KATEDRÁLA SV. VÍTA aneb KDÚ 2 >:-)

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

KOHO POVAŽUJETE ZA VLASTNÍKA KATEDRÁLA

Národ český (potažmo stát)
54
70%
Církev svatou
23
30%
 
Celkem hlasů : 77

Příspěvekod country » 30 zář. 2007, 16:57

Tohle téma mě tady, kamarádi, už dlouho a průběžně zajímá. A čím dál tím víc mám pocit, když to tak čtu, že netolerantnost zarytých ateistů je chvílema možná podobně nebezpečná, jako slepá horlivost na opačné názorové straně. I tady přece, klucí, platí, že nic není černobílý! Stačí si o tom něco víc přečíst (Halík, na druhý straně Mahler), a slušnej čovek si musí přiznat určitě nějaký pochybnosti na to, aby vynášel příkrý soudy, ať tyhle, nebo ty druhý. Co, Šimi? Tož kurňa! :lol:
No a podle mě je katedrála v první řadě kostel a kostelem v první řadě ať si pro mě za mě klidně pořád zůstane, teda jen ať se nestane pouhým rozplizlým "národním" symbolem, atrakcí a turistickým štandem v tom bláznivým pražským Babylónu (to jen abych zase jednou připomněl svůj názor na věc).
Jo - to s těma kondómama je, Šimi, už myšlenkově zahnaný hodně daleko od tý zlatý kapličky, to teda ruku na srdce, ty jeden podšívko! Až jsem se musel pokřižovat. No, budu se modlit za tvý další spády, je vidět, že kdo by ti chtěl šáhnout na antikoncepci, je u tebe hajzl největší! Zpytuj trochu tu svoji prohnanou duši, hochu! :lol: :lol: 8)
Uživatelský avatar
country
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 735
Věk: 57
Registrován: 16 kvě. 2005, 19:53
Bydliště: Police nad Metují

Příspěvekod Mack » 30 zář. 2007, 17:10

:arrow: country
napsal jsi to moc hezky, ale počítám, že za chvilku tu bude zase z písmenek kapat krev :lol: :lol:

sakra, teď jsem si teprve všiml, že můj jubilejní příspěvek jsem měl věnovat Šimimu za jeho anketní otázku k prezervativům :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Alferi » 30 zář. 2007, 17:29

Mack píše:no, já jen proč ten filuta to dílo nazval Dějiny NÁRODU českého, když ve středověku národ nebyl...

To právě souvisí se vznikem národnostních hnutí v 19. století, v rámci toho byl český lid v Čechách a na Moravě poučován o své tradici, historii a vznikala jeho novodobá identita. Proto se musí hledět na dobové pojmy a jejich užívání s nadhledem a vědomím oněch dějinných procesů.
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod Šimi » 30 zář. 2007, 18:15

country píše:...........Jo - to s těma kondómama je, Šimi, už myšlenkově zahnaný hodně daleko od tý zlatý kapličky, to teda ruku na srdce, ty jeden podšívko! Až jsem se musel pokřižovat. No, budu se modlit za tvý další spády, je vidět, že kdo by ti chtěl šáhnout na antikoncepci, je u tebe hajzl největší! Zpytuj trochu tu svoji prohnanou duši, hochu! :lol: :lol: 8)



To byla narážka související přes Mackovu narážku s nedávnou přestřelkou v kacířských vtipech + na text fóra kde se realizuje jeden náš bývalý kamarád katolický extremista.



:idea: Ale jsem si jistý, že víš, že moje příspěvky musíš číst s velkým odstupem :lol: .
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Mack » 30 zář. 2007, 22:24

tuhle jsem četl zajímavou konstrukci:

Karel IV začal stavět katedrálu z daňových výnosů, přičemž v té době byla populace až na mizivé výjimky celá katotická, tedy stavěl z peněz katolíků...v tom pokračovali i další panovníci...

Od doby, kdy protestant zimní král Jindřich Falcký z ní udělal stáje pro koně, katedrála staletí chátrala. K její obnově byla zásluhou kardinála Bedřicha v. Schwarzenberga v polovině 19 století založena Jednota pro obnovu chrámu svatého Víta , která v národě od nejvyšší šlechty, duchovenstva, řemeslníků atd shromažďovala prostředky k obnově chrámu a tu řídila i odborně. Její činnost trvala cca 50 let až do začátku I. republiky. Je nabíledni, že tehdejší donátoři (sponzoři) byli zajisté věřící katolíci...

tedy Svatovítské kapitule náleží chrám i z tohoto důvodu :wink:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod bromden » 01 říj. 2007, 08:24

A ještě jeden důvod mám. Hnedle jak kostel zhaftli, zavedli vstupné, nenažranci... :lol: :lol: :lol:

Zjednodušeně řečeno, vzhledem k tomu že jediná schůdná cesta dle ÚS je restituce, je momentálně už na pořadu dne asi jen otázka, "komu by kostel správně patřit měl", a ne komu patřit bude. Pokud nedojde k nějakému dalšímu výkladovému kotrmelci, bude patřit státu, pokud ho nějaký expert dobrovolně vatikánu nedaruje nebo nevymyslí nějakou další šarádu...

A k té otázce, komu by patřit měl - tradičně, morálně, blablabla... jelikož se jedná o sakrální stavbu (o tom žádná), nemělo by teoreticky nic bránit tomu, aby se všichni shodli na tom aby církvi patřila. Proč ne. Já jim to budu přát, ale až se začnou chovat slušně - nejen v této, ale i v celé řadě jiných věcí. S církví svatou (resp. jejími orgány) jsem kdysi soukromě to "potěšení" jednat měl, a popravdě řečeno, takové povýšenectví a aroganci, navíc dost špatně maskovanou za blazeovanou shovívavost (čest budiž výjimkám, jsou tam i velmi schopní a normální lidé), jsem jinde neviděl ...

Áááámen. Teda šlus. :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod bromden » 01 říj. 2007, 08:26

Mack píše:tuhle jsem četl zajímavou konstrukci:

Karel IV začal stavět katedrálu z daňových výnosů, přičemž v té době byla populace až na mizivé výjimky celá katotická, tedy stavěl z peněz katolíků...v tom pokračovali i další panovníci...



Co všechno by dle obdobné úvahy asi něměcko mělo vydat izraeli ... :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Mack » 01 říj. 2007, 08:51

bromden píše:A ještě jeden důvod mám. Hnedle jak kostel zhaftli, zavedli vstupné, nenažranci... :lol: :lol: :lol:
:lol:

no, já někde zase někde četl, že nějaké vstupné se platilo vždy (např do hrobky českých králů nebo na věž?)....po tahanicích s vlastnictvím, když to původně soud přiklepl státu, tak bylo vstupné účelově zrušeno... teď když církev zavedla znovu stovku za vstup začal poprask....
btw zajeď si někdy na Hlubokou, Karlštejn nebo kamkoli do muzea a budeš se divit výši dnešního vstupného...
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod bromden » 01 říj. 2007, 08:59

Mack píše:
bromden píše:A ještě jeden důvod mám. Hnedle jak kostel zhaftli, zavedli vstupné, nenažranci... :lol: :lol: :lol:
:lol:

no, já někde zase někde četl, že nějaké vstupné se platilo vždy (např do hrobky českých králů nebo na věž?)....po tahanicích s vlastnictvím, když to původně soud přiklepl státu, tak bylo vstupné účelově zrušeno... teď když církev zavedla znovu stovku za vstup začal poprask....
btw zajeď si někdy na Hlubokou, Karlštejn nebo kamkoli do muzea a budeš se divit výši dnešního vstupného...


No, Týnský chrám zadarmo, Sv. Mikuláš (na staromáku) zadarmo, sv. Mikulás (na malostranském) 30 kaček (vč. výstavy obrazů na galerii)... do sv. Víta chtěli 100,- prakticky jen za vstup do hlavní lodě... tož tak.

Ačkoli musím připustit, že myšleka vstupného čistě jako filtru proti magorům co vlezou všude, když je to zadarmo, taky asi není od věci... :oops:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod ypres.bass » 01 říj. 2007, 09:03

Mack píše:
bromden píše:A ještě jeden důvod mám. Hnedle jak kostel zhaftli, zavedli vstupné, nenažranci... :lol: :lol: :lol:
:lol:

no, já někde zase někde četl, že nějaké vstupné se platilo vždy (např do hrobky českých králů nebo na věž?)....po tahanicích s vlastnictvím, když to původně soud přiklepl státu, tak bylo vstupné účelově zrušeno... teď když církev zavedla znovu stovku za vstup začal poprask....
btw zajeď si někdy na Hlubokou, Karlštejn nebo kamkoli do muzea a budeš se divit výši dnešního vstupného...
a kdyby měl někdo zájem chodit se dívat do tvého kutlochu, ty bys po něm nic nechtěl? minimálně na prošlapané koberce a udržování typického ozónu?

ono na mše pokud vím, tak nikdo peníze nechce - jenom když je to vydáváno za kulturní památku a je to dáno na roveň hradu...to se ani nedivím - ikdyž kilo je v tomto případě fakt dost
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod fabiola » 01 říj. 2007, 14:29

ono na mše pokud vím, tak nikdo peníze nechce - jenom když je to vydáváno za kulturní památku a je to dáno na roveň hradu...to se ani nedivím - ikdyž kilo je v tomto případě fakt dost[/quote]


ale mše se platí, pravidelná nedělní mše se platí z kasičky kostela. Pohřby, rozloučení, křty, mše za zemřelé i svatby, (jo a taky se vybírá věno klášteru - z toho se pak platí všechny přijímací obřady a obřadní sliby)..... za to všechno se vybírá a to docela dost
Uživatelský avatar
fabiola
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 179
Registrován: 30 črc. 2007, 11:54
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mack » 01 říj. 2007, 15:14

:arrow: fabiola
u vás v Opavě, když chci jít na mši musím platit nebo musím něco hodit do kasičky abych tam mohl :?:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod fabiola » 01 říj. 2007, 15:40

Mack píše::arrow: fabiola
u vás v Opavě, když chci jít na mši musím platit nebo musím něco hodit do kasičky abych tam mohl :?:


Já to myslela obecně. Tohle je všude. Tradiční nedělní mše se platí z příspěvku věřících - ať už dají do kasičky nebo ne. Ale každý dá alespoň jednou za čas kostelu nějaký milodar. A když je to mše na obědnávku - například za zemřelého tak se každá mše platí zvlášť a platí ji rodina zemřelého
Uživatelský avatar
fabiola
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 179
Registrován: 30 črc. 2007, 11:54
Bydliště: Praha

Příspěvekod Šimi » 01 říj. 2007, 15:59

bromden píše:....nic bránit tomu, aby se všichni shodli na tom aby církvi patřila. Proč ne. Já jim to budu přát, ale až se začnou chovat slušně - nejen v této, ale i v celé řadě jiných věcí. S církví svatou (resp. jejími orgány) jsem kdysi soukromě to "potěšení" jednat měl, a popravdě řečeno, takové povýšenectví a aroganci, navíc dost špatně maskovanou za blazeovanou shovívavost (čest budiž výjimkám, jsou tam i velmi schopní a normální lidé), jsem jinde neviděl ...



Velký Škopkis s tebou, bratře :wink:

Přesně tahle to cítím i já. Některé, teda mnohé, představitele téhle party jsi velmi trefně vystihl. Koukněte na Bohemundovo fórum. To by člověku vstaly vlasy na hlavě. Čiší to tam jen láskou, pochopením a tolerancí :twisted: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod country » 01 říj. 2007, 17:59

Šimi píše: :idea: Ale jsem si jistý, že víš, že moje příspěvky musíš číst s velkým odstupem :lol: .


I já vím, bratře! A tvůj smysl pro prču mám přece rád, to snad zas víš ty. :D A taky - šťouchanec sem, šťouchanec tam, to přece každej vydrží. Já jen že by nebylo dobrý sortýrovat lidi nějak šmahem, jak to tady chvilkama břinkne. Blci a sviňáci se najdou totiž jak mezi věřícíma, tak mezi těma ostatníma... :( Nejde proto označovat za pitomce a nadutý hrabivce lidi jen proto, že věřej v něco, čemu se třeba ty jen směješ. Apropos - v něco ještě věřit je fakt dobrý i v týhle době (nebo možná právě v týhle době?), proto to nikomu nelze brát a posmívat se.
Uživatelský avatar
country
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 735
Věk: 57
Registrován: 16 kvě. 2005, 19:53
Bydliště: Police nad Metují

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


cron