Turecká káva

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Turecká káva

Příspěvekod littlebull » 22 úno. 2016, 17:38

Čtyři, byť vrchovatý lžičky, v půllitru vody je na homeopatikum. To neni ani o chuti, ani o působení, i když se to nechá vylouhovat do druhýno dne. To potom jo.
Chutnat to samozřejmě někomu může, proti tomu nic.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Turecká káva

Příspěvekod Ragaz » 22 úno. 2016, 17:45

:arrow:beda Já nic neposuzuju,jen mi asociace lapsangu s mlíkem zvedá kufr. Jiné čaje si s mlékem a cukrem s chutí dám. Myslel jsem jsem tím, že proti gustu žádnej dišputát. Nevím jestli je potřeba ze mě dělat blbce respektive křováka ( nic proti křovákům) jen proto, že to mám jinak než ty.

:arrow: Littlebull No, mě to stačí :mrgreen:

:arrow: Rudolf Steiner: Jo to jsem dělal dřív taky to přisypávání, teď už moc ne :lol:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Turecká káva

Příspěvekod beda » 23 úno. 2016, 04:32

:arrow: Ragaz
Amígo blbce z tebe nedělám a ani křováka. Jestli to tak vyznělo, promiň. Měla to bejt jen analogie.
Zkrátka aby to nebylo mimo téma. Já prostě když nepiju kafe z aeropresu, protože ho nemám a nevim co všechno dokáže tak netvrdim, že je z Bialettky lepší. Turka znám na milion způsobů, ve skleničce ze školní jídelny s hliníkovou lžičkou, ve vkusnym pohárku z varnýho skla se sváry, i z umatlanýho hrnku v práci, furt je to ale jen turek, pro mne těžkej konzum. O nějaký český tradici nemůže být řeč, stačí se podívat jak se pila káva za první republiky a hned tušim, jak to myslel jcp s těma komoušema :wink:
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Turecká káva

Příspěvekod littlebull » 23 úno. 2016, 06:25

Kafe jako tabák, kytka jako kytka. Někdo s filtrem Original Chice, někdo bez filtru lana... někdo z pěny, jiný z hlíny, většina z bruyéru. Kafe z Mexika, Eqadoru, Nikaragui každý jinak pražený, jinak mletý, jinak připravený. Těžko porovnávat.., každý je úplně jiný. A každý má svojí hubu.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Turecká káva

Příspěvekod Baskervil » 23 úno. 2016, 08:20

A nezapomeňte také, že každá rodina má svoje tradice. Ty je také dobré zachovávat.
Uživatelský avatar
Baskervil
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1132
Věk: 75
Registrován: 01 říj. 2012, 22:03
Bydliště: Libuň

Re: Turecká káva

Příspěvekod Ragaz » 23 úno. 2016, 09:30

:arrow: beda
Tak to jsem rád, že to bylo je nedorozumění.
Jinak já nepsal, že je něco horší nebo lepší...ale že já mám prostě Turka rád a jeho pití mi přináší to co od kafe očekávám...a co jsem alespoň zatím u jiných způsobů přípravy nenalezl (ne že by nechutnaly ale není to "to vono"). Navíc ani nemám moc potřebu hledat jelikož už to svoje mám. Chtěl jsem říct jen to, že takový lidi jako já tady jsou a prostě jim to vyhovuje, tak proč ten způsob přípravy nějak srážet jako méně hodnotný. Jinak mě spíš přijde že v poslední době každej pije ty pressa, boom různejch přístrojů zkrátka módní vlna, takže si pak s tím svým turkem připadám docela nekonzumně a proletářsky :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Turecká káva

Příspěvekod beda » 23 úno. 2016, 10:10

Já musim dávat pozor na peníze, takže nějaký kafíčka po kavárnách jdou mimo mne, nehledě na to, že tady v pohraničí kavárny moc neletěj a do nejbližšího města je to x kilometrů. Takže kafuju vlastně jen doma a v práci. Bialettku jsem dostal zadara od kámoše ze smeťáku a za čtyři kila mám do ní komplet nový střeva s těsněníma na doživotí. Nejdražší na mojí domácí kavárně byl mlejnek :mryellow: Z kafe se olizuje i osmiletá dcerka, dostává kapučínko do náprstku a miluje to. Pěnu dělám takovou tou obyč vrtulkou na baterky.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Turecká káva

Příspěvekod Fox_25 » 28 úno. 2016, 23:12

Baskervil píše:A nezapomeňte také, že každá rodina má svoje tradice. Ty je také dobré zachovávat.



Já za sebe musím říci že není špatné vytvářet vlastní "tradice". Už pátým rokem pražím a jiné kafe(až na pár vybraných pražíren) do huby nedám, kolikrát je to o zdraví. Kafe může být upraženo na uhel tak, že se s ním dá kreslit, může být staré i více než rok a pak jsou v něm žluklé tuky, atd.

Pro mě je to rituál a je v podstatě jedno jakou kávu piji. Zatím mám doma dvě staré džezvy, mokka koncičku, frenchpress, aero press, chemex, v neposlední řadě pákový kávovar a pomalu se chystám na nákup vacuum pot ve vídeňském stylu.
Všechny tyto přípravy kávy mají něco do sebe a když se použije čerstvá, dobře upražená káva, tak jsou i chutné. Spousta lidí může namítnout že je to zbytečné a já bych v podstatě i souhlasil, ovšem stačí nějakou dobu popíjet dobrou kávu a člověk si velmi rychle zvykne. Pak stačí ochutnat kaďáka nebo jehlavanku a je vymalováno, ten rozdíl je celkem velký. Schválně dělám jednu sviňárnu, daruji asi čtvrt kila kávy a pak čekám. Zatím jsem tímto vesměs všechny naučil pít dobrou kávu a už si ji objednávají v pražírně, pěkně čerstvou. Dokonce mi pár lidí říkalo že jim nedělá zle na žaludek, na rozdíl od té běžně k dostání v obchodech.
Fox_25
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 41
Registrován: 23 úno. 2013, 12:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Turecká káva

Příspěvekod Ragaz » 28 úno. 2016, 23:58

Já bych se ještě vrátil k té mojí kávě, za kterou se mi beda vysmíval, že je to švestková voda a litlebull říkal, že je to málo 4 byť vrchovatý lžičky na půllitrovej hrnek. Mě to chuťově tak málo nepřijde a řekl bych, že lidé v mém okolí pijí kafe výrazně slabší než já. Takže jsem své čtyři lžičky zvážil, protože mi to přijde takové neurčité a každý si pod tím může představit něco jiného a mají mezi 28-30 gramy. Takže kladu otázku, kolik by tedy mělo být gramů kávy na půllitrového turka, aby to nebyla švestková voda?
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Turecká káva

Příspěvekod muf » 29 úno. 2016, 07:23

Tolik kolik ti chutná a na ty kecy se vy...ser :mryellow:
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Turecká káva

Příspěvekod littlebull » 29 úno. 2016, 07:29

Záleží na druhu přípravy. To se takhle nedá určit.
Nic proti Tobě, ale tzv. "Český turek" se ve světě vaří jen na plantážích, kde se natrhaný vzorek upraží a takto připaví, prý jde o jediný způsob jak dostat z kávy všechny pachutě, které zhoršují jakost a zjišťuje se tak zda je nutné se sklizní ještě čekat. Kdysi dávno (čti osmdesátá)jsem potřeboval, aby kafe fungovalo, jak se mu přisuzuje a tak nějak to bylo při dávce necelý Standart do pulitru. Přičemž Standart byla prakticky Robusta, tedy obecně silnější zrní. Samozřejmě, že jsem v životě pil kdeco, módní trendy, reklama... pressa, granule, až jsem potkal French press, levné jednoduché, podle mé chuti ČT bez pachutí, bez problému se žaludkem (které jsem mylně přisuzoval masu a uzeninám). lze tak připravit pidi hrnek, nebo můj speciální mocca šálek 0,6l. No a ptal ses na množství, to je pořád těžké odpovědět, mám to jako s tabákem, záleží na druhu zrní. Teď momentálně kupuji Mexickou Arabicu, praženou v Sušici, celkově mi přijde slušně silná, takže šest vrchovatých (poměrně velkých) lžiček, můžu to někdy zkusit zvážit. Ale to je o chuti. Když jde mimo chuť i o vliv, je, třeba zajít k espressu, nebo mocca konvičce, příp. džezvě. Ovšem nic z toho v poslední době nepoužívám. Dávkování espressa je známé 7g/30ml, alespoň 9barů.
No nedá se to snadno určit, je to jako s tabákem a fajfkou, podle chuti každého. Je ale báječné, když je ta možnost ochutnávat. Tak jako mám rád pivo z malých pivovarů, chleba od pekařů, tak i kávu z malých pražíren.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Turecká káva

Příspěvekod Ragaz » 29 úno. 2016, 10:08

muf píše:Tolik kolik ti chutná a na ty kecy se vy...ser :mryellow:

No jo já vím, mě to tak chutná...akorát mě začalo vrtat hlavou jestli to je fakt tak málo. Jinak to samozřejmě měnit nehodlám.
Uživatelský avatar
Ragaz
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 704
Věk: 48
Registrován: 11 úno. 2015, 10:11
Bydliště: Třemošnice

Re: Turecká káva

Příspěvekod Rudolf Steiner » 29 úno. 2016, 10:23

Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 476
Věk: 52
Registrován: 14 čer. 2013, 09:46
Bydliště: Deutschböhmen, Landkreis Aussig

Re: Turecká káva

Příspěvekod littlebull » 29 úno. 2016, 10:53

Špatný ne, jen silnější vlivem Robusty, mám za to, že v letech 85-89 jí tam bylo těch deklarovaných 45%. O dnešním velkotrhu nevím, nekupuji. Veškeré potraviny a dobroty se snažím kupovat přímo u zdroje od malovýrobců.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Turecká káva

Příspěvekod mrcos » 29 úno. 2016, 13:18

Ještě před pár lety byl Standard skoro jediný kafe, který se dalo koupit v obyčejnejch sámoškách jako celý, nemaletý zrní. A čerstvě namletej Standard byl chutnější, než kdejaký i trošku lepší (teda hlavně dražší) předem namletý kafe. Protože ale dneska není problém koupit ledasjaký kafe, který je kvalitativně někde dost jinde, tak už taky nevím, jakej vlastně Standard je. Ale přiznám se, že loni a předloni jsem vypil v terénu docela hodně Dadáka, vždycky s haldou cukru a se skořicí. Používal jsem to jako rychlej probouzeč místo snídaně, kterou jsem obvykle nestíhal. Pravda, na ranní magoráček jednoho z našich pánů doktorů na fakultě nemám - mletý kafe sypaný do coca coly je i na mě trochu moc :twisted:
Uživatelský avatar
mrcos
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1892
Věk: 37
Registrován: 29 črc. 2008, 14:52
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků