 312
Věk: 49
Registrován: 17 zář. 2004, 07:48
Bydliště: Zilina

Příspěvekod imagoo » 08 úno. 2006, 10:13

Alferi píše:Že tmavne povrch působením tepla z hoření bych pochopil, ale sluncem? Vždycky jsem měl za to, že slunko spíš něco vyšisuje.
Píšeš o tmavnutí laku - myslíš tím předpokládám i ostatní "průhledné" úpravy (vosk) - týká se to tohohle, nebo i moření a jiných barviv? Co ty nemořené dýmky?


Vlivem UV záření tmavne i nenalakovaný dřevo - smrk, borovice a spousta dalších. Některé laky to umí trochu zbrzdit, jiné ne.
Uživatelský avatar
imagoo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1024
Věk: 58
Registrován: 21 črc. 2004, 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod bromden » 09 úno. 2006, 12:19

Myslíte si že tmavnutí mj. i působením močky (efekt pěnovka) je zcela nemožné?
Myslím že to není až tak pravděpodobné (vzhledem k tomu že při předělávání dýmky s přírodním povrchem jsem zjistil, že zbarvený byla při povrchu cca jen 0,00.. mm tlustá vrstva...), ale zase nějaký humus - hnus asi v dřevě zůstávat musí, ne?
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Zdenda » 09 úno. 2006, 14:40

Všechny moje nemořené dýmky ( jen c. vosk ) časem docela dost ztmavly. Druh tabáku dle mého soudu neměl na tmavnutí vliv. PS: Klubovka dorazila včera a je super.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

Příspěvekod littlebull » 01 srp. 2006, 05:47

Moje první vlastnoručně vyřezanou dýmku jsem po vybroušení jen napustil carnaubským voskem (Lumberjack od Clou). bez moření měl brijár barvu skořice a dnes (po roce) je o poznání tmavší a "táhne" do odstínu lesního medu. Podle mne jde o spolupůsobení teploty hoření a dalších vlivů (vlhkost vzduchu, pot ruky, kyslík..... stejně jako u jiných dřev a artefaktů, třeba kvrdlačky, poličky..).
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Příspěvekod Vojtěch Regazzo » 01 srp. 2006, 07:50

Snad u vsech mych svetlych dymek dochazi casem k jejich tmavnuti. Po cca roce dostanou krasnou rovnomernou "patinu" a vubec to neni na zavadu.
Jediny problem jsem mel s klubovkou od pana Hapa, kde se mi nedavno objevily 3 velmi tmave fleky. Poslal jsem ji panu Hapovi a on mi odpovedel, ze je tam asi ridsi drevo a tak tudy pronika vlhkost tabaku a proto tato mista ztmavla.
Vysledek je ten, ze mi ji pan Hap namori na odstin orech a tak se fleky ztrati.
Uživatelský avatar
Vojtěch Regazzo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1962
Věk: 48
Registrován: 31 bře. 2005, 13:37
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Nevill » 01 srp. 2006, 09:11

ta moje Cavicchi dostala pěknou tmavou patinu už po nějakých třech měsísích častého kouření ve Finsku... :puffy:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Předchozí

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků