Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod MBO » 28 kvě. 2020, 10:29

I když to sem nepatří, tak Maigreta s dýmkou zahrál výborně Rowan Atkinson v dílu Maigret klade past.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 28 kvě. 2020, 19:26

No dobrá, udělals, cos mohl,” řekl Holmes, když jsme vcházeli do našeho pokoje. “Tohle je opravdu k zlosti, Watsone. Hrozně by se mi hodil nějaký případ a podle netrpělivosti toho člověka se zdá, že mohlo jít o něco důležitého. Ajta! Tohle přece není vaše dýmka, co tu leží na stole! Tu tady zřejmě nechal on. Pěkná stará bryerka s dlouhým náustkem z materiálu, kterému trafikanti říkají jantar. Rád bych věděl, kolik je vlastně v Londýně náustků z pravého jantaru. Někteří lidé si myslí, že když je v něm muška, je jantar pravý. Je to celé obchodní odvětví, které se zabývá tím, že zadělává imitované mušky do imitovaného jantaru. Musel být pořádně rozčilený, když tu zapomněl dýmku, které si zřejmě neobyčejně cení.”
“Jak můžete vědět, že si jí tolik cení?” zeptal jsem se.
“No, původní cenu dýmky bych odhadl tak na sedm šilinků šest pencí. Jenže už byla, jak vidíte, dvakrát v opravě: jednou opravovali dřevěný troubel a jednou jantar. Všimněte si, že obě opravy byly provedeny pomocí stříbrných kroužků, které musely být dražší než původně celá dýmka. Ten člověk si té dýmky musí nesmírně cenit, jestliže ji raději dává opravovat, než by si za stejné peníze koupil novou.”
“Ještě něco?” zeptal jsem se, poněvadž Holmes otáčel dýmkou v ruce a hleděl na ni svým zvláštním, zamyšleným pohledem.
Zvedl ji a poklepal na ni dlouhým, štíhlým ukazovákem jako profesor, který svým žákům demonstruje nějakou kost.
“Dýmky bývají někdy mimořádně zajímavé,” řekl. “Na ničem jiném se tak výrazně neprojeví osobnost majitele - leda snad ještě na hodinkách a na tkaničkách do bot. V tomto případě však příznaky nejsou ani příliš výrazné, ani příliš důležité. Majitel je podle všeho statný muž, levák, má znamenitý chrup, ve svých zvycích je dost nedbalý a není nucen šetřit.”
Můj přítel sypal tyto informace z rukávu velice lhostejně, ale viděl jsem, že po mně mrkl, aby se ubezpečil, zda jeho úvahy sleduji.
“Myslíte, že člověk musí být zámožný, když kouří dýmku za sedm šilinků?” zeptal jsem se.
“Tohle totiž je směs značky Grosvenor, unce za osm pencí,” odpověděl Holmes, vyklepávaje trochu tabáku do dlaně. “A poněvadž si může báječně zakouřit i za poloviční cenu, jde o člověka, který není nucen šetřit.”
“A ty ostatní údaje?”
“Má ve zvyku zapalovat si dýmku od lamp a plynových hořáků. Všimněte si, že je po jedné straně celá opálená. To pochopitelně nemůže být od zápalky. Proč by někdo přikládal zápalku k dýmce takhle ze strany? Od lampy však dýmku nezapálíte, aby to hlavičku neožehlo. A je to na pravé straně dýmky. Z toho jsem usoudil, že ten člověk je levák. Přidržte vlastní dýmku u lampy a uvidíte, že docela přirozeně ji k plameni přiložíte levou stranou - poněvadž jste pravák. Jednou nebo dvakrát to možná uděláte opačně, ale rozhodně to nebudete dělat stále. Tahle dýmka ale tak byla držena vždy. A dál - náustek je prohryzaný. K tomu je třeba silného, energického chlapíka, který má dobrý chrup. Jestli se ale nemýlím, slyším ho už na schodech, takže budeme mít ke studiu zajímavější objekt než tuhle dýmku.”
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 18 čer. 2020, 18:18

Pencroff se otočil a jeho dobrácká tvář zbledla jako křída, když spatřil novináře, který mu podával nacpanou dýmku, a Harberta, který mu nabízel žhavý uhlík. Chtěl něco říci, ale nemohl. Popadl však dýmku, vsunul ji mezi rty, vložil do ní uhlík a pětkrát či šestkrát mohutně zabafal.
Zahalil ho modravý oblak vonného dýmu a z něho se ozval šťastný hlas:
“Tabák! Opravdový tabák!”
“Ano, Pencroffe,” usmál se Cyrus Smith. “Dokonce výborný tabák.”
“Ach!” vzdychl blažený námořník. “Teď už našemu ostrovu nechybí opravdu nic!”
A Pencroff kouřil, kouřil a kouřil.

Citace z knihy Jules Verne - Tajuplný ostrov
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Geosmin » 24 čer. 2020, 10:48

Král krysa. Začal jsem číst, pak jsem ale narazil na audioknihu od pana Jiříka. Excelentní přednes skvělé knihy, můžu jen doporučit.
Uživatelský avatar
Geosmin
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 25
Věk: 29
Registrován: 18 kvě. 2020, 21:14
Bydliště: Brno

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 28 čer. 2020, 10:21

Ani jsem nevěděl, že se u nás dá koupit e-kniha na téma tabáku a jde opravdu dost do historie i hloubky, takže kdo to nezná, přikládám odkaz:

https://knihy.abz.cz/prodej/tabak-a-tabakove-vyrobky
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Stanley64 » 28 čer. 2020, 10:32

Dobrý tip, vďaka.
Stanley64
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 352
Věk: 57
Registrován: 23 zář. 2017, 13:16
Bydliště: Bratislava

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 30 čer. 2020, 18:35

:wink: Kromě obrovského rozsahu zajímavých informací se tam line i věčné téma, jak s dalšími desetiletími vždy ti starší skuhrali, jak “ten tabák už není, co býval”.
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 12 črc. 2020, 15:51

Dnes jsem sehnal knihu na MegaKnihy, ale asi poslední výtisk:
To byla c. k. trafika - Marie Macková

Koukal jsem, že ji ještě nabízí Heureka přes učebnice.cz (hlásí, že “skladem”), jinde už vyprodáno, kdyby o to někdo stál...
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Rudolf Steiner » 13 črc. 2020, 10:13

Tak dnes jsem dočetl: Na mušce lovce. Paměti německého odstřelovače. Jen pro silnější žaludky. ( https://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=534358%20)
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 19 črc. 2020, 19:13

Dočetl jsem knihu Zkáza bitevní lodi Tirpitz od Thomase Gallaghera. Doporučuji, ale čtu toho spoustu, takže sem dávám jen knihy se vztahem k našemu koníčku.
Takže osádka miniponorky X-6 (jedné z těch, co zlomila Tirpitzi vaz):
Donald Cameron, Skot, velitel ponorky, “vždy viděn s nerozlučnou dýmkou.”
John Lorimer, Skot, zástupce velitele. “I jeho bylo zřídkakdy vidět bez dýmky.”

Kouzelná je pasáž, kdy si předvídavý precizní Cameron před akcí dojde k loďmistrovi pro vlečné nylonové lano, protože ví, že se ta dosavadní manilová za vlečných zkoušek přetrhávala a po objednávce nových lan došla jen tři nylonová (miniponorek bylo 6). Takže zase z knihy:

“Cameron se rozhodl, že musí pro X-6 jedno získat, než bude vlečná akce zahájena. Promluvil o tom s loďmistrem Bonaventure co možná nejpřátelštěji, nacpávaje si přitom nerozlučnou dýmku. Na loďmistra působilo vždy uklidňujícím dojmem, když pozoroval, jak si Cameron nacpává dýmku, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Dýmka jakoby se stala třetím, přívětivým účastníkem rozhovoru, jakýmsi smírčím prostředníkem. Cameron jedno z nylonových lan dostal...”

O tom, jak to bylo důležité, si přečtěte sami...
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 17 srp. 2020, 13:03

Vím, že Lovec už zde publikoval (http://www.dymka.net/bb/viewtopic.php?f=3&t=769&start=1470#p440861) seznam literatury, kde se v názvu vyskytuje dýmka, či fajka. Ten ale obsahuje jak odborné publikace o dýmkách, tak i krásnou literaturu s tématem dýmek v pozadí, či prostě mající toto slovo jen v názvu (třeba detektiv v této knize kouří dýmku).

Pro lidi, kteří shání naučnou literaturu o dýmkách a tabáku od začátečnických rad po pokročilé rady a informace zkušenějším uživatelům, jsem připravil seznam dýmkařské odborné literatury o tomto tématu, a to v češtině a slovenštině. Většinu z těch knih už se mi podařilo sehnat přes antikvariáty, byť již nejsou dávno v prodeji (kromě základní příručky pana Stanislava) a vyšly v opravdu nízkých nákladech. Takže snad to zde někomu pomůže taky. Pokud ještě někdo ví o dalších knihách, klidně to sem doplňte, nebo mi pošlete SZ, seznam upravím. Myslím, že se může hodit začátečníkům (rady) i pokročilým, kteří rádi čtou věci do hloubky, či jen shání knihy do svého dýmkařského království/koutku:

Univerzální publikace o dýmkách a tabáku:

Josef Stanislav: Tajemství dýmky
Vydáno 2004, Moraviatisk, 34 stran

Manfred Schulz: Život s dýmkou
1992, Mladá fronta, 103 stran, ISBN 80-204-0213-6

Jiří Houser: Dýmka v proměnách času
Vydáno 1996, Datel, 159 stran, ISBN 80-901961-3-6, Náklad 2 500 ks

David John Hingis: Kouzla a taje dýmek I.
Vydáno 1999, Karel Hingar the Pipe, 80 stran, Náklad 6 000 ks

David John Hingis: Kouzla a taje dýmek II.
Vydáno 2000, Karel Hingar the Pipe, Náklad 3 000 ks


Specializované publikace:

Joža Ország Vranecký: Dýmkařství na východní Moravě
Vydáno 1972, Valašské muzeum v přírodě, 50 stran, Náklad 3 000 ks

Štefan Holčík: Fajky
Tatran, 1984, 191 stran

Marie Macková: To byla c. k. trafika
Vydáno 2010, NLN - Nakladatelství Lidové noviny, 156 stran, ISBN 978-80-7422-019-7

Vladimír Kubánek: Tabák a tabákové výrobky
Nakladatelství: Tribun EU, 2011, ebook, 162 stran, ISBN: 978-80-263-0158-5

Kolektiv autorů: Slavná historie tabákového dýmu
1996, 182 stran, ISBN: 80-7213-000-5
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 04 zář. 2020, 08:18

Pan Kalina zapálil si dýmku, chodil po pokoji a kouřil svou oblíbenou směs z knastru, tříkrálového a obyčejného tabáku s malou přimíšeninou růžových květů, které dodávají tabákovému dýmu jemné aroma, ačkoliv v hostinci, kam každodenně chodil, říkali známí, že kouř z jeho dýmky málo se liší od zápachu, který vydává vyhořelý skleník, a někdo dodal, že když jednou hořel stoh…

„Jest to nejzdravější! Malá přimíšenina růží aromatisuje kouř,“ hájil svou směs pan Kalina, „jen škoda, že už mně dochází zásoba sušených růží od léta, a koupit je od materialisty odkládám, poněvadž dostat čisté růže v obchodech jest zhola nemožné. Jest v nich tolik jiných květů, květ pivoněk, a kluci je sbírají po hřbitovech, a pak to kuř! To jako bys kouřil hřbitovní kvítí. A věřte, že mám největší zlost, když mně dojdou.“

Jaroslav Haše: Kytice růží
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod itrnda » 04 zář. 2020, 08:21

Další úlovek do knih o tabáku:

O tabáku a jiných narkotických látkách
Sepsal Václav L. Rošický, chemik a odborný učitel

https://pdfknihy.maxzone.eu/books/kronika_prace/kronika_prace-tabak-narkotika.pdf
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Zagarne » 06 lis. 2020, 21:25

tedka sjizdim od Jefferyho Deavera vsechny knihy o Lincolnu Rhymovi. detektivky nejsou uplne muj zanr, ale Deaver je excelentni
Uživatelský avatar
Zagarne
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 56
Věk: 41
Registrován: 12 pro. 2016, 13:49
Bydliště: Brno

Re: Řekni mi co čteš... aneb dobré knihy. *

Příspěvekod Rudolf Steiner » 07 pro. 2020, 07:28

Tomáš Dušek: Třetí vlna ( ukázka http://www.ctenizdarma.cz/knihy/treti-vlna.pdf )
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 15 návštevníků