Plnicí pera

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Milos Cerman » 12 kvě. 2010, 08:49

Takže :
K přípravě duběnkovýho inkoustu se skutečně používá zelená skalice (síran železitý).
Suroviny jsou : Tanin (nejčastěji z duběnek), zelená skalice, voda nebo jiná tekutina (používalo se i pivo) a arabská guma.

Nakonec je to třeba tady : http://cs.wikipedia.org/wiki/Dub%C4%9Bn ... BD_inkoust
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Plnicí pera

Příspěvekod isch » 12 kvě. 2010, 09:55

Ked som niekedy s profesionalnych dovodov pouzival plniace pera (bol som nejak osudom zaviaty velit firme distribujucej v nasom spolocnom state Parker a Waterman :D ) mojim najoblubenejsim atramentom bol Parker De Luxe Mocha. Videl ste ho niekdo este v predaji?
Uživatelský avatar
isch
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 944
Věk: 58
Registrován: 24 pro. 2006, 13:27
Bydliště: Bratislava

Re: Plnicí pera

Příspěvekod kenny63 » 23 kvě. 2010, 01:52

Zdravím,

koukám,pročítám a zjišťuji, že se mne tady bude zamlouvat.Teď se jen modlit i když moc věřící nejsem :plaster: abych měl čas se sem vždy mrknout :mryellow: tady je totiž všechno co mám rád a o čem se můžu bavit, aniž by někdo protáčel očima.Jelikož jsem tak trochu ujetý :lol: a jsem rád,že nejsem v tomto sám,tedy na plnicí pera ,protože většině lidí je jedno s čím píšou, tedy aspoň takový je můj dojem, tak to mne tedy jedno není a nikdy nebylo.Vždy jsem se snažil mít nejlepší propisku,pero, atd. a byla to jak jsem se zmínil vždy má posedlost, mít něco pěkného, zajímavého a něco s čím se opravdu pěkně píše.
No a když jsem se vyučil, udělal školy a přišel z vojny, tak vlastně jsem měl práci, že jsem byl i u zdroje a mohl si vybrat s čím budu to či ono psát,vypisovat,podepisovat.Obzvláště to pak potěší, když Vás protistrana pochválí, nebo ho zaujme,co to vlastně máte za pero, či propisku. Píši tedy o peru Zn.PARKER které jsem dostal od táty jednou když jsem ještě chodil na základku a donesl jsem pěkný vysvědčení.Střežil jsem si ho jako oko v hlavě a mám ho dodnes, sice uložený, tak přesto, že to je řada let a "trochu" se poměry zlepšily,tak jsem buď měl to štěstí,že jsem nějaké dostával,pozornost, narozky atd,atd.... či jsem si dělal radost sám a pera Parker si po řadu let kupoval a kupuji,Používám je dodnes, sice ale o trochu lepší,tedy vyšší třídu, než co jsem měl na počátcích, ale bez PARKRA pracovní den si neumím představit :lol:
kenny63
Účet zrušen
 
Příspěvky: 23
Registrován: 21 kvě. 2010, 22:51

Re: Plnicí pera

Příspěvekod jersey.se » 26 črc. 2010, 09:01

pitrson píše:Proste je to divny cislo. Bud to maj pozlatit poradne ryzim zlatem, nebo, kdyz uz na ryzost dlabou, pouzit vic 'legovany' (18-20kt) aby to bylo dost tvrdy a hned se to nevosmatalo. Imho. zlacenej povrch na predmetu, jako je pero, navic v oblasti uchopu, je blbost. Nic nevypada odpudivejc, nez ohmatany cerny fleky ve zlaty :smoke3:

Jj, asi tak :puffy:


Me to divne neprijde, 24 karatove zlato je zvoleno s ohledem na funkcnost - takovy povrch je odolnejsi a vypada porad jeste jako zlato a ohmatat prilis nelze. Navic to neni zadne pozlatko, ale je to funkcni pokoveni pri kterem dochazi k vyraznemu zlepseni mechanickych i optickych vlastnosti a trvanlivosti vyrobku. Uznejme, ze klips jako celek odlity ze zlate slitiny by byl jaksi naprosty nesmysl. Neco jineho je hrot ze zlate slitiny. Pise se s nim opravdu mnohem lip, protoze se daleko lepe prispusobi stylu psani, naopak pozlaceny hrot je celkem nesmysl, protoze samotna spicka byva pokovena jinym kovem nez zlatou slitinou z duvodu odolnosti vuci abrazi. Ovsem hrot ze zlate slitiny prakticky zdvojnasobi cenu kvalitniho pera.

Jinak nedavno jsem take opet podlehl kouzlu psani perem. Zacal jsem perem Regal a Senator, coz jsou levna pera v radu do dvou stovek, ovsem Regal potreboval znacne seridit hrot nez zacal psat uspokojive, zatimco Senator psal skvele od prvniho naplneni. Pote jsem reaktivoval Parkere 51 po dedovi (design z roku 1941, tento kousek vyroben koncem padesatych let) a take jsem ziskal jednoho Sheaffera serie 300 (Soudobe Parkery moc nemusim), ktery je nyni tim nejlepsim co mam, psat s nim je neskutecny pocit. Neni zlaceny, jen uslechtila a skvele zpracovana ocel a kvalitni lak, hrot ocelovy pokoveny ve spicce slitinou iridia.

Jak jsem zjistil, inkoust dela z pocitu z psani hodne a ne kazdy inkoust sedne kazdemu peru. Nejedna se tedy ani o prijemnost barvy pro oko, ale take o tekutost inkoustu a jeho roztirani perem. Inkoust ma take fungovat jako lubrikant a kazdy jinak maze. Zacal jsem inkousty Pelikan, ale jejich modre barvy opticky nejsou nic moc a cerna sice napohled vypada velmi dobre, ale v mych perech spatne tekla. Pote me ponekud zklamal originalni inkoust Sheaffer svou prumernou tekutosti a neprilis vyraznou barvou. Pak jsem ovsem vyzkousel inkousty DIAMINE a vse se zmenilo. Inkousty Diamine jsou velmi kvalitni, napriklad Majestic Blue/Black vynika pri psani nadherne hustou cerni, ktera pri zasychani prechazi do hluboce modreho podtonu, a to vse pri naprosto uzasne tekutosti zajistujici peru idealni mazani. Na strance vypada opravdu elegantne a honosne. Pro meho Sheaffera je to naprosto vyhovujici inkoust, asi do nej uz nikdy nedam nic jineho. Parkera jsem naplnil prozmenu odstunem Umber. Neveril bych jak se tento starik zmenil. Driv jsem ho trapil ceskym inkoustem, ktery mu evidentne naprosto nevyhovoval. Odstin Umber vynika prijemne uklidnujici stredne zelenou barvou, ktera vypada dostatecne reprezentativne a sofistikovane napriklad na pracovnich zapisech. O tekutosti plati to same co pro predchozi - naprosto idealni.
Uživatelský avatar
jersey.se
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 982
Věk: 46
Registrován: 02 led. 2008, 19:35
Bydliště: Praha 666

Re: Plnicí pera

Příspěvekod pitrson » 26 črc. 2010, 10:18

jersey.se píše:Me to divne neprijde, 24 karatove zlato je zvoleno s ohledem na funkcnost - ...

To prave zvoleno nebylo, kupodivu. Ryzi pro efekt a dobrej pocit chapu, 18k pro vetsi odolnost taky.
jersey.se píše:...takovy povrch je odolnejsi a vypada porad jeste jako zlato a ohmatat prilis nelze.

proc by 'ryzi' zlato nemelo vypadat jako zlato? Btw. ze nejde ohmatat? :smoke5:
jersey.se píše:Navic to neni zadne pozlatko, ale je to funkcni pokoveni ...

Tak tady nevim, kde beres tu jistotu. Ja si prave myslim, ze to funkcni pokoveni je tensi nez bezne pozlatko :puffy:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 27 črc. 2010, 13:30

jersey.se píše:Jak jsem zjistil, inkoust dela z pocitu z psani hodne a ne kazdy inkoust sedne kazdemu peru. Nejedna se tedy ani o prijemnost barvy pro oko, ale take o tekutost inkoustu a jeho roztirani perem. Inkoust ma take fungovat jako lubrikant a kazdy jinak maze. Zacal jsem inkousty Pelikan, ale jejich modre barvy opticky nejsou nic moc a cerna sice napohled vypada velmi dobre, ale v mych perech spatne tekla. Pote me ponekud zklamal originalni inkoust Sheaffer svou prumernou tekutosti a neprilis vyraznou barvou. Pak jsem ovsem vyzkousel inkousty DIAMINE a vse se zmenilo. Inkousty Diamine jsou velmi kvalitni, napriklad Majestic Blue/Black vynika pri psani nadherne hustou cerni, ktera pri zasychani prechazi do hluboce modreho podtonu, a to vse pri naprosto uzasne tekutosti zajistujici peru idealni mazani. Na strance vypada opravdu elegantne a honosne. Pro meho Sheaffera je to naprosto vyhovujici inkoust, asi do nej uz nikdy nedam nic jineho. Parkera jsem naplnil prozmenu odstunem Umber. Neveril bych jak se tento starik zmenil. Driv jsem ho trapil ceskym inkoustem, ktery mu evidentne naprosto nevyhovoval. Odstin Umber vynika prijemne uklidnujici stredne zelenou barvou, ktera vypada dostatecne reprezentativne a sofistikovane napriklad na pracovnich zapisech. O tekutosti plati to same co pro predchozi - naprosto idealni.


Tak jsem na rozpacích, jestli nečtu reklamu na prací prášky :?: :?: :?:
Tedy, když za to někoho platí, tak to snad i s přivřením všeho, co jsem přivřít schopen včetně prstů do dveří, chápu. Ale takhle? :shock: :smoke3: :shock:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod jersey.se » 27 črc. 2010, 13:32

Tak tento útok opravdu nechápu. :roll:
Mluvil jsem o své zkušenosti. Pravděpodobně budou lepší například inkousty Noodlers, ale ty jsem nevyzkoušel. Pokud Tě mé líčení irituje, pak mi nezbývá než doporučit Ti připsat něco podobného pod většinu zde publikovaných recenzí tabáků.
Uživatelský avatar
jersey.se
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 982
Věk: 46
Registrován: 02 led. 2008, 19:35
Bydliště: Praha 666

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 27 črc. 2010, 14:00

... jsem rozhodně nechtěl ranit Tvou křehkou dušičku. :pray:
O útoku nemůže být řeči. :wink:

Jsem vyjádřil - a po Tvém potvrzení jej musím stupňovaně zopakovat - jen podiv nad tím, že barva inkoustu při psaní vyvolává v někom pocity adekvátní senzorickým vjemům při kouření fajfky.

On zrak je distanční, čili subjekt-objektový perceptivní orgán. Tedy nutně vždy v sobě zahrnuje "abštand".
Což u chuti a vůně je právě naopak. Tam jsou ty intimní zkušenosti jedinou relevantní silou, u zrakového vjemu ne. :naughty:
(U barev je to trochu složitější, tam panuje dost nejednota, ale stejně mi to přijde trochu "zu moc" rozechvělé a ... hebké a ... uspokojující a kdovíco za verbuňkovou frázi si vybavím ... na chlapa Tvých rozměrů).

Proto mne to jen kapánek překvapilo, nic víc - a taky nic míň. Ale rozhodně ne ve zlém. :smoke5:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Fanys » 27 črc. 2010, 14:36

Divím se, že zrovna Ty nechápeš poetické vyjádření. Po Tvé ódě na uzené šprotí ocásky bych to nečekal. :shock:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 27 črc. 2010, 14:44

Poetické a ala reklamní... to je jako rozdíl tabáky.cz a Stanislawowy popisky.

Právěže mi ten Jerseyho srdceryv silně evokuje "poctivou špetku pomeranče pro pravé znalce", až jsem skoro byl na vážkách, jestli to píše úplně vážně - jsa znám coby uznávaný recesist.

Vlastně jsem spíš čekal odpověď typu "ha, ha, Žabáku, nemáš smysl pro jemný sarkasmus mezi řádky" nebo něco v tom smyslu, abych se utvrdil v tom, že to zdejší fajfmen nemůže myslet úplně vážně.
Jenže Jerseyho odpověď tedy zněla smrtelně vážně. :shock:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Fanys » 27 črc. 2010, 15:08

Když budu poeticky popisovat krásy své milenky, tak to také nazveš reklamou? On ten inkoust miluje a není co řešit. Úplně ho chápu.
P.S. To opěvování dýmek v některých vláknech považuješ za reklamu výrobců nebo projev radosti čerstvých majitelů?
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Plnicí pera

Příspěvekod pitrson » 27 črc. 2010, 15:24

jersey.se píše:Tak tento útok opravdu nechápu. :roll:

Aha, vy se asi neznate, toz predstavim - to je Batrachos. Nejakou dobu tu moc nebyl, ale jak se divam, uz je z5 v plne parade a forum nam pekne ozvlastnuje :smoke5:
Ber to v klidu :wink:
:ot:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod beda » 28 črc. 2010, 00:23

BATRACHOS píše:... jsem rozhodně nechtěl ranit Tvou křehkou dušičku. :pray:
O útoku nemůže být řeči. :wink:

Jsem vyjádřil - a po Tvém potvrzení jej musím stupňovaně zopakovat - jen podiv nad tím, že barva inkoustu při psaní vyvolává v někom pocity adekvátní senzorickým vjemům při kouření fajfky.

On zrak je distanční, čili subjekt-objektový perceptivní orgán. Tedy nutně vždy v sobě zahrnuje "abštand".
Což u chuti a vůně je právě naopak. Tam jsou ty intimní zkušenosti jedinou relevantní silou, u zrakového vjemu ne. :naughty:
(U barev je to trochu složitější, tam panuje dost nejednota, ale stejně mi to přijde trochu "zu moc" rozechvělé a ... hebké a ... uspokojující a kdovíco za verbuňkovou frázi si vybavím ... na chlapa Tvých rozměrů).

Proto mne to jen kapánek překvapilo, nic víc - a taky nic míň. Ale rozhodně ne ve zlém. :smoke5:

Ale ale BRATRACHU. Zrak a zření je prožitek vědomého vnímání, nikoliv orgán. Viděné existuje ve vědomí, nikoliv v oku, nebo dokonce nějak objektivně před ním. Je to stejný jako s chutěma, je to taky jen a jen tvůj vlastní intimní prožitek. Žádnej abštand neexistuje. Snad nejsi atomista co neví o tom, že částice se jeví jako pole a naopak podle toho, v co pozorovatel věří a co očekává :twisted: Doporučuju kvantovou a subkvantovou mechaniku a nějaký vlastní experiment se smyslovou deprivací, nebo dunkel terapií. To jen tak aby se vědělo o tom, že se je na co koukat i bez toho, aby ve skutečnosti bylo něco očima vidět. Subjekt a objekt zkrátka neexistují, je to fantazie lidského ega plynoucí z vlastního pocitu jedinečnosti a oddělenosti. Smrt, či jiné formy transformace ega vždy bytost uvědomí o tom, že je jen součástí nerozděleného prostoročasového kontinua a že jakákoliv pomyslná hranice ve světě je jen hranicí schopnosti si představit veškerenstvo jednotné.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 28 črc. 2010, 01:15

No jo.
Ty zkušenosti právě mám.
Takže vím, že právě vůbec nejsou o zraku. :wink:
Ale stojí za to. :ok:

Jinak co se abštandu týče, samozřejmě je tu a neustále. Ten základní se jmenuje řeč. Doporučuji Nietzscheho rozhovor s hovadem, v němž kráva nikdy nevyposlechne celou větu, protože žije stálou přítomností, tudíž zapomene předchozí větné členy. :lol:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Fénix » 28 črc. 2010, 08:34

chlapci, přeřezávejte si kšandy někde, kde nebudete OT
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků