O bruyeru

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod Honzk » 15 dub. 2005, 07:13

Hledal sem přesnej popis bruyeru a našel tento článek :
http://www.ibrno.cz/casopis/2005/01_200 ... _dymky.php
Je to článek od Josefa Stanislava, je o tom co znamená kouřit dýmku a asi by to patřilo do jiné rubriky, ale třeba stojí za přečtění.

Jinak by mě zajímala jedna věc - bruyer je kořen vřesovce stromovitého, jak asi všichni víme, mě by jen zajímalo, jestli třeba někteří výrobci tímto nešetří a nedělají levnější dýmky i z kmene tohoto zákrsku. Kořen má totiž lepší vlastnosti než kmen, tvrdší a hustější a taky pružnější dřevo. Viděl se jednou dýmku, která měla normálně výrůstky na hlavičce (byly zaoblený a uhlazený) a celkově ta hlavička vypadala jako ježek. To byl jasnej důkaz že to bylo z kořene.

Mno a dýmka nonameka, která je podezřele lehká a vypaluje se mi je asi z kmene, proto se chová jaxe chová...

Jenže jak to poznat - možná že dýmky skutečně z kořene mají na dřevě kresbu, která připomíná nějaký kulatý tvary (vyleštěný výrůstky postranních kořenů) je jakoby strakatá strukturou dřeva, kdežto ta z kmene bude mít strukturu jen pruhy. Co si to tom myslíte ?
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Twineryy » 15 dub. 2005, 09:24

Honzk píše:Hledal sem přesnej popis bruyeru a našel tento článek :
http://www.ibrno.cz/casopis/2005/01_200 ... _dymky.php
Je to článek od Josefa Stanislava, je o tom co znamená kouřit dýmku a asi by to patřilo do jiné rubriky, ale třeba stojí za přečtění.

Jinak by mě zajímala jedna věc - bruyer je kořen vřesovce stromovitého, jak asi všichni víme, mě by jen zajímalo, jestli třeba někteří výrobci tímto nešetří a nedělají levnější dýmky i z kmene tohoto zákrsku. Kořen má totiž lepší vlastnosti než kmen, tvrdší a hustější a taky pružnější dřevo. Viděl se jednou dýmku, která měla normálně výrůstky na hlavičce (byly zaoblený a uhlazený) a celkově ta hlavička vypadala jako ježek. To byl jasnej důkaz že to bylo z kořene.

Mno a dýmka nonameka, která je podezřele lehká a vypaluje se mi je asi z kmene, proto se chová jaxe chová...

Jenže jak to poznat - možná že dýmky skutečně z kořene mají na dřevě kresbu, která připomíná nějaký kulatý tvary (vyleštěný výrůstky postranních kořenů) je jakoby strakatá strukturou dřeva, kdežto ta z kmene bude mít strukturu jen pruhy. Co si to tom myslíte ?


Dýmka, která má postraně očka, je vrtaná napříč (dělá to třeba Peterson). Dýmka, která má pruhy nahoru je vrtaná klasicky ve směru vláken a nazývá se flame grain, či straight grain, podle pravidelnosti a hustoty vláken. Obě jsou z kořene. Ještě je nutno rozlišovat, zda je přířez z povrchu kořene (plataux) to má pak ty výrůstky, nebo z vnitřku kořene (ebuchon). Ebuchon nemusí mít tak pravidelnou kresbu, jako plataux. Všechny "normální" dýmky jsou z kořene.

Nicméně to co píšeš není blbost, protože Wolfrick má dýmku zhruba za tři kila, u které se už roky hádáme, jestli je z briaru, nebo ne. Není na ní jediný kaz a co jsem viděl její setřičky, tak na nich taky není a přitom to nemá moc kresbu jako briar. Už jsme i přemejšleli o něčem, jako je lisovanej briar :roll: :lol: , ale mohlo by to bejt z toho kmene. Přitom to byla Wolfrickova první dýmka a nepropálila se, ani nezkysla. Pokud vim, chutná mu z ní dodnes. Objevil jsem tyhle dýmky v Hradci za 250 kč a asi na zkoušku jednu koupim 8) .
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Honzk » 15 dub. 2005, 09:52

To Twineryy :
Díkec za odpověď, zase se mě bude o něco líp vybírat "ty pravý" 8) ....
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Dogtůrek » 15 dub. 2005, 11:00

Twineryy píše: ...Objevil jsem tyhle dýmky v Hradci za 250 kč a asi na zkoušku jednu koupim 8) .


Kde ? Na nějaké levné jsem tu taky koukal, ale nepřišly mi jako briárové.
Uživatelský avatar
Dogtůrek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 331
Věk: 46
Registrován: 29 črc. 2004, 08:16
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Twineryy » 15 dub. 2005, 11:24

Dogtůrek píše:
Twineryy píše: ...Objevil jsem tyhle dýmky v Hradci za 250 kč a asi na zkoušku jednu koupim 8) .


Kde ? Na nějaké levné jsem tu taky koukal, ale nepřišly mi jako briárové.


No právě v tý trafice Styl :lol:
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Twineryy » 15 dub. 2005, 11:26

Honzkova verze, že jsou z kmene briáru mi přijde nejpravděpodobnější. Jednu si koupim a podrobim ji zkoumání. Za ty prachy :D .
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Dogtůrek » 15 dub. 2005, 11:41

Twineryy píše:
Dogtůrek píše:
Twineryy píše: ...Objevil jsem tyhle dýmky v Hradci za 250 kč a asi na zkoušku jednu koupim 8) .


Kde ? Na nějaké levné jsem tu taky koukal, ale nepřišly mi jako briárové.


No právě v tý trafice Styl :lol:


Aha, tak to asi jednu taky vyzkouším. Díky za upozornění.
Uživatelský avatar
Dogtůrek
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 331
Věk: 46
Registrován: 29 črc. 2004, 08:16
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Honzk » 15 dub. 2005, 13:13

Zkusím sehnat něco o tom vřesovci, zatím sem našel toto :
ERICA ARBOREA - VŘESOVEC Stálezelené keříky s jehlicovitými listy.U nás se pěstují venku pouze evropské druhy a to v mnoha kultivarech různých barev. Až na vyjímky rozkvétají vřesovce na jaře nebo v létě protáhlými zvonečky. Pěstované druhy jsou typickými rostlinami vřesovišť a nejlépe vyniknou při plošné výsadbě, kdy vytváří husté koberce.

.... to musí bejt asi docela moooc pěkná rostlina, přemýšlím o zasazení do květináče na balkon - jen tak ze srandy, abych mohl až se mě někdo na návštěvě zeptá, co to je ukázat fajfku a říct : toto a bude čučet asi takhle :shock: :lol:
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Honzk » 15 dub. 2005, 13:25

......mno, je tam toho hodně hlavně na zahraničních stránkách, tento je povedenej....

http://www.ugr.es/~redbome/images/galer ... rborea.jpg


... abych taky něcok tématu - když se mě rozhajcuje fajfka, zjistil sem, že kromě lehkýho zadusání dost pomůže i zakrýt vršek komínu - což nejde když je moc plnej, protože by si člověk opekl palec, ale pokud je už trochu vybafáno, uzavření přístupu kyslíku fachčí celkem dobře....., máte někdo taky takovou zkušenost ?
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod messin » 15 dub. 2005, 13:38

Já to občas taky dělám.
Uživatelský avatar
messin
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 640
Věk: 52
Registrován: 10 bře. 2005, 10:52
Bydliště: Odolena Voda

Příspěvekod wudy » 15 dub. 2005, 13:48

Uživatelský avatar
wudy
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 97
Věk: 43
Registrován: 23 bře. 2005, 13:38
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Příspěvekod Nevill » 15 dub. 2005, 13:53

jen mě v tom článku nějak zaráží to vymazávání medem...není to náhodou takový podobný "recept" jako vylévání alkoholem...? :roll:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Nevill » 15 dub. 2005, 14:00

Twineryy píše:Nicméně to co píšeš není blbost, protože Wolfrick má dýmku zhruba za tři kila, u které se už roky hádáme, jestli je z briaru, nebo ne. Není na ní jediný kaz a co jsem viděl její setřičky, tak na nich taky není a přitom to nemá moc kresbu jako briar. Už jsme i přemejšleli o něčem, jako je lisovanej briar :roll: :lol: , ale mohlo by to bejt z toho kmene. Přitom to byla Wolfrickova první dýmka a nepropálila se, ani nezkysla. Pokud vim, chutná mu z ní dodnes. Objevil jsem tyhle dýmky v Hradci za 250 kč a asi na zkoušku jednu koupim 8) .


Za 250 Kč? Že by prosečská BPK...? No jednu takovou jsem si koupil jako svou úplně první dýmku a po půlroce kouření je stále provozuschopná. Jinak je možné, že nemusí jít o vřesovec stromový, ale o vřesovec bílý... Viz http://nwit.pedf.cuni.cz/musij7do/final/vrobad.htm
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod ttygr » 11 čer. 2005, 22:04

co se týče vymazávání medem a vylévání aljkoholem, už jsem o tom slyšel, ale vždy jen radu: nedělej to. eště mi to nikdo nikdy neřekl jako dobrý tip...:-)) sem holt klikař:-))
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Příspěvekod Šimi » 11 čer. 2005, 22:23

Vymazávání medem doporučuje DUNHIL. To jaksi zaručuje, že to aspoň trochu funguje. Moje zkušenost je, že to nepoznáš. Rada totiž zní jemně vymyzat, vytvořit mikrovrstvu. Cukr zkaramelizuje a vytvoří základ karbonové vrstvy.
Mě se nejvíc osvědčilo vybrousit z kotlíku mořidlo a vyhladit stěny. Potom při opatrném postupném zakuřování není dřevo ani cítit.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Další

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků