Zivnostensky list

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod Simon » 01 úno. 2005, 16:07

bromden píše:Pokud vím tak zemědělská výroba jede ve zvláštním režimu (+ i zvláštní registr), živnosti které si vybavuju jsou vázané a souvisí spíše s obchodem, některé zvláštní pěstování a chov měly myslím i nějakou volnou. V životě jsem to nedělal, ale mrknu se. :wink:
(Jo-nejsem si jistej, ale s tím vinohradem by mohl být problém s EU legislativou, pokud nebyl nějak registrován do 30.9.2004, tak se na něm nesmí pěstovat, ne? )


vinohrad je registrovanej .... a i kdyby nebyl tak to lze alespon castecne obejit

ten registr je navic, klasickej zivnostak je tez potreba, rekl bych, pac bez toho tezko muzes jako jednotlivec fungovat jako ucetni jednotka
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Todík » 01 úno. 2005, 19:47

Simon píše:
Todík píše:
Simon píše:
bigdragon píše:Nevím nevím není lepší místo zemědělské činnosti uvést poradenství v zemědělství? No živnosťák nemám tak ber mou radu jen jako hec.

neni, pac mam broskvovej sad a vinohrad a potreboval bych prohnat ucetnictvim par investic do naradi a mechanizace a tak, cili pak musim i nejakou tu broskev, jabko nebo vino prodat a to na poradenstvi neuhraju :(


Zřizovat si kvůli výdajům na mechanizaci novou živnost je myslím zbytečný přepych a náklady navíc. Do nákladů si mechanizaci apod. můžeš dát vždy, když máš sídlo firmy v rodinném domku s přilehlou zelení nebo v obdobném gardu nějakou provozovnu. To Ti totiž potom obecní vyhláška přímo ukládá pečovat o přilehlé zatravněné plochy a porosty. :wink:


to jo, ale kdyz ja se chci do toho zemedelstvi postupne nejak pretransformovat, takze ten zivnostak beru jako docela potrebnej zaklad, bohuzel :(
tezko bez toho zivnostaku prodam oficialne vino a aspon cast vina bych oficialni cestou prodat chtel :lol:


Tak to bude chtít ten živnostňák opravdu pořídit. Nejlehčí cestou je, sehnat si někoho s patřičnými papíry (resp. kvalifikací), na koho to bude napsaný (rozuměj: odpovědný vedoucí).
Uživatelský avatar
Todík
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 951
Věk: 69
Registrován: 04 pro. 2004, 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvekod Grandpapa » 01 úno. 2005, 21:56

Já mám dojem, že když budeš prodávat jen broskve a hroznové víno tak klidně můžeš podnikat jako zemědělec bez živnostenského listu a jseš účetní jednotka a můžeš odepisovat, v okamžiku kdy budeš chtít prodat víno jako nápoj musíš mít živnostenský list na výrobu nápojů tj. živnost volná č. 6 " Živnosti volné jsou živnosti, pro jejichž provozování tento zákon nevyžaduje prokazování odborné ani jiné způsobilosti. K získání živnostenského oprávnění pro živnosti volné musí být splněny všeobecné podmínky (§ 6 odst. 1)."
Vzniká ti však povinnost do 15 dnů se přihlásit ke spotřební dani z vína.

To co se ti snažili na živnosťáku vnutit bude podle požadované kvalifikace asi koncesovaná živnost "Výroba a úprava kvasného lihu, konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů (s výjimkou piva, ovocných vín, ostatních vín a medoviny a ovocných destilátů získaných pěstitelským pálením)"

Než provozovat na někoho je lepší : "Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů (podrobněji viz níže).

Odpovědný zástupce musí pochopitelně se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být i ve smluvním vztahu k podnikateli (původně byl vyžadován pracovněprávní vztah, nyní však postačuje obecný vztah smluvní). Živnostenský zákon dále říká, že odpovědný zástupce se musí zúčastňovat provozování živnosti v potřebném rozsahu. Potřebný rozsah nelze bohužel obecně dost dobře charakterizovat a jeho míra je na posouzení jednotlivých případů podnikatelem a poté i živnostenskými úřady v rámci jejich kontrolní činnosti.

Funkci odpovědného zástupce může fyzická osoba vykonávat nejvýše pro dva podnikatele. "
Uživatelský avatar
Grandpapa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 64
Věk: 70
Registrován: 22 lis. 2004, 22:23
Bydliště: Žihle

Příspěvekod Simon » 01 úno. 2005, 22:01

Grandpapa píše:Já mám dojem, že když budeš prodávat jen broskve a hroznové víno tak klidně můžeš podnikat jako zemědělec bez živnostenského listu a jseš účetní jednotka a můžeš odepisovat, v okamžiku kdy budeš chtít prodat víno jako nápoj musíš mít živnostenský list na výrobu nápojů tj. živnost volná č. 6 " Živnosti volné jsou živnosti, pro jejichž provozování tento zákon nevyžaduje prokazování odborné ani jiné způsobilosti. K získání živnostenského oprávnění pro živnosti volné musí být splněny všeobecné podmínky (§ 6 odst. 1)."
Vzniká ti však povinnost do 15 dnů se přihlásit ke spotřební dani z vína.

To co se ti snažili na živnosťáku vnutit bude podle požadované kvalifikace asi koncesovaná živnost "Výroba a úprava kvasného lihu, konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů (s výjimkou piva, ovocných vín, ostatních vín a medoviny a ovocných destilátů získaných pěstitelským pálením)"

Než provozovat na někoho je lepší : "Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů (podrobněji viz níže).

Odpovědný zástupce musí pochopitelně se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být i ve smluvním vztahu k podnikateli (původně byl vyžadován pracovněprávní vztah, nyní však postačuje obecný vztah smluvní). Živnostenský zákon dále říká, že odpovědný zástupce se musí zúčastňovat provozování živnosti v potřebném rozsahu. Potřebný rozsah nelze bohužel obecně dost dobře charakterizovat a jeho míra je na posouzení jednotlivých případů podnikatelem a poté i živnostenskými úřady v rámci jejich kontrolní činnosti.

Funkci odpovědného zástupce může fyzická osoba vykonávat nejvýše pro dva podnikatele. "


diky moc :!:
jenze jako zemedelc bez ZL to tezko financne propojim se stavajim podnikanim na ZL ne? Cili bych pak vedl 2x ucetnictvi ktere by bylo na sobe nezavisle a cert vi, zda by se na danovym priznani finalni zemedelske minus dalo odecist od softwaroveho plusu ... nebo jak to je?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Grandpapa » 01 úno. 2005, 22:09

To je na jedno daňové přiznání, jen různé daňové základy a mám dojem, že to stejně na konci sečteš, jen plat od zaměstnavatele zdaníš plně ať máš mínus v podnikání nebo ne. V Sw firmě asi stejně odečítáš paušál 20% pokud si tím neplatíš jízdu autem na zemědělství můžeš 30%. V účetnictví to můžeš účtovat jako různé provozovny jednoho podnikatele.
Uživatelský avatar
Grandpapa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 64
Věk: 70
Registrován: 22 lis. 2004, 22:23
Bydliště: Žihle

Příspěvekod Simon » 01 úno. 2005, 22:17

Grandpapa píše:To je na jedno daňové přiznání, jen různé daňové základy a mám dojem, že to stejně na konci sečteš, jen plat od zaměstnavatele zdaníš plně ať máš mínus v podnikání nebo ne. V Sw firmě asi stejně odečítáš paušál 20% pokud si tím neplatíš jízdu autem na zemědělství můžeš 30%. V účetnictví to můžeš účtovat jako různé provozovny jednoho podnikatele.


jeste jednou diky :!:
tohle uz vypada jako konkretni a schudne reseni, jeste to zkusim poresit s ucetni
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Grandpapa » 01 úno. 2005, 23:58

Jihomoravský kraj tvrdě dodržuje metodické pokyny http://www.kr-jihomoravsky.cz/urad/kzu/zem/ což je smutná zpráva, v novém zemědělském zákonu je vyjímka pro drobné pěstitele, ale to účtování budeš muset stejně projednat s účetní. Živnostenské a daňové zákony zatím nereagovaly a z těch jsem vycházel. Nejschůdnější asi bude odpovědná osoba na 5 let a potom potvrzení o praxi. Doufám, že jsem tě moc nezklamal. Stejně by to chtělo na výklad právníka já vycházím jen z obecné znalosti a někdy se zákony mění rychleji než stačím sledovat. :( :( :(
Uživatelský avatar
Grandpapa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 64
Věk: 70
Registrován: 22 lis. 2004, 22:23
Bydliště: Žihle

Příspěvekod Simon » 02 úno. 2005, 00:28

Grandpapa píše:Jihomoravský kraj tvrdě dodržuje metodické pokyny http://www.kr-jihomoravsky.cz/urad/kzu/zem/ což je smutná zpráva, v novém zemědělském zákonu je vyjímka pro drobné pěstitele, ale to účtování budeš muset stejně projednat s účetní. Živnostenské a daňové zákony zatím nereagovaly a z těch jsem vycházel. Nejschůdnější asi bude odpovědná osoba na 5 let a potom potvrzení o praxi. Doufám, že jsem tě moc nezklamal. Stejně by to chtělo na výklad právníka já vycházím jen z obecné znalosti a někdy se zákony mění rychleji než stačím sledovat. :( :( :(


kdyz ja uz sem takovej ze do toho nechci nikoho tahat :( ... to si radsi zfalsuju papiry o praxi :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Todík » 02 úno. 2005, 09:59

Simon píše:
Grandpapa píše:Jihomoravský kraj tvrdě dodržuje metodické pokyny http://www.kr-jihomoravsky.cz/urad/kzu/zem/ což je smutná zpráva, v novém zemědělském zákonu je vyjímka pro drobné pěstitele, ale to účtování budeš muset stejně projednat s účetní. Živnostenské a daňové zákony zatím nereagovaly a z těch jsem vycházel. Nejschůdnější asi bude odpovědná osoba na 5 let a potom potvrzení o praxi. Doufám, že jsem tě moc nezklamal. Stejně by to chtělo na výklad právníka já vycházím jen z obecné znalosti a někdy se zákony mění rychleji než stačím sledovat. :( :( :(


kdyz ja uz sem takovej ze do toho nechci nikoho tahat :( ... to si radsi zfalsuju papiry o praxi :)


A jak myslíš, že to dělá dobrá polovina živnostníků? :lol: :wink:
Uživatelský avatar
Todík
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 951
Věk: 69
Registrován: 04 pro. 2004, 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvekod imagoo » 02 úno. 2005, 10:24

Todík píše:
Simon píše:
Grandpapa píše:Jihomoravský kraj tvrdě dodržuje metodické pokyny http://www.kr-jihomoravsky.cz/urad/kzu/zem/ což je smutná zpráva, v novém zemědělském zákonu je vyjímka pro drobné pěstitele, ale to účtování budeš muset stejně projednat s účetní. Živnostenské a daňové zákony zatím nereagovaly a z těch jsem vycházel. Nejschůdnější asi bude odpovědná osoba na 5 let a potom potvrzení o praxi. Doufám, že jsem tě moc nezklamal. Stejně by to chtělo na výklad právníka já vycházím jen z obecné znalosti a někdy se zákony mění rychleji než stačím sledovat. :( :( :(


kdyz ja uz sem takovej ze do toho nechci nikoho tahat :( ... to si radsi zfalsuju papiry o praxi :)


A jak myslíš, že to dělá dobrá polovina živnostníků? :lol: :wink:


Já ve své profesi bych mohl vykládat... budiž mi ke cti, že pro sebe jsem to ještě nepoužil :wink:
Uživatelský avatar
imagoo
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1024
Věk: 58
Registrován: 21 črc. 2004, 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod Grandpapa » 02 úno. 2005, 10:26

A co se zeptat právníků nelze-li "čestně prohlásit že......... Protože JZD Rudá záře kde jsi praxi získal jako brigádník, již zaniklo a není žádný nástupnický podnik". Třeba by to prošlo, stejně je tam napsáno, že doby nemusí na sebe navazovat a tak se dá započítat i brigáda o prázdninách a tak různě.
Uživatelský avatar
Grandpapa
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 64
Věk: 70
Registrován: 22 lis. 2004, 22:23
Bydliště: Žihle

Příspěvekod Simon » 02 úno. 2005, 10:30

Grandpapa píše:A co se zeptat právníků nelze-li "čestně prohlásit že......... Protože JZD Rudá záře kde jsi praxi získal jako brigádník, již zaniklo a není žádný nástupnický podnik". Třeba by to prošlo, stejně je tam napsáno, že doby nemusí na sebe navazovat a tak se dá započítat i brigáda o prázdninách a tak různě.

no deda byl predseda JZD ... :lol:
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Simon » 02 úno. 2005, 10:31

Todík píše:
Simon píše:
Grandpapa píše:Jihomoravský kraj tvrdě dodržuje metodické pokyny http://www.kr-jihomoravsky.cz/urad/kzu/zem/ což je smutná zpráva, v novém zemědělském zákonu je vyjímka pro drobné pěstitele, ale to účtování budeš muset stejně projednat s účetní. Živnostenské a daňové zákony zatím nereagovaly a z těch jsem vycházel. Nejschůdnější asi bude odpovědná osoba na 5 let a potom potvrzení o praxi. Doufám, že jsem tě moc nezklamal. Stejně by to chtělo na výklad právníka já vycházím jen z obecné znalosti a někdy se zákony mění rychleji než stačím sledovat. :( :( :(


kdyz ja uz sem takovej ze do toho nechci nikoho tahat :( ... to si radsi zfalsuju papiry o praxi :)


A jak myslíš, že to dělá dobrá polovina živnostníků? :lol: :wink:


ja su zivnostnik od 18ti, ale nastesti v oboru o kterym toho stat ani EU zrejme moc nevi a boji se do toho hrabat, az ted sem narazil na papirovani :( u druhyho nejstarsiho remesla :lol:
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Todík » 02 úno. 2005, 10:49

Grandpapa píše:A co se zeptat právníků nelze-li "čestně prohlásit že......... Protože JZD Rudá záře kde jsi praxi získal jako brigádník, již zaniklo a není žádný nástupnický podnik". Třeba by to prošlo, stejně je tam napsáno, že doby nemusí na sebe navazovat a tak se dá započítat i brigáda o prázdninách a tak různě.


:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Todík
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 951
Věk: 69
Registrován: 04 pro. 2004, 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvekod Twineryy » 02 úno. 2005, 13:10

imagoo píše:Já ve své profesi bych mohl vykládat... budiž mi ke cti, že pro sebe jsem to ještě nepoužil :wink:


Jsi grafik, že jo? :lol:

Divím se, že úřady ještě neprokoukly, že razítko vytištěné na inkoustové tiskárně je nerozeznatelné od originálu :wink: . Za celou dobu studií jsem nestál frontu na potvrzení o studiu. Prostě jsem si ho doma vytiskl. Je toho víc, ale tím se radši nebudu chlubit :oops: .
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 návštevníků