Turecká káva

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Turecká káva

Příspěvekod muf » 29 úno. 2016, 14:22

Nemletou standartku občas kupuji u nás v Jednotě ale, už to není vono. :roll:
Uživatelský avatar
muf
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 510
Věk: 50
Registrován: 02 úno. 2015, 07:58
Bydliště: Čehovice u Prostějova

Re: Turecká káva

Příspěvekod Plachtař » 01 bře. 2016, 08:02

K tomu turkovi bych se ještě vrátil. Mezi kávozpracovately má své místo. U káv probíhá ochutnávka ve formě cuppingu ( http://www.kavovelisty.cz/kavove-vysetr ... e-cupping/ ), ten se na plantáži dělá několikrát, pak i v pražírně několikrát... Ale neupoužívá se vroucí, ale horká voda a taky se to odplivává... Což je důležitý poznatek, poprvé mi to přišlo nechutné a zbytečné a pak mi bylo zle... A u kávy se používá pravidlo, že zhruba 60g je odpovídající množství na litr vody. U espressa je gramáž důležitá, podle pražení, ale už se na počátku nestanovuje, ale vychází z poměru extrakce, což je u espessa 1:2...
Plachtař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 101
Věk: 31
Registrován: 12 zář. 2011, 17:55
Bydliště: Rakovník/Praha

Re: Turecká káva

Příspěvekod Fox_25 » 01 bře. 2016, 22:33

Ten poměr u espressa, chápu správně jeden díl kávy, dva díly vody? Pokud ano, není to spíše ristreto?
Fox_25
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 41
Registrován: 23 úno. 2013, 12:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Turecká káva

Příspěvekod Plachtař » 02 bře. 2016, 07:30

Pokud vím, ristreto je kávový nápoj s poměrem extrakce 1:1. U moderního espressa se skutečně doporučuje 1:2, je to i zde http://www.piccoloneexistuje.cz/espresso v Okénku pro profesionály a havně pak tady http://www.jimseven.com/2007/01/02/espr ... on-ratios/ (pro anglicky hovořící). K tomu ristretu, je to kávový nápoj, který jsem snad nikde neviděl připravovat správně. Běžně se totiž dělá to, že se ta dá více kávy, aby to neteklo tak rychle a podobně. Ovšem na druhou stranu, mít mlýnek jen na ristreta...
Plachtař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 101
Věk: 31
Registrován: 12 zář. 2011, 17:55
Bydliště: Rakovník/Praha

Re: Turecká káva

Příspěvekod Fox_25 » 02 bře. 2016, 14:24

Na stránkách piccoloneexistuje se spíše píše že ten poměr 1:2 je na doporučení pražírny, horší je že si nedovedu uvědomit kolik je těch 18g nápoje na ml. Tu tabulku u sedmého Jima znám z home barista a +- se tím v podstatě nevědomky řídím. Až si seženu přesnější váhu tak to prubnu trochu vědecky. Já mám totiž pořád zažité že z cca 7g kávy je u espressa nějakých 25ml nápoje, což je spíše 1:3.

S tím ristretem je skutečně problém obecně, ale vesměs jsem viděl že v kavárně kde měli dva mlýnky na jednom měnili hrubost a nebo to chudák číšník mlel v ručním. To se mě vlastně dokonce ptal jestli chci ristreto s jemnějším mletím a nebo kratší shot.

Já mám v plánu dokoupit ještě dva mlýnky, jeden na velké objemy mletí, druhý čistě na mé ristreto a další, nějaký menší na espresso a jiné kávové nápoje. Teď si dělám u jednotlivých stupňů tečky, ale mlýnek(Carimali M1) má 64mm ploché mlecí kameny a vždy se zbytky musí vymlít.
Fox_25
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 8
Věk: 41
Registrován: 23 úno. 2013, 12:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Turecká káva

Příspěvekod Plachtař » 02 bře. 2016, 15:22

Fox_25 píše:Na stránkách piccoloneexistuje se spíše píše že ten poměr 1:2 je na doporučení pražírny, horší je že si nedovedu uvědomit kolik je těch 18g nápoje na ml. Tu tabulku u sedmého Jima znám z home barista a +- se tím v podstatě nevědomky řídím. Až si seženu přesnější váhu tak to prubnu trochu vědecky. Já mám totiž pořád zažité že z cca 7g kávy je u espressa nějakých 25ml nápoje, což je spíše 1:3.


Ad 1) Mezi gramem a mililitrem je rozdíl... Může to mít "jen" 18g, ale je to klidně i 25 ml...
Ad 2) Pokud nemáš nějaký superdrahý kávovar jako je to nové La Marzocco, tak si pomocí jedné drobnosti můžeš udělat dobře. A je to pomocí téhle váhy http://www.doubleshot.cz/brewista-vodot ... pkami.html má to i manuální (Hand) módy, takže na ní můžeš dělat klidně i filtr, jen na vážení páky se hodí spíš její větší kolegyně od Haria, btw. ta Brewista je voděodolná (čti kafeodolná).
Ad 3) Jaké máš pražení, pokud něco bruntálně tmavého Itálie, tak to celkem platí, ale pokud máš něco světlého tak se to dosti změnilo...
Jen spíš pro namlsání, mluvím o tomhle stroji http://www.coffeesource.eu/dopl/espress ... da-ep.html stojí jako nějaké hůř vybavené rodiné auto, ale kdybys ho viděl...

S tím ristretem je skutečně problém obecně, ale vesměs jsem viděl že v kavárně kde měli dva mlýnky na jednom měnili hrubost a nebo to chudák číšník mlel v ručním. To se mě vlastně dokonce ptal jestli chci ristreto s jemnějším mletím a nebo kratší shot.


V předchozím příspěvku jsem kecal, také jsem tohle viděl, ale asi v 5ti maximálně 10ti procentech kaváren... U nás to třebas fungovalo, že nebylo v nabídce a když ho někdo chtěl, tak jsme mu to vysvětlili a on si s chutí dal espresso.

Já mám v plánu dokoupit ještě dva mlýnky, jeden na velké objemy mletí, druhý čistě na mé ristreto a další, nějaký menší na espresso a jiné kávové nápoje. Teď si dělám u jednotlivých stupňů tečky, ale mlýnek(Carimali M1) má 64mm ploché mlecí kameny a vždy se zbytky musí vymlít.


Začnu od konce, upřímně kdyby někdo začal vyrábět mlýnek ze kterého se nemusí zbytek vymlít, tak je milionář a ostatní zkrachují. Proč si kupuješ tohle a nekoupíš si už něco freshového? Mám super zkušennost s Anfimem, to je dobrej espresso mlýnek do kavárny http://www.lucaffe.cz/profesionalni-mly ... l-450.html a jako něco menšího doporučuju tohle http://www.lucaffe.cz/profesionalni-mly ... mand-.html což bych řekl, že je o něco lepší než ten (Carimali M1). Jo a pokud seš barista, tak si to chce udělat deníček. I když jedeš jen jednu pražírnu, tak to chce mít notes a psát si, že např. Sidamo je na stupni 1,5 dávam 9,2g do páky a leze mi ideálně 18,5g. To si vychytej a napiš u každého kafe, to dost ušetří práci... Ale bacha každá várka je kapku jiná, nebo čím déle např. 3 dny je balík kafe otevřen tim se to mění!!! Hele jestli chceš víc informací, tak napiš konkrétně jestli jsi kafař domácí či barista a podobně a můžu Ti poradit (pokud máš zájem). Ale raději do SZ, protože už tohle je brutální :offtopic1: :offtopic1: :offtopic1: - takže za to se omlouvám pánové a dámy ;)
Plachtař
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 101
Věk: 31
Registrován: 12 zář. 2011, 17:55
Bydliště: Rakovník/Praha

Re: Turecká káva

Příspěvekod rionel » 14 bře. 2016, 21:08

Vyzkoušel jsem džezvu a až jsem se divil jak se mi kafe povedlo a je to vážně super. Akorát mi to brutálně zvedá tlak. Dal jsem si jí, než jsem šel dávat krev a když mi doktorka měřila tlak, tak tam skočilo 150/100. Docela koukala. Nicméně jsem jí to vysvětlil a pohoda. To to pak parádně teklo do sáčku :-D
Uživatelský avatar
rionel
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 100
Věk: 40
Registrován: 13 bře. 2013, 10:38
Bydliště: Praha 13

Předchozí

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků