Dřevo na topení

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Dřevo na topení

Příspěvekod najvi » 06 pro. 2010, 17:26

Při výstavbě řadovky jsem si říkal, že si k elektro kotli pořídím kamna na dřevo.Nakonec z toho byl krb a jsem moc rád.V podstatě topím dřevem a kotel je jako náhradní zdroj.
Na dřevo chodím do lesa po těžbě.Když chodím lesa na procházku s dětmi, vždy vezmu domů nějakou pěknou větev a mám na pár hodin teplo zdarma. Koupil jsem si dobrou pilu, ale dnes bych si koupil ještě silnější.Skladba dřeva Habr, buk a dub.Dřevo štípu a ukládám v otevřeném dřevníku se střechou a další hromadu mám jako plot.Praktické zkušenosti: každopádně doporučuji naštípat, kromě fak slabých větví.Mám fůru z první akce, 2 roky vyschlou , je to 9O % buk a moc to nehoří a nehřeje.Když to naštípu, tak to hoří a hřeje 2x tolik.
Co dobře hoří v polínkách je lípa.Je to pro mě nový objev, ani jsem ji z lesa nebral, ale hoří pěkně a že by shořela jak papír není pravda.U dubu je problém kůra, dokáže dost hasit ohen, pokud není uplně suchá.Když to jde tak ji loupám.Dřevo štípat mokré, když vyschne, je to velký problém. :smoke1:
najvi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 57
Věk: 55
Registrován: 04 lis. 2010, 17:26
Bydliště: Mokrá

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Namornik » 06 pro. 2010, 17:40

Já mám kotel na dřevoplyn a krb. topím jen dřevem. První fůru jsme koupili 22kubíků buk/borovice. Jinak jako zahradník mám dřeva dostatek z káceček takže ani nekupuji. Topení dřevem je fain. Ten buk je spíš do toho kotle, do krbu měkké dřevo. A naštípané opravdu hoří líp páč se zvětší plocha a ostré hrany lépe chytaj aspoň myslím.
Uživatelský avatar
Namornik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1069
Věk: 35
Registrován: 04 říj. 2010, 19:37
Bydliště: Mlékojedy u Neratovic

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod AlKar » 06 pro. 2010, 19:25

Já topím pod kotlem tím, co je v lese zrovna určeno k likvidaci, teď například smrkem a akátem ale v kotli mi shoří úplně všechno, takže mě to vůbec netrápí...
Jinak do krbu mám nachystaná polínka z břízy. Hezky to hoří a už jen to dřevo samotné působí velice esteticky, můžu doporučit.
Uživatelský avatar
AlKar
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 7
Věk: 34
Registrován: 12 zář. 2010, 21:24
Bydliště: Sokolnice (kousek od Brna)

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Milos Cerman » 06 pro. 2010, 21:38

Bez komentáře
image_id: 6292 image_id: 6305 image_id: 9607

Moje kamínka a moje polínka.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod najvi » 06 pro. 2010, 23:34

Milos Cerman píše:Bez komentáře
image_id: 6292 image_id: 6305 image_id: 9607

Moje kamínka a moje polínka.



krása, úplně cítím tu vůni :clamp:
najvi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 57
Věk: 55
Registrován: 04 lis. 2010, 17:26
Bydliště: Mokrá

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod bigdragon » 07 pro. 2010, 06:15

chlapi necitujte obrázky :roll:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod beda » 07 pro. 2010, 18:22

Pozor na dub :!: Minimálně tři roky nechat vysychat. Čerstvější produkuje při spalování agresivní páry, který dokážou zlikvidovat veškerý kovový součásti topeniště během pár let. I litinu :wink: Ovšem dobře vysušenej nemá konkurenci jako nálož na noc, tam je jednička plynulostí a množstvím vydaného tepla. Buk je pecka, hřeje nejvíc a dělá nejhezčí plameny, ale ne na dlouho a ani toho žhavýho moc nenechá. Bříza jakžtakž, sice je hezká vedle kamen, celkem hoří i čerstvější, ale čoudí jako hovado. Topit tim celou zimu, tak je to už časně zjara na kominíka. Něco štípu něco ne, kulatinka neni od věci třeba na vaření do kachláků, když je třeba menší žár na delší dobu, i krbovky ji skousnou, ale chce to tah, žádný zplynovávání. Máme je s výměníkem a to se topí krapet jináč. Je to jako kamna s chladičem :mryellow: Chalupa nešla vybavit jinak, než teplovodnim rozvodem, ty krbovky maj komín ve štítu a středovej maj kachláky. U našich půjde předělat krb na teplovzdušnej rozvod, to je masakr. V jednoduchosti je síla. Vychytávka je přisávání vzduchu do topeniště z venčí, dobrý pro vzduch v místnosti. Od mala mám rád všechno co nějak souvisí s ohněm.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod najvi » 07 pro. 2010, 20:49

beda píše:Pozor na dub :!: Minimálně tři roky nechat vysychat. Čerstvější produkuje při spalování agresivní páry, který dokážou zlikvidovat veškerý kovový součásti topeniště během pár let. I litinu :wink: Ovšem dobře vysušenej nemá konkurenci jako nálož na noc, tam je jednička plynulostí a množstvím vydaného tepla. Buk je pecka, hřeje nejvíc a dělá nejhezčí plameny, ale ne na dlouho a ani toho žhavýho moc nenechá. Bříza jakžtakž, sice je hezká vedle kamen, celkem hoří i čerstvější, ale čoudí jako hovado. Topit tim celou zimu, tak je to už časně zjara na kominíka. Něco štípu něco ne, kulatinka neni od věci třeba na vaření do kachláků, když je třeba menší žár na delší dobu, i krbovky ji skousnou, ale chce to tah, žádný zplynovávání. Máme je s výměníkem a to se topí krapet jináč. Je to jako kamna s chladičem :mryellow: Chalupa nešla vybavit jinak, než teplovodnim rozvodem, ty krbovky maj komín ve štítu a středovej maj kachláky. U našich půjde předělat krb na teplovzdušnej rozvod, to je masakr. V jednoduchosti je síla. Vychytávka je přisávání vzduchu do topeniště z venčí, dobrý pro vzduch v místnosti. Od mala mám rád všechno co nějak souvisí s ohněm.


Díky s tím dubem jsem toto nevedel, mám nerezovej komín, tak bych o nej nerad prisel.O dubu píší, že se má nechat dva roky na dešti, asi aby se vyplavili ty hořčiny, ale jak je agresivní to jsem nevyčetl.Já jsem nejvíc spokojený s habrem.Externí přisávání ke krbu mám, je to dobrá věc.
Ke štípání mám Fiskars, na menší věci super a ted jsem si koupil kalač a jsem nadšený, na velký špalky super. :smoke5:
najvi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 57
Věk: 55
Registrován: 04 lis. 2010, 17:26
Bydliště: Mokrá

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod beda » 08 pro. 2010, 01:24

No jak já to znám od hajnýho, tak ideál s tvrdym dřevem kromě břízy je nařezat, naštípat a nechat rok na hromadě nezakrytý, po roce vyskládat pod střechu a po dalšim roce můžou jen menší kusy do kamen. Samo, že čím dýl v suchu, tím líp. Osobně to ale dělám tak, že na podzim začnu panikařit a sbírat v lese to nejsušší z opadanýho co tam je a s hrůzou sleduji prázdnej dřevník :mryellow:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Copatej » 08 pro. 2010, 08:36

Taky mám les a z vlastní letité zkušenosti doporučuji všechno štípat čerstvé. Polena do kamen či krbu na nadcházející topnou sezónu dělám v srpnu a skládám je zásadně venku pod přístřešek, kam jde většinu dne slunce a kde neustále cirkuluje vzduch. Do zimy je pak zaručeně vyschlé a jen chodím, plním koše a přikládám. V hranicích mám naskládané metrové kmeny všeho druhu, co je potřeba vytěžit, ovšem opět klínama přepůlené. Kůru nesloupávám. Ze smrku, borovice či jedle po dvou až třech letech při štípání opadává sama. Pokud se nechá měsíc na slunci a vzduchu, krásně vyschne a neznám výhřevnější záležitost do krbovek. Ke štípání zásadně sekery Fiskars, klíny a od letoška štípačku, neboť já to ještě sekerama dávám v pohodě, tatík už jen přeci o něco méně.
Jednou jsem vyzkoušel tříleté suché dřevo z venčí přesunout pod stodolu, že to budu mít blíž...do roka chytlo opět vlhkost a plíseň. Takže dřevo radím jen venku a na vzduchu.
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Namornik » 08 pro. 2010, 08:47

Taky doporučuji skladovat naštípané, rychleji vyschne. Fiskars je best, podařilo se mi u sekery ohnout topůrko a rejč zlomit a bez řečí mi to vyměnili. Teda bez řečí divyli se jak je to možný. Jinak klíny, palice a řetězovka velká husqvarna jednoruční štýlka :ok:
Uživatelský avatar
Namornik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1069
Věk: 35
Registrován: 04 říj. 2010, 19:37
Bydliště: Mlékojedy u Neratovic

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Jack.Grave » 08 pro. 2010, 09:22

Malý OT já osobně bych dal ruku do ohně za sekery Gränsfors Bruks (dovozce do ČR), jinak Fiskars nářadí bych se nebál doporučit komukoliv. Nejsem moc velký příznivec plastů, a plastové topůrko u Fiskarsek na mne nedělá moc velkej dojem respektive bál bych se že to bude mlátit do ruky.
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Copatej » 08 pro. 2010, 09:57

S tím plastem nemáš pravdu a tvé obavy jsou zcela zbytečné. Vyzkoušej a uvidíš :ok:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod Fanys » 08 pro. 2010, 10:29

Copatej píše:S tím plastem nemáš pravdu a tvé obavy jsou zcela zbytečné. Vyzkoušej a uvidíš :ok:

Plast je často kvalitnější než dřevo, ale přesto bych plastovou dýmku nechtěl. :mryellow:
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Dřevo na topení

Příspěvekod pitrson » 08 pro. 2010, 10:30

Fanýs píše:... přesto bych plastovou dýmku nechtěl. :mryellow:

S tím plastem nemáš pravdu a tvé obavy jsou zcela zbytečné. Vyzkoušej a uvidíš :ok:
:twisted:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Další

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


cron