Rady pro začátečníka-neustále aktualizováno dalšími

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Příspěvekod shero » 20 zář. 2007, 10:00

mihra píše:Důležitá je i práce s dusátkem. Nedusat silně, jen tak lehce přitlačovat, aby se neodděloval oheň od tabáku. Silným dusáním vlastně oheň zhasínáš. Chce to jen trochu praxe.


Já ještě doplním, že při dusání je vhodné z dýmky bafat, tím se vyhneš tomu, že ti to (kovové) dusátko uhasí.
Uživatelský avatar
shero
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 47
Registrován: 01 bře. 2007, 13:46
Bydliště: Praha

Příspěvekod Fénix » 21 zář. 2007, 10:14

max8888 píše:Jsem úplný začátečník a ze začátku jsem asi moc rychle tahal, protože se mi vespod hlavičky objevil propálený kanálek a ústí do troubele má nepravidelný tvar. Chci se zeptat jak tomu předejít. A ještě která dýmka v nižší cenové kategorii je dobrá pro začátečníka. Respektive u které mám jistotu kvality. Díky
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

ako na dofajcenie fajky

Příspěvekod baronstrasil » 21 zář. 2007, 10:20

prosim poradte mi - chcem dofajcit az na dno ale na konci uz ma dost divnu chut tabak dym je taky "smradlavy" a ked si myslim ze som dofajcil a "vyklepnem" fajku zostane mi tam sice aj popol ale aj drobne zbytky tabaku - ale to uz sa vazne neda dofajcit a aj pre okolie je to smrad a nielen ked fajcim latakiu

a este ked fajcim fajku na etapy mam menej casu cez den takze aj na 3-4 krat fajcim djednu fajku - mam nechat vyhasnut alebo vysipat popol alebo ako na to?
Uživatelský avatar
baronstrasil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 51
Registrován: 19 zář. 2007, 18:29
Bydliště: bratislava

Příspěvekod Fénix » 21 zář. 2007, 10:22

Fénix píše:
max8888 píše:Jsem úplný začátečník a ze začátku jsem asi moc rychle tahal, protože se mi vespod hlavičky objevil propálený kanálek a ústí do troubele má nepravidelný tvar. Chci se zeptat jak tomu předejít. A ještě která dýmka v nižší cenové kategorii je dobrá pro začátečníka. Respektive u které mám jistotu kvality. Díky


Dýmku propálíš obvykle příliš horkým kouřením, nebo intenzivním zapalováním. Na vině může ale být i "jen" špatné dřevo. K horkému kouření např zde. http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?t=505

Jistotu kvality nemáš nikde. Určitě nenapálíš dýmku s meršánovou vložkou, ale bylo by to trochu házení flintzy do žita. Briárová dýmka vždy může schovávat kazy, ale výběrem slušnější značky snížíš pravděpodobnost. K levné dýmce pro začátečníka např zde http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?t=1420 ale popsali jsme tu toho na toto téma víc, takže hladat hledat hledat
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: ako na dofajcenie fajky

Příspěvekod Mike Hill » 21 zář. 2007, 10:41

baronstrasil píše:prosim poradte mi - chcem dofajcit az na dno ale na konci uz ma dost divnu chut tabak dym je taky "smradlavy" a ked si myslim ze som dofajcil a "vyklepnem" fajku zostane mi tam sice aj popol ale aj drobne zbytky tabaku - ale to uz sa vazne neda dofajcit a aj pre okolie je to smrad a nielen ked fajcim latakiu

a este ked fajcim fajku na etapy mam menej casu cez den takze aj na 3-4 krat fajcim djednu fajku - mam nechat vyhasnut alebo vysipat popol alebo ako na to?
...to čo popisuješ mi pripadá ako keby si fajčil z fajky, ktorá nikdy nemá dostatok času na to any poriadne preschla a ak vieš že nemá čas na dofajčenie plného kotlíku, tak si osobne myslím, že by sa nič nestalo, ak si tabak napcháš len do polovice, prípadne do tretiny kotlíka a ten dofajčíš dokonca...
Mike Hill
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 04 bře. 2007, 12:56

Re: ako na dofajcenie fajky

Příspěvekod baronstrasil » 21 zář. 2007, 10:44

Mike Hill píše:
baronstrasil píše:prosim poradte mi - chcem dofajcit az na dno ale na konci uz ma dost divnu chut tabak dym je taky "smradlavy" a ked si myslim ze som dofajcil a "vyklepnem" fajku zostane mi tam sice aj popol ale aj drobne zbytky tabaku - ale to uz sa vazne neda dofajcit a aj pre okolie je to smrad a nielen ked fajcim latakiu

a este ked fajcim fajku na etapy mam menej casu cez den takze aj na 3-4 krat fajcim djednu fajku - mam nechat vyhasnut alebo vysipat popol alebo ako na to?
...to čo popisuješ mi pripadá ako keby si fajčil z fajky, ktorá nikdy nemá dostatok času na to any poriand epreschla a ak vieš že neá čas na dofajčenie plného kotlíku, tak si osobne myslím, že by sa nič nestalo, ak si tabak napcháš len do polovice, prípadne do tretiny kotlíka a ten dofajčíš dokonca...


no nie praveze si davam pozor aby som fajcil z jenej fajky iba raz za den cize odychnut si ma cas - hm neviem proste bud ma tak chutit divne a len simusim zvyknut ale moja predstava je ze to ma byt ta ista chut az do konca iba trochu silnejsia alebo sa mylim? inak mamfajky noname cca 500-800,-

a do polky neviem zatial som rad ze si uz viem ako tak napchat fajku full :)))
Uživatelský avatar
baronstrasil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 51
Registrován: 19 zář. 2007, 18:29
Bydliště: bratislava

HURAA

Příspěvekod baronstrasil » 21 zář. 2007, 11:51

mike teraz som konecne naozaj fajcil fajku :)) zacinam sa do toho dostavat - dym bol az do konca chladny a chutny a na koncimi zostalo len trosku tabaku ale spaleneho nie cerstvehe a popol bolo to mnam az do konca skoro :))) a fajku som ani raz nezohrial viac ako je dobre

je to nova fajka asi 8 raz napchata :))
Uživatelský avatar
baronstrasil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 51
Registrován: 19 zář. 2007, 18:29
Bydliště: bratislava

Příspěvekod Vlk » 21 zář. 2007, 20:09

Baronstrasil: Ten smradlavý a nechutný tabák ve spodku kotlíku je celkem běžný u aromatických tabáků - u mě to tak aspoň většinou je. Ale to bys musel říci, který tabák vlastně kouříš. Většinou to tak ale prostě je, že těch posledních pár tahů před koncem kouření není tak dobrých jako ty jemu předcházející. Pokud je ovšem to, co ti zbyde dole v kotlíku, popel se zbytky tabáku, které jsou ale suché, je možná lepší dýmku vysypat, než si ji při zapalování zbytečně napálit - ale to už tady bylo zmíněno mnohokrát, stačí se podívat zpět.
Uživatelský avatar
Vlk
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 38
Věk: 35
Registrován: 04 led. 2007, 15:58
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod BATRACHOS » 22 zář. 2007, 12:02

Báňám patnáct let, ale tak tři fajfky do týdne, v zimě podstatně míň. Takže nějaké zkušenosti bych měl, ale prohulený "fabrikant" zase nejsem.

Podle mých zkušeností chutná zpočátku fajfka hnusně, protože dřevo lehce odhořívá (uhelnatí), vypalují se různé "pasty, pasti, pastičky" a fajfka navíc saje močku úlně jinak, než zakouřená.

Píši tyhle obecně známé věci proto, že se na základě svých skromných možností domnívám, že nepříliš uspokojivá chuť tabáku na konci souvisí s tím, že se karbon usazuje hlavně po stranách hlavičky a na úplném dně minimálně (to pozná každý při práci s klíčem). Poslední tahy fajfky proto kouříme z nejméně zakouřené části a chuť připomíná fajfku nezakouřenou.
To se samozřejmě násobí tím, když někdo fajfku nedokuřuje do konce - pak ji dole nemá zakouřenou prakticky vůbec a spodek fajfky funguje jako houba na močku.
Samozřejmě se k tomu přidává kvalita tabáku, Planta je tím například charakteristická - tam je dokuřování skutečně nemilé.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod basa333 » 22 zář. 2007, 12:15

spolu s tím k tomu přistupuje skutečnost, že tabák se prostě sytí kouřem, dehtem a všelijakými kondenzáty, které jím procházejí od zapálení a na konci je tím nasycený, takže chutná jinak než na začátku
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Ahoj

Příspěvekod tommas » 28 zář. 2007, 09:55

Ma nekdo zkusenosti s Peterson Filter Dublin? Neco o ni? Dik
Uživatelský avatar
tommas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 67
Věk: 42
Registrován: 06 led. 2007, 11:28
Bydliště: Šumperk

Re: Ahoj

Příspěvekod Fénix » 28 zář. 2007, 11:28

tommas píše:Ma nekdo zkusenosti s Peterson Filter Dublin? Neco o ni? Dik


z této řady byla první klubovka - image_id: 362
je to prostě řada Petersonek jako každá jiná, specifická je barva moření a kovový dvojkroužek
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Re: Ahoj

Příspěvekod tommas » 28 zář. 2007, 11:31

Fénix píše:
tommas píše:Ma nekdo zkusenosti s Peterson Filter Dublin? Neco o ni? Dik


z této řady byla první klubovka - image_id: 362
je to prostě řada Petersonek jako každá jiná, specifická je barva moření a kovový dvojkroužek


Moc pekna.. Dik Fenix.. Chtel sem si obednat neco z Aranu, pak Donegalu a ted mam dalsi prijemne dilema. :D
Uživatelský avatar
tommas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 67
Věk: 42
Registrován: 06 led. 2007, 11:28
Bydliště: Šumperk

tabak

Příspěvekod baronstrasil » 28 zář. 2007, 12:38

no fajcim MB Scotish.. potom Peterson Old Dublin a teraz som si kupil po rokoch Sundays Fantasy zakusok - kazdy tabak z inej fajky a jedenkrat za den cize maju dost casu na vyschnutie - fajky mam 4 lebo som tuhsi fajciar //uz 3 tyzden bez cigariet :))// ale fajku jajcim uz dlho s prestavkami a doteraz to bolo take vselijake kedze nebolo kde ziskat rady - fajky mam zatial "noname" cca 500-800,- drahsie si kupim az ked budem naozaj "vediet" fajcit - uz sa mi podarilo parkrat dofajcit az do konca zostal len popol a suche zbytky tabaku takze pomalicky sa ucim a tym ze inak tlacim fajku a pomalsie fajcim hm takze tak
Uživatelský avatar
baronstrasil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 403
Věk: 51
Registrován: 19 zář. 2007, 18:29
Bydliště: bratislava

Re: ako na dofajcenie fajky

Příspěvekod lvrana » 30 zář. 2007, 13:01

baronstrasil píše:prosim poradte mi - chcem dofajcit az na dno ale na konci uz ma dost divnu chut tabak dym je taky "smradlavy" a ked si myslim ze som dofajcil a "vyklepnem" fajku zostane mi tam sice aj popol ale aj drobne zbytky tabaku - ale to uz sa vazne neda dofajcit a aj pre okolie je to smrad a nielen ked fajcim latakiu

a este ked fajcim fajku na etapy mam menej casu cez den takze aj na 3-4 krat fajcim djednu fajku - mam nechat vyhasnut alebo vysipat popol alebo ako na to?


Chuť tabáku ke konci kouření může být ovlivněna mnoha faktory (typem tabáku, jeho zpracováním před nacpáním, vlhkostí, samotným nacpáním ....) ale nejvíce samozřejmě způsobem kouření celé dýmky. Při vzniku většího množství kondenzátu způsobeném rychlejším (horkým) kouřením, není dokuřování dýmky nejlepším zážitkem ale i tak bych doporučoval vždy dokouřit dýmku až do konce. Pokud se to přesto z nějakých důvodů nepovede, vysypal bych z hlavičky popel a všechny zbytky tabáku, nacpal bych do dýmky trochu nového tabáku (tak do 1/4) a dokouřil bych ji do konce. Poté bych ji nechal delší dobu odpočinout - min. 3 dny ale raději déle.

Kouření dýmky na etapy bych moc nedoporučoval. Právě při kouření na etapy je dokuřování dýmky nehezkým zážitkem. Navíc si raději ani nepředstavuji, co třeba za 3-4 hodiny udělá v hlavičce vlhký tabák s větším či menším množstvím kondenzátu za paseku. Takový opakovaný přístup by za určitých podmínek mohl skončit i zkysnutím dýmky. Při nedostatku času na vykouření celé dýmky přes den bych raději kouření odložil na večer, kdy si ho mohu řádně vychutnat, nabo při opravdu velkém absťáku bych nacpal jen tolik tabáku kolik mi čas dovolí.

Dýmka není cigareta. Na kouření dýmky je přece nejkrásnější ten klid a zádumčivé rozjímání podpořené chutí dobrého tabáčku a sklenkou 12ti leté whisky.
Uživatelský avatar
lvrana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 13
Věk: 55
Registrován: 29 zář. 2007, 15:38
Bydliště: Žďár nad Sázavou

PředchozíDalší

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


cron