Diskuse o zemedelske vyrobe

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod Jana » 05 úno. 2005, 17:40

OK, ty farmáře a producenty jsem pomíchala :oops:

Malé producenty doutníků znám taky a zatím mě ani jeden z nich neuškrtil, ale kdo ví, co mě ještě čeká :cry:

Kam řadíte chemii na ošetřování tabákových rostlin? Postřiky, dusíkatá, fosforečná hnojiva. Chemii používanou na zrychlení fermentace ... A platí to pro tabák používaný na doutníky i dýmkový. Navíc často část tabákové rostliny je použita na kvalitní doutníky, část na strojový doutníky a část na řezaný tabák. Receptury dýmkovýho i cigaretovýho mají obvykle desítky ingrediencí.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod archduke » 05 úno. 2005, 17:55

No ja mam pocit, ze vyse/drive uvedene manifaktury/ farmari doutniku si mohou dovolit "organicky" pestovat tabakouvou rostlinu a myslim, ze ani nic jinyho neznaj, coz vyplyva z drive zminovanem primitinim zemedelstvi (prirodni hnojiva). A proto jsem o tom vubec zacal mluvit, ze jsou rozdily. A to se odrazi na cene.
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Jana » 05 úno. 2005, 18:31

archduke píše:No ja mam pocit, ze vyse/drive uvedene manifaktury/ farmari doutniku si mohou dovolit "organicky" pestovat tabakouvou rostlinu a myslim, ze ani nic jinyho neznaj, coz vyplyva z drive zminovanem primitinim zemedelstvi (prirodni hnojiva). A proto jsem o tom vubec zacal mluvit, ze jsou rozdily. A to se odrazi na cene.


Rozdíly jsou. Nepředpokládám, že v tebou zmiňovaných prostorech to funguje tak brutálně jako v Evropě a Americe, kde "konzultanti" zemědělcům dle rozborů půdy, typu semen, vývoje srážek a dalších parametrů rovnou namíchají ochranářský a podpůrný receptury, ale i tak tam chemie je. Co jsem sama viděla, není možná a ani efektivní jen semena vysadit a pak až sklidit a třeba pesticidy a dusičnano fosforečný směsy se používají fakt úplně všude. A bohužel i přírodní hnojiva dneska obsahujou dost chemie jako pozůstatek po stravě dobytka.
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Simon » 05 úno. 2005, 21:57

Jana píše:
archduke píše:No ja mam pocit, ze vyse/drive uvedene manifaktury/ farmari doutniku si mohou dovolit "organicky" pestovat tabakouvou rostlinu a myslim, ze ani nic jinyho neznaj, coz vyplyva z drive zminovanem primitinim zemedelstvi (prirodni hnojiva). A proto jsem o tom vubec zacal mluvit, ze jsou rozdily. A to se odrazi na cene.


Rozdíly jsou. Nepředpokládám, že v tebou zmiňovaných prostorech to funguje tak brutálně jako v Evropě a Americe, kde "konzultanti" zemědělcům dle rozborů půdy, typu semen, vývoje srážek a dalších parametrů rovnou namíchají ochranářský a podpůrný receptury, ale i tak tam chemie je. Co jsem sama viděla, není možná a ani efektivní jen semena vysadit a pak až sklidit a třeba pesticidy a dusičnano fosforečný směsy se používají fakt úplně všude. A bohužel i přírodní hnojiva dneska obsahujou dost chemie jako pozůstatek po stravě dobytka.


tady zase musim souhlasit :), civilizovany svet vede co se mnozstvi pouzite chemie tyka(ti konzultantni sou bohuzel smutna realita) a jizni amerika to dohani tim, ze se tam v klidku pouzivaji ty nejhorsi sajrajty ktery sou v civilizaci uz peknou radku let zakazany .... proto treba nejsem fanousek jihoamerickych vin, tihle soudruzi nemaji absolutne zadny respekt vuci prirode ani vuci produktu, dokazi celej pestitelskej i vyrobni postup znasilnit neuveritelnym zpusobem

s prirodnim hnojivem je to ale zase o neco jinak nez pises, ale nevrtal bych se v tom, takhle tabak asi stejne nikdo nehnoji
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Fénix » 05 úno. 2005, 23:22

Simon píše:
Jana píše:
archduke píše:No ja mam pocit, ze vyse/drive uvedene manifaktury/ farmari doutniku si mohou dovolit "organicky" pestovat tabakouvou rostlinu a myslim, ze ani nic jinyho neznaj, coz vyplyva z drive zminovanem primitinim zemedelstvi (prirodni hnojiva). A proto jsem o tom vubec zacal mluvit, ze jsou rozdily. A to se odrazi na cene.


Rozdíly jsou. Nepředpokládám, že v tebou zmiňovaných prostorech to funguje tak brutálně jako v Evropě a Americe, kde "konzultanti" zemědělcům dle rozborů půdy, typu semen, vývoje srážek a dalších parametrů rovnou namíchají ochranářský a podpůrný receptury, ale i tak tam chemie je. Co jsem sama viděla, není možná a ani efektivní jen semena vysadit a pak až sklidit a třeba pesticidy a dusičnano fosforečný směsy se používají fakt úplně všude. A bohužel i přírodní hnojiva dneska obsahujou dost chemie jako pozůstatek po stravě dobytka.


tady zase musim souhlasit :), civilizovany svet vede co se mnozstvi pouzite chemie tyka(ti konzultantni sou bohuzel smutna realita) a jizni amerika to dohani tim, ze se tam v klidku pouzivaji ty nejhorsi sajrajty ktery sou v civilizaci uz peknou radku let zakazany .... proto treba nejsem fanousek jihoamerickych vin, tihle soudruzi nemaji absolutne zadny respekt vuci prirode ani vuci produktu, dokazi celej pestitelskej i vyrobni postup znasilnit neuveritelnym zpusobem

s prirodnim hnojivem je to ale zase o neco jinak nez pises, ale nevrtal bych se v tom, takhle tabak asi stejne nikdo nehnoji


"A hnojil jsem ji, Kamile, vlastníma... hnojivem..."
:lol:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod archduke » 06 úno. 2005, 00:18

Hmm, tak i v Latinske Americe a Cuba se pouziva granulovane hnojivo. Mel jsem pocit a doufal jsem, ze je tomu u doutnikoveho tabaku jinak/lepsi, ale neni. Pouzivaji se odolnejsi semena (coz je zrejme geneticka prace) proti "modre plisni". Takze zadne iluze. Tady jsem nasel docela zajimavy clanek, jak se s tabakem naklada/proces predvyroby, sice pro doutniky, ale v zasade jde o proces i pro pipe tobacco.

U 3tiho obrazku dolu je popis, jak kazda sazenice dostane plnou hrst granulovaneho hnojiva tydne v prvnim mesici rustu.......
http://www.cigaraficionado.com/Cigar/CA ... 44,00.html
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Simon » 06 úno. 2005, 09:56

archduke píše:Hmm, tak i v Latinske Americe a Cuba se pouziva granulovane hnojivo. Mel jsem pocit a doufal jsem, ze je tomu u doutnikoveho tabaku jinak/lepsi, ale neni. Pouzivaji se odolnejsi semena (coz je zrejme geneticka prace) proti "modre plisni". Takze zadne iluze. Tady jsem nasel docela zajimavy clanek, jak se s tabakem naklada/proces predvyroby, sice pro doutniky, ale v zasade jde o proces i pro pipe tobacco.

U 3tiho obrazku dolu je popis, jak kazda sazenice dostane plnou hrst granulovaneho hnojiva tydne v prvnim mesici rustu.......
http://www.cigaraficionado.com/Cigar/CA ... 44,00.html


clanek peknej, ale rekl bych, ze se z neho neda generalizovat
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Jana » 06 úno. 2005, 10:11

archduke píše:U 3tiho obrazku dolu je popis, jak kazda sazenice dostane plnou hrst granulovaneho hnojiva tydne v prvnim mesici rustu.......
http://www.cigaraficionado.com/Cigar/CA ... 44,00.html


Tohle potvrzuje to, co jsem několikrát sama viděla. No nic, přírodě se asi musí pomáhat :roll:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod archduke » 06 úno. 2005, 16:58

to "Jana"
zrejme urcite se musi prirode v tomto pripade pomahat. Jak jsem cetl ruzne clanky, vesmes slo o tabak v Latinske Am. Jak uroda byla pochybna v 60-70letech a na prodej zustalo treba jen 10-20%. Chemie to vyresila.
No a o hnojeni v US nemam iluze. Tady nekteri farmari sklizi 2x za sezonu. Takze je to nejdive "veda" a po te uroda. :roll:

No v podstate jde jen o chemicke reakce a asi je uplne jedno, jestli jsou chemikalie prirodni ci umele vyrobene.
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Simon » 06 úno. 2005, 17:48

archduke píše:to "Jana"
zrejme urcite se musi prirode v tomto pripade pomahat. Jak jsem cetl ruzne clanky, vesmes slo o tabak v Latinske Am. Jak uroda byla pochybna v 60-70letech a na prodej zustalo treba jen 10-20%. Chemie to vyresila.
No a o hnojeni v US nemam iluze. Tady nekteri farmari sklizi 2x za sezonu. Takze je to nejdive "veda" a po te uroda. :roll:

No v podstate jde jen o chemicke reakce a asi je uplne jedno, jestli jsou chemikalie prirodni ci umele vyrobene.


neni to jedno, diskuse o tom proc to neni jedno je ale na delsi povidani

...nejsem sice odbornik na pestovani tabaku, ale o pestovani jinych veci neco malo vim a neznam plodinu, ktera by se nedala pestovat bez podpurne chemie
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Prorok » 06 úno. 2005, 18:06

Fascinuje me, jak se dnes vsechno rozdeluje na prirodni (nevyrobene ci nezpusobene clovekem) a umele (vyrobene clovekem). Skutecne by me zajimalo, kdy clovek prestal byt soucasti prirody. :shock: :wink:
Simon píše:neni to jedno, diskuse o tom proc to neni jedno je ale na delsi povidani

Toz popovidej, o co je horsi kdyz kytka dostane nasypano dusicnanu nez kdyz dostane nasypano hnoje. 8) (ktere se tam beztak dava jenom kvuli tem stejnym dusicnanum)
U jednotlivych latek ve 100% cistote se doufam shodnem :wink:
Uživatelský avatar
Prorok
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 175
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 09:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jana » 06 úno. 2005, 18:54

Prorok píše:Fascinuje me, jak se dnes vsechno rozdeluje na prirodni (nevyrobene ci nezpusobene clovekem) a umele (vyrobene clovekem). Skutecne by me zajimalo, kdy clovek prestal byt soucasti prirody. :shock: :wink:
Simon píše:neni to jedno, diskuse o tom proc to neni jedno je ale na delsi povidani

Toz popovidej, o co je horsi kdyz kytka dostane nasypano dusicnanu nez kdyz dostane nasypano hnoje. 8) (ktere se tam beztak dava jenom kvuli tem stejnym dusicnanum)
U jednotlivych latek ve 100% cistote se doufam shodnem :wink:


Jasně, dusičnany jsou navíc "přírodní" látka, páč se dělají ze vzduchu. Takže rostlinka v podstatě dostane jen trochu víc větříku :roll:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Jana » 06 úno. 2005, 18:58

Simon píše:...nejsem sice odbornik na pestovani tabaku, ale o pestovani jinych veci neco malo vim a neznam plodinu, ktera by se nedala pestovat bez podpurne chemie


Já neříkám, že to nejde, já říkám, že se to tak nedělá. Na 99 % produkce tabáku se chemicky upravuje, tj. hnojí se půda před zasetím, přihnojuje se při zasetí a ochrana se dává v průběhu růstu. Když by se to neudělalo, výnosy budou žalostně malé, že se to farmáři / pěstiteli nevyplatí. A navíc výrobce bude znechucen, že jsou listy nedostatečně veliké, silně a ožrané od brouků :wink: Já nejsem odborník na pěstování tabáku, ale párkrát jsem to viděla, o hnojivech taky něco vím a svýho času byla eko farma můj sen. Teď už snad radši umřu s myšlenkou na něco jinýho :wink:
Jana
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 899
Registrován: 21 črc. 2004, 16:34
Bydliště: Praha / Plzeň

Příspěvekod Simon » 06 úno. 2005, 19:51

Prorok píše:Fascinuje me, jak se dnes vsechno rozdeluje na prirodni (nevyrobene ci nezpusobene clovekem) a umele (vyrobene clovekem). Skutecne by me zajimalo, kdy clovek prestal byt soucasti prirody. :shock: :wink:
Simon píše:neni to jedno, diskuse o tom proc to neni jedno je ale na delsi povidani

Toz popovidej, o co je horsi kdyz kytka dostane nasypano dusicnanu nez kdyz dostane nasypano hnoje. 8) (ktere se tam beztak dava jenom kvuli tem stejnym dusicnanum)
U jednotlivych latek ve 100% cistote se doufam shodnem :wink:


pokud latkou ve 100% podobe myslis treba cistou med pak ano :)

abych to nejak cely shrnul, s rostlinou je to stejny jakos clovekem, pokud ji porad preventivne pomahas, umele posilujes a porad "lecis" nemoci ktery ani nema, tak dosahnes jen toho, ze celej organismsu atrofuje(a taky ho priotravis) ... tim pak potrebujes te prevence a osetreni vic a vic a vic a ta rostlina(clovek) pak ma problemy s jakymkoliv vybocenim ze zabehnutyho stavu a tezce trpi i na nejjednodussi a nejlehci nemoci

a s tou chemii je to jednoduchy, ja a priori nejsem proti chemii, pokud je dobre otestovana, ... coz neni par testu ze zakona a to, ze umi veci ke kterym je vyvinuta .... rostlina i zvire(clovek=zvire) je slozitej organismus, neni problem zmenit jednu vec z miliardy v tomhle organismu podle toho jak potrebujes, co je problem je nedokurwit u tehle zmeny zbylych 999 999 999 999 veci a hlavne nedokurwit organismus jako celek. Tohle je vec kterou ti u chemie nikdo nezaruci, nikdo neotestuje a hadam ze to tak jeste nejakej ten patek bude. Tim ze pouzivas to co priroda sama vyprodukuje(a musis to pouzivat v uzavrenem kruhu) kombinujes "povolene" a dlouhodobe osvedcene veci a vychazi ti opet funkcni a osvedcena kombinace a o vysledku pak s klidem muze prohlasit ze je v pohode.

idealnim a nevyvratilenym prikladem je DDT, 10 let to byla modla chemickyho prumysku a vitezstvi cloveka nad hmotou a kde je ted a co stihl zpusobit?
Naposledy upravil Simon dne 06 úno. 2005, 19:54, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Simon » 06 úno. 2005, 19:53

Jana píše:
Simon píše:...nejsem sice odbornik na pestovani tabaku, ale o pestovani jinych veci neco malo vim a neznam plodinu, ktera by se nedala pestovat bez podpurne chemie


Já neříkám, že to nejde, já říkám, že se to tak nedělá. Na 99 % produkce tabáku se chemicky upravuje, tj. hnojí se půda před zasetím, přihnojuje se při zasetí a ochrana se dává v průběhu růstu. Když by se to neudělalo, výnosy budou žalostně malé, že se to farmáři / pěstiteli nevyplatí. A navíc výrobce bude znechucen, že jsou listy nedostatečně veliké, silně a ožrané od brouků :wink: Já nejsem odborník na pěstování tabáku, ale párkrát jsem to viděla, o hnojivech taky něco vím a svýho času byla eko farma můj sen. Teď už snad radši umřu s myšlenkou na něco jinýho :wink:


ekofarma je zprofanovenej termin pro pestitele brambor co pronajima 6 koni na vyjizdky ekonadsencu ze mesta :lol:

jinak souhlas, tomu, ze se tak produkuje naprosta vetsina tabaku verim, jen si nemyslim ze to nejde delat jinak :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků