Zapaľovače info

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Zapaľovače info

Příspěvekod tozi » 02 lis. 2014, 16:23

Ahojte, dostali sa mi do rúk tieto zapaľovače z nejakého kamena. Fotky na linku http://greycat.eu/zapalovace/

Vedel by mi niekto o nich napísať niečo viac? Prípadne aj ohodnotiť.
Žiadne značky som na nich nenašiel. Do zapaľovačov nevidím takže sa ani nechytám na obdobie.

Kto by mal záujem rád aj vymením...stačí ponúknuť.

Vďaka :puffy:
tozi
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Věk: 38
Registrován: 04 pro. 2013, 16:48

Re: Zapaľovače info

Příspěvekod Baca » 02 lis. 2014, 17:09

Hruby odhad - podla plynovych vloziek odhadujem, ze boli vyrobene v rozmedzi 1950 az 1967, ako luxusny (pseudosecensy) upomienkovy predmet. Material je mosadzne kovanie a kamen je achat. Ak dobre viem, vyrabali sa ako prezenty pre statne navstevy zpriatelenych komancov. AK by boli vlozky benzinove, mohol by sa datum vyroby posunut az do 20tych rokov. Povodne sa totiz tieo achatove vajcia produkovali ako nadoby na rozne picicandy (od drobnej kozmetiky, cukrikov, ako sperkovnice atd atd). Vlastne svojim sposobom kopirovali Fabergeho carske vajcia. Je dost mozne, ze boli vyrobene este za cisarstva a zapalovace boli do nich dopasovane az neskor. Totiz, tie tvary vajec sa vyraballi sustruzenim achatu a jestvovali pre ne kopirovacie formy, takze akasi manufakturna seriova vyroba. Lacnejsie podobne vyrobky a supravy sa vyrabali z nedutinkoveho travertinu z okolia Levoce a Spisskeho hradu :) Dnes su uz tieto travrtinove lomy bud uzavrete, alebo uplne zmizli z povrchu, kazdopadne su vytazene.

Ber tieto info ako velmi HRUBE. Nie som az taky odbornik. Usudzujem iba z tvaru a materialu a porovnavam z vyrobkami z minulosti. :-)
Uživatelský avatar
Baca
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1988
Věk: 57
Registrován: 04 led. 2011, 22:12
Bydliště: Kosice

Re: Zapaľovače info

Příspěvekod tozi » 02 lis. 2014, 17:34

Super diky moc. Tak som vdačný za akékoľvek info a klaniam sa vedomostiam :ok: . Ešte malé info ktoré som neuviedol. Doniesol mi ich známy z UK, ak by to malo vplyv na nejaké zaradenie alebo informácie.
tozi
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Věk: 38
Registrován: 04 pro. 2013, 16:48

Re: Zapaľovače info

Příspěvekod Baca » 02 lis. 2014, 18:35

Nie je to vzacnost :-) V zmysle zberatelskom. V podstate luxusnejsi prezent vyrabany seriovo :-)
Uživatelský avatar
Baca
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1988
Věk: 57
Registrován: 04 led. 2011, 22:12
Bydliště: Kosice

Re: Zapaľovače info

Příspěvekod tozi » 02 lis. 2014, 18:37

Rozumiem. Vďaka :puffy:
tozi
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Věk: 38
Registrován: 04 pro. 2013, 16:48


Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


cron