Pro zdraví *

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Copatej » 09 led. 2014, 11:41

Tak jsem vyzkoušel dle Scalexova receptu zázvorový čaj. Právě ho popíjím, večer udělám další, zítra ráno další a večer bych mohl poprvé od podzimka bafnout fajfku...tak jsem zvědav, co to se mnou udělá. Nejmladší dcerka je každou chvilku něčím nachlazená, teploty, kašel, rýma, bolesti, tak jí udělám domácí zázvorovou limonádu a prubneme, jak se to bude vyvíjet.
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Dapr » 09 led. 2014, 16:35

Tak mne napadlo a co zázvorový pivo, to prosím není provokace ale vážně míněný dotaz. Já si pivo umím uvařit sám (homebrewing), vyzkoušel jsem různý styly (ať vařený ze surovin nebo z koncentrátů), ale zázvorový jsem nikdy nezkoušel (ani kupovaný). Jestli to může taky blahodárně působit (tedy dobré pivo by mělo blahodárně působit vždy v rozumném množství), ale zajímá mne jestli zde uváděné účinky zázvoru fungují v pivu.
Já to určitě vyzkouším uvařit, zatím si poznamenávám do "to do" seznamu, na řadu to přijde až někdy na jaře. Mrknu na recepty.
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod klasik51 » 09 led. 2014, 17:56

Jestli bude to pivo léčivé netušim. Jak dlouho a jak hodně se to musí vařit?
--------------------------------------
Pišta bude vědět, co oříšky, dej nám sem něco o nich. Poděl se s kamarády.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod PoKlaT » 09 led. 2014, 18:12

jj. pivo je léčivé, přišli na další zajímavý efekt konzumace tohoto blahodárného nápoje :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 69
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Scalex » 09 led. 2014, 18:56

Copatej píše:Tak jsem vyzkoušel dle Scalexova receptu zázvorový čaj.


Akorát koukám, že jsem nenapsal, že po tom vymáchání zázvoru je ten zázvor potřeba vylovit a nebo čaj přes sítko přecedit. A to z toho důvodu, že by člověk mohl kousek zázvoru vypít a mohlo by dojít k popálení žaludečních stěn (zázvorový výluh je v pohodě, ale kdyby se kus zázvoru přilepil k žaludeční stěně a pár desítek minut byl na jednom místě, je to docela risk).
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Dapr » 09 led. 2014, 21:01

:arrow: klasik51 - jen v kostce: v případě vaření ze surovin obecně je to záležitost na spoustu hodin, podle metody (jedno či vícestupňové rmutování, infůzní metoda), a podle objemu díla. V domácích podmínkách ohřevu (tzv. hrncovar cca 20-30l a při použití infuzní metody) a podle zkušeností 6-8 hodin průměrně (jako celkový čas práce se vším všudy). Ohřevy jsou náročné na přesnost teplot při daném receptu (setrvačnost při ohřevu kapaliny a použitém způsobu ohřevu - plyn, elektřina) a na míchání díla aby se nepřipálilo, dále vyslazování (vzniká odpad - mláto), chmelovar ve finále zase na max.výkon tepelného zdroje aby byl vůbec schopen přivést a udržet dílo ve varu cca 90minut a opět scezování (odstranění chmelového mláta). A pak je zase třeba chladit aby se mohlo po přídání kvasinek začít s kvašením....Snažil jsem to napsat maximálně stručně abych moc nezaplácl tento thread balastem.

Co se týče toho zázvoru, tak bych jej použil v chmelovaru, jednak se to tam dostatečně povaří a hlavně nezanese případnou kontaminaci (problém by mohl později být při kvašení, kdy to může ujet do nežádoucích chutí, jinými slovy kvasinky začnou divočet, i když u tuším lambiců je snad i žádoucí kvasit divokými kvasinkami). Otázka je kolik asi zázvoru použít, nějaký recept jsem našel, tak to budu muset prověřit.
Každopádně to bude zajímavá zkušenost, kvasnicové pivo (to jsou domácí snad všechny, homebreweři pivo nefiltrují) je, když se povede, velmi dobré a zdravé (určitě!) a v kombinaci se zázvorem....no uvidíme. Krom jiných typů piv jsem se pokoušel o bezinkové pivo (jak z květů tak i z plodů), obě se povedla, chuťově bylo lepší to z květů. Někdy na jaře to zkusím a když si vzpomenu (sic!), tak sem dám zprávu jak to dopadlo...
Uživatelský avatar
Dapr
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 584
Věk: 51
Registrován: 01 čer. 2013, 20:42
Bydliště: Slánsko

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod OldaS » 10 led. 2014, 07:54

Scalex píše:
Akorát koukám, že jsem nenapsal, že po tom vymáchání zázvoru je ten zázvor potřeba vylovit a nebo čaj přes sítko přecedit. A to z toho důvodu, že by člověk mohl kousek zázvoru vypít a mohlo by dojít k popálení žaludečních stěn (zázvorový výluh je v pohodě, ale kdyby se kus zázvoru přilepil k žaludeční stěně a pár desítek minut byl na jednom místě, je to docela risk).


Ať v horké vodě nebo jako limonáda, vždy se líp vylouhuje nastrouhaný a jako takový žaludeční stěnu nemá šanci poškodit. Česnek taky před spolknutím rozkoušeme...
Občas si plátek zázvoru rozkoušu a rozcumlám, někdy zbytek vyplivnu jindy spolknu a je to v poho :ok:
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod klasik51 » 10 led. 2014, 08:28

Líbí se mi ty čaje. Včera jsem nakoupil Lapacho i Mate. Musim to řádně naštudovat a jdu do toho. :ok: Díky
Ještě k tomu čaji ze zázvoru. Nepít ho jenom když už je zle, ale průběžne po celou zimu. Tak 2x týdně si ho udělat je dobře.
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Copatej » 10 led. 2014, 10:16

Scalex píše:...že po tom vymáchání zázvoru je ten zázvor potřeba vylovit a nebo čaj přes sítko přecedit...

:ok: Jasně, to jsem i udělal - dedukce, ne? :D Hele skálo a strouháš ho taky a cedíš, nebo jen na kolečka nakrájet a vyhodit. Jde mi o kvalitu a sílu výluhu, jak ten kousek kořene co nejlépe využít :puffy:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod beda » 10 led. 2014, 10:30

Už jsem to psal :wink: nejdůležitější pro sílu výluhu je délka louhování a teplota vody. Litrová předehřátá termoska ideál, když to večer nedopiješ, tak tě to ráno vystřelí z papučí :mryellow: Zázvor bych určitě nestrouhal z důvodu degradace cennejch látek při kontaktu s kovem. Nožem na plátky je to mnohem šetrnější. Ideální je keramickej nůž, nevim jestli existuje i struhadlo :think:
Nehledě na to, že strouhání přes ty vlákna je fakt woser :mryellow:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Scott » 10 led. 2014, 11:24

klasik51 píše:Líbí se mi ty čaje. Včera jsem nakoupil Lapacho i Mate. Musim to řádně naštudovat a jdu do toho. :ok: Díky
Ještě k tomu čaji ze zázvoru. Nepít ho jenom když už je zle, ale průběžne po celou zimu. Tak 2x týdně si ho udělat je dobře.


Cha, cha, včera jsem se zLapachoval a dnes se zCaruju! ;-)
Uživatelský avatar
Scott
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1386
Věk: 46
Registrován: 12 kvě. 2009, 09:03
Bydliště: Praha

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Copatej » 10 led. 2014, 11:46

:arrow: beda
:ok: super, takže to dělám správně, díky moc a nezlob se, asi mi to nějak uniklo :puffy:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod beda » 10 led. 2014, 13:00

Taková míň mobilní vychytávka na louhování je konvice na stojánku a čajový svíčky pod ní. Mám skleněnenou, dělám takhle i svařák, grog atd :mryellow: Asi top off do horkejch nápojů je dobrá slivovice. Dohromady se zázvorem, medem a citronem je to fakt delikátní kombo. Svářák taky dobrej, chce to čas, dobrý víno, celý koření a víc svíček. Když se ale pomalu zahřívá a to koření má čas a prostor se rozvinout, tak je to uplně o něčem jinym, než někde rychle na plotně, nebo nedejbože spařit ve skleničce na vídeň u presa :mryellow:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod Scalex » 10 led. 2014, 19:12

Copatej píše:Hele skálo a strouháš ho taky a cedíš, nebo jen na kolečka nakrájet a vyhodit. Jde mi o kvalitu a sílu výluhu, jak ten kousek kořene co nejlépe využít :puffy:


Nestrouhám - kvůli těm vláknům je to fakt vopruz a taky mě štvalo, že mi cenná zázvorová šťáva tekla po prkýnku a po struhadle.Takže krájím ostrým nožem na milimetrová kolečka (když ukrojíš ještě tenčí, tím lépe), která pak po pěti minutách louhování vyberu lžičkou a vyhodím. Dělal jsem to i tak, že jsem si dělal takový čaj ve Frenchpressu. Jednou jsem si z pressu nalil půllitřík a druhý jsem nechal v tom (takže louhování pokračovalo několik hodin). Pak jsem si nalil druhý šálek, ohřál v mikrovlnce, napil se a vykulil jsem oči, div jsem si brejle nevysklil. Protáhlo mě to solidně, to nemohly přežít žádné bacily v okruhu deseti metrů.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Pro zdraví *

Příspěvekod klasik51 » 11 led. 2014, 09:44

Scalex píše: napil se a vykulil jsem oči, div jsem si brejle nevysklil. Protáhlo mě to solidně, to nemohly přežít žádné bacily v okruhu deseti metrů.

:D :ok:
Ano je to síla, delší louhování. Ale to bych Copajdo u malé neriskoval. :wink:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google[Bot] a 17 návštevníků