Diskuse o zemedelske vyrobe

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod archduke » 06 úno. 2005, 20:34

"Simon"
organicke pestovani jde v malem (a proto jsem si puvodne myslel, ze u doutniku je to jinak), tady existuji mensi farmy, ktere pouzivaji jen prirodni hnojiva, ale rajce, jak uz jsem drive rikal stoji $3 ve "zdravem obchode". To v pomeru by vyslo, jako $30 za plechovku tabaku. Zrejme je nedostatek of shit. Uzkoprofilova zalezitost. :lol:

Myslis, ze lidi/zvirata by nemeli jist vitaminy, coz mi pripada podobne.
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Simon » 06 úno. 2005, 23:03

archduke píše:"Simon"
organicke pestovani jde v malem (a proto jsem si puvodne myslel, ze u doutniku je to jinak), tady existuji mensi farmy, ktere pouzivaji jen prirodni hnojiva, ale rajce, jak uz jsem drive rikal stoji $3 ve "zdravem obchode". To v pomeru by vyslo, jako $30 za plechovku tabaku. Zrejme je nedostatek of shit. Uzkoprofilova zalezitost. :lol:

Myslis, ze lidi/zvirata by nemeli jist vitaminy, coz mi pripada podobne.


vis jak to je, cena nemusi zrovna odrazet vyrobni naklady :) .... a bio veci sou dneska dobrej kseft, kdyz uz ma zakaznik tu vuli jit si pro to do specializovanyho obchodu(nebo se vubec necim takovym zabyvat) tak je docela velka sance, ze je ochotnej si i priplatit, nehlede na to, ze kdyby to stalo stejne jako ve wal martu tak by to bylo podezrely a ztratilo by to punc exkluzivity :)

... jestli to jde ve velkym nevim, asi jo, ale urcite neni dobrej napad delat zemedelstvi ve velkym, ses pak s jednou nebo dvema komoditama pomerne snadna korist, pac velky objemy uz si sam nezpracujes a prodat to musis
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Jana » 07 úno. 2005, 13:25

Simon píše:jinak souhlas, tomu, ze se tak produkuje naprosta vetsina tabaku verim, jen si nemyslim ze to nejde delat jinak :)


Fajn, že jsme se potkali aspoň na něčem. Jde to dělat jinak. Já už to tady zmiňovala. Byl to projekt americkýho malopidiproducenta ale bohužel výsledek byl nakonec tak hnusnej, že se to sice dalo kouřit, ale nedalo prodávat. Měl maličkatý množství na doutníky ( asi 200 ks ) a asi 5 kg tabáku. Všechno to kompletně mělo chuť přesušenýho sena. Fakt ble. Jinak tuším ještě někde v Německu se tohle zkouší a ty doutníčky jsou fakt eklhaft. Srovnám to s tím, když si budu dávat rok nejlepší Dunhilly a podobný ňamky a pak si nacpu Tarase. Hádej u který značky jako spotřebitel zůstanu :twisted: :?:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod bromden » 07 úno. 2005, 13:45

Mně tedy ta absolutizace použití chemie přijde scestná... řada výrobců tvrdí, že vyrábí podle receptur ze začátku 20ho století, leckdy z 19ho, a tehdy se podle mne kromě různě dlouhé fermentace, míchání a případně dochucení medem, javorovým sirupem nebo rumem nic moc s tabákem nedělalo - myslím že ani nebylo moc čím. A pokud jsem dobře četl, tak dýmkaři veteráni, co kouří dýmku od jánevímkdy, kupříkladu v předválečných a současných latakiích shledávají jen drobné (!) rozdíly, povětšinou mírný posun v chuti.
Popravdě myslím, po jistých pokusech s přípravou "uleželých" salátů, že různě dlouhým skladováním za různých teplot, vlhkosti a podobně se dá dosáhnout ledasčeho, bez chemie.
Kdyby tram ostatně všichni lili kýbly chemie, proč by potom tabák nebyl dokonale nevysychavý, plísni odolný apod? :wink:
Planta tam možná lije kdeco, ale věřím, že čistá SGčka, Dunhilly (3years matured), nebo Rattrayové se obejdou s přírodou.
Doufám.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Simon » 07 úno. 2005, 13:58

Jana píše:
Simon píše:jinak souhlas, tomu, ze se tak produkuje naprosta vetsina tabaku verim, jen si nemyslim ze to nejde delat jinak :)


Fajn, že jsme se potkali aspoň na něčem. Jde to dělat jinak. Já už to tady zmiňovala. Byl to projekt americkýho malopidiproducenta ale bohužel výsledek byl nakonec tak hnusnej, že se to sice dalo kouřit, ale nedalo prodávat. Měl maličkatý množství na doutníky ( asi 200 ks ) a asi 5 kg tabáku. Všechno to kompletně mělo chuť přesušenýho sena. Fakt ble. Jinak tuším ještě někde v Německu se tohle zkouší a ty doutníčky jsou fakt eklhaft. Srovnám to s tím, když si budu dávat rok nejlepší Dunhilly a podobný ňamky a pak si nacpu Tarase. Hádej u který značky jako spotřebitel zůstanu :twisted: :?:


pro posouzeni jestli to lze takhle pestovat nebo ne jsou tvoje 2 pripady irelevantni, rekl bych .... mmch rikam to na tema chemie porad, tak proc to zase nepouzit :), 200 let zpatky to slo i bez chemie, tak neni duvod proc by to ted nemelo jit taky

druha vec, ktera s tim co pises o te ch pokusech muze a nemusi mit souvislot je ta, ze ciste prirodni produkt zpracovanej ciste prirodne, vyzaduje trosku jiny zachazani a hlavne cas, spoustu casu, dobrej priklad je vino, kdyz zavcas posbiras, vylisujes, vyfiltrujes, zakvasis cistou kulturou a rizene, vyfiltrujes, preceris a vyufiltrujes tak za 2 mesice od sberu to vino v pohode v pohode pijes(viz treba beaujolais nouveau), vcasny sber ti zajisti plochost chute, tu pak znasobis filtraci a novou(a taky uniformni) chut dodas kulturou kvasinek, ktery maji i tu vyhodu ze lze prubeh kvaseni predikovat skoro s presnosti minuty, dalsim postupem ti vyleze plochej produkt kterej neurazi ani nenadchne, proste nijaky vino ..... na druhym konci chutovyho spektra, je vino, ktery neni filtrovany(a ani cereny), je chutove i cichove vyrazne, diky tomu vyzaduje jen tu nejlepsi surovinu, protoze jakakoliv chyba v surovine se tady nasobi a je i laikem neprehlednutelna, stejne tak nesmis udelat chybu pri dalsim zpracovani a skoleni a treba takhle delany cerveny vino je k piti v prumeru nejdriv za nejakych 6-7 let a i pak to bude pro konzumenta jasna volba, bud jasne chutna nebo jasne nechutna a projevi se i zkusenost degustatora, clovek neznaly chuti a zvykly na plochost chuti z hypernovy ti vetsinou rekne ze nechutna .... stejne jako mu nechutna 99% lindt kdyz je zvyklej na cokolady koruna nebo euroshopper :)

tabak se imho chova pri zpracovani i zrani podobne jako vino, takze bych s tim nemusel byt az tak daleko od pravdy
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Simon » 07 úno. 2005, 13:59

bromden píše:Mně tedy ta absolutizace použití chemie přijde scestná... řada výrobců tvrdí, že vyrábí podle receptur ze začátku 20ho století, leckdy z 19ho, a tehdy se podle mne kromě různě dlouhé fermentace, míchání a případně dochucení medem, javorovým sirupem nebo rumem nic moc s tabákem nedělalo - myslím že ani nebylo moc čím. A pokud jsem dobře četl, tak dýmkaři veteráni, co kouří dýmku od jánevímkdy, kupříkladu v předválečných a současných latakiích shledávají jen drobné (!) rozdíly, povětšinou mírný posun v chuti.
Popravdě myslím, po jistých pokusech s přípravou "uleželých" salátů, že různě dlouhým skladováním za různých teplot, vlhkosti a podobně se dá dosáhnout ledasčeho, bez chemie.
Kdyby tram ostatně všichni lili kýbly chemie, proč by potom tabák nebyl dokonale nevysychavý, plísni odolný apod? :wink:
Planta tam možná lije kdeco, ale věřím, že čistá SGčka, Dunhilly (3years matured), nebo Rattrayové se obejdou s přírodou.
Doufám.


ac nerad tak musim rict ze na rattray's ani dunhilla bych moc nesazel :(
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Jana » 07 úno. 2005, 14:45

bromden píše:Kdyby tram ostatně všichni lili kýbly chemie, proč by potom tabák nebyl dokonale nevysychavý, plísni odolný apod? :wink:
Planta tam možná lije kdeco, ale věřím, že čistá SGčka, Dunhilly (3years matured), nebo Rattrayové se obejdou s přírodou.
Doufám.


Proč by tabák nebyl dokonale nevysychavý? - A co takhle styl balení, chybující lidský faktor, nekvalitní či nedokanalé namíšení receptury chemie ...

Obejdou se s přírodou? To myslíš vážně? Tak se tam jdi podívat, pár dní pozoruj výrobu a pak příjď a poreferuj. Po vlastní zkušenosti vím, že pokud si to nechci úplně zošklivit, radši to do detailů nezkoumám. A to platí na mnoho oborů, od jídla, přes kosmetiku, farmacii až po tabák.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Jana » 07 úno. 2005, 14:49

Simon píše:zkusenost degustatora, clovek neznaly chuti a zvykly na plochost chuti z hypernovy ti vetsinou rekne ze nechutna .... stejne jako mu nechutna 99% lindt kdyz je zvyklej na cokolady koruna nebo euroshopper :)

tabak se imho chova pri zpracovani i zrani podobne jako vino, takze bych s tim nemusel byt az tak daleko od pravdy


Já jsem nebyla jedinej degustátor a věř mi, 99 % lidí ( kouřících to nejlepší z nejlepšího, ne příznivců Kentucky Bird a Startovaček ) to hodnotili jako nevýrazně, plochý a hrubý. Bohužel je to jako Taras, hrubý, za chvilku vyschlý a chuťově nic moc.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Simon » 07 úno. 2005, 14:57

Jana píše:
Simon píše:zkusenost degustatora, clovek neznaly chuti a zvykly na plochost chuti z hypernovy ti vetsinou rekne ze nechutna .... stejne jako mu nechutna 99% lindt kdyz je zvyklej na cokolady koruna nebo euroshopper :)

tabak se imho chova pri zpracovani i zrani podobne jako vino, takze bych s tim nemusel byt az tak daleko od pravdy


Já jsem nebyla jedinej degustátor a věř mi, 99 % lidí ( kouřících to nejlepší z nejlepšího, ne příznivců Kentucky Bird a Startovaček ) to hodnotili jako nevýrazně, plochý a hrubý. Bohužel je to jako Taras, hrubý, za chvilku vyschlý a chuťově nic moc.


ani na okamzik nepochybuju ze to byl hnus :) ... ja jen tvrdim, ze se z toho neda pausalizovat
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod tuton » 07 úno. 2005, 15:11

Jana píše:
bromden píše:Kdyby tram ostatně všichni lili kýbly chemie, proč by potom tabák nebyl dokonale nevysychavý, plísni odolný apod? :wink:
Planta tam možná lije kdeco, ale věřím, že čistá SGčka, Dunhilly (3years matured), nebo Rattrayové se obejdou s přírodou.
Doufám.


Proč by tabák nebyl dokonale nevysychavý? - A co takhle styl balení, chybující lidský faktor, nekvalitní či nedokanalé namíšení receptury chemie ...

Obejdou se s přírodou? To myslíš vážně? Tak se tam jdi podívat, pár dní pozoruj výrobu a pak příjď a poreferuj. Po vlastní zkušenosti vím, že pokud si to nechci úplně zošklivit, radši to do detailů nezkoumám. A to platí na mnoho oborů, od jídla, přes kosmetiku, farmacii až po tabák.


Jednou jsem slysel, ze milovnici klobas a ctitele zakonu by nemeli byt u toho, kdyz se zminene produkty tvori. Jakkoli to asi spis byla narazka na praci politiku, rekl bych, ze milovniky tabaku (a leccehos dalsiho) tam muzeme zaradit taky. (nemluvim tady o samovyrobe)
Uživatelský avatar
tuton
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1327
Věk: 48
Registrován: 21 črc. 2004, 06:20
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Simon » 07 úno. 2005, 16:06

tuton píše:
Jana píše:
bromden píše:Kdyby tram ostatně všichni lili kýbly chemie, proč by potom tabák nebyl dokonale nevysychavý, plísni odolný apod? :wink:
Planta tam možná lije kdeco, ale věřím, že čistá SGčka, Dunhilly (3years matured), nebo Rattrayové se obejdou s přírodou.
Doufám.


Proč by tabák nebyl dokonale nevysychavý? - A co takhle styl balení, chybující lidský faktor, nekvalitní či nedokanalé namíšení receptury chemie ...

Obejdou se s přírodou? To myslíš vážně? Tak se tam jdi podívat, pár dní pozoruj výrobu a pak příjď a poreferuj. Po vlastní zkušenosti vím, že pokud si to nechci úplně zošklivit, radši to do detailů nezkoumám. A to platí na mnoho oborů, od jídla, přes kosmetiku, farmacii až po tabák.


Jednou jsem slysel, ze milovnici klobas a ctitele zakonu by nemeli byt u toho, kdyz se zminene produkty tvori. Jakkoli to asi spis byla narazka na praci politiku, rekl bych, ze milovniky tabaku (a leccehos dalsiho) tam muzeme zaradit taky. (nemluvim tady o samovyrobe)


to plati pro vsechno kde se pri vyrobe pouziva vic jak 3 suroviny :lol:
.. proto je potreba tlacit na kvalitu kde se da a ne se s tim smirit a uznat howno za standard :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod bromden » 07 úno. 2005, 16:26

Myslím si že je do značné míry pravda co tvrdí Simon o vínu, chce to námahu a čas, ale jde to.
Kouřil jsem domácí výpěstek Virginie, který byl docela v pohodě, trpělo to jasným nedostatkem jednodruhových směsí, o dost víc štiplavý a chuť šla hodně jedním směrem (nasládlá a dřevitá), ale taras to opravdu nebyl. A jediný spracování bylo otrhání, usušení, vyříznutí řapíku, dovlhčení, seskládání listů na sebe a natlačení do bedýnky od doutníků, kde zůstal tabák zavřený asi tři měsíce. Kouřit se to dalo a hnus to nebyl. A myslím že mít takových druhů tři - pět, a mít dost času na míchání a zkoušení tak by to bylo ještě o moc lepší.
Takže opravdu věřím, že to bez chemie jde.
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Simon » 07 úno. 2005, 16:35

bromden píše:Myslím si že je do značné míry pravda co tvrdí Simon o vínu, chce to námahu a čas, ale jde to.
Kouřil jsem domácí výpěstek Virginie, který byl docela v pohodě, trpělo to jasným nedostatkem jednodruhových směsí, o dost víc štiplavý a chuť šla hodně jedním směrem (nasládlá a dřevitá), ale taras to opravdu nebyl. A jediný spracování bylo otrhání, usušení, vyříznutí řapíku, dovlhčení, seskládání listů na sebe a natlačení do bedýnky od doutníků, kde zůstal tabák zavřený asi tři měsíce. Kouřit se to dalo a hnus to nebyl. A myslím že mít takových druhů tři - pět, a mít dost času na míchání a zkoušení tak by to bylo ještě o moc lepší.
Takže opravdu věřím, že to bez chemie jde.


budu to muset zkusit, virginie, havana leaf, oriental a perique a to by bylo aby nebylo :) ... pokud prikoupim jeste kus pozemku tak jdu pristi rok do toho ve vetsim, at je nejaka sranda :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod archduke » 07 úno. 2005, 17:28

No Simone, zkus to. Ja mam od zemedelstvi daleko, ale podle toho co jsem cetl zalezi na kvalite semen (zalezi na tloustce listu), pocasi a pak na spravnem usychani (vlhkost listu musi byt presna vuci budouci procedure-suchy tabak se neda fermentovat) a fermentace a ne jedne, to je jedna nejdulezitejsi vec, dostat ohromne mnozdtvi cpavku z tabaku, to se nejvice odrazi na chuti. Toho si muzes povsimnout pri horeni tabaku v kouli si pricichni a vzdy je cpici, nekdy mene ci vice.


K te dlouhodobe cerstvoti/nevysychani, hlavne tedy u flake dochazi hlavne u hodne tmavych/cernych. Dlouhodobe lisovani pod velkym tlakem vylouci hodne prirodni stavy s obsam cukru, ktery casem i kristalizuje. To je prezervace, nalozeni ve vlastnim cukru.
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Simon » 07 úno. 2005, 17:56

archduke píše:No Simone, zkus to. Ja mam od zemedelstvi daleko, ale podle toho co jsem cetl zalezi na kvalite semen (zalezi na tloustce listu), pocasi a pak na spravnem usychani (vlhkost listu musi byt presna vuci budouci procedure-suchy tabak se neda fermentovat) a fermentace a ne jedne, to je jedna nejdulezitejsi vec, dostat ohromne mnozdtvi cpavku z tabaku, to se nejvice odrazi na chuti. Toho si muzes povsimnout pri horeni tabaku v kouli si pricichni a vzdy je cpici, nekdy mene ci vice.


K te dlouhodobe cerstvoti/nevysychani, hlavne tedy u flake dochazi hlavne u hodne tmavych/cernych. Dlouhodobe lisovani pod velkym tlakem vylouci hodne prirodni stavy s obsam cukru, ktery casem i kristalizuje. To je prezervace, nalozeni ve vlastnim cukru.


blby je, ze k tomuhle se presnejsi info tezko shani, u vina i s vicemene kompletni zasobou informaci minimalne 1 spis 2 prvni rocniky vylijes ... u tabaku to vidim tak aspon na 5 let, pokud ho bude slusny mnozstvi na experimenty, ... ale nebojme se vlka nic :lol:

stejne su zvedavej jestli to rostlinka klimaticky ustoji, stejne minim experimentovat s olivovnikem :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 návštevníků


cron