Vinyl nebo mp3?

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod littlebull » 23 zář. 2015, 15:52

S.hort.Y píše:Vždyť už jen tím, že čtení je přímé, dochází s každým přehráním k degradaci původního záznamu..

Jo bývávalo... od zlaté éry vinylu a vyrobením slušných šasí tomu tak prakticky není. Ale chápu, jsi mladý fandíš mladým technologiím.


vintage :arrow: ano, přesně, při výrobě CD se záznam prasí až neuvěřitelně.
Ono je to ale mainstreamu jedno, když jsou schopni poslouchat ... no zvuky ... z "repráčku" v mobilu nebo ze špuntů.... tak vidim zlatý léta hudby a černochy, kteří táhnou kazeťák jak almaru s reprákama jak puklice vod prádelního hrnce.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Ragaz » 23 zář. 2015, 16:07

No, pamatuju dobu, když jsem poslouchal muziku z kazet nahrávaných na dvojčeti...proti tomu je CD a MP3 neskutečná lahoda. Nemluvě o tom, že na živým koncertě je zvuk vždy mnohem horší. Na vybavení za desetitisíce nemám a ani nemám moc příležitost hudbu někde v klidu poslouchat. Takže (přestože nepopírám, že LP je úplně jiná kvalita) se spokojím s mp3. Navíc v muzice, kterou mám nejradši je to IMHO úplně jedno. Punk's not dead! :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod vintage » 23 zář. 2015, 16:15

No ja mam kámoše co zrovna tyhle styly poslouchá a naopak tvrdit, ze ta prava nirvana je to teprve z vinylu :-) Právě v teto subkulture punk/hc/grind je vinyl vcelku dost rozšířeněj ;-)
Jinak já taky radši poslouchám z vinylu z pořádných 3p beden, ale přiznám se, že poslední dobou často vítězí lenost a třeba v práci valim klidne z yutube :-)
Uživatelský avatar
vintage
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 243
Věk: 44
Registrován: 07 led. 2015, 11:37
Bydliště: Mělnicko

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod kalik » 23 zář. 2015, 16:45

petula píše:Mam otazku: Co pouzivas jako prehravac Flacu? Tim myslim hardware.

Na špunty mám nějakej starší cowon iaudio. Na domácí poslech to ženu z PC přes USB kabel do externího DAC (Casea Cepheus mk2), pak stereozesilovač (Cambridge Audio Azur) a reprobedny (dynaudio). Určitě by bylo co zlepšovat zejména u toho zesilovače, ale už takhle jsem do toho nacpal spoustu peněz a zatím do toho nechci dávat víc. Mám ještě CD player rovněž Cambridge, ale po pořízení externího DAC už ho nepoužívám. Chtěl jsem ho zejména z toho důvodu, abych mohl pouštět právě hires flacy a musím říct, že je to opravdu posun.

S.hort.Y píše:Myslím, že si pletete kvalitu s atmosférou.. Vinyl opravdu NENÍ KVALITNÍ médium.. Kvalita je CD popř. zmíněný flac a jiné bezztrátové formáty.. Co se atmosféry týče, to je pochopitelně jiná.. A před pár lety jsem slyšel, tuším že od Iron Maiden, album ve flacu, který mělo to charakteristický praskání gramofonu.. Takže z přehrávače člověk měl pocit jak z desky (ale pořád na stejných místech samozřejmě).. Souhlasím s tím, že flac se dnes jeví jako budoucnost.. Kvalita je nejlepší možná, kapacita přehrávačů už nějakou dobu taky, nic nebrání masovějšímu rozšíření..

A ke zmíněnému prohlášení „MP3 není hudba, je to, kolik, 10% zbytek?“ - 320 kbit mp3 jsou v pohodě.. Záleží hodně na použitém kodeku.. Je různými studiemi dokázáno, že opravdu neslyšíme některé tišší zvuky, zvuky mimo slyšitelné spektrum apod. A těchto nedokonalostí ucha a mozku právě MP3 využívá a proto jsme schopni bez výrazných ztrát v kvalitě dosáhnout výrazně nižší velikosti souboru. Spíš bych řekl, že z vás mluví 20 let staré předsudky..

Je pravda, že vinyl asi bude mít něco do sebe a to tím, že to album prostě musíte vzít do ruky, dát ho do gramce, zapnout a poslouchat a že to bude taková obdoba dýmky. Nicméně vinyl je pořád analog. Má to samozřejmě výhody i nevýhody. Pro mě je zásadní výhoda právě hires, tedy dostat z nahrávky maximum a nemuset mít plnou skříň desek. Takhle si spoustu věcí prostě stáhnu z netu a když to není ono, smáznu to.

Sobpeta píše:mp3 320 je do auta v pohodě, do přehrávače s méně kvalitními sluchátky na poslech třeba v práci také. Pokud je kvalitní přehrávač (tedy žádný mobil či Ipod), ale třeba výrobky firmy cowon a k tomu sluchátka v odpovídající kvalitě - bavíme se o vybavení cca za 10 000, je kvalita při použití bezztrátového kodeku vynikající. Pokud někdo poslouchá mp3 128kbit na sluchátkách od vietnamců s ekváčem nastaveným do písmene "V", tedy hlavně aby to pořádně třískalo a dunělo je to jeho problém, ovšem kvalitní poslech to zdaleka není. Na různých diskusích o sluchátkách stále čtu dotazy ve smyslu..."A mají ty sluchátka dost basssůůůů?" No tak na tyhle dotazy už jsem dost alergickej. Hudba je o vyvážených středech, přesných basech a výškách, proto taky audiofilská nahrávka na audiofilském přístroji přijde většině hluché populace nudná. Protože to zkrátka netříská a nemlátí. Ale to jen tak naokraj.

Kdysi jsem na high end výstavě slyšel nahrávku klasické hudby z gramofonu a cd přehrávače. Kvalita v obou případech skvostná, však to taky bylo vybavení v ceně kolem milionu.
Ale z LP to bylo jaksi lidštější, záživnější, prostě lepší. CD je takové studené.

Souhlas s tím, že spoustu nahrávek převedených do digitálu je hrozně zmršených.
Vzpomínám si, jak jsem před hodně lety poslouchal z LP album Twisted Sister - "Stay Hungry". Strašně se mi líbilo, i když to děsně praskalo, deska už měla hodně za sebou.
Pak jsem to slyšel z CD a nedalo se to poslouchat. Sice to nepraskalo, ale taková ta živost analogu byla úplně v pr...i. :twisted:

Souhlas. Jen s tím CD ne úplně souhlasím. Obecně je CD dost nevyužitý nosič. Mám nahrávky, které jsou na CD velmi dobré, přestože je to CD, ale jak už zde padlo, je to spíš tím, jak je to nahraný a namastrovaný. Bohužel nemám to srovnáno s kvalitním vinylem, tak nedokáže posoudit, co je lepší či atmosféričtější :)
Uživatelský avatar
kalik
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 154
Věk: 45
Registrován: 28 srp. 2012, 07:09
Bydliště: Město piva

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod cechura09 » 23 zář. 2015, 16:48

Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Ragaz » 23 zář. 2015, 20:36

vintage píše:No ja mam kámoše co zrovna tyhle styly poslouchá a naopak tvrdit, ze ta prava nirvana je to teprve z vinylu :-) Právě v teto subkulture punk/hc/grind je vinyl vcelku dost rozšířeněj ;-)

Ale jo, asi jo...ale nějak jsem si to vokecat musel :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Brav » 23 zář. 2015, 20:53

Ja mám práve trochu iný názor. Ľudia nedokážu oceniť iný druh hudby, pretože ju práve nepočuli na poriadnej aparatúre. Vážna hudba má viac dynamiky ako metal, ale to špunty nedokážu zahrať. :D Ale to sa možno baviť o aparatúre 2000eur a viac.

To, že vinyl sa vyrábal len z neremastrovaných nahrávok samozrejme nemôže byť pravda. A podľa mojich skúseností pri počúvaní ani na trošku lepšej aparatúre nedokážem rozoznať neremastrované a remastrované verzie z rôznych rokov a vydavateľstiev. Samozrejmé je, že už hocaký vinyl bude hrať lepšie ako mp3. Najväčší rozdiel vo zvuku je zaznamenateľný práve v aparatúre a potom až v tom či je to remastrovaná alebo neremastrovaná nahrávka. A čo sa týka vinyl vs. digital, tak prikláňam sa k názoru, že subjektívne zneje vinyl tak "teplejšie". Ale keď porovnám cenu aparátu na vinyl vs. digitál (v rovnakej detailnosti prednesu zvuku, dynamiky atď.) tak prehrávanie vinylu je niekoľko násobne drahšie.
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Fire Frog » 23 zář. 2015, 21:09

Ano, aparatura je základ a těžko tu můžeme dojít k rozumnému závěru, protože X bude tvrdit, že je mp3 je super, protože vinyl slyšel z gramofonu s klikou a nebo tu bude Y, který bude tvrdit, že vinyl je lepší, protože... Každý máme doma jinou aparaturu a hlavně i jiné nároky na poslech.

Brav: Souhlasím s tím, že poslech vinylu je o něco dražší, ale i s celkem běžnou výbavou je to na jiné úrovni než mp3 (to je zase můj poznatek).
Je to stejné jako výběr auta: Můžu mít buď Dodge Charger z r. 1967 a nebo nejnovější Mercedes. Oba mají kola, volant i motor, oba se dají použít z přemístění z místa A do místa B, ale rozdíl určitě pozná každý a každý si vybere to, co sedne právě jemu, každé má své klady i zápory.
Fire Frog
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 201
Registrován: 09 črc. 2009, 16:11
Bydliště: Plzeň

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Brav » 23 zář. 2015, 21:38

Súhlasím, snáď všetko je lepšie ako mp3 :D Ja som len porovnal nejakú top vinyl vs. digitál aparatúru ohľadom ceny. Ja počúvam ako digitál tak aj vinyl. A poviem len .. vinyl je super ! :ok: má niečo do zvuku aj praktickosti :D
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod kalik » 23 zář. 2015, 22:35

Souhlasím s tím, že např. vážná hudba se dá ocenit skutečně až na pořádné aparatuře a já dnes de facto neposlouchám skoro nic jiného, občas nějaký ten jazz. Vše ostatní nepřináší ten wow efekt. Problém mám zejména u studiových nahrávek, kde se nástroje nahrávají odděleně a pak se mixujou, tam prostě chybí ta "prostorová" informace. S orchestrem musí hrát i prostor okolo a to se projeví až na pořádné aparatuře :)
Uživatelský avatar
kalik
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 154
Věk: 45
Registrován: 28 srp. 2012, 07:09
Bydliště: Město piva

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod petula » 24 zář. 2015, 14:06

No vinyl je pro me "bezchybne" medium. Musi se ale clovek o desky starat. Mam ve sve male kolekci i desku z roku 1960 a mozna nekdo z vas ma urcite i starsi a co je na tom to krasne je to, ze tato deska s vanocnimi koledami funguje, sice trosku praska ale funguje, praskani doplnuje atmosferu. Nevadi mi. Nedovedu si predstavit, ze obycejne vypalene cd by prezilo takovou dobu. Mam zkusenost , ze vypalene cd a archivovane v bezprasnem prostredi je po 9 letech necitelne. Nechci ani tak polemizovat na tema vypalene a lisovane, nebo ,ze jsem pouzil cd od takoveho nebo makoveho vyrobce. Je mi to fuk.
Chci jen rict , ze vinyl je, nehlede na kvalitni zvuk, pro me skoro jako obrad, tak jako nacpani dymky a pokurovani. :puffy:
Vyberu desku co si chci poslechnout , zapnu gramofon , zapnu zesilovac , vytahnu vinyl z obalu, vlozim jej do gramofonu , setru kartackem prach , setru prach z jehly a polozim jehlu na desku. Deska se toci , ja usednu do pohovky s obalem od vinylu a prohlizim si nadherny "hmatatelny" obal a posloucham. Je to pro me proste neco nadherneho, nepopsatelneho, je to proste fajn.
Samozrejme FLAC je budoucnost v kvalite reprodukce, ale kde vezmu "to neco" hmatatelneho? To mi bude moc chybet. Popripade kde budou FLACy za 10,20,30 .nebo xx..let? budeme si je moci v budoucnu na te super vypocetni technice prehrat?

Brav píše:Súhlasím, snáď všetko je lepšie ako mp3 :D Ja som len porovnal nejakú top vinyl vs. digitál aparatúru ohľadom ceny. Ja počúvam ako digitál tak aj vinyl. A poviem len .. vinyl je super ! :ok: má niečo do zvuku aj praktickosti :D


Jen aby pritlak jehly nebyl vyssi nez 2gramy pak by to byl hoblík. :D (A4 papir 80g ma asi 5gramu 1 arch + spedlik ?)
Uživatelský avatar
petula
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 43
Věk: 47
Registrován: 25 srp. 2015, 13:08
Bydliště: Sokolnice

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Brav » 24 zář. 2015, 14:46

S tým rituálom plne súhlasím ! Je to ako s dýmkou ... dokonalosť je spojiť všetky veci spolu. Kvalitná hudba, dýmka a nejaké pitie ... paráda :smoke1:
Brav
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 92
Registrován: 04 lis. 2014, 18:19
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Dapr » 24 zář. 2015, 14:58

Kdysi jsem četl zajímavý článek ohledně masteringu, resp. prasení hudby vydavateli nosičů v posledních letech, chvíli trvalo, než jsem si vzpomněl kde to bylo a nakonec našel

Road To Hell :twisted:

moc příjemné počtení to teda není
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod jcp » 24 zář. 2015, 16:49

petula píše:Ja si radeji poslechnu LP (vinyl) na svem teslackem NC420 nez hudbu v mp3. Jak jste na tom vy?

Já za sebe dost jednoduše .. jakási Metalica nebo Iron něco pro mě není hudba .. preferuju Janáčka, Debussyho, Rachmaninova a podobný pány, takže si prostě občas vezmu kravatu a sako a dojdu si na Filharmonii nebo na sólovej koncert ..
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod kalik » 24 zář. 2015, 19:14

petula píše:No vinyl je pro me "bezchybne" medium. Musi se ale clovek o desky starat. Mam ve sve male kolekci i desku z roku 1960 a mozna nekdo z vas ma urcite i starsi a co je na tom to krasne je to, ze tato deska s vanocnimi koledami funguje, sice trosku praska ale funguje, praskani doplnuje atmosferu. Nevadi mi. Nedovedu si predstavit, ze obycejne vypalene cd by prezilo takovou dobu. Mam zkusenost , ze vypalene cd a archivovane v bezprasnem prostredi je po 9 letech necitelne. Nechci ani tak polemizovat na tema vypalene a lisovane, nebo ,ze jsem pouzil cd od takoveho nebo makoveho vyrobce. Je mi to fuk.
Chci jen rict , ze vinyl je, nehlede na kvalitni zvuk, pro me skoro jako obrad, tak jako nacpani dymky a pokurovani. :puffy:
Vyberu desku co si chci poslechnout , zapnu gramofon , zapnu zesilovac , vytahnu vinyl z obalu, vlozim jej do gramofonu , setru kartackem prach , setru prach z jehly a polozim jehlu na desku. Deska se toci , ja usednu do pohovky s obalem od vinylu a prohlizim si nadherny "hmatatelny" obal a posloucham. Je to pro me proste neco nadherneho, nepopsatelneho, je to proste fajn.
Samozrejme FLAC je budoucnost v kvalite reprodukce, ale kde vezmu "to neco" hmatatelneho? To mi bude moc chybet. Popripade kde budou FLACy za 10,20,30 .nebo xx..let? budeme si je moci v budoucnu na te super vypocetni technice prehrat?

Jo, hmatatelné to moc není, nicméně já mám při hudbě spíš oči zavřené a jsou plně soustředěn právě na poslech. Hrát si s albem tedy nemusím, jen by mě to vyrušovalo. A ty Flacy za 20 let? No, já si myslím, že se to moc nezmění, on ani není důvod. Žádnou revoluci v tomto neočekávám.
Uživatelský avatar
kalik
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 154
Věk: 45
Registrován: 28 srp. 2012, 07:09
Bydliště: Město piva

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků