KATEDRÁLA SV. VÍTA aneb KDÚ 2 >:-)

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

KOHO POVAŽUJETE ZA VLASTNÍKA KATEDRÁLA

Národ český (potažmo stát)
54
70%
Církev svatou
23
30%
 
Celkem hlasů : 77

Příspěvekod Fénix » 29 zář. 2007, 18:54

Alferi píše:Čím víc o tom přemýšlím, tím míň tomu celému podniku rozumín - na co je STÁTU katedrála? Každý vysvěcený kostel je na prvním místě křesťanským svatostánkem a až potom někde stavební památka, symbol Hradčan, "české státnosti" a kdesi cosi... :roll:


Tak bacha ať ti do bytu nevtrhne nějaký kněz s kadidlem, mohl bys o něj přijít :twisted:

P.S. to all: v diskusích se často míchají dohromady dvě věci, a to "kdo by podle vašeh osobního názoru měl mít katedrálu" a " kdo by podle práva měl být vlastníkem katedrály" a chce to zbytečně obé nemíchat.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Šimi » 29 zář. 2007, 19:41

bromden píše:btw. k tomu fandění... při podrobnější analýze svých pohnutek jsem došel k poněkud pro sebe nelichotivému závěru, že můj subjektivní názor "pro stát" je ze značné části ovlivněn škodolibou radostí z toho, když "Vlk s Malým" a podobní jedinci dostanou přes prsty... ale jinak nic moc... :oops: :oops: :oops:


Ty máš něco proti fidorkářům? Primitive :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Mack » 29 zář. 2007, 19:45

Alferi píše:Není. Národ v dnešním slova smyslu středověk nezná ... ale v této souvislosti je to taky do značné míry slovíčkaření. :wink:

tak, historiku, kdy vlastně lze datovat, KDY český národ vlastně vznikl...
pokud ovšem pojem "národ" není objektem jenom filozofických disputací...

včera jsem popíjel s Václavy a měli dokonce svátek sv.Václava "patrona české země " :wink:
Naposledy upravil Mack dne 29 zář. 2007, 19:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Šimi » 29 zář. 2007, 19:50

Alferi píše:.........Čím víc o tom přemýšlím, tím míň tomu celému podniku rozumín - na co je STÁTU katedrála? Každý vysvěcený kostel je na prvním místě křesťanským svatostánkem a až potom někde stavební památka, symbol Hradčan, "české státnosti" a kdesi cosi... :roll:


Nic nic. Žádnej kostel bych fidorkářům nedával.
U nás drží jedna taková parta pozemky a není tu kde stavět. Domluva s nimi je jalová. Naco jsou těm řiťomrdům?
Ani hovno bych jim nedal.
Ať je to hezky státní. Jim by se to propůjčovalo, ale nemohli by se srát do provozu katedrály. Eště by mohli zakázet vstup všem, kdo nerozumí latinsky :twisted:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Mack » 29 zář. 2007, 20:10

Šimi píše:
Alferi píše:.........Čím víc o tom přemýšlím, tím míň tomu celému podniku rozumín - na co je STÁTU katedrála? Každý vysvěcený kostel je na prvním místě křesťanským svatostánkem a až potom někde stavební památka, symbol Hradčan, "české státnosti" a kdesi cosi... :roll:


Nic nic. Žádnej kostel bych fidorkářům nedával.
U nás drží jedna taková parta pozemky a není tu kde stavět. Domluva s nimi je jalová. Naco jsou těm řiťomrdům?
Ani hovno bych jim nedal.
Ať je to hezky státní. Jim by se to propůjčovalo, ale nemohli by se srát do provozu katedrály. Eště by mohli zakázet vstup všem, kdo nerozumí latinsky :twisted:


začínáš přehrávat :evil:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Alferi » 29 zář. 2007, 20:43

Mack píše:
Alferi píše:Není. Národ v dnešním slova smyslu středověk nezná ... ale v této souvislosti je to taky do značné míry slovíčkaření. :wink:

tak, historiku, kdy vlastně lze datovat, KDY český národ vlastně vznikl...
pokud ovšem pojem "národ" není objektem jenom filozofických disputací...

včera jsem popíjel s Václavy a měli dokonce svátek sv.Václava "patrona české země " :wink:

Já přece netvrdím, že tehdy neexistovali Čechové, ale "český národ" jako společensko-politický pojem. V době založení katedrály prostě slovo "národ" neexistovalo. :wink:
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod BATRACHOS » 29 zář. 2007, 22:24

Alferi píše:
bigdragon píše:
BATRACHOS píše:Obávám se, že pes bude zakopán spíše v tom, že v době stavby původní části (SvV kaple etc.) žádný český národ nebyl.

kua to je s prominutím kokotina pane kantor. Takže já po přeslici potomek české šlechty 15. století vlastně neexistuji? Myslím, že tohle by nenapsal ani Jindra :D

Není. Už jsem tady o tom kdysi dřív diskutoval se Simonem. Národ v dnešním slova smyslu středověk nezná ... ale v této souvislosti je to taky do značné míry slovíčkaření. :wink:
Čím víc o tom přemýšlím, tím míň tomu celému podniku rozumín - na co je STÁTU katedrála? Každý vysvěcený kostel je na prvním místě křesťanským svatostánkem a až potom někde stavební památka, symbol Hradčan, "české státnosti" a kdesi cosi... :roll:



Tak je to svým způsobem slovíčkaření. Asi jako ta debata o profesorech na sousední šňůře - pokud je pro někoho profesor jako profesor, gymplák a akademik do jednoho pytle, tak nemohu sloužit. Ono když se člověk v pizerii servírky zeptá: "A jakou máte pi.u", tak je to jen to drobné změkčení a uvidíte, co vyvolá....

Co se národa týče, to je nešťastná moderna a co nejrychleji bychom na tyhle sentimenty měli zapomenout. Nic jiného než zlou krev nedělají.

Kupříkladu Čechové tehdy jistě existovali, ale určitě se k nim nehlásili Moravané - kdežto k českému národu a tedy i katedrále dnes ano. Nikdo rozumný nezpochybňuje moravský lokální patriotismus, ale o moravském národě se také (nikdo rozumný) nebaví.

:arrow: Veleještěr: Šlechta se vždy definovala na základě léna, ne národnosti. Většina šlechty u nás ani nemluvila doma česky (stejně jako např. dlouhou dobu v Anglii Normané mluvili jinak než Sasové). Nepleť si zemskou příslušnost a národ. Léno běžně nerespektovalo jazykové hranice, takže část panství mohla být v Rakousích nebo v Braniborsku.
(Sudeťáci se dodnes rozpláčou a tvrdí, že jejich rod pochází z Čech. Ale jsou to Němci jak poleno a také se tak cítí).

:idea: No a pak jsou tu pražští židé :idea:
Mluvili německy, někteří byli judaisté, žili v Praze, vychodili třeba české vysoké školy, platili daně - patří katedrála také jim, když ji dostavěl Český stát také z daní?
Je Kafka český spisovatel, německý spisovatel, nebo židovský spisovatel? Který národ ho "urve", aby se dala prodávat trička americkým židům?

Dokud budeme mlít o národě, tak se prostě ve střední Evropě "nechytíme".
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod ypres.bass » 29 zář. 2007, 23:14

Alferi píše: na co je STÁTU katedrála?
já ti to řeknu. na to na co je malý podíl ve velké firmě - na vítané přilepšení!
anebo na to na co je zbohatlíkovi Renoir - na hovno, ale má ho!

BATRACHOS píše:Dokud budeme mlít o národě, tak se prostě ve střední Evropě "nechytíme".
Dokud budeme mlít o "Evropě",tak se z té "zlaté klícky" nedostaneme!

fuj to jsem se rozohnil
Uživatelský avatar
ypres.bass
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2830
Věk: 37
Registrován: 11 bře. 2007, 01:33
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod BATRACHOS » 29 zář. 2007, 23:19

:?:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mack » 30 zář. 2007, 08:10

BATRACHOS píše:
Co se národa týče, to je nešťastná moderna a co nejrychleji bychom na tyhle sentimenty měli zapomenout. Nic jiného než zlou krev nedělají.
Dokud budeme mlít o národě, tak se prostě ve střední Evropě "nechytíme".


S údivem zírám ve své knihovně na poděděné sedmisvazkové Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě od Franty Palackého. Popisovaná historie končí bitvou na Bílé Hoře.
Konečně mám doma nějakého modernistu :roll: :lol:
Naposledy upravil Mack dne 30 zář. 2007, 13:08, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Šimi » 30 zář. 2007, 08:46

Mack píše:začínáš přehrávat :evil:


Když já si nemůžu pomoct.
Jeden mě nedávno řádně hnul žlučí. No a když jsem pročetl část jeho fóra, nemůžu přestat. To prostě nejde :twisted: :twisted: :twisted:

Hele Macku, trochu OT, použil jsi někdy preservativ?
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Mack » 30 zář. 2007, 08:50

Šimi píše:
Mack píše:začínáš přehrávat :evil:


Když já si nemůžu pomoct.
Jeden mě nedávno řádně hnul žlučí. No a když jsem pročetl část jeho fóra, nemůžu přestat. To prostě nejde :twisted: :twisted: :twisted:

Hele Macku, trochu OT, použil jsi někdy preservativ?


ale ano mockrát, ale už je poněkud dávno :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

Příspěvekod Šimi » 30 zář. 2007, 08:53

Mack píše:ale ano mockrát, ale už je poněkud dávno :lol: :lol:


Vrahu :P :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod BATRACHOS » 30 zář. 2007, 11:50

Mack píše:
BATRACHOS píše:
Co se národa týče, to je nešťastná moderna a co nejrychleji bychom na tyhle sentimenty měli zapomenout. Nic jiného než zlou krev nedělají.
Dokud budeme mlít o národě, tak se prostě ve střední Evropě "nechytíme".


S údivem zírám ve své knihovně na poděděné sedmisvazkové Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě od Franty Palackého. Popisovaná historie končí bitvou na Bílé Hoře.
Konečně mám doma nějakého modernistu :roll: :lol:


Teď jsem se trochu ztratil???

Samozřejmě, že Placký je u nás jeden z prvních představitelů moderního přístupu k dějinám. Kdo jiný by už měl být?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mack » 30 zář. 2007, 16:15

BATRACHOS píše:
Mack píše:
BATRACHOS píše:
Co se národa týče, to je nešťastná moderna a co nejrychleji bychom na tyhle sentimenty měli zapomenout. Nic jiného než zlou krev nedělají.
Dokud budeme mlít o národě, tak se prostě ve střední Evropě "nechytíme".


S údivem zírám ve své knihovně na poděděné sedmisvazkové Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě od Franty Palackého. Popisovaná historie končí bitvou na Bílé Hoře.
Konečně mám doma nějakého modernistu :roll: :lol:


Teď jsem se trochu ztratil???
Samozřejmě, že Placký je u nás jeden z prvních představitelů moderního přístupu k dějinám. Kdo jiný by už měl být?

no, já jen proč ten filuta to dílo nazval Dějiny NÁRODU českého, když ve středověku národ nebyl...možná, že jsme byli Němci např KarelIV krom českým králem byl také císařem svaté říše římské národa NĚMECKĚHO a pak že nebyly národy
pořádek v tom měl A.H. : Ein Volk, ein Reich, ein Führer :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Mack
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
Zasloužilý člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 4001
Věk: 81
Registrován: 19 zář. 2005, 15:45
Bydliště: Sušice

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


cron