Porcelánová dýmka

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Porcelánová dýmka

Příspěvekod moonshadow » 17 led. 2005, 19:48

Zdravim všechny dýmkaře,
v životě jsem nekouřil dýmku (jen vodní - s tou zkušenost mám) a chtěl bych s tím začít. Jenže, když už si nějakou pořídím, tak to bude porcelánová a la Švejk - takové mi úplně učarovaly a prostě ji musim mit. Ale slyšel/četl jsem, že nejsou vůbec na kouření ale víceméně na ozdobu.
Prosimvás napište mi, poraďte mi, všichni co máte aspoň nějakou zkušenost, ať vím, na čem jsem

moc děkuju, moonshadow
moonshadow
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17 led. 2005, 19:18
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod tuton » 17 led. 2005, 20:44

Priznam se, ze uz si nepamatuju jejich nevyhody, ale porcelanky se kourily a i ja se to jednou chystam vyzkouset.

Trochu asi bude problem v nevsakovani mocky. Na to ale nasi chytri predkove vymysleli odlejvak (nebo jak se tomu rika...).
Naposledy upravil tuton dne 17 led. 2005, 20:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod piter » 17 led. 2005, 20:50

to moonshadow: za zkousku nic nedas, vsak ty porcelanky co dela BPK stoji kolem 3-4 stovek . . . . jak rika tuton, i ja nekdy v budoucnu hodlam porcelanku vyzkouset, muze to byt legrace . . . . .sam sem zvedav :)
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jana » 17 led. 2005, 20:55

Porcelánka bude asi dost křehká na běžnej provoz, ne? Briar se po upadnutí běžně nerozbije a navíc bych se osobně bála daleko rychlejšího rozpalování. Ale nevím, osobní zkušenost nemám :?
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Milos Cerman » 17 led. 2005, 21:49

Porcelánka hlavně nesaje vůbec močku, a tak se chová trochu podobně jako meršánka. Pokud ji chceš vyskoušet, nic ti nestojí v cestě.

Tomuhle monstru přináleží název FAJFKA. Stojan na fajfky se zove FAJBERNA.

V první řadě na fajfce skontroluj těsnost -- fajfka je sestavena pomocí korkovejvch špuntů. Pokud netěsní, to se může stát i u fungl nový fajfky, stačí věršinou jejich navlhčení. Vlastní hlavička je vsazena (většinou) do t.zv. vylejváčku, někde se mu říká kolínko. To slouží k zachycení močky, a proto fajfka nebublá, což se občas stane meršánce. Z kolínka vychází troubel, vyrobená většinou z višňového výhonu (vlka). v něm je našroubovaný náůstek. Celá fajfka je obtočená šňůrou, a to proto, že dík dilataci se stává dost běžně, že se během kouření prostě rozloží. Špagát ji drží, aby ti neslítla aš nazem. Byl by to prů..r, i když se říká, že střepy jsou štěstí.
Ať je to jakkoli divný, kouří se docela přijatelně. Čím delší troubel, tím příjemnější a chladnější kouř. ( Vzpomeň si na film C.K. polní maršálek!) Švejk (ve filmu) nekouřil porcelánku, ale dřevěnku. Pokud se ti podaří sehnat tu, má dřevěnou hlavičku, někdy dokonce z bryeru, tak ta se kouří ještě lépe !
Po dokouření fajku nepokládej, vytekla by ti močka. kolínko je možné i vymejt, ale znova kouřit se musí až po jeho vyschnutí.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Prorok » 17 led. 2005, 23:13

jj, presne tak... Hlavicka nevsakuje mocku a proto se to musi kompenzovat dlouhou troubeli - cim delsi, tim mene mocky a chladnejsi kour. Nektere dymky mely i metrovou troubel (tzv. rezervisticke - davaly se vojakum pri odchodu do duchodu).
Hlavne nekoupit misto trojdilne dvojdilnou - bez mokvacku (=kolinko), i kdyz na takovou uz clovek malo narazi...

:idea: btw v souvislosti s temahle dymkama me napadlo zajimave vylepseni: nasypat do mokvacku nebo na dno hlavicky takovy ten Meerschaumgranulat (drcena pena), co se prodava v zahranici na sypani na dno komory... no nezkousel jsem to, pac sem granulat samozrejme nesehnal :roll:
Uživatelský avatar
Prorok
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 175
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 09:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jaroslav » 18 led. 2005, 05:23

S porcelánkou zkušenosti mám a nejsou vůbec nepříjemné. Hodně důležité u této záležitosti je to, že kouř je velmi chladný, takže máš dost dobrou šanci tabák řádně vychutnat.
Co je ale u mě problém, že jsem se s touto fajfkou neodvážil chodit - připadá mi, že ji ani náhodou v zubech neudržím a řachne mi na zem. Takže moje doporučení je křeslo, klid a jít na to.
Uživatelský avatar
Jaroslav
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 137
Věk: 51
Registrován: 21 črc. 2004, 04:11
Bydliště: od Bruntálu

Příspěvekod Milos Cerman » 18 led. 2005, 06:24

Obranu proti vypadnutí fajfky řešili dědkové (hlavně ti bezzubí) nasazením těsnící gumičky z limonádový flašky !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod bromden » 18 led. 2005, 12:38

Jen odbočka zpátky k tématu, jak taková porcelánka chutná? Jako hlína/pěna nebo nějak specificky?
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Qido » 18 led. 2005, 13:29

bromden píše:Kdyby se přidal i ten angličan, co se jmenuje... no, podobně jako ten irskej výrobce dýmek, víte kterej... tak to bude dobrý spojit jednoduchým řešením: dýmku zavěsit na provázek kolem krku, nezapomene se a neupadne... a to ani při klimbání v houpacím křesle :idea:


Mám jisté pochyby. Dýmka jistě neupadne, ale že by se neztratila...? Největší problém přece bejvá najít brejle, který má člověk na nose; s dýmkou na krku to může bejt stejný (kór s tim Němcem a Angličanem) :lol:
Uživatelský avatar
Qido
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 943
Věk: 53
Registrován: 17 srp. 2004, 09:09
Bydliště: Praha

Příspěvekod moonshadow » 28 led. 2005, 09:20

Tož to vám moc děkuju za vaše názory. Určitě si porcelánku co nejdřív pořídím:)
moonshadow
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17 led. 2005, 19:18
Bydliště: Ostrava


Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků