Archiv tabakov

Ty nejzajímavější ukončené diskuse ze všech místností Fora. Jen pro čtení!

Moderátor: Fénix

Archiv tabakov

Příspěvekod forgi » 10 zář. 2004, 08:09

Tak by ma zaujimalo kto z vas ma zalozeny archiv tabakov. Ja mam archiv vin, ale prave uvazujem aj nad tym urobit si archiv tabakov. Ako som sa docital, tak tabak ( tak ako vino) by mal spravnym skladovanim ziskavat na kvalite, tak to idem vyskusat. V suvislosti s tym si asi objednam aj nejake "bulk" balenia tabakov z US.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Re: Archiv tabakov.

Příspěvekod Twineryy » 10 zář. 2004, 08:40

forgi píše:Tak by ma zaujimalo kto z vas ma zalozeny archiv tabakov. Ja mam archiv vin, ale prave uvazujem aj nad tym urobit si archiv tabakov. Ako som sa docital, tak tabak ( tak ako vino) by mal spravnym skladovanim ziskavat na kvalite, tak to idem vyskusat. V suvislosti s tym si asi objednam aj nejake "bulk" balenia tabakov z US.


To abys měl humidorovou místnost ne :lol: :lol: ?
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Re: Archiv tabakov.

Příspěvekod forgi » 10 zář. 2004, 08:46

Twineryy píše:To abys měl humidorovou místnost ne :lol: :lol: ?

no planujem to dat do pivnice ( sklep) kde je viac-menej celorocne rovnaka teplota a nie je tam svetlo. Takze ak sa to zabali do vzduchotesnych obalov mali by tam prebiehat nejake mikrobiologicke procesy, ktore kladne posobia na chut tabaku.
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 10 zář. 2004, 10:35

doporucuju skladovat hlavne virginie a nezkouset cavendishovy tabaky(a asi ani jine aromatiky), ja mam ted 5ti lete samuel gawith grouse moor(asi V) a caledonian original navy cut(V+P), grouse moor je spis anglicky aromatik a imho je na nem trochu poznat, ze ta aromatizace docela dost ustoupila(jeste musim poradne porovnat s novym tabakem), caledonian ovsem vyzral hodne(ale ma podobny problem, je to Dan, cili puvodne neprilis silny tabak a taky lehce aromatizovany)

co sem tak podle tech tabaku a podle zkusenosti z ruznych zdroju odpozoroval, tak na skladovani jsou asi nejlepsi prevazne virginske tabaky(a jejich smesi, V+P), tabak by mel byt spis silny a co nejmene aromatizovany

...aromatiky treba budou lepsi na kratsi skladovani, cert vi

...kazdopadne je to zrani na tabaku hodne znat a urcite to za experimentovani stoji
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Graveir » 10 zář. 2004, 10:39

Simon píše:....
...aromatiky treba budou lepsi na kratsi skladovani, cert vi

...kazdopadne je to zrani na tabaku hodne znat a urcite to za experimentovani stoji


no ja mam asi rocni sunset breeze a oproti cerstvemu zmena k lepsimu tak o 50%. Ma hlubsi chut a je jemnejsi....
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Simon » 10 zář. 2004, 10:43

Graveir píše:
Simon píše:....
...aromatiky treba budou lepsi na kratsi skladovani, cert vi

...kazdopadne je to zrani na tabaku hodne znat a urcite to za experimentovani stoji


no ja mam asi rocni sunset breeze a oproti cerstvemu zmena k lepsimu tak o 50%. Ma hlubsi chut a je jemnejsi....


to verim, ale na tech 5 let to imho nebude, aromatik se na svoji spicku dostane imho vyrazne driv nez prirodni neutral
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod gandalfino » 10 zář. 2004, 15:13

Kdesi jsem četl, že virginie je při správném skladování čím dál tím lepší (nejstarší vzorky, které to potvrdily, byly snad 60leté), u latakií to jde nahoru do 5 let, pak pozvolný pokles (záleží asi na typu směsi), o aromatikách se snad ani nemluvilo.
Každopádně na e-bay jsem před časem viděl Balkan Sobranie v plechu (tj. asi r. 1980 a starší) za víc než 100$.
Uživatelský avatar
gandalfino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 11 srp. 2004, 13:10
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Simon » 10 zář. 2004, 19:12

gandalfino píše:Kdesi jsem četl, že virginie je při správném skladování čím dál tím lepší (nejstarší vzorky, které to potvrdily, byly snad 60leté), u latakií to jde nahoru do 5 let, pak pozvolný pokles (záleží asi na typu směsi), o aromatikách se snad ani nemluvilo.
Každopádně na e-bay jsem před časem viděl Balkan Sobranie v plechu (tj. asi r. 1980 a starší) za víc než 100$.


balkana v plechu bych koupil uz jen kvuliva te plechovce:)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod gandalfino » 14 zář. 2004, 08:55

Simon píše:
gandalfino píše:Kdesi jsem četl, že virginie je při správném skladování čím dál tím lepší (nejstarší vzorky, které to potvrdily, byly snad 60leté), u latakií to jde nahoru do 5 let, pak pozvolný pokles (záleží asi na typu směsi), o aromatikách se snad ani nemluvilo.
Každopádně na e-bay jsem před časem viděl Balkan Sobranie v plechu (tj. asi r. 1980 a starší) za víc než 100$.


balkana v plechu bych koupil uz jen kvuliva te plechovce:)


Jdem napůl? Ty si vezmeš tu krásnou plechovku a mně zbyde ten hnusnej starej dehťák :wink:

Pro všechny čtoucí v ENG je o archivaci tabáků zajímavá stránka tady: http://www.nocturne.org/jason/aging
Uživatelský avatar
gandalfino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 11 srp. 2004, 13:10
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod forgi » 14 zář. 2004, 12:57

gandalfino píše:Pro všechny čtoucí v ENG je o archivaci tabáků zajímavá stránka tady: http://www.nocturne.org/jason/aging


Yes, that is really very usefull link... nema niekto cas a chut z toho prelozit aspon to podstatne?
Uživatelský avatar
forgi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 472
Věk: 62
Registrován: 05 srp. 2004, 19:24
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod gandalfino » 20 zář. 2004, 16:53

forgi píše:
gandalfino píše:Pro všechny čtoucí v ENG je o archivaci tabáků zajímavá stránka tady: http://www.nocturne.org/jason/aging


Yes, that is really very usefull link... nema niekto cas a chut z toho prelozit aspon to podstatne?


No, přeletěl jsem to letem světem - je toho asi 44 stran A4 a shrnul bych to asi následovně:

- Virginie a Perique archivací jen získají na chuti, čím déle, tím líp (nejstarší degustované vzorky byly asi 60leté)
- Latakie se do cca 20 let vylepšuje, pak lehce slábne
- Burley se chová stále mravně až neutrálně

Závěr je, že přírodní tabáky stojí za to archivovat (už po 1-2 letech je znát rozdíl), aromatizované je nejlepší spotřebovat co nejdřív.
Kdo máš uši k slyšení, slyš. 8)
Uživatelský avatar
gandalfino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 11 srp. 2004, 13:10
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod pohodář » 21 zář. 2004, 07:07

U starších latakii v plechu je nebezpečí, že agresivní latakie rozleptá těsnící gumu a vzduch znehodnotí celý tabák. 5 roků je maximum pro uchvání dobré kvality. :(
quote="gandalfino"]Kdesi jsem četl, že virginie je při správném skladování čím dál tím lepší (nejstarší vzorky, které to potvrdily, byly snad 60leté), u latakií to jde nahoru do 5 let, pak pozvolný pokles (záleží asi na typu směsi), o aromatikách se snad ani nemluvilo.
Každopádně na e-bay jsem před časem viděl Balkan Sobranie v plechu (tj. asi r. 1980 a starší) za víc než 100$.[/quote]
Uživatelský avatar
pohodář
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 54
Registrován: 12 srp. 2004, 15:27
Bydliště: Brno

Příspěvekod gandalfino » 22 zář. 2004, 09:40

[quote="pohodář"]U starších latakii v plechu je nebezpečí, že agresivní latakie rozleptá těsnící gumu a vzduch znehodnotí celý tabák. 5 roků je maximum pro uchvání dobré kvality. :(

O takovém nebezpečí slyším teď poprvé - aspoň jsem nezaznamenal žádné negativní ohlasy na třeba až 20leté latakie (Balkan Sobranie) na netu. To "rozleptání" je tvá osobní zkušenost?
Uživatelský avatar
gandalfino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 11 srp. 2004, 13:10
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Milos Cerman » 22 zář. 2004, 10:06

Já sice nemám zájem o vytvoření archivu, ale podařilo se mi vykoupit nějaké končící tabáčky. Jsou v originálníc obalech, zatím neotevřené.
Mám je uložené asi půl roku ve skříňce v ložnici. Minulý týden jsem tam cosi hledal, a celá skříňka voní latakií. Protože se jedná o tabáky staré tak okolo 5ti let věřím, že k jakémusi porušení těsnosti dochází.
Tolik moje zkušenost.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

SKLADOVANIE TABAKOV

Příspěvekod LUBO » 22 zář. 2004, 10:09

prave som vcera v noci prelozil prvy clanok od barbiho o zvlhcovani tabakov a dnes chcem prelozit jeho dalsi o skladovani a archivovani tabakov. clanky poslem fenixovi, nech ich da na tk, ale ten je teraz na dovolenke, pokial niekto chce, mozem mu to poslat, su to kratke veci. v diskusii niektore znamienka nefunguju, takze to nechcem sem importovat.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin


Zpět na Archiv Fora

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků