Diskuse o politice VI.

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod OldaS » 16 bře. 2014, 19:39

Tomáš Halík je naším předním odborníkem stran ateismu, potřebu dialogu zdůrazňoval vždy, tedy bych řekl nic překvapujícího.
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod Fanys » 16 bře. 2014, 20:36

To jsem nepochopil. Jak může být někdo odborník (a dokonce přední) na něco co není. Ateismus je podle mne nepřítomnost víry v Boha. Jak může někdo být odborníkem na neexistenci víry. :shock:
Nicméně je od katolíků chvályhodné, že místo upálení se pokusí nevěřící ukecat. :ok:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod OldaS » 16 bře. 2014, 21:04

Fanýs píše:Nicméně je od katolíků chvályhodné, že místo upálení se pokusí nevěřící ukecat. :ok:


:lol:

Ono to s tím ateismem je poměrně komplikované. Nerad bych se pouštěl do hlubších úvah, stačilo mi toto téma zpracovávat v bc. práci, nutno dodat sice úspěšně, zato s pocitem zmaru ze strany mojí i vedoucího :oops: . Je to složité. Každý chápe ateismus (neexistenci víry, jak to zřejmě chápeš Ty) jinak. Pro někoho je to odmítnutí "Boha", pro někoho instituce církve, pro někoho zázraků atd atd, velmi jsem to zjednodušil. Stěžejní je, jak si kdo vysvětluje Boha. Teprve potom by se měl když už "škatulkovat" a říct si "v tuhle chvíli u mne Bůh nemá místo, k ničemu ho nepotřebuji" Jindy to třeba bude cítit jinak..., anebo ne. Hlavně žádná dogmata :wink:

Jinak Tomáš Halík, rozhodně nepatří k těm, kteří by fanaticky někoho ukecávali. Proto dialog a pokud možno konstruktivní. Oboustranná argumentace na úrovni fylozofických úvah, však také mimojiné přednáší na FFUK.

Edit: pokud to někoho zajímá:
http://halik.cz/cs/
agnosticismus - http://www.i-ateismus.cz/2011/01/agnost ... dni-cesta/
něcismus - http://halik.cz/cs/tvorba/clanky-eseje/ ... clanek/45/
OSAČR - k Halíkově něcismu: http://www.osacr.cz/tag/necismus/
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod Alferi » 16 bře. 2014, 21:41

Pan laureát to dokonce při této příležitosti zmiňuje: http://www.youtube.com/watch?v=uQXr6J6D_og
(je to s titulkama ... dokonce i ve znakové řeči :mryellow: )
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod Fanys » 16 bře. 2014, 22:12

Dostal jsem se až tomu, kdy se ptal jak vypadá ten Bůh, ve kterého nevěříte. Docela manipulační otázka. Jak mohu popsat něco co neexistuje. :shock:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod RottenFox » 17 bře. 2014, 07:09

Tsoukalose na ně. :ok: :D
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod OldaS » 17 bře. 2014, 09:25

Fanýs píše:Dostal jsem se až tomu, kdy se ptal jak vypadá ten Bůh, ve kterého nevěříte. Docela manipulační otázka. Jak mohu popsat něco co neexistuje. :shock:



Znovu zopakuji: pokud něco odmítám jako něco neexistujícího (pro mne), tedy nepopsatelného, musím vědět CO odmítám. Píšeš "jak mohu popsat něco co neexistuje"? Představa, že TO neexistuje je pouze Tvá představa. Mně by úplně stačilo, kdyby bylo slovo Bůh třeba souhrnným vyjádřením lásky, dobroty, solidarity k druhému, vědomí že dobro je lepší než zlo apod. (a bla bla a bla bla) k tomu, abych Boha jako neexistujícího (pro sebe) NEMOHL označit. A když by Bůh neměl představovat právě tyto hodnoty, co už pak jiného? Pokud jsi ochoten uznat, že má např. solidarita v životě člověka důležité místo, že když se sousedovi podělá život, Ty mu dobrovolně pomůžeš a rád, tak vlastně žádnou nauku, žádné náboženství, žádného Boha nepotřebuješ. Sám od sebe děláš co je správné, A přesto v tom ten Bůh je. :lol:
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod pitrson » 17 bře. 2014, 09:34

OldaS píše:... Píšeš "jak mohu popsat něco co neexistuje"? Představa, že TO neexistuje je pouze Tvá představa....
:pray: :palm: to snad ani nejde myslet vazne.. Ale mozna to mame kazdej jinak, v tom pripade respect. Btw. jak presne si tedy predstavujes spagetove monstrum?
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod OldaS » 17 bře. 2014, 09:42

Četl jsi dál? Co mají s MÝM popisem toho, co třeba může Bůh vyjadřovat společného těstoviny? Jestli je pro Tebe láska plný talíř špaget, pak respekt. Jinak :rofl: o špageťácích jsem ještě neslyšel :lol:
Ale odmlčím se. Tyhle debaty nemají valný význam, končí to většinou stejně. Nemám v úmyslu kohokoli přesvědčovat, je to každého věc. Jen jsem reagoval na Fanýsovi otázky...
Takže, chladný kouř :puffy:

OldaS píše:... Píšeš "jak mohu popsat něco co neexistuje"? Představa, že TO neexistuje je pouze Tvá představa....

pitrson píše: :pray: :palm: to snad ani nejde myslet vazne.. Ale mozna to mame kazdej jinak, v tom pripade respect. Btw. jak presne si tedy predstavujes spagetove monstrum?



Ještě pro upřesnění toho co jsi citoval: Tím nenaznačuji, že jde o Fanýsův mylný "názor" - představu. Zdůrazňuju JEN, že JE JEHO...
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod Fanys » 17 bře. 2014, 10:59

Jde úplně o něco jiného. Halík si mazaně nechá popsat jak si ateista představuje Boha a potom mu řekne, že Bůh je jiný. Jenže u mne má smůlu. Boha si mohu představovat různě podle nálady od špagetového monstra před Dia až po souhrn lásky, dobroty, solidarity k druhému ... , avšak ani u jedné z těchto představ nevěřím, že existuje ve skutečnosti a ne jen v mých nebo něčích představách.

Nemluvě o tom, že ten souhrn dobroty.... si ani představit nedovedu, natož abych věřil, že existuje.

S tou pomocí sousedovi. Některému sousedovi pomohu, jinému ne. Takže v tom Bůh nemůže být, protože ten by snad neměl rozlišovat, který soused je mi sympatický a který ne.
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod Rog » 17 bře. 2014, 11:35

OldaS píše: ...A když by Bůh neměl představovat právě tyto hodnoty, co už pak jiného?...

Boh predstavuje moje svaté právo na krvnú pomstu a silu toto právo uplatniť. :evil:
Keď to nerobí, tak to nie je žiaden boh :lol: . :ot:
Uživatelský avatar
Rog
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3316
Věk: 44
Registrován: 08 kvě. 2010, 23:08
Bydliště: Košice

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod Fanys » 17 bře. 2014, 11:44

Rogu v tom Ti křesťanský Bůh vyhoví. Tady třeba je i podrobný návod na dělení kořisti včetně lidských obětí (to bude ta láska).
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod pitrson » 17 bře. 2014, 12:34

OldaS píše:Četl jsi dál? Co mají s MÝM popisem toho, co třeba může Bůh vyjadřovat společného těstoviny? Jestli je pro Tebe láska plný talíř špaget, pak respekt. Jinak :rofl: o špageťácích jsem ještě neslyšel ..

Cetl. A co ma Buh spolecneho s testovinami? Mnohe, mozna ty jsi naopak necetl nic o pastafarianstvi. Ale svym prispevkem pozornuji hlavne na zjevnou absurditu otazky - jak si predsatvujes, co neexistuje? U mne se to da prelozit do podoby - jak ja si predstavuji to, co si nepredstavuji.. Btw. spagetak by klidne mohl sedet. Beru to ciste jako risi fantazie, neprikladam tomu racionalni vahu.
A co ty, rad a casto si predstavujes entity, ktere neexistuji? A kdyz jo, ridis se podle toho, co si predstavujes, ze by po tobe mohly chtit? :think:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod RottenFox » 17 bře. 2014, 12:45

A co ty, rad a casto si predstavujes entity, ktere neexistuji? A kdyz jo, ridis se podle toho, co si predstavujes, ze by po tobe mohly chtit?


Tohle je fakt dobrý. :lol:

To je jak: "Zabíjel jsem, protože mi to přikázal sousedovo pes."
:D
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Diskuse o politice VI.

Příspěvekod OldaS » 17 bře. 2014, 13:10

No, vidíme to holt každý jinak.
O ŽÁDNÝCH entitách :palm: jsem se nezmínil, žádné si nepředstavuji a tedy ani s žádnou nemluvím :naughty:
Vyprdněte se na představy, kór nějakých entit. Jestli to někoho zajímá, ať čte, přemýšlí, kriticky hodnotí, hledá (a dá si dýmku). Pokud ne, dejte si jen tu dýmku.
Uživatelský avatar
OldaS
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 882
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2013, 16:45
Bydliště: Úpatí Naklethi - Č. Krumlov

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků