Maté s dýmkou

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Jak často popíjíte yerbu maté? Kombinujete přitom maté s dýmkou?

1. Yerbu maté piji neustále, je to můj nejběžnější nápoj. Mj. ji tedy popíjím při kouření dýmky.
1
1%
2. Yerbu maté popíjím neustále, je to můj nejběžnější nápoj, ale nekombinuji ji s dýmkou.
1
1%
3. Yerbu maté piji denně, zejména s dýmkou.
0
Žádná hlasování
4. Yerbu maté popíjím denně, ale převážně ne při kouření dýmky.
5
6%
5. Yerbu maté piji celkem pravidelně, nejčastěji při kouření dýmky.
0
Žádná hlasování
6. Yerbu maté piji celkem pravidelně, obvykle bez dýmky.
6
8%
7. Yerbu maté piji jen občas.
21
27%
8. Yerbu maté piji jen zcela výjimečně.
8
10%
9. Yerbu maté nepiji.
6
8%
10. Yerbu maté jsem nikdy neochutnal.
30
38%
 
Celkem hlasů : 78

Maté s dýmkou

Příspěvekod BATRACHOS » 24 čer. 2015, 10:49

V poslední době si více a více z nás nachází cestu k pravidelnému popíjení nápoje připravovaného z rostliny cesmína paraguayská, tedy yerba maté.

Původně dosti vzácná a řídká diskuse na toto téma "hostovala" ve zdejším vláknu "dýmka a čaj", nicméně s čajem maté nemá nic společného:
jde o jinou rostlinu, je jiného zeměpisného původu, pochází z jiné kultury a pojí se s ním jiné rituály. S Čajem se v Čechách spojuje spíš kvůli doposud menší komunitě yerba mateistů a dále protože většina čajařů si občas na střídačku nějaké to maté šlehne, takže se maté (v omezené nabídce) prodává a připravuje v čajovnách.
Jinak by se ale dalo říci, že svými účinky etc. se yerba maté podobá spíše kávě, než čaji. Má také obdobně vysoký obsah kofeinu a jeho působení v součinnosti s ostatními látkami je taktéž známější kofeinistům než čajařům.

Momentálně je komunita yerba mateistů v Čechách na vzestupu, takže se dá čekat spíš nárůst zájemců i mezi námi fajfmeny.
K tabáku má maté nepochybně blíže, než čaj - historicky, zeměpisně, kulturně a vcelku nepopiratelně i chuťově.
Je to zkrátka další rituální emerická droga, která si postupně získává pozornost naší vyčerpané a po primordiální zemité jednoduchosti prahnoucí kultury.
V jistém smyslu je to ideální společník ke kouření dýmky. :ok:

Já osobně jsem tělem i duší "čajař" a yerbu maté beru spíše jako doplňkové pití při mimořádném vypětí, bylinkovou při období chřipek a nachlazení, nebo pro zpestření, zejména v letním vedru. Rovněž ji léta užíváme jako rituální nápoj. To vše ale vcelku bez hlubšího zájmu o kvalitu, původ etc. - zatímco o každém čaji, který piji, vím téměř na které větvi konkrétně vyrostl, o maté jsem se dosud takhle nezajímal. Jsou tu tedy nesporně větší yerba mateisté, než já, jako např. RottenFox nebo Rudolf Steiner, jimž též vděčím za impulz přikročit k hlubšímu uchopení fenoménu yerba maté. Zdráhali se ale založit nové vlákno, takže ho předkládám já.

Vlákno by mělo mimo jiné sloužit k našim dýmkařským recenzím různých matéček, která jsme vypili. My jakožto fajfmeni máme mimořádně vyvinuté chuťové buňky a jsme k těmto otázkám extrémně pozorní a vnímaví. Proto recenze od našich členů má vždy trochu jinou váhu, než od "civilistů". :lol:
Krom toho, chuťový projev při kouření fajfky je přece jen o dost jiný, než bez fajfky.
Čili očekávám, že se zde budou objevovat i ideální kombinace konkrétní tabák skvěle se doplňující s konkrétním matéčkem.

Plus samozřejmě nápady na tradiční i netradiční přípravu yerba maté, jak ji provozujete.
Taktéž je to to pravé místo na příspěvky věnované pěstování maté, zeměpisným údajům, kulturní a rituální tradici spojené s tímto nápojem.
V neposlední řadě se tu dají získat linky na obchody a obchůdky specializované na yerba maté, neb čajovny se k tomuto artiklu skutečně chovají ... asi tak, jako jsem se k němu donedávna choval já ... je to pro ně zkrátka doplňkový sortiment a nespecializují se naň. Specializované obchůdky mají přitom skutečně co nabídnout!

Děkuji adminu Pištovi za možnost osamostatnit vlákno a přikládám kopii starší diskuse o yerba maté, která probíhala před osamostatněním tématu v příbuzném vláknu "dýmka a čaj":

Rudolf Steiner píše:Maté mám rád, dokonce si dovolím tvrdit i více než Jendu Chodce. Spíše však piju maté dopoledne, i tak mám spotřebu 1kg na tři měsíce. Zatím u mě vedou maté z Paraguaye, pro jejich kouřovou chuť ( nejvíc asi Selecta a Pajarito). Z Argentinských si užívám La Merced Barbacua.

Ondřej píše:Maté jsem nedávno ochutnal, pač ho jeden z mých spolušermířů popíjel a bylo to docela zajímavý. Kořeněná, cizí chuť - to je fajn, ale já osobně nejsem fanoušek hořké chuti tohohle typu, takže nic pro mě.

PoKlaT píše:U maté se první nálev tradičně právě kvůli hořkosti vylévá ale pro chvíle klidu a pohody bych doporučil spíše jiný nápoj. Maté je skvělé když potřebuješ vysoké pracovní nasazení, dodá tolik energie, že můžeš lámat skály nebo šermovat bez únavy mnohem déle než soupeř :smoke5:

RottenFox píše:Jó, maté, to já taky rád. :-)
Obrázek
Lemtám to pořád. :ok:
Akorát je škoda, že tam kde objednávám, nemají vedle těhle jihoamerickejch věcí aj zelené štěstí (koku). :twisted: :wink:
Prej to taky nakopává. :mryellow:

Ragaz píše:Musíš objednávat v Kolumbii :mrgreen:

Ragaz píše: Kamarád žil 20 let v latincký americe a má manželku z Kolumbie, jednou jim přijela návštěva a přivezla porcovaný mate de coca a ona to vyhodila...byli jsme naštvaný :twisted: Jinak já k dýmce rád lapsang (asi nejradši), případně i yerba maté, vietnamce nebo cejlon (já ho kupoval v kebabu na Vodičkově ulici, taky za "pár" korun) i rize čaj jsem si dal, ale ten se mě chce málokdy dělat.

Rudolf Steiner píše:Takto se dělá i Terere, velmi dobré v letních pařácích http://www.pijumate.cz/terere-osvezujici-ledove-yerba-mate
Jinak mán ještě rád k dýmce toto: http://www.winehouse.cz/produkty/delikatesy/nealkoholicke-napoje/club-mate-033l?variant=4761

RottenFox píše:Rudolf: Terere si právě dělám každý den do práce. :ok:

MrKopr píše:Když to tak pročítám,tak vydím že mám docela mezery :smoke2: No nazbíral jsem soustu inspirace a teď hurá od teorie k praxi.Nejvíc mě zlákal Yerba maté :yum:

RottenFox píše:Dneska mi dorazila nová várka. :ok:
Obrázek

Rudolf Steiner píše:Tak to gratuluji. Chci se zeptat, ta Selecta Premium, má kouřovou chuť jak různě inzerují?

PoKlaT píše::ok: slušná zásoba, předpokládám, že ta guarana je maté s guaranou. Kdysi jsem zneužíval účinků maté k vysokým pracovním výkonům, celý den jsem lítal jak urvaný vagón, energie měl na rozdávání a večer zjišťoval, že jsem dal zabrat svým kloubům. Mohu li radit, neničte si těla pro nenažrané bankstery. :smoke5:

RottenFox píše:Rudo, ještě nevím, načal jsem jsem akorát Pipore, jinak ještě dopíjím kousky z té fotky, co jsem sem dával minule (viewtopic.php?p=381016#p381016) Ale až načnu, můžu preferovat, nebo odsypat a poslat na košt. :ok: Jo, a dík. :ok:
Bohumile, taky dík. :-) Ano, je to maté s guaranou, jsem na něj zvědav. To Taragui z té první fotky v odkaze výše bylo též s guaranou a svojí pečenou chutí je zatím mým nejoblíbenějším. Jinak já to piju pro celodenní pohodu a zdravou energii, na práci nasrat. :mryellow:

Rudolf Steiner píše:Díky, mě by stačilo jen třeba srovnání s Pajaritem, to jsem nedávno dopíjel. Teď popíjím Indegu z Paraguaje- mám rád přírodní maté s kouřovou chutí, čím více, tím lépe, ale zase ne pražené jako Pampero.
Jinak, když vidím tu fotku, začínám vážně přemýšlet o doplnění zásob, už mi zbývá asi jen 1kg. :D

RottenFox píše:Pajarito mám zrovna načaté, tak můžu porovnat. :ok: Mě vyhovuje to střídat - lehké přírodní - kouřové - pražené.
Někdy mám ale týdny kdy piju jen jedno pořád do kola. Je to jak s tabákem. :wink:
Teď mají právě slevy (přišel mi oběžník na mail), tak je dobrá možnost nakoupit. (http://www.pijumate.cz/)

Rudolf Steiner píše:Lehké přírodní používám na tereré, k tomu mi sedí lépe. Teď v teplejších dnech jej budu připravovat častěji. Za info o slevách moc díky, nakupuji tam také, ale přes známého, který poměrně často do Stadtlu jezdí.
To porovnání by mě zajímalo pil jsem Selectu, byla dobrá, ale ta uzenost v ní jednou byla více :yum: , podruhé méně. Nebyla to ale ta prémiová.

Ragaz píše:Já jsem si dřív kupoval maté v kebabu na Spálený ulici v Praze...za dobrou cenu (už si nepamtuju jakou :)) měli čtvrtkilový a někdy i půlkilový balení...legrační bylo to latinoamerický maté s těma arabskejma nápisama :mrgreen: ....jinak tam měli výběr všemožných dalších čajů - cejlon, rize, zelený, jasmínový...zpravidla větší balení za dobrou cenu a v dobrý kvalitě...ale už jsem tam dlouho nebyl.

Ještě jsem si vzpoměl, když se tady bavíme o maté aka cesmíně paraguayské, zda znáte její čínskou příbuznou cesmínu velkolistou neboli ding-cha (hořký čaj). Je pravda, že si jí dávám jen zřídka, člověk na to musí mít náladu, k dýmce jsem jí zatím nezkoušel (ale to naprvaím v nejbližší domě), mám však obavu, že by její výrazná hořkost mohla narušovat chuť tabáku. Je to záležitost pro fajnšmekry a blbě se to shání...zas nadruhou stranu jak jsem psal nemám velkou spotřebu a dvě balení mi stačily na cca dva roky a ještě mám...jo a ty dvě cesmíny se dobře snášej (ikdyž chuť je zcela jiná), takže se to dá krásně prokládat.

PoKlaT píše: U nás v čajovně dělají Pampero s červeným vínem a karamelem :yum: lahůdka :smoke5:

Ragaz píše:Tak s karamelem to není špatný..ale to červený víno už mi tam přijde jako navíc (už proto, že jsem abstinent :) )...ale proti gustu... :smoke1:

Rudolf Steiner píše:To může být zajímavé. Budu muset vyzkoušet.


Rudolf Steiner píše:S brazilským maté zkušenosti nemám, ale velmi všeobecně řečeno, maté z Paraguaye je takové kouřovější, chcete-li uzenější ( Pajarito, Selecta, Indega ), než maté z Argentiny (mimo La Merced Barbacua).

Docela pěkné recenze jsou zde: http://www.cajovnicka.4fan.cz/yerbamate.html

Jinak jsem našel ještě obchůdek pro ty, kteří jsou z Prahy, ale nemám osobní zkušenost:http://www.tumatemate.cz/
Já sám jsem nejraději popíjel Yerbu z klasické tykve. Co se týče chuti, je to nesrovnatelně lepší než keramika, či porcelán. Jen mi začala vadit hliníková obroučka, tak si budu muset opatřit kalabassu bez ní.
Naposledy upravil BATRACHOS dne 29 čer. 2015, 11:47, celkově upraveno 6
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5894
Věk: 48
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod PoKlaT » 24 čer. 2015, 12:42

Skvělý počin Batrachu :ok: Do značné míry záleží na tom co chce člověk od kombinace nápoj - dýmka, zdali relaxaci či všechny neurony v pozoru. Důvěrně znám pozitívní účinky yerba mate mohu je proto všem energie chtivým jen doporučit, obzvlášť kmetům jako jsem já a starším :wink: Mladý organizmus to nevnímá tak intenzivně jako my co jsme vyplýtvali životní energii už před léty. Popíjel jsem jen Rancho a Pampero tak se moc těším až vyzkouším maté s guaranou, to by měl být extra drink. :smoke5:
Naposledy upravil PoKlaT dne 24 čer. 2015, 12:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2611
Věk: 66
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 24 čer. 2015, 12:42

Mno zatím se moc rozepisovat nebudu, počkám jestli se sem přesunou posty od vedle, pak bych k nim asi něco doplnil, co se těch recenzí a debatě Paraguay / Aržentýna týká.

Teď z jiného soudku; v anketě jsem hlasoval, že maté lemtám porád, ale k dýmce ne.
Co se mého dýmkaření týče, k dýmce nepiju nejraději nic, maximálně si trošku cucnu čisté vody.
Přijde mi, že jakýkoliv nápoj zabije jemné nuance tabáku. Červené víno především.
K dýmce piju akorát v hospodě, protože tam by mě nasucho sedět nenechali.
Ve Stodě kofolu, u nás v Kvéčku mizerné bílé víno (jsem docela znalec a todle je fakt patok), tudle v Kotelně na terase Frisco.
Frisco mi ze Solani Aged Burley udělalo cosi bez chuti, IW a Coniston s bílým docela šlo, Kofola z IWu nechala vesměs jen aromatisaci.
Takže nápoj k dýmce opravdu nemusím, doma jsem zkoušel leccos, nejhůř dopadlo to červené, nejlíp asi GinTonic.
GinTonic je veskrze hořký nápoj a tady bych viděl jistou podobnost s maté. Takže Batrachovo anketa mě přivedla na myšlenku si dneska k dýmce dát maté a uvidíme jaké to bude. :ok:
Je pravda, že pro někoho kdo k dýmce pije běžně by to mohlo být fajn.
PoKlaT tudle psal že maté k dýmce ne, bo dýmka uklidňuje a maté nabuzuje.
Já to takhle nevidím.
Po maté jsem příjemně naladěn a dokážu celý den vyvíjet přiměřenou aktivitu s dostatkem energie, vyloženě mě to nespeeduje.
Jsem prostě nabuzen tak jakože přiměřeně a celodenně a večer jdu v klidu spát.
Rozhodně to není že bych maté vypil a okamžitě se dostavila krátkodobá euforie a následnej dojezd se schízama a pak probdělá noc jako třeba po lajně kokeše.

No koukám, že jsem se rozepsal, tak už končím. :-)

Snad jen ještě pro ty co neznají, tak doporučuji zkusit, je to zdravý přírodní nápoj, který člověka příjemně nabudí a osvěží.
Dá se snadno na teplo i studeno připravit pomocí frenchpressovače, takže není třeba hned na odzkoušení investovat do "nádobíčka" :-)
Jak na to píšou třeba zde:
http://www.pijumate.cz/terere-osvezujic ... yerba-mate
A dá se u nich i fajn nakoupit. :-)
Doporučuje 10 z 10 RottenFoxů.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4313
Věk: 31
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod PoKlaT » 24 čer. 2015, 12:55

RottenFox píše:
Po maté jsem příjemně naladěn a dokážu celý den vyvíjet přiměřenou aktivitu s dostatkem energie, vyloženě mě to nespeeduje.
Jsem prostě nabuzen tak jakože přiměřeně a celodenně a večer jdu v klidu spát.
Rozhodně to není že bych maté vypil a okamžitě se dostavila krátkodobá euforie a následnej dojezd se schízama a pak probdělá noc jako třeba po lajně kokeše.


Jak píši, mladí to ještě necítí :wink: maté tě jemně zvedne a drží, ne jak káva která nakopne a za půl hodiny zase padáš. Má ještě další zajímavou vlastnost, funguje jen ze slunečním svitem, když slunce zapadne můžeš jít klidně spát. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2611
Věk: 66
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod BATRACHOS » 24 čer. 2015, 13:02

:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: A to je zajímavé! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Jak to máš vypozorováno?

Přes 20 let totiž maté používáme při celonočních rituálech a skoro bych řekl, že bez něj by nebyly celonoční... :wink:
... tedy jsem si tím více než jist. :mrgreen:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5894
Věk: 48
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 24 čer. 2015, 13:05

PoKlaT: Tak to vlastně píšeš skoro to co já. :-)
Já jsem začal pít maté hlavně kvůli tomu že mě už ničili energeťáky a kafe, docela jsem přibral a srdci se to taky moc nelíbilo, často mě bolelo na prsou, zadejchával jsem se a tak.
Vypil jsem dvě až tři půlitrový plechovky energeťáku a čtyři kafe za den a šest litrů čistý vody.
Teď piju tři litry maté a dva litry čistý vody a už zase skáču přes kaluže. :puffy:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4313
Věk: 31
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Rudolf Steiner » 24 čer. 2015, 13:26

Díky za založení tohoto vlákna :clamp: . Dovolím si sem dát odkaz na stránky o Maté, možná již někde jsem to dával. Stránky již nejsou aktualisovány, ale myslím, že v češtině není nic obsáhlejšího.http://www.yerba-mate.cz/
Maté většinou piji v práci každý den, ale bez dýmky.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 470
Věk: 50
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod BATRACHOS » 24 čer. 2015, 14:20

RottenFox píše:Rudo, ještě nevím, načal jsem jsem akorát Pipore, jinak ještě dopíjím kousky z té fotky, co jsem sem dával minule (viewtopic.php?p=381016#p381016)
Ale až načnu, můžu preferovat, nebo odsypat a poslat na košt. :ok:
Jo, a dík. :ok:

Bohumile, taky dík. :-) Ano, je to maté s guaranou, jsem na něj zvědav. To Taragui z té první fotky v odkaze výše bylo též s guaranou a svojí pečenou chutí je zatím mým nejoblíbenějším.
Jinak já to piju pro celodenní pohodu a zdravou energii, na práci nasrat. :mryellow:


Iť sapristi! :!: :!: :!:

Pokládám se za čajového ultrapijana a znalce, co se oolongů a zelených týče, celkem se orientuji ve žlutých, ale v maté se nijak extra nevyznám.
Byť jej vcelku často piji z keramické kalebasy.
Ale kupuji to převážně v čajovnách a rozdíl je hlavně přírodní - pražené - ochucené citronelou - ochucené jinak - uměle aromatizované.
Rozdíl v základní surovině velmi malý. Což je dáno zjevně tím, že v čajovnách používají základní, co nejlevnější matroš kupovaný na tuny.

Děkuji uctivě za ten link na pijumate.

Mohl bys mi nějak popsat zkušenost s tím, co jsi z té nabídky zatím vyzkoušel? Velice bych to ocenil!
Z těch popisů nepoznám skoro nic.
Hlavně by mne zajímal rozdíl v hustotě nápoje, barvě, množství kofeinu a celkové "divokosti" či zemitosti.


RottenFox píše:Jako bývalý ultrapijan čaje a milovník červených a bílých čajů s tím nemám problém. :-)
http://www.pijumate.cz/mate-yerba/selec ... l-198.html
http://www.pijumate.cz/mate-yerba/pajar ... l-461.html
- tyhle dva považuji za základ, takový everyday smoke, kdybych měl přirovnati k tabákové terminologii. Snadno se jich nepřepije, hodí se k dlouhodobému pití. Proložení jinými výrobky je fajn zpestření a člověk se pak nemá problém vrátit k jednomu z těhle dvou.

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/selec ... -500g.html
- právě jeden z těch fajn výrobků na zpestření, je velmi osvěžující, ale přesto jsou velmi patrné přírodní tóny kvalitního maté. Navíc je v tom zázračnej cedron, tak proč ne? :-)

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/selec ... -500g.html
- další velmi osvěžující záležitost, máta je fajn. Příště už si nekoupím. Své máty sklízím poměrně dost, takže když budu mít na něco takového chuť, přisypu si svojí mátu do "pure" Selecty.

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/selecta-guarana.html
- s guaranou počítám už nějakou zkušenost máš. ;-) Prostě trochu větší nakopávačka, jinak se ničím neliší. Spíš takové plytší, ale dobré.

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/taragui-energia.html
- nejzemitější, nejtmavší, nejdivočejší co jsem zatím pil. Zatím moje numero uno. Temné tóny velmi kvalitního čaje.

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/campe ... -500g.html
- spíše přírodní jemná záležitost, mám jej hodně rád. Když jej piji, tak úplně cítím, jak hubnu. (mocná síla lidské mysli ;-) )

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/pipore-terere.html
- světlé, přírodní, osvěžující. (terrere)

http://www.pijumate.cz/mate-yerba/cbse- ... -500g.html
- pomalu se dostává mezi mé oblíbence pro každodenní pití vedle pajarita a selecty. Středně tmavý nálev vyvážené chuti. Citrusové tóny.

Zbytek mám vesměs pokoupen, ale nenačnut, nebo plánuji koupit.

V práci nebo do práce si to připravuji pomocí frenchpressovače, ať už jako terrere nebo klasickou teplou variantu.
http://www.pijumate.cz/terere-osvezujic ... yerba-mate
Nemám možnost mít na stole kalabasu.
Škoda.
Ale frenchpressovač je taky fajn. :ok:
Naposledy upravil BATRACHOS dne 29 čer. 2015, 11:42, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5894
Věk: 48
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod muf » 24 čer. 2015, 16:07

Dobrej nápad s tímto vláknem hodně se toho zde člověk dozví. :ok:
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 47
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod PoKlaT » 24 čer. 2015, 16:09

BATRACHOS píše::idea: :idea: :idea: :idea: :idea: A to je zajímavé! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Jak to máš vypozorováno?

Přes 20 let totiž maté používáme při celonočních rituálech a skoro bych řekl, že bez něj by nebyly celonoční... :wink:
... tedy jsem si tím více než jist. :mrgreen:

Máme tady expertku na tropickou flóru ing. Jarmilu Teplíkovou a ta mě to kdysi říkala, skutečně jsem nikdy neměl problém po maté usnout. Moc rád jsem k p. Teplíkové chodil, umí poutavě o bylinkách povídat. :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2611
Věk: 66
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod mrcos » 24 čer. 2015, 16:23

Před nějakým časem jsem pil maté opravdu hodně a můžu potvrdit, že nedělá problémy se spaním. Často jsem dopíjel těsně před spaním a bylo to bez problémů. Přišlo mi, že maté člověka drží vhůru, pokud si to přeje, jak jde spát, tak ho nechá spát. A snad nikdy jsem nezažil (silnější) předávkování a změny stavu a vnímání, což u některých čajů není vůbec problém. Když si vzpomenu na ty dávky... :palm: :think:
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1890
Věk: 35
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod vodrap » 24 čer. 2015, 18:27

Já teď popíjím Selectu Premium, je to moje první setkání s Maté, musím říct že je to bomba :yum: uzeně kouřouvá chuť, akorát si to trošku přislazuju medem. Je to opravdu zajímavá chuť.
Uživatelský avatar
vodrap
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 896
Věk: 46
Registrován: 19 črc. 2009, 20:36
Bydliště: Tábor

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Rudolf Steiner » 25 čer. 2015, 05:12

Ke zdravotním účinkům Yerby maté musím napsat, mám na sobě vyzkoušeno a následně lékařsky potvrzeno, že velmi dobře snižuje cholesterol. Problémy se spánkem jsem neměl, co jsem někde četl, tak existuje nějaký název ve španělštině pro poslední dávku Yerby před spaním.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 470
Věk: 50
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 25 čer. 2015, 08:30

mrcos: Mě se to napoprvý povedlo, to předávkování. Jsem asi dávku ukrutně neodhadl. Si tak lemtám ve skladu, pak jdu po hale a bum prásk, vidím zároveň strop i podlahu, obrazně řečeno, tak se jdu podívat na záchod do zrcadla a vskutku zorničky jak po dvou brkách a asi hodinu jsem si přišel jak ta veverka z animáku Za Plotem když vypila energeťák. :-) Od tý doby se mi to už nikdy nestalo. :smile:
Bylo to fakt silné překročení dávkování, šlo o to, že jsem nějak nepobral více nálev, takže jsem si dal třikrát po sobě půllitřík čerstvě zalité porce maté. :-)

O tom spaní už jsem se zmiňoval, že člověk může jít v klidu spát a netrpí nespavostí či snad dokonce dojezdem.

Právě teď piji cbSé s guaranou. Můj nový oblíbenec. :yum:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4313
Věk: 31
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod beda » 25 čer. 2015, 10:28

Bych z toho nedělal magii, je to alkaloid, záleží na toleranci. Tátův kámoš z Jugošky běžně dával preso k cígu na dobrou noc :wink: Možná má maté málo tříslovin a proto drží kratší dobu, ale jinak je to kofein.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4850
Věk: 43
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


cron