Plnicí pera

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 28 črc. 2010, 08:41

Literární téma se snad k plnicím perům hodí mnohem lépe než debaty o tom, kolik kde které stojí, ne?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod jersey.se » 28 črc. 2010, 12:18

BATRACHOS píše:... jsem rozhodně nechtěl ranit Tvou křehkou dušičku. :pray:
O útoku nemůže být řeči. :wink:

Jsem vyjádřil - a po Tvém potvrzení jej musím stupňovaně zopakovat - jen podiv nad tím, že barva inkoustu při psaní vyvolává v někom pocity adekvátní senzorickým vjemům při kouření fajfky.

On zrak je distanční, čili subjekt-objektový perceptivní orgán. Tedy nutně vždy v sobě zahrnuje "abštand".
Což u chuti a vůně je právě naopak. Tam jsou ty intimní zkušenosti jedinou relevantní silou, u zrakového vjemu ne. :naughty:
(U barev je to trochu složitější, tam panuje dost nejednota, ale stejně mi to přijde trochu "zu moc" rozechvělé a ... hebké a ... uspokojující a kdovíco za verbuňkovou frázi si vybavím ... na chlapa Tvých rozměrů).

Proto mne to jen kapánek překvapilo, nic víc - a taky nic míň. Ale rozhodně ne ve zlém. :smoke5:


Rozhodně jsi neranil mou dušičku, jen jsem byl bez pardónu nasrán kritikou od někoho, kdo nota bene ani neumí pořádně číst, případně interpretovat fakta. Ve skutečnosti nevím, co vlastně chceš výše říct. Přes okázalou snahu imponovat svou sečtělostí, která ústí v něco, co má být "učeně nečitelné", tedy poněkud samoúčelné, se mi zdá, že vlastně říkáš: Ano asi máš pravdu, u hodnocení tabáků je to ještě subjektivnější, ale protože vše je relativní, já mám vlastně taky pravdu. Další problém spatřuji v prostém faktu, že nebereš v potaz to, že ani tolik nekladu důraz na subjektivní vnímání barvy (kde kupodivu v běžné populaci v dané komunitě stejně neexistuje přílišná nejednota, což lze poměrně snadno dokázat), ale také na mechanické vlastnosti inkoustu jako je tekutost, sytost, neboli v tomto případě můžeme mluvit o krycích schopnostech a lubrikační vlastnosti. Toto nejsou zrovna subjektivní hodnoty. Ano, uznávám, kvantová fyzika potvrzuje, že ovlivňuji výsledek už v momentě, kdy jej začnu chtít změřit, ale tady se mi nejedná o absolutní veličinu, ale spíš o rozdíl oproti předchozím typům inkoustů se kterými jsem dříve psal. Ten je velký a dá se jistě v uvedených charakteristikách snadno změřit i v laboratoři. Pokud se Tě dotklo, že jsem si dovolil přidat vlastní subjektivní názor, že napsaná stránka pak vypadá honosně nebo sofistikovaně, pak se hluboce kaju, páchám sepuku a žádám o zrušení sekcí pro popis nebo hodnocení čehokoliv a omezení se pouze na objednávání klubových předmětů a svolávání se na srazy.
Uživatelský avatar
jersey.se
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 982
Věk: 46
Registrován: 02 led. 2008, 19:35
Bydliště: Praha 666

Re: Plnicí pera

Příspěvekod isch » 28 črc. 2010, 13:04

:arrow: jersey.se, BATRACHOS
potreboval by som pokosit travnik a nastiepat asi 6 kubikov dreva. Nemozem Vas pozvat ku mne na chalupu a tam sa tato tema nejak uzavrie :alfajka: :plaster: ?
:ot:
jersey.se píše:kritikou od někoho, kdo nota bene ani neumí pořádně číst, případně interpretovat fakta. Přes okázalou snahu imponovat svou sečtělostí, která ústí v něco, co má být "učeně nečitelné", tedy poněkud samoúčelné


jersey.se :clamp: :clamp: :clamp: Ak si na tuto myslienku nerobis vyhradny narok, rad si ju niekam skopirujem a s prislusnou citaciou ju niekolkokrat do mesiaca pouzijem ako odpoved kolegovi zabakovi. :D
Uživatelský avatar
isch
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 944
Věk: 58
Registrován: 24 pro. 2006, 13:27
Bydliště: Bratislava

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Fanys » 28 črc. 2010, 13:18

jersey.se píše:kritikou od někoho, kdo nota bene ani neumí pořádně číst, případně interpretovat fakta. Přes okázalou snahu imponovat svou sečtělostí, která ústí v něco, co má být "učeně nečitelné", tedy poněkud samoúčelné
isch píše:
jersey.se :clamp: :clamp: :clamp: Ak si na tuto myslienku nerobis vyhradny narok, rad si ju niekam skopirujem a s prislusnou citaciou ju niekolkokrat do mesiaca pouzijem ako odpoved kolegovi zabakovi. :D

Možná by bylo stručnější sehnat smajlíka, který si ťuká na čelo.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 28 črc. 2010, 14:56

:arrow: Jersey

Ano, ta rozkoš z lubrikační schopnosti konkrétního inkoustu mi také přišla těžko uvěřitelná. To máš naprostou pravdu. Asi mám malou představivost.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 29 črc. 2010, 00:44

:arrow: Kamzik
Ale vůbec ne - chyba bude, jak se ukazuje, na mé straně.
Já si prostě nedokážu představit, že tohle má být autentická výpověď:
Odstin Umber vynika prijemne uklidnujici stredne zelenou barvou, ktera vypada dostatecne reprezentativne a sofistikovane napriklad na pracovnich zapisech.
To je pro mne reklamní popisek v zásilkovém katalogu.
Ale pokud někdo při psaní TOHLE :shock: pociťuje, včetně sofistikovanosti a vynikání příjemným uklidňováním, tak to je opravdu nad moje chápání. Pro mne jsou to podvědomě vmasírované fráze.
Ale někdo má třeba i ty čistoskvoucí zážitky z praní...

Jinak chápu, že se někomu jedním perem lépe píše tím inkoustem a jiným perem s jiným, a beru to jako zajímavou informaci. Ale prožívání s tím celkem nemá co dělat - jde to snáze, nebo hůře. Totiž napsat text, o který jediný jde.

EDIT: reakce na Kamzikuv smazany prispevek
Naposledy upravil BATRACHOS dne 29 črc. 2010, 00:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Kamzik » 29 črc. 2010, 00:49

Ach jo, já to mezitím už smazal a už to nevrátím... :(

Ad "reklamní, vmasírované fráze" - pro mě zajímavý příspěvek k tématu "řečových her" . Tebou citovaná věta, to je fakt, tu rétoriku připomíná (předtím mi nedošlo, že právě o tohle Ti jde, nepochopil jsem to - prostě jsem v původním příspěvku hledal primárně sdělení a formu neřešil - a Ty sis zase všiml spíše té formy) - ale odpovědí na to, proč, může být více. Čistě analyticky vzato od náhody po záměr. Samotného mě to nenapadlo, dokud jsi to takhle neocitoval. Osobně bych se přikláněl k teorii, že v českém jazyce většina informací o inkoustech a perech má primárně obchodní charakter (popisy inkoustů ne eshopech atd.) - a když člověk hledá jazykové prostředky, jak se o inkoustech vyjadřovat, do jisté míry je (ne)vědomky převezme jako první, co se nabízí. Ale to už je hodně :ot:
Máme aspoň námět na debatu o jazyce. :D

Ale prožívání s tím celkem nemá co dělat - jde to snáze, nebo hůře. Totiž napsat text, o který jediný jde.


Podle mě záleží na tom, co píšeš, potažmo proč. Nedovedu to nijak dokázat, ale mám zkušenost, že mezi použitým psacím nástrojem, tomu odpovídající formou, a obsahem textu, existuje souvislost. A prožitek, jaký ze psaní mám, se v tomto vztahu odráží. Jinak řečeno, když mi pero pěkně klouže po papíře, dobře se mi drží v ruce atd. - píšu něco úplně jiného, než když je tomu jinak. Ovšem možná je to tím, že mám sklon spíš "myslet psaním", než že bych měl myšlenky a formulace srovnané v hlavě už předem a šlo mi jen o to je "okopírovat" z hlavy na papír. Tedy ještě jinak řečeno: psací nástroje mohou psaní inspirovat a v tomto smyslu je prožitek něco, co v procesu psaní může hrát roli (i významnou).

:arrow: Jersey: tímto se Ti omlouvám za zneužití Tvého příspěvku k debatě o něčem úplně jiném, co s ním nesouvisí. Doplním však, co jsem psal v tom smazaném příspěvku k věci: s inkousty od Pelikana jsem měl velmi podobné zkušenosti jako Ty, byť Royal Blue používám na běžné každodenní poznámky dosud. S Diamine jsem měl zkušenost naopak přesně opačnou, často pero (Lamy Safari EF, Pilot Lucina F) úplně přestávalo psát - beru to tedy jako výzvu a dám jima ještě šanci v jiných perech.
Uživatelský avatar
Kamzik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 195
Věk: 40
Registrován: 24 zář. 2008, 23:57
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Byšek » 29 črc. 2010, 10:19

Dýmka, břitva, klobouk, plnicí pero - to jde všechno hezky k sobě :)
Teď ještě kteří z Vás si to štrádují po městě/vesnici s hůlkou? :wink:
Uživatelský avatar
Byšek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 127
Věk: 45
Registrován: 09 dub. 2010, 07:13
Bydliště: Litoměřice

Re: Plnicí pera

Příspěvekod BATRACHOS » 29 črc. 2010, 10:25

To mi přijde kardinálně zajímavé, Kamzíku. Zjevně si to žádá jeden večer s fajfkami a žejdlíkem! :idea:

Tímto zároveň děkuji Jerseymu, že se díky jeho příspěvku, jenž stál v zárodku celé debaty, objevilo pro mne neobyčejně zajímavé téma.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod ypres.bass » 04 srp. 2010, 22:49

jersey.se píše:Jak jsem zjistil, inkoust dela z pocitu z psani hodne a ne kazdy inkoust sedne kazdemu peru. Nejedna se tedy ani o prijemnost barvy pro oko, ale take o tekutost inkoustu a jeho roztirani perem. Inkoust ma take fungovat jako lubrikant a kazdy jinak maze. Zacal jsem inkousty Pelikan, ale jejich modre barvy opticky nejsou nic moc a cerna sice napohled vypada velmi dobre, ale v mych perech spatne tekla. Pote me ponekud zklamal originalni inkoust Sheaffer svou prumernou tekutosti a neprilis vyraznou barvou. Pak jsem ovsem vyzkousel inkousty DIAMINE a vse se zmenilo. Inkousty Diamine jsou velmi kvalitni, napriklad Majestic Blue/Black vynika pri psani nadherne hustou cerni, ktera pri zasychani prechazi do hluboce modreho podtonu, a to vse pri naprosto uzasne tekutosti zajistujici peru idealni mazani. Na strance vypada opravdu elegantne a honosne. Pro meho Sheaffera je to naprosto vyhovujici inkoust, asi do nej uz nikdy nedam nic jineho. Parkera jsem naplnil prozmenu odstunem Umber. Neveril bych jak se tento starik zmenil. Driv jsem ho trapil ceskym inkoustem, ktery mu evidentne naprosto nevyhovoval. Odstin Umber vynika prijemne uklidnujici stredne zelenou barvou, ktera vypada dostatecne reprezentativne a sofistikovane napriklad na pracovnich zapisech. O tekutosti plati to same co pro predchozi - naprosto idealni.
Většinu toho můžu podepsat, to že si naždé pero sedne s něčím jiným je fakt pravda. Parker se mi například někamarádí s jiným inkoustem než s origo Parkerem, ale ty bombičky jsou pěkně drahé, tak si je plním stříkačkou inkousem Pelikan Black (musím vždycky pero rozepsat a pak už jede normálně). U toho Pelikana se mi líbí jeho poměrně rychlé zasychání(jakožto pro leváka nepostradatelná vlastnost). Rozhodně nedoporučuju používat kohinorácké inkousty z několika důvodu a) fyzikální vlastnosti jsou ty, že pigment v nosné emulnzi je prý poměrně hrubý a ucpává prý vodící kanálky (lze řešit pravidelnou údržbou pera) b) nosná emulze má relativně nízké pH a poškozuje hroty měně kvalitních per.
tak asi tak


___________________________________________
jsem staromilcem proto kouřím dýmku, nosím sako, píšu inkoustem a fotím na stříbro...
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Stan » 13 lis. 2010, 11:53

Přátelé, poraďte, prosím.
Léta píšu téměř výhradně plnícím perem. Používám dva Watermany a jednoho Pelikána. Inkousty Diamine a Waterman. Takže s "chlapským" psaním, jakžtakž, zkušenost mám. Rád bych ale koupil plnící pero manželce k vánocům. Představa je asi takováto. Elegantní, červené, nebo oranžové, lehké.....prostě holčičí. Co se ceny týče, rád bych se vešel do 15 stovek, ale zas tak striktní to není.
Napadá vás něco?? Díky za pomoc a radu.
Stan
Účet zrušen
 
Příspěvky: 219
Registrován: 01 dub. 2007, 12:59

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Josse » 14 kvě. 2011, 17:07

Koukám že se zde čile debatuje na téma plnících per, proto bych Vás chtěl pozvat na diskuzní fórum Penforum nezalekněte se prosím toho že tam nikdo není, je to fórum založené v lednu. A je třeba ho oživit.
Těším se na to že se tam s někým z Vás budu potkávat
Josse
Josse
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 kvě. 2011, 17:05

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Josse » 21 kvě. 2011, 17:55

Stan píše:Přátelé, poraďte, prosím.
... Představa je asi takováto. Elegantní, červené, nebo oranžové, lehké.....prostě holčičí. Co se ceny týče, rád bych se vešel do 15 stovek, ale zas ...


takřka každý výrobce má v některé svoji řadě nějaké, stačí hledat.

http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=9978
http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=7353
http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=9401
http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=7494

v dané cenové kategorii samo nerezové hroty ...
Josse
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 kvě. 2011, 17:05

Re: Plnicí pera

Příspěvekod Rubenstein » 22 kvě. 2011, 18:50

http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=10599

Pořídil jsem si před pár týdny tohle pero. A jsem s ním taky celkem spokojenej. Zdá se mi, že sice při nasazení na papír občas vynechává, ale možná to bude i jiným způsobem držení. Memůžu srovnávat s nějakým propracovanějším nástrojem. Vlastně jsem chtěl nějaké pero abych si vyzkoušel jestli to bude pro mě. Musím říct, že psát perem něco do sebe má. Pro běžné psaní ho, ale nepoužívám. Mám strach aby mi ho třeba někdo neukradnul. :smoke1:
Uživatelský avatar
Rubenstein
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 51
Registrován: 07 črc. 2005, 08:50
Bydliště: Praha

Re: Plnicí pera

Příspěvekod jersey.se » 22 kvě. 2011, 21:41

U Lamy obvykle mívám pocit že musím pero mít trochu víc pootočené doprava než u jiných per, pak píše velmi dobře. Ovšem to je vždy subjektivní. Jen bych podotknul že pisatelé se obvykle domnívají že pero jim bude psát dle jejich představ hned v tom stavu v jakém ho dostanou z fabriky. Bohužel tomu tak ovšem není a moje zkušenost je taková že jsem musel seřídit / rozepsat dokonce i pero Pilot Namiki 78G.

ps: Pro rýpaly podotýkám že to "dokonce" píšu proto že je to s ohledem na poměr cena/výkon skvělé pero a už jsem slyšen i z úst zkušených "perařů" že Namiki seřizovat netřeba.


Kamzík: Debatu jsem bohužel před časem opustil (nasrán), takže když zpětně čtu Tvůj příspěvek o inkoustech Diamine, mohu se k tomu vyjádřit. U inkoustů Diamine relativně hodně záleží na odstínu. Všechny totiž nemají ani zdaleka podobnou konzistenci, což je logické s ohledem na rozdílné složení barevných solí atp. Je zkrátka třeba vyzkoušet co konkrétnímu peru vyhovuje. Například mám Parker Sonnet z 90tých let, který psal úžasně s Marine Blue, ale když jsem do něj naplnil odstín Teal, ucpával se i když jsem ho vyčistil úplně dočista a dokonce (jako u prakticky všech svých per) rozšířil kanálek (pro mě píše dobře pero které by jiný označil možná za tekoucí). Nyní v něm používám odstín Steel Blue k plné spokojenosti (je sytější než Marine, to byl důvod snahy o změnu). Odstín Teal však také není nepoužitelný, prostě si nesedul s perem - mám ho teď ve starém Parkeru 51 po dědovi a píše s ním skvěle.
Uživatelský avatar
jersey.se
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 982
Věk: 46
Registrován: 02 led. 2008, 19:35
Bydliště: Praha 666

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků