Maté s dýmkou

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Jak často popíjíte yerbu maté? Kombinujete přitom maté s dýmkou?

1. Yerbu maté piji neustále, je to můj nejběžnější nápoj. Mj. ji tedy popíjím při kouření dýmky.
1
1%
2. Yerbu maté popíjím neustále, je to můj nejběžnější nápoj, ale nekombinuji ji s dýmkou.
1
1%
3. Yerbu maté piji denně, zejména s dýmkou.
0
Žádná hlasování
4. Yerbu maté popíjím denně, ale převážně ne při kouření dýmky.
5
6%
5. Yerbu maté piji celkem pravidelně, nejčastěji při kouření dýmky.
0
Žádná hlasování
6. Yerbu maté piji celkem pravidelně, obvykle bez dýmky.
6
8%
7. Yerbu maté piji jen občas.
21
27%
8. Yerbu maté piji jen zcela výjimečně.
8
10%
9. Yerbu maté nepiji.
6
8%
10. Yerbu maté jsem nikdy neochutnal.
30
38%
 
Celkem hlasů : 78

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Rog » 25 čer. 2015, 19:50

:mryellow:
Ale veď pravdaže.
Najprv som urobil studený výluh a následne druhý nálev teplý. Celkom sa to dalo piť. Aj kolegovia čo majú skúsenosti uznali že sa to tomu podobá (až na tie kandované citrusy v zmesi...) Zajtra skúsim Pampero, aj keď jedno pampero som včera mal, ale to bolo Pampero Aniversario a to asi ostane neprekonané :smoke1: .
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 26 čer. 2015, 05:22

:ok:
Taky si můžeš nafrenchpressovat maté do flaši a vzít si to sebou na vejšlap. :puffy:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Ragaz » 26 čer. 2015, 21:02

Hele...možná jsem blbej, ale nestačí místo toho bazmeku obyčejná konvička na čaj za pade s tím plastovým sejtkem :mrgreen:
Jinak v anketě jsem se nenašel, moje odpověď by byla: pil bych denně k dýmce i bez dýmky, kdyby nemělo tu debilní vlastnost, že svině pořád dochází :mrgreen:
Takže dneska jsem byl v Práglu odevzdat diplomku a při té příležitosti jsem si koupil ve Spálený to "arabský" maté - ono je teda brazilský :lol: http://www.chezamis.cz/chezamis-cz/eshop/1-1-CAJ-A-KAVA/2-2-CAJ/5/239-Yerba-Mate-KHADRA-230-g Cena trošku vyšší, ale chuť paráda...jinak mě maté a dýmka jdou dohromady skvěle, chutě se mi netlučou...dneska teda Khadra a k tomu MB Navy flake...super kombinace, doporučuju :ok:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 26 čer. 2015, 21:47

Jakou konvičku myslíš?

Já dneska SG Bracken Flake a k tomu sbSé Guarana a naprt. :puffy: Maté chutnalo po tomce (což by ještě šlo) tabák chutově značně ochuzen (což by nešlo). :smile: Ale jak jsem psal prve, mě dýmku zabíjí jakýkoliv nápoj s nějakou chutí. :wink:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Ragaz » 26 čer. 2015, 23:01

Myslím něco na tento způsob, akorát se daj v hypermarketech nebo u Vietnamců asi sehnat ještě levnějc...http://www.komoditniservis.cz/produkt/-Konvice_Svatava_1_5_l_s_plastovym_sitkem-12056.html

Jinak na maté taky není špatná čajová zavařovačka...třeba do tý práce
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 26 čer. 2015, 23:29

Jo tohle. :puffy: S tím by to mělo jít asi taky. :wink:

A teď zase nevím co je to zavařovačka. :lol:
Tak jsem se poradil s googlem a vypadá to taky dobře. :ok:

Tak to by byli další alternativní způsoby jak si připravit maté. :wink:
Za mě to jsou dobrý tipy. Každý si může zvolit co se mu nejvíc líbí a co mu nejvíc vyhovuje. :)
Prostě jde o to aby se to vyluhovalo a pak nějak vypilo aniž by měl člověk plnou hubu listí a stonků. :wink:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod beda » 27 čer. 2015, 07:28

Z tý to poleze do nálevu jako každej jemnější list, znám ji dobře. Ale na zalití na volno a zcezení přes sítko je ideální, hlavně pokud je každej nálev jinej pes a jiná ves. Pak je sklo paráda.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Ragaz » 27 čer. 2015, 08:56

No, já nevím jak vypadá to sítko konkrétně u téhle, ale u tý mojí jsou to docela malý dírky, který určitě nebudou větší než ty na bombille, takže pokud ten prach leze do nálevu, tak ho podle mně vypiješ bombillou taky...což IMHO nevadí, jde o to že člověk nefluše ty šťoňky. (ikdyž je fakt, že při správném pití s tím sklepáváním a šimkém vložení bombilly to asi bude minimální, nicméně já se s tím nemažu, nasypu do hrnku, do toho vrazím bombillu, zaleju a piju....)
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod muf » 27 čer. 2015, 11:44

Prominte za hloupou otázku, ale ten jak tady říkáte prach tak ten se opravdu nedá scedit projde každým sítkem anebo ho naopak ucpe. Samozřejmě nedělám si zřejmě tu nejvyšší kvalitu, ale i tak za suchého stavu se nejlépe zbavuji toho tzv.prachu. A potom to je lepší. Ale zřejmě je to tak rozmanité že co balení to překvapení. U nás v Prostějově ta prodejna a taky trošku čajovna vydržela necelé dva roky. Bohužel.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod RottenFox » 27 čer. 2015, 12:46

Já ten prach normálně piju. Blbý jsou akorát ty stonky, to aby pak člověk měl plivátko. :mryellow:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod muf » 27 čer. 2015, 13:34

Pravdu díž prach polykáme všichni.
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Baskervil » 28 čer. 2015, 08:29

muf píše:Pravdu díž prach polykáme všichni.

O jaké díži je tu řeč?
Uživatelský avatar
Baskervil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1132
Věk: 75
Registrován: 01 říj. 2012, 22:03
Bydliště: Libuň

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod muf » 28 čer. 2015, 11:25

Dřevěná nádoba v níž moje babičky z obou stran pomocí kopistu hnětly těsto na chleba. A jak si pamatuju chutnal skvěle. :yum: Obrovské kulaté bochníky
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod Ragaz » 28 čer. 2015, 14:28

muf píše:Prominte za hloupou otázku, ale ten jak tady říkáte prach tak ten se opravdu nedá scedit projde každým sítkem anebo ho naopak ucpe. Samozřejmě nedělám si zřejmě tu nejvyšší kvalitu, ale i tak za suchého stavu se nejlépe zbavuji toho tzv.prachu.


Já nevím, jestli je žádoucí se toho prachu zbavovat (tedy pokud ti nechutná tak asi jo..), podle mě je podíl toho prachu jeden z faktorů, který udává chuť toho kterého typu maté. Tedy, že malý či velký podíl prachu tam dává výrobce úmyslně, abychom si mohli vybrat. Takže pokud nám nechutná, tak je asi dobrý vybírat druhy bez něj nebo s jeho minimálním podílem...doporučuju tu khadru, tam fakt není skoro žádnej.
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Maté s dýmkou

Příspěvekod BATRACHOS » 29 čer. 2015, 11:50

RottenFox píše:http://www.pijumate.cz/mate-yerba/taragui-energia.html
- nejzemitější, nejtmavší, nejdivočejší co jsem zatím pil. Zatím moje numero uno. Temné tóny velmi kvalitního čaje.


Tak TARAGÜI jsem pořídil, zatím mám za sebou teprve pár nálevů.

Ich melde gehorsam, že ... NIČ!
Slabota. :roll:

Respektive ... ano, není to špatné matéčko, ale se Selectou se to absolutně nemůže srovnávat.
:idea: To je jiná liga! :idea:

Tedy pěkně po pořádku:

Taragüi + energia, elaborada con palo.

Připravováno v kameninové kalabase, z důvodů senzorického posouzení rovněž ve skle.

Maté středního řezu, větviček celkem dost (je to con palo), ne nijak extra prachové (no spíš vůbec, prachu minimum).
Nálev temně žlutý až tmavě okrový, po sednutí lístků poloprůhledný, čirý (nejni tam ten prach).
Bomilla se neucpává.
Hutnost spíš menší, mezi zuby nic nedrhne, jazyk po patře celkem volně klouže.
Chuť - jemná, samozřejmě těžší typ s hořkým "ocasem" a náznakem něčeho hooodně temného a hořkého úplně v pozadí aftertastu.
Nálevů snese vícero, ale hořkost potom postupuje směrem ke sladkosti, která je doprovázená vytrácením řízného charakteru.

je tam guaraná ... ale se mnou tedy zde nic nedělá, přijde mi jí tam asi málo. Spíš je tam chuťově trochu cítit, maté je i přes zmiňovanou hořkost v prvních nálevech marginálně nakyslé, pak se ale guaraná vymáčí a zbývá ustupující jemňounká hořkost.

Není nezajímavé, ale já bych ho doporučil začátečníkům. Na Paraguajské maté je to prostě cucáníčko... :palm:

Chystám se dát jej s fajfkou, uvidíme, kam se ten truňk posune. :smoke1:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků