Dýmka a čaj

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod kukab » 22 led. 2016, 13:14

:arrow: Jorgos
Čerstvost je u čaje podle mého jeden z nejdůležitějších atributů. Se stárnutím velmi rychle mizí chuť a především obsah kofeinu. Třeba rok starý čaj bych si já osobně už nekoupil, a určitě ne nějakou vyšší sortu - tam to stárnutí smaže většinu výjimečnosti.
A archivování pu-erhu si v tuzemských podmínkách neumím moc představit, pokud někdo nemá doma místnost se stálou teplotou a vlhkostí vzduchu jako v Yunnanu (nemluvě o tom že "zrající" proces se pravděpodobně zastaví již při přepravě v důsledku výkyvu teploty a snížení vzdušné vlhkosti).
Uživatelský avatar
kukab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 363
Věk: 38
Registrován: 07 srp. 2009, 13:43
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod jorgos » 22 led. 2016, 18:15

Děkuji kluci :ok: . Vidím, že čaj vyžaduje stejnou péči jako káva....
Uživatelský avatar
jorgos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2647
Věk: 53
Registrován: 28 zář. 2008, 18:37
Bydliště: Znojmo

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod ttygr » 24 led. 2016, 13:54

tak nepotřebuješ nutně místnost, stačila by třeba krabice, něco jako humidor... archivcí čjů se tu pár lidí celkem úspěšně zabývá, jedná se zejména o kvalitní oolongy, DJ a pod. Na těch internetech k tomu budou utčitě nějký zdroje, chuť se proměňuje, nemusí se nutně vytrácet- viz Valter a jeho knížka, kde to celkem slušně rozebírá (Vše o čaji pro čjomily tuším)
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod muf » 24 led. 2016, 16:53

Tak tak skvělá knížka :ok:
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod kukab » 25 led. 2016, 08:51

Pánové já nevím, mě všechny ty aged oolongy (nebo dokonce DJ) přijdou tak trochu jako módní vlna, která začala s rostoucí celosvětovou oblibou pu-erhu. Číňané jsou obecně velmi zruční v tom, dát trhu co potřebuje, a podle mého názoru se jedná prostě a jenom o marketingový tah. Před nějakými 10 -15 lety (a ani v dřívějších pramenech) nebyla o aged čajích (s výjimkou pu-erhu) nikde ani zmínka. Ale o čaji (a pu-erhu obzvlášť) koluje všude spousta mýtů a polopravd a získat skutečně pravdivé informace je někdy skoro nemožné. Takže jak říkám, je to jen můj názor a klidně se mohu mýlit.
A zrovna pan Valtr, ve vší úctě k němu, má ve své knize těch legend a polopravd domnívám se docela dost. Článek o tom kdysi někde psal pan Prachař, který má v této oblasti na české poměry značné zkušenosti a erudici.
Uživatelský avatar
kukab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 363
Věk: 38
Registrován: 07 srp. 2009, 13:43
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 25 led. 2016, 09:08

Včera jsem k dýmce popíjel Gong Ting Pu-er 2005. kupoval jsem ho před sedmi lety. Řekl bych, že je možná uleželejší, ale rozhodně ne horší, než v době, kdy jsem ho kupoval.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod kukab » 25 led. 2016, 09:27

Zrovna u pu-erhu to stáří buď tolik nevadí, nebo naopak prospívá (při správném skladování). U shu pu-erhu budou ty rozdíly při normálním skladování v Čechách asi spíš minimální. U sheng pu-erhu by se měl vývoj projevit víc, ale otázkou je právě to skladování. Dřív když jsem se čaji věnoval víc a sháněl informace od sběratelů po celém internetu:-), tak převládal názor že dalšího zrání sheng (omezeně i shu) pu-erhu mimo Čínu je sice možné docílit, ale čaj zraje mnohem pomaleji než by zrál tam a málokdo je schopen zajistit odpovídající skladování - správná a stabilní teplota, vzdušná vlhkost a mikroklima (správné zrání možná zajišťují i určité plísňové kultury apod.) - čím horší podmínky, tím pomalejší nebo vůbec žádné zrání. Ostatně jsem slyšel, že spousta milovníků pu-erhu si je nechává zrát přímo v továrních skladech výrobce, a to za nemalé peníze:-)
Uživatelský avatar
kukab
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 363
Věk: 38
Registrován: 07 srp. 2009, 13:43
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Rudolf Steiner » 25 led. 2016, 09:56

Jen bych ještě přidal, že i červené čaje jsou poměrně dobře skladovatelné a nějakou dobu vydrží.
Četl jsem, že mnozí dnes zelené čaje skladují vakuovaně zabalené v lednici. Zatím jsem to ale nezkoušel.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re:

Příspěvekod Poláková Jitka » 22 úno. 2016, 21:52

Fénix píše:super je vodní dýmka s tuniským mátovým čajem 8)


To ano pokud počìtáte s probdělou nocí. Tato kombinace vás nabudí nahodně dlouho.
Poláková Jitka
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 21
Věk: 50
Registrován: 21 úno. 2016, 08:28
Bydliště: Pardubice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod ttygr » 26 úno. 2016, 12:08

Prdlajs, to je tak na usnuti, i když udělám klasický touareg (zel.čaj s matou acukrem...)
Uživatelský avatar
ttygr
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1002
Věk: 41
Registrován: 07 bře. 2005, 11:36
Bydliště: Jičín

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ragaz » 26 úno. 2016, 12:11

Přesně...já usnu po čemkoliv.
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod beda » 26 úno. 2016, 15:39

Jestli tu náhodou nevaříte z vody hoši :wink: Doporučuju před podobnejma komentama fakt vyzkoušet. Já po solidní šíše blbě usínám vždycky a to ji dávám bez čaje.
Je to furt na jedno brdo jako v kafi s křovákem. Zkrátka záměna omezený osobní zkušenosti za realitu platnou pro všechny. Z pouhejch dvou experimentů s pervitinem vám garantuju, že "usnu po čemkoliv" je jen komiks ve vašich hlavách :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ragaz » 26 úno. 2016, 15:50

Ty seš zas nějakej chytrej :mrgreen: Pervitin jsem nezkoušel
...ani to nemám v úmyslu, nicméně v kontextu tématu a předchozí diskuse je dle mého má evidentní, že o něm řeč nebyla. Jinak bych řekl, že záměnu omezené osobní zkušenosti za realitu platnou pro všechny děláš ty, nikoliv my: protože ty nemůžeš po šíše usnout, nemůže ani nikdo jinej. Já napsal, že já usnu po všem (a měl jsem tím na mysli čaj, popřípadě další nápoje s kofeinem) ne že každej usne po všem.
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod beda » 26 úno. 2016, 15:58

Té uplně podružný, šlo mi o ten přístup k diskuzi, buchta napíše, že po tom nemůže chrnět a hned to schytá, že je to pitomost. Stokilovej frajer jí píše prdlajzy, aniž by třeba kdy šíšu kouřil. Házim to do jednoho pytle, páč tušim, jak to asi je. Nebo tys vodnici snad kouřil? Doufám, že s tou švestkovou vodou ze čtyř lžiček :mryellow:
Jinak kontext, bylo v něm nejurčitější slovo "čemkoliv" a po něm jsem šel :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Dýmka a čaj

Příspěvekod Ragaz » 26 úno. 2016, 16:17

Takže popořadě, buchta jak jsi nazval napsala "To ano pokud počìtáte s probdělou nocí. Tato kombinace vás nabudí nahodně dlouho" čili ne že po ní nemůže spát, ale zobecnila svou omezenou zkušenost...přesně jak tvrdíš, že se to nemá dělat.
Kontext by měl být celkem jasný, když byla řeč o čaji a toto vlákno se nejmenuje dýmka a pervitin, ale dýmka a čaj.
Jinak šíšu jsem kouřil...ač mě to moc neoslovilo...ikdyž je mi jasné, že podle tebe to nebyla správná šíša a že jsem jí nekouřil tím správným způsobem. :twisted:
Navrhuji jedinou možnost jak tyhle naše dohady rozřešit:
1. Osobně mi připravíš to pravý preso z kvalitního čerstvě umletýho zrní...jestli mě po něm přejde chuť na Turka
2. Připravíš šíšu a tuniský čaj tím správným způso em, provedeš instruktáž a dozor nad správnou konzumací a pak budem sledovat jestli usnu :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků