Akvaristika

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Re: Akvaristika

Příspěvekod Dejmal » 06 srp. 2018, 06:37

řeším to kýblem studené vody denně, ale moc to nepomáhá
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Akvaristika

Příspěvekod klasik51 » 06 srp. 2018, 12:05

Tak že žádná sláva. :think:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Akvaristika

Příspěvekod RottenFox » 10 srp. 2018, 09:44

Až se vrátím z dovolené, budu řešit ňákej větrák, viz:
https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria
Zatím před odjezdem akorát taky vodou z lednice, což je řešení na chvíli...
Otázka je, jestli po týdnu dovolené bude ještě vůbec co chladit. :pray:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Akvaristika

Příspěvekod littlebull » 10 srp. 2018, 19:41

Záleží co má kdo za ryby, výhoda je, že většinou chováme ryby tropické :D , takže do 30°C ještě v pohodě. Aby mi nikdo nechytal za slovo, myslím pochopitelně běžně dostupné akvarijní ryby, ovšem správně chované a tedy v dobré kondici a v dobře zajetém akváriu. Labyrintky úplně, těm to vyhovuje (jsou na tu situaci od přírody připraveny, viz. dál), většina cichlid, tetry atp. jsou v klidu. Chlazení mraženejma petkama nebo výměnou části vody je asi to jediné, čím si lze, v případě potřeby, pomoct. Ventilátor je pochopitelně naprostej nesmysl, pokud budeme foukat vzduch v místnosti o teplotě 30°C na cokoli co bude mít odlišnou teplotu, dokážeme to jen poněkud rychleji ohřát, nebo ochladit na těch 30°C . Rybičky nejsou slečna v kanclu, a pocitová teplota pro člověka, kdy průvan od větráku pomáhá rychleji odpařovat pot, to u nich nefunguje.
U ryb je v souvislosti s teplotou jen jeden zásadní problém, obsah kyslíku ve vodě v dané teplotě a tlaku atmosféry a náročnost toho kterého druhu ryby na to množství rozpuštěného kyslíku. V této souvislosti si vyhledejte informace pod pojmem "mortální teplota". Přijdou mi velmi úsměvné komentáře v diskusích pod článkem o velkém úhynu ryb v rybnících - jak se lidi sami nabonzujou, že o tom ví úplný kulový ... vířili by vodu a tím by ji chladili a okysličovali a pod. :lol: kdyby věděli, že úhyn po dosažení mortální teploty nevyřeší ani vzduchování čistým O2, zvlášť při poklesu atm. tlaku před bouřkou a v noci, kdy kyslík navíc odebírají veškeré rostliny, a tedy i fytoplankton.
Tak chovům zdar!
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Akvaristika

Příspěvekod RottenFox » 11 srp. 2018, 16:02

Já chovám krevety a raky, jak to vyleze na třicet stupňů, už začínají být servírovatelní. :think:
Potřebuju teplotu vody stáhnout na těch 27, aspoň, ideálně 25.
Kamarád radil Peltierův článek, což mi jako úplná blbost nepřijde.
Trochu jsme i řešili, že by bylo možné udělat externí chladící box, právě pomocí toho článku (něco jako autolednička - tam se používá taky) a vodu tím čerpat.
Chlazení výměnou části vody je značně nevhodné, protože docílím akorát toho, že ta teplota v nádrži kolísá, a to také není dobře. Potřebuju to držet konstantně.
Větrák byl myšlenej ve smyslu způsobu chlazení procesoru, kde se zpocená slečna jako proměnná též nevyskytuje.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Rád bych je měl i nadále v akvárku a ne na talíři. :smile:
Obrázek

https://m.youtube.com/watch?v=3FhVvNGsJV8
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Akvaristika

Příspěvekod littlebull » 11 srp. 2018, 17:14

Chlazení ve smyslu chladničky (chlazení piva v pípě) OK, procesor má min. 60°C, takže lze chladit proudem vzduchu o teplotě 30°C. Kolísání je naprd, to je nasnadě, ale co jiného narychlo? Nic.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Akvaristika

Příspěvekod RottenFox » 11 srp. 2018, 17:36

Miniledničku.

Obrázek
Akvárko na skřínce mám hned vedle gauče. Do skříňky dám malou ledničku, ve které budu mít pivsony hezky po ruce a zároveň ledničkou povede hadice, kterou se bude hnát voda z akvárka a zase zpět. Spínání čerpadla, které to požene, pěkně na termostat a hotovo.
Jak prosté. :-)
Navíc spojím příjemné s užitečným, protože nebudu muset pro pivo až do kuchyně.
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Akvaristika

Příspěvekod Tapinek » 11 srp. 2018, 17:47

...no, a když to selže, tak bude alespoň čím ty krevety zapít. ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Akvaristika

Příspěvekod Domek » 12 srp. 2018, 01:11

A kampak myslíš, Foxi, že se poděje to teplo, které lednička odebere té vodě z akvárka?
Uživatelský avatar
Domek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 299
Věk: 46
Registrován: 11 úno. 2015, 17:25
Bydliště: Praha

Re: Akvaristika

Příspěvekod littlebull » 12 srp. 2018, 07:46

No Fox to myslí buď položertem, nebo, jak si teď uvědomuju souvislost, má krevety v něčem malém, akvárium tak jak ho vnímám já (min. 200l) by to neuchladilo. No a pokud to ochladí nějakých 50l o dejme tomu 4°C, tak to bude mít vyplazený jazyk a ve vnitřním prostoru možná +20°C. Tady prostě levné a jednoduché řešení neexistuje, kdyby existovalo, dávno by to někdo prodával (prodávají se a kupují větší chujoviny pro chovatele). Můj známý v odchovně 150tis. l je jištěnej tím, že má na pozemku čtyři vrty a může regulovat připouštěním potřebného množství vody z nich (a i tak by prý nezachránil úplně všechno) . To je ale těžko realizovatelné v obýváku či pracovně, nemíváme tam odpad a přívod čisté vody, rovněž tak pořízení studny je ve městě komplikované.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Akvaristika

Příspěvekod klasik51 » 12 srp. 2018, 08:44

Tak mě docela pomohlo, že jsem sundal kryt s osvětlením, rázem tam místo 31 bylo 27°C
u 200l akvárka. :ok:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Akvaristika

Příspěvekod RottenFox » 12 srp. 2018, 09:47

Jj, mám padesátku, přičemž čistý objem vody je nějakých 30l.

A samozřejmě, že se takové chujoviny prodávají. :wink: :lol:
https://www.juwelakvarium.cz/chladici-j ... eco-tk150/

(kryt mám sundaný už od jara a osvětlení mám na packách na bočních sklech)

A znovu připomínám údajně funkční větráčky, viz tahle stránka diskuze, odspodu:
https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria
:mryellow:
Uživatelský avatar
RottenFox
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4335
Věk: 34
Registrován: 10 čer. 2012, 10:24
Bydliště: Pohraničí Západních Čech

Re: Akvaristika

Příspěvekod littlebull » 12 srp. 2018, 11:23

klasik51 píše:Tak mě docela pomohlo, že jsem sundal kryt s osvětlením, rázem tam místo 31 bylo 27°C
u 200l akvárka. :ok:

No jasně, ono nejde o teplotu jako takovou, ale o obsah kyslíku ve vodě, a tady je na individuálním zásahu - snížím teplotu, ale rostliny "přepnou" do režimu kdy nevyrábějí, ale naopak spotřebovávají kyslík, nebo budu svítit naplno a to i v noci? Já se přiznám, že teď tu noc co popadali ryby v chovných rybnících , ale třeba i v Otavě na Šumavě jsem ráno viděl otočené pstruhy přes 50cm teplota odhad 21°C - došlo k razantnímu snížení tlaku a tím se z vody odstranil kyslík (no a jasně i další plyny), jsem přišel o přes deset let staré kančíky - chovné kusy přes 17cm. Teplota vody byla 25.8°C . Tohle se mi to v mojí akvaristické praxi stalo podruhé za necelých 40 let. V chovných rybnících to řešíme v ryb. organizaci poslední dobou poměrně často.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Předchozí

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků