O psech

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: O psech

Příspěvekod proger » 20 bře. 2020, 22:12

Móda prostě, kde bys našel takovou kabelku, abys do ní strčil tvýho psa. Každá druhá buchta má yorkshira, čivavu nebo krysaříka.
Uživatelský avatar
proger
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 711
Věk: 48
Registrován: 11 dub. 2017, 17:17
Bydliště: Karlovy Vary

Re: O psech

Příspěvekod kovářskej » 21 bře. 2020, 14:27

Taky pamatuju, zhruba před čtyřiceti rokama ještě byly kolie všude možně, pak se najednou vytratily a nahradili je němečtí ovčáci. Jelikož máme doma taky hafušáky ( choďáky) a známe dost lidí se psama a samozřejmě i dost veterinářů, porůznu jsem se poptával když na to došla řeč, kam a proč se ty kolie naráz ztratily. No a dopídil jsem se k tomu, že jak se dělalo hodně a hodně štěňátek, protože kolie byla móda od doby tý Lasie co se vrací, tak se nehlídaly nejrůznější vady a příbuzenským křížením o malé chovatelské základně se začala projevovat strašná spousta nemocí, vad, problémů. Navíc nastoupila vlna bobtailů, později ovčounů, později dalmatinů ( ti už taky dneska moc nejsou vidět ) a i ti ovčáci postupně mizí ( problémy se zádama, zadníma nohama, mnohdy i povahou ). Ani policajti, vojáci, drogaři, záchranáři už ovčáky kvůli tomu moc nepoužívají - našli si speciálněji použitná plemena než byl německej ovčák. Já mám kolie rád, kamarád na slovensku měl kolii před lety od štěněte, spávala mi ve vaťáku když jsme dělali na trati nebo seděli u něj v topírně anebo opravovali parní mašinu. I po letech mě ten chlupáč poznal a radoval se že se vidíme když jsem tam byl na víkend topit na páře. Jmenuje se Filip a už mu chlupáčovi táhne dvanáctej rok.
Ten tvůj Punťa je pěknej, tak ho za mně podrbej. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: O psech

Příspěvekod littlebull » 21 bře. 2020, 14:45

Potvrzuje se stará pravda, že jak se plemeno psa dostane v Čechách do módy, čeští množitelé ho zkurví. Začalo to Dášenkou, a pak, jak píše Kovářskej a doplň ještě jezevčíky, zlatý kokry, rotvajlery, čivavy, zlatý retrívry, labradory , westíky bulíky a mnoho dalších, spíš bych rád tušil kdo je na řadě ...? :puke:
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: O psech

Příspěvekod klasik51 » 21 bře. 2020, 18:54

Jako mladej jsem chodil venčit sousedům erdela, tedy byl to kříženec erdel/německej ovčák, ale byl víc do erdela, no hodně.
Mohutnej pes. Ale co jsem chtěl říct, erdela jsem nepotkal dobrých 35 let. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: O psech

Příspěvekod vědec » 21 bře. 2020, 21:51

Kólie mají tento genetický problém - dá se testovat:
http://www.diandra.wz.cz/zdravi/CEA.htm
Uživatelský avatar
vědec
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1015
Věk: 56
Registrován: 26 lis. 2007, 20:57
Bydliště: Nymburk

Re: O psech

Příspěvekod Alferi » 22 bře. 2020, 17:02

To překřížení plemene zní logicky. Ale to už je asi pryč, když jsem sháněl štěně, tak jsem na nečistokrevné v inzerátech vůbec nenarazil. A ty genetické vady jdou zjistit už od začátku, takže mimo to jsou to prý poměrně zdraví psi.

Punťu jsem za kovářskýho podrbal za ušima a ten si na to děsně krknul. Asi pozdravuje. (Je děsný, když to udělá na ulici, to se potom lidi koukají na mě, co jsem to za hulváta.)
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5154
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Re: O psech

Příspěvekod kovářskej » 23 bře. 2020, 11:07

Alferi - :ok: psové jsou učenliví, holt si nesmíš před Punťou po jídle tak často krknout :smoke5:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: O psech

Příspěvekod kovářskej » 23 bře. 2020, 11:11

Klasik - Zdendo, ze všech různejch pesanů co potkávám tak opravdu erdelteiéra znám jen jednoho. Teda jednu, je to už psí babička, má ji jeden psycholog a fyzioterapeut v jednom z Rakvovníka. Dělal s ní záchranařinu a mantrailing, dneska už je v zaslouženým psím důchodu. :puffy:
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: O psech

Příspěvekod kovářskej » 23 bře. 2020, 11:25

Ono těch všelijakých geneticky vázaných vad u pesanů je docela spousta a jdou křížem krážem přes plemena. Epilepsií a slepotou počínaje, nemocema slinivky a degenerativní myelopatií nekonče. Třeba na tu degenerativní myelopatii se dá testovat podobně jako na tu nemoc kolií, je to doporučené, nikoli však pro chovatelské stanice povinné a je to prostě časovaná bomba v jinak zdravém psíkovi. Někteří chovatelé vyšetření u svých chovných psů nechají udělat a na svých stránkách to oznámí, jiní lautr ne ( protože co kdyby jejich chovní psi byli nemocní nebo přenašeči ) a dokud si zájemci o štěníky nebudou důkladně pročítat a zjišťovat jestli jak pes tak fenka po nichž chtějí štěňátko jsou negativní a cíleně chtít zdravá pejsátka, nikdo a nic ty "množitele" bez vyšetření v jejich počínání nemá šanci zarazit. A to se jedná o chovatelský stanice, čili o pejsky s průkazem původu !! Jenže průšvih je v tom, že lidi přijdou a chtějí pejska, aniž by věděli že vůbec takové a makové nemoci jsou a že se přenáší z generace na generaci. Pak vidíme že přijdou na veterinu s pětiletým krásným hafem, kterýmu najednou haprují zadní nebo přední nohy. Nebo ve dvou letech začne mít epileptické záchvaty...
Uživatelský avatar
kovářskej
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 57
Registrován: 05 říj. 2007, 08:41
Bydliště: Všechlapy , okr. Nymburk

Re: O psech

Příspěvekod beda » 23 bře. 2020, 12:34

Kříženci jsou zdraví a zadara. Chce to ale pojistku. Naši dva hoši už nadělali škody za dvacet litrů pojišťovně Generali. Starší je staford s nějakým lovečákem a mladší karelák s ovčolabíkem. Na lidi i děti milionový pejsci, ale ten lov :roll: Na volno v přírodě může bejt jen jeden, sice vystartuje, ale jde odvolat. Když jsou oba, tak nefunguje nic. Toho staršího bula jsem vyženil a už uměl vraždit králíky, toho mýho blba to samozřejmě naučil. Oni jsou tihle tupounci původně farmáští psi, chytá podkany, myši, kuny, akorát ty králíky neumí nějak pochopit. Naposled mi ho přivedl soused a ten vůl nesl hlavu králíka parťákovi, co se z řetězu nedostal.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4941
Věk: 45
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: O psech

Příspěvekod klasik51 » 23 bře. 2020, 18:57

beda píše: Toho staršího bula jsem vyženil a už uměl vraždit králíky, toho mýho blba to samozřejmě naučil.

:ok: :D Jj, to se naučí hned. :wink:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: O psech

Příspěvekod AtTheGreenDragon » 24 bře. 2020, 10:42

Nikdo samozřejmě nemá křišťálovou kouli, ale maje doma dvě kočky z útulku, jsem si vybral psa s PP, především kvůli zdraví. Vzhledem k tomu, že máte info o dysplasii kyčelních kloubů a podobných genetických vadách x generací dozadu, je to způsob, spolu s výběrem obecně zdravějších plemen, jak si zkusit alespoň trochu pojistit zdravějšího kamaráda do života.
Uživatelský avatar
AtTheGreenDragon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 190
Věk: 34
Registrován: 02 říj. 2017, 16:55
Bydliště: Praha, Nové Město

Re: O psech

Příspěvekod itrnda » 28 črc. 2020, 20:44

Tak co se týká zdraví a výdrže, tak ten můj slovenský pazgřivec Luboš (bez PP)je u mne už patnáctým rokem a stále mu náramně chutná.

V roce 2015 jsme se ženou navštívili Starou Lubovňu, kde kolem hotelu Sorea pobíhal takový malý vlček (dodnes jen odhadujeme, s kým se to vlastně ta fena vlčáka spustila). Prostě jen tam pobíhal mezi auty, ale při pokusu o kontakt prchal. Asi hledal pána, v hotelu nám řekli, že ho tam před týdnem vysypal z auta nějaký týpek a rychle odjel pryč, že mu dávají žrádlo, ale on vždycky jen uteče. Odhadli jsme štěně tak na tři měsíce stáří a nabídli jsme se, že pejskovi zajistíme druhou šanci - že ho dovezeme na veterinu do Prešova, necháme ho prohlédnout a oočkovat, třeba se ho pak někdo ujme.

No, abych to zkrátil - cestou nás samozřejmě olízl, takže po prohlídce a očkování už se vracel zpátky jako hotelový host a pak jel s námi domů. Veterinář na nás totiž hodil oči, řka: “Taký pekný psík - nechcetě ho? U nás ho nič dobré nečaká!”, což spustilo lavinu slz mé drahé polovice.

A od té doby je ta bestie u nás - nenaučil se nic, ovládl dům i moji ženu, kterou odsunul do týdne na poslední místo ve smečce, následkem čehož krásně ztloustl! Což je dobře, protože nám chodíval krást do špajzu (krade celý život) úzkým okénkem a nezapomenu nadosmrti na to zadostiučinění, když jsem ho jednou odpoledne našel uvíznutého v tom světlíku, když už neprolezl!

No, letos s námi jede zase na naši “dovolenou” na pronajatou chalupu (nikdo z rodiny už jej nechce hlídat, protože neposlouchá, krade a všeho se bojí). Už je skoro slepý a hluchý, ale pořád mu chutná a máme ho moc rádi! Jméno dostal podle té Lubovni.
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Předchozí

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků