Vrtání Brebbia Calabash !?

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Vyroba

Příspěvekod Bardo » 19 led. 2005, 11:06

Zdravicko,
jedna otazečka. Jak se vrtají dýmky typu Brebbia z katalogu 2005 na straně 143. Nějak mě tam nevycházejí úhly. Jak se ten vrták dostane az do baňky? Nebo je to z jiného materiálu a odlejvají dýmky ve formě?
Uživatelský avatar
Bardo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 12 led. 2005, 09:34
Bydliště: Semilsko

Re: Vyroba

Příspěvekod bromden » 19 led. 2005, 11:35

Bardo píše:Zdravicko,
jedna otazečka. Jak se vrtají dýmky typu Brebbia z katalogu 2005 na straně 143. Nějak mě tam nevycházejí úhly. Jak se ten vrták dostane az do baňky? Nebo je to z jiného materiálu a odlejvají dýmky ve formě?


Někde jsem četl, že se při výrobě zvláště "zalomených" a extrémních tvarů leckdy používají i různé bovdenové vrtačky (jako zubařské), takže lze kouřový kanálek vrtat i z hlavičky, nebo lze tento kanálek vrtat i zahnutě a podobně. Co je na tom pravdy nevím, popravdě jsem takto dělanou dýmku nikdy v ruce neměl. To bude asi opět otázka spíše na zanlce jeko je LUBO.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Re: BJARNE

Příspěvekod Jana » 19 led. 2005, 11:44

LUBO píše:pokial sa pamatam, tak JANA si zaobstarala fajku od Bjarne-ho a bola s nou velmi spokojna. dokonca ju vtedy kolegovia, ktori sa na nu pozreli na e-trafike, pochvalili. ja sa uz nepamatam, ako vyzerala, ale mozno mate na mysli rozne fajky.


To byl skutečně dost podařený kousek. Od Bjarne mám asi 10 věcí a myslím, že se tam dá vybrat :wink:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Re: Vyroba

Příspěvekod forgi » 19 led. 2005, 13:25

Bardo píše:Zdravicko,
jedna otazečka. Jak se vrtají dýmky typu Brebbia z katalogu 2005 na straně 143. Nějak mě tam nevycházejí úhly. Jak se ten vrták dostane az do baňky? Nebo je to z jiného materiálu a odlejvají dýmky ve formě?

Ja si myslim, ze je to vrtane rovno a po vyvrtani sa drevo napari a ohne do ziadaneho tvaru. Tak sa robia napriklad zname stolicky Thonet.
Ale mozno je vsetko inak, ako by bol byval povedal nebohy Goldstein :lol:
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Re: Vyroba

Příspěvekod Simon » 19 led. 2005, 13:31

forgi píše:
Bardo píše:Zdravicko,
jedna otazečka. Jak se vrtají dýmky typu Brebbia z katalogu 2005 na straně 143. Nějak mě tam nevycházejí úhly. Jak se ten vrták dostane az do baňky? Nebo je to z jiného materiálu a odlejvají dýmky ve formě?

Ja si myslim, ze je to vrtane rovno a po vyvrtani sa drevo napari a ohne do ziadaneho tvaru. Tak sa robia napriklad zname stolicky Thonet.
Ale mozno je vsetko inak, ako by bol byval povedal nebohy Goldstein :lol:


mas k tomu naparovani nejake blizsi informace? .... chtel bych se o ohybani dreva pokusit v domacich podminkach, ....teda ne dymky, ale nabytek :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Re: Vyroba

Příspěvekod forgi » 19 led. 2005, 13:46

Simon píše:mas k tomu naparovani nejake blizsi informace? .... chtel bych se o ohybani dreva pokusit v domacich podminkach, ....teda ne dymky, ale nabytek :)


Nemam, ale je to velmi jednoduche. Jednoducho to naparujes nad vriacou vodou az kym drevo nie je dostatocne ohybne. Ked mu das tvar ktory chces musis ho niecim zafixovat, nechat dobre vysusit a hotovo.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Re: Vyroba

Příspěvekod Simon » 19 led. 2005, 13:55

forgi píše:
Simon píše:mas k tomu naparovani nejake blizsi informace? .... chtel bych se o ohybani dreva pokusit v domacich podminkach, ....teda ne dymky, ale nabytek :)


Nemam, ale je to velmi jednoduche. Jednoducho to naparujes nad vriacou vodou az kym drevo nie je dostatocne ohybne. Ked mu das tvar ktory chces musis ho niecim zafixovat, nechat dobre vysusit a hotovo.


zkusim ... ja sem prave necekal ze by ta obycejna voda v obycejnem hrnci co produkuje obycejnou paru :) mela stacit a tak pokusy radsi oddaluju :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Re: Vyroba

Příspěvekod forgi » 19 led. 2005, 14:34

Simon píše:zkusim ... ja sem prave necekal ze by ta obycejna voda v obycejnem hrnci co produkuje obycejnou paru :) mela stacit a tak pokusy radsi oddaluju :)

To vies ta "obycajna voda" niekedy dokaze zazraky. Bohuzial aj tie zle, vid Tsunami :cry:
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Re: Vyroba

Příspěvekod Crash » 19 led. 2005, 14:51

Bardo píše:Zdravicko,
jedna otazečka. Jak se vrtají dýmky typu Brebbia z katalogu 2005 na straně 143. Nějak mě tam nevycházejí úhly. Jak se ten vrták dostane az do baňky? Nebo je to z jiného materiálu a odlejvají dýmky ve formě?



ted se na katalog nedotanu, ale myslim, že si dovedu neco podobneho představit.

Videl jsem jednou (ale netvrdim, ze to tak dela kazdy) postup, kde se vrtalo, co úhel dovolil a pa se pokracovalo tak, ze se za zatackou normalne vrtalo skrz troubel pod jinam uhlem, tak aby to vyslo a dira v troubeli se potom zaspuntovala a zabrousila.
Crash
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 112
Věk: 48
Registrován: 10 srp. 2004, 14:11
Bydliště: Praha

Příspěvekod LUBO » 19 led. 2005, 14:55

to CRASH:
ten postup ma Franz Von Matt a Rolando Negoita. obe ukazky boli nedavno uvedene s linkami na Fore Priatelov.
ja si myslim, ze je to vrtane rovno, aj ked frezovanie do obluka existuje, dokaze to napriklad Paronelli.
predpokladam, ze zajtra budem moct napisat presnu odpoved, co sa tyka konkretnych fajok firmy Brebbia.
to ohybanie po napareni s prirovnanim k stolickam Thonet som volakedy davno pisal ako odpoved na extremny NEGOITOV freehand,
image_id: 40
ktory na zaciatku existencie Dymky.net zavesil do galerie DIX. dnes si to uz nemyslim, kedze som videl Paronelli-ho fajky a kedze ten trik Negoitu je uz odhaleny, nie tak davno sme to s Carolco-m diskutovali a prisli tomu na klb. tam je to len sikovne volena forma a vrt ide uplne inac.
to naparovanie briaru dnes uz spochybnujem,hoci som to volakedy povazoval za moznost, ale kedze ohybanie podla mna asi bude fungovat poriadne len v smere vlakien dreva, vzhladom na lucovanie briaru by to nemuselo vzdy vyjst, hlavne, ak by malo drevo v krcku charakter bird_s eye.
Naposledy upravil LUBO dne 19 led. 2005, 15:07, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Re: Vyroba

Příspěvekod Bardo » 19 led. 2005, 14:58

Crash píše:
Bardo píše:Zdravicko,
jedna otazečka. Jak se vrtají dýmky typu Brebbia z katalogu 2005 na straně 143. Nějak mě tam nevycházejí úhly. Jak se ten vrták dostane az do baňky? Nebo je to z jiného materiálu a odlejvají dýmky ve formě?



ted se na katalog nedotanu, ale myslim, že si dovedu neco podobneho představit.

Videl jsem jednou (ale netvrdim, ze to tak dela kazdy) postup, kde se vrtalo, co úhel dovolil a pa se pokracovalo tak, ze se za zatackou normalne vrtalo skrz troubel pod jinam uhlem, tak aby to vyslo a dira v troubeli se potom zaspuntovala a zabrousila.


To se mi zda docela neandrtalsky. Prece jen si myslim, kazdy zasah do materialu musi poskodit jeho vlastnosti. Predstavoval bych si to pro nejake levne a jen tak pro radost delane dymky, ale pro kvalitni dymky ne.
Asi bych se priklonil k nazoru o nahrivani materialu. Ale nevim do jake miry se da briar ohybat. Netusim jeho vlastnosti. A jestli existuji nejake bowdenove vrtacky... vubec netusim.
Uživatelský avatar
Bardo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 12 led. 2005, 09:34
Bydliště: Semilsko

Příspěvekod LUBO » 19 led. 2005, 15:03

to BARDO.
ja som pred par rokmi isiel po stopach takeho vrtania a zhanal som masinu. nie je to vrtacka, ale freza a su to dost drahe stroje, spominala sa cena 90tis silingov, takze som sa tym viac nezaoberal. ale su aj ine triky, ako dosiahnut takyto ucinok, ibaze to uz nie je cisty vrt v jednom kuse.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Fénix » 19 led. 2005, 15:04

Vážně myslíte, že tak tvrdé a teplu odolné dřevo jako briar by šlo ohýbat nad párou? Ptám se vážně, já tomuhle vůbec nerozumím :oops:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Bardo » 19 led. 2005, 15:08

to LUBO:mohl by jsi to tu trochu rozvezt? myslim po technické strance. jak vypadala ta freza a jak dokazala provest zahnuty vrt?a co jsi myslel tim druhym zpusobem ne na jeden vrt. Myslis tim ten zpusob vytvorit jeste jiny otvor pod jinym uhlem a pak ho zaplacnout?
Uživatelský avatar
Bardo
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 12 led. 2005, 09:34
Bydliště: Semilsko

Příspěvekod imagoo » 19 led. 2005, 15:10

Staří dědkové si prý díry do zatáčky u těch svých fajfek propalovali žhavým drátem.
Uživatelský avatar
imagoo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1024
Věk: 58
Registrován: 21 črc. 2004, 23:25
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


cron