Vinyl nebo mp3?

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod petula » 22 zář. 2015, 18:38

Vzhledem k tomu, ze vsichni jste premyslivy lide, protoze to dymkari musi byt. Tak bych chtel polozit jednoduchou otazku ohledne poslechu hudby.
Ja si radeji poslechnu LP (vinyl) na svem teslackem NC420 nez hudbu v mp3. Jak jste na tom vy?
Uživatelský avatar
petula
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 43
Věk: 46
Registrován: 25 srp. 2015, 13:08
Bydliště: Sokolnice

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod littlebull » 22 zář. 2015, 19:32

MP3 není hudba, je to, kolik, 10% zbytek? Stejně, jako není oběd čtvrtka bramboru a sousto řízku.
Takže za sebe vinyl a gramec :ok:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod muf » 22 zář. 2015, 19:41

Naprosto souhlasím doma pouze vinyl na svém NCZ 300 Ten zvuk se nedá srovnat.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod cechura09 » 22 zář. 2015, 19:47

Jsem z těch, pokud je povedená muzika, je mi šumák z čeho ji poslouchám.
Ovšem třeba Metalica Live, má taky něco do sebe. :puffy:
Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Fire Frog » 22 zář. 2015, 19:55

Littlebull mě předběhnul, ale naprosto souhlasím.
Jediný ( o kom vím), kdo "bojuje" proti mp3, Áj founům a zastává se desek je Neil Young. Snaží se lidi přimět k tomu, aby poznali rozdíl a přestali blbnout s mp3. Sám také přiznává, že gramofon si do auta nebo do MHD vzít nemůžeme, a tak se aktivně podíli na vývoji PureTone- což by měl být sice digitální formát hudby, ale v úplně jiné kvalitě, kterou rozezná i NEnetopýr (čti NEhifista).
Jako nápad se mi to líbí a jsem zvědavý, kdy se to stane skutečností, zase by mi tam ale možná chybělo to občasné zapraskání a zašumění ;). Ikdyž nová auta mají také zvukovou simulaci různých motorů, třeba bych si tam to praskání mohl míchat uměle :D
Na druhou stranu si říkám, jestli to má smysl, někoho přesvědčovat. Kdo chce kvalitu, ten si sežene gramofon a vinyly. Kdo ne, ten si vystačí se špuntama a vohuleným aj founem. Všichni jsou spokojený. Až lidi přijdou na to, že z desky to zní prostě lépe, tak už (bohužel pro nás) nebudou desky tak levné :plaster: .

:arrow: cechura09
Rád bych viděl tvůj výraz, až bys slyšel Metallicu z gramce :twisted: . Je to něco nepopsatelného, troufnu si říct, že to je to nejdokonalejší, co tě dokáže přenést zpět do 80. let (kromě drog :D).
Fire Frog
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 201
Registrován: 09 črc. 2009, 16:11
Bydliště: Plzeň

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod cechura09 » 22 zář. 2015, 20:05

:arrow: Fire Frog To jsem měl na mysli jen trochu té atmosféry..... :smoke5:
Věř mi, že jsem ji slyšel i z gramece. :puffy:
Jak říkám, pokud je povedená muzika, je mi to šumák. Asi netopejr......
Uživatelský avatar
cechura09
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 541
Věk: 62
Registrován: 13 črc. 2014, 20:03
Bydliště: Brno

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Fire Frog » 22 zář. 2015, 20:11

Věřím, to já jen tak :smoke5: .
Nejde jen o tu atmosféru, že sleduješ, jak ramínko volně klouže nahoru a dolů :D, ale v tom zvuku je něco, co se snad ani s nejlepším vybavením napodobit nedá.
Samozřejmě, že v autě nebo i doma poslouchám běžné mp3 (vše opravdu na deskách nemám a nikdy mít nebudu), ale když si to chci opravdu vychutnat, tak si pustím vinyl.
Fire Frog
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 201
Registrován: 09 črc. 2009, 16:11
Bydliště: Plzeň

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod kalik » 22 zář. 2015, 21:12

Do špuntů mi jdou FLACy a doma poslouchám opět FLACy, tentokrát ale 24bit 192 kHz. Myslím, že tohle je budoucnost :)
Uživatelský avatar
kalik
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 154
Věk: 45
Registrován: 28 srp. 2012, 07:09
Bydliště: Město piva

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod petula » 23 zář. 2015, 07:41

kalik píše:Do špuntů mi jdou FLACy a doma poslouchám opět FLACy, tentokrát ale 24bit 192 kHz. Myslím, že tohle je budoucnost :)

Mam otazku: Co pouzivas jako prehravac Flacu? Tim myslim hardware.
Uživatelský avatar
petula
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 43
Věk: 46
Registrován: 25 srp. 2015, 13:08
Bydliště: Sokolnice

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod S.hort.Y » 23 zář. 2015, 10:52

Myslím, že si pletete kvalitu s atmosférou.. Vinyl opravdu NENÍ KVALITNÍ médium.. Kvalita je CD popř. zmíněný flac a jiné bezztrátové formáty.. Co se atmosféry týče, to je pochopitelně jiná.. A před pár lety jsem slyšel, tuším že od Iron Maiden, album ve flacu, který mělo to charakteristický praskání gramofonu.. Takže z přehrávače člověk měl pocit jak z desky (ale pořád na stejných místech samozřejmě).. Souhlasím s tím, že flac se dnes jeví jako budoucnost.. Kvalita je nejlepší možná, kapacita přehrávačů už nějakou dobu taky, nic nebrání masovějšímu rozšíření..

A ke zmíněnému prohlášení „MP3 není hudba, je to, kolik, 10% zbytek?“ - 320 kbit mp3 jsou v pohodě.. Záleží hodně na použitém kodeku.. Je různými studiemi dokázáno, že opravdu neslyšíme některé tišší zvuky, zvuky mimo slyšitelné spektrum apod. A těchto nedokonalostí ucha a mozku právě MP3 využívá a proto jsme schopni bez výrazných ztrát v kvalitě dosáhnout výrazně nižší velikosti souboru. Spíš bych řekl, že z vás mluví 20 let staré předsudky..
Uživatelský avatar
S.hort.Y
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 288
Věk: 35
Registrován: 24 kvě. 2011, 23:48
Bydliště: Olomouc

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod RaDMil » 23 zář. 2015, 11:08

Proč by vinyl nebylo kvalitní médium ? Když se k té desce člověk nechová jako prase, tak není důvod k tomu typickému gramofonovému praskání způsobenému škrábanci a prachem. Důležité je, jestli nahrávka která je předlohou pro výrobu vinylu nebo CD nebyla "odborně" upravena a nebyl jí zmenšen dynamický rozsah. To už pak nepomůže nic. A pro vinyl se používaly právě ty neupravené a proto je tu většinou ten dojem a ta "atmosféra". Nejsem v tomhle odborník, na tohle téma se vedou sáhodlouhé debaty ve specializovaných fórech.
Uživatelský avatar
RaDMil
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 90
Věk: 45
Registrován: 05 led. 2007, 09:27
Bydliště: Brno

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod littlebull » 23 zář. 2015, 11:12

Noo, předsudky, já si různé "moderní a kvalitní" média poslech, v několika žánrech, opakovaně, častokrát. Vinyl, je prostě vinyl. Pro mě bez předsudků a bez diskuse.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod vintage » 23 zář. 2015, 11:51

Největší nepřítel kvality záznamu není nosič, ale nahrávka a mastering. Stary nahravky hrají lépe z gramofonu jak z CD, přičemž na vině není médium CD jako takový, ale fakt že nove remastery jsou dynamicky ořezáne a celkove ze zvuk napáli. Digital je OK akorát se jeho potenciálu v komerční svere zdaleka nevyužívá... Jinak mám doma asi tak 2000 LP...
Uživatelský avatar
vintage
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 243
Věk: 44
Registrován: 07 led. 2015, 11:37
Bydliště: Mělnicko

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod S.hort.Y » 23 zář. 2015, 12:03

Vždyť už jen tím, že čtení je přímé, dochází s každým přehráním k degradaci původního záznamu..

RaDMil píše:Důležité je, jestli nahrávka která je předlohou pro výrobu vinylu nebo CD nebyla "odborně" upravena...

vintage píše:Největší nepřítel kvality záznamu není nosič, ale nahrávka a mastering...


Pod to se podepíšu.
Uživatelský avatar
S.hort.Y
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 288
Věk: 35
Registrován: 24 kvě. 2011, 23:48
Bydliště: Olomouc

Re: Vinyl nebo mp3?

Příspěvekod Sobpeta » 23 zář. 2015, 15:18

mp3 320 je do auta v pohodě, do přehrávače s méně kvalitními sluchátky na poslech třeba v práci také. Pokud je kvalitní přehrávač (tedy žádný mobil či Ipod), ale třeba výrobky firmy cowon a k tomu sluchátka v odpovídající kvalitě - bavíme se o vybavení cca za 10 000, je kvalita při použití bezztrátového kodeku vynikající. Pokud někdo poslouchá mp3 128kbit na sluchátkách od vietnamců s ekváčem nastaveným do písmene "V", tedy hlavně aby to pořádně třískalo a dunělo je to jeho problém, ovšem kvalitní poslech to zdaleka není. Na různých diskusích o sluchátkách stále čtu dotazy ve smyslu..."A mají ty sluchátka dost basssůůůů?" No tak na tyhle dotazy už jsem dost alergickej. Hudba je o vyvážených středech, přesných basech a výškách, proto taky audiofilská nahrávka na audiofilském přístroji přijde většině hluché populace nudná. Protože to zkrátka netříská a nemlátí. Ale to jen tak naokraj.

Kdysi jsem na high end výstavě slyšel nahrávku klasické hudby z gramofonu a cd přehrávače. Kvalita v obou případech skvostná, však to taky bylo vybavení v ceně kolem milionu.
Ale z LP to bylo jaksi lidštější, záživnější, prostě lepší. CD je takové studené.

Souhlas s tím, že spoustu nahrávek převedených do digitálu je hrozně zmršených.
Vzpomínám si, jak jsem před hodně lety poslouchal z LP album Twisted Sister - "Stay Hungry". Strašně se mi líbilo, i když to děsně praskalo, deska už měla hodně za sebou.
Pak jsem to slyšel z CD a nedalo se to poslouchat. Sice to nepraskalo, ale taková ta živost analogu byla úplně v pr...i. :twisted:
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků