Switch to full style
Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk
Odeslat odpověď

Jak často popíjíte yerbu maté? Kombinujete přitom maté s dýmkou?

1. Yerbu maté piji neustále, je to můj nejběžnější nápoj. Mj. ji tedy popíjím při kouření dýmky.
1
1%
2. Yerbu maté popíjím neustále, je to můj nejběžnější nápoj, ale nekombinuji ji s dýmkou.
1
1%
3. Yerbu maté piji denně, zejména s dýmkou.
0
Žádná hlasování
4. Yerbu maté popíjím denně, ale převážně ne při kouření dýmky.
5
6%
5. Yerbu maté piji celkem pravidelně, nejčastěji při kouření dýmky.
0
Žádná hlasování
6. Yerbu maté piji celkem pravidelně, obvykle bez dýmky.
6
8%
7. Yerbu maté piji jen občas.
21
27%
8. Yerbu maté piji jen zcela výjimečně.
8
10%
9. Yerbu maté nepiji.
6
8%
10. Yerbu maté jsem nikdy neochutnal.
30
38%
 
Celkem hlasů : 78

Re: Maté s dýmkou

30 led. 2019, 18:55

Docela mě ty články znechutily maté, co vám? Dávají do souvislosti rakovinu jícnu, jazyka a močového měchýře s nadměrným pitím maté. To první bych spíš viděl na pravidelné pití příliš horkého nápoje, ale ten měchýř? Krom toho naznačují nějakou interakci s alkoholem, pak prý se také zvyšuje karcinogenní účinek...

Re: Maté s dýmkou

30 led. 2019, 19:47

Co je nadměrné pití? A to samý má na svědomí i tabák, alkohol, může čaj... Takže neřeším. ;-)

Re: Maté s dýmkou

30 led. 2019, 19:50

Mě ne.
V dnešní době ti udělají studii o rakovinotvornosti na všechno.

Vzhledem k tomu, co do sebe dostaneš svinstva ze vzduchu a průmyslově vyráběných potravin, bych tu trochu listí fakt neřešil.

Mimochodem, ještě by se mělo zmínit, že to pití z postupně tlející dýně je tuplem eklhaft, když si představíš, co se z toho všechno uvolňuje. :roll: :-)

A u tabáku si taky nevybírám tobolku podle toho, jestli je na parte neplodnost nebo rak plic. :eh:

Re: Maté s dýmkou

30 led. 2019, 20:09

Je fakt, že ty studie jsou většinou z Jižní Ameriky, kde kromě maté nepustí z ruky i cigaretu. Nicméně mě prostě zaskočilo, že u přírodního produktu připouští takovéhle vedlejší účinky.

Re: Maté s dýmkou

31 led. 2019, 21:58

To je nějaké podezřelé. :naughty:

Musela by být kontrolní studie, která by to ověřila, a muselo by se to sledovat dostatečně dlouho a vyloučit ostatní vlivy.

Já bych například moc nesázel na ty hliníky, mosaze a další materiály, co se z nich dělají bombily a kování kalabas i porong.
Zdaleka ne všude jsou dominantní nerezové bombily - tradičně ani nemůžou, pije se to takhle už mnohem déle, než se vyrobil nerez.

Krom toho bych tam viděl když už, tak vliv těch plísní, jak píše Lišák ... jednak v nevyčistitelné dýni (a moc si nedělám iluze, jak to někde v pampě čistí) a jednak pokud celý den je vlhká yerba a zalije se po víc jak hodině, tak už v ní budou plísně. Spešl v teplém vlhkém klimatu někde venku. Na tohle je lepší ten frenchpress, kde to zůstane stlačené.

Dlouhodobé působení plísní samozřejmě není nic moc.

Jazyk etc. bych viděl spíš z té horké bombily, pokud vůbec.

Re: Maté s dýmkou

01 úno. 2019, 06:52

No, já nevím, pokud by ty informace byly pravdivé, žije ještě někdo vůbec v Jižní Americe, :D

Re: Maté s dýmkou

01 úno. 2019, 07:02

Vidím to stejně jako Žabák. S hliníkem si hlavu nelámou, cpou ho všude, s materiálem bombill stejně, vždyť i ted jsou v nabídce poniklované bombilly :shock:

Namátkou z wiki:
Světová těžba niklu v tunách (pro rok 2005). Nejvíce těží Rusko, následuje Kanada a Austrálie
Nikl patří mezi několik málo prvků, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organizmu je jednoznačně negativní. Tento fakt se zdá být kuriózní např. i proto, že je chemicky velmi podobný kobaltu, jenž je naopak nezbytnou součástí potravy a má důležitou roli pro správný vývoj a zdravotní stav lidského organizmu.

Při velkých anebo pravidelně zvýšených dávkách niklu se silně zvyšuje riziko vzniku rakoviny a nikl je dnes řazen i mezi teratogeny, tedy látky schopné negativním způsobem ovlivnit vývoj lidského plodu. Ohrožení takovými dávkami niklu však hrozí pouze pracovníkům metalurgických provozů, které se zabývají zpracováním tohoto kovu a nedodržují základní pravidla bezpečnosti práce.

Karcinogeny ve vlastní yerbě můžou být max z toho kouře, nicméně to množství je podle mě malé a je možnost používat ungeräucherte mate.

Re: Maté s dýmkou

01 úno. 2019, 15:56

Dej si do bombilly uhlíkovej filtr. :ok: :smile:

Re: Maté s dýmkou

01 úno. 2019, 16:40

RottenFox píše:Dej si do bombilly uhlíkovej filtr. :ok: :smile:


:ok:

Re: Maté s dýmkou

02 úno. 2019, 14:23

Nechtěl by někdo 3 kg Rosamonte a 1 kg Piporé? V počáteční euforii jsem toho nakoupil moc a nestíhám ochutnávat.

Re: Maté s dýmkou

05 úno. 2019, 08:20

Muzes byt, prosim, konkretnejsi? ;-)

Re: Maté s dýmkou

12 úno. 2019, 21:40

Ahoj. Prosím o informaci, zda se dá někde koupit mate v kamenném obchodě, nebo jen přes eshop? Mám totiž problém s poštou. Většinou nikdo není doma a dojít na poštu nestihnu.

Re: Maté s dýmkou

13 úno. 2019, 06:30

No, urcite se da neco koupit, treba v Oxalisu nebo nejake cajovne. Otazkou zustava co (resp to bude nejaka jejich sypana smes)... Nooo... A nechci bejt rejpal, ale da se taky si nechat poslat neco do prace, k sousedum, do hospody, do Zasilkovny... ;-)

Re: Maté s dýmkou

13 úno. 2019, 12:02

Asi bych doporučil spíše čajovny. Oxalis mi příjde drahý a matéčko tam mají většinou jen sypané. V Brně bych doporučil: https://www.pijumate.cz/contacts/, v Jihlavě, pokud vím, tak je moc dobrá čajovna, ve Velké Bíteši: http://www.koflik.cz/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_content=kategorie&utm_term=%C4%8Cajovny&utm_campaign=firmy.cz-13141311.

Re: Maté s dýmkou

06 kvě. 2019, 07:18

Jen takovy info - dneska (a jen dneska) je na mate-de sleva 20%... ;-)
Odeslat odpověď