Energetická krize

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Energetická krize

Příspěvekod Šimi » 25 črc. 2006, 16:29

http://www.novinky.cz/ekonomika/v-cr-ko ... q2ctv.html

Vzhledem k tomu, jak dlouho trvají vedra, mě překvapuje, že tento problém se projevuje až dnes. Nu což, nedá se nic dělat, jestliže je (a do budoucna pořád bude) vyráběna elektřina převážně v elektrárnách s parním cyklem.

Ovšem jen letmý pohled na komentáře pod článkem dokazuje, jaké stádo p... nemá celý den co dělat. Hodit tenhle problém dokonce na politiky, to mě dostalo. No co se dá dělat. Celková úhrnná inteligence na Zemi je konstantní, ale lidí je pořád víc a víc.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Šimi » 25 črc. 2006, 17:22

Projel jsem stránky ČEZu a elektrárenské bloky, které jsem omrkl jedou téměř na 100%ˇ. Takže chybička je jinde, zřejmě na straně přepravy energie.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod mirek » 26 črc. 2006, 06:17

Šimi píše:Projel jsem stránky ČEZu a elektrárenské bloky, které jsem omrkl jedou téměř na 100%_. Takže chybička je jinde, zřejmě na straně přepravy energie.

Ano, v Ohmově zákoně. Při vyšší teplotě má totiž vedení vyšší odpor, čímž se následně dál zahřívá, čímž dál roste odpor... To ale energetiky neomlouvá, síť měla být dostatečně dimenzovaná
Uživatelský avatar
mirek
Emeritní administrátor
Emeritní administrátor
 
Příspěvky: 1918
Věk: 62
Registrován: 02 bře. 2005, 08:30
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Šimi » 26 črc. 2006, 06:57

mirek píše:
Šimi píše:Projel jsem stránky ČEZu a elektrárenské bloky, které jsem omrkl jedou téměř na 100%_. Takže chybička je jinde, zřejmě na straně přepravy energie.

Ano, v Ohmově zákoně. Při vyšší teplotě má totiž vedení vyšší odpor, čímž se následně dál zahřívá, čímž dál roste odpor... To ale energetiky neomlouvá, síť měla být dostatečně dimenzovaná


Jestli se dobře vzpomínám, tak odpor vedení stř. napětí frekvence Hz v případě drátů vedených rovnoběžně vedle sebe je Ohmů, při libovolné délce. Projevuje se tam vliv indukce mezi vedeními.
Změnou odporu to nebude. Zřejmě jim došlo k výpadkům způsobeným vys. teplotami, podobně jako k nim dochází při bouřkách, a těch výpadků bylo moc. Síť je zokruhovaná, aby při výpadku šel proud jinudy (obchvatem), a právě když to síť neunesla padalo se dál. Odstavili jen 8 bloků, počítám tak dohromady 4000 MW.

Celý problém mě docela zaujal, ale rekce politiků mě pobavili. Hovno na to mají vliv, prostě částečně selhalo obrovské zařízení. Paroubek může kecat co chce, neovlivní tím nic.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Simon » 26 črc. 2006, 09:20

Šimi píše:
mirek píše:
Šimi píše:Projel jsem stránky ČEZu a elektrárenské bloky, které jsem omrkl jedou téměř na 100%_. Takže chybička je jinde, zřejmě na straně přepravy energie.

Ano, v Ohmově zákoně. Při vyšší teplotě má totiž vedení vyšší odpor, čímž se následně dál zahřívá, čímž dál roste odpor... To ale energetiky neomlouvá, síť měla být dostatečně dimenzovaná


Jestli se dobře vzpomínám, tak odpor vedení stř. napětí frekvence Hz v případě drátů vedených rovnoběžně vedle sebe je Ohmů, při libovolné délce. Projevuje se tam vliv indukce mezi vedeními.
Změnou odporu to nebude. Zřejmě jim došlo k výpadkům způsobeným vys. teplotami, podobně jako k nim dochází při bouřkách, a těch výpadků bylo moc. Síť je zokruhovaná, aby při výpadku šel proud jinudy (obchvatem), a právě když to síť neunesla padalo se dál. Odstavili jen 8 bloků, počítám tak dohromady 4000 MW.

Celý problém mě docela zaujal, ale rekce politiků mě pobavili. Hovno na to mají vliv, prostě částečně selhalo obrovské zařízení. Paroubek může kecat co chce, neovlivní tím nic.


no to neni tak uplne pravda, cez je statni, ceps je statni ... minimalne v ceps(a mozna i v cezu) nekdo udelal chybu(pri sprave ... pri navrhu ...), ta chyba stala celkem balik penez, takze je celkem normalni, ze nekdo prijde minimalne o premie :) ... i kdyz je fakt, ze neznam politika, ktery by si(vzhledem ke kvalite svoji prace) mohl dovolit po nekom neco podobnyho chtit :D

... a ze sou v lete vyssi teploty se cekat da a tezko je omluvi fakt, ze ani silnicari v zime snih necekaji :D
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Šimi » 26 črc. 2006, 09:23

Právě že síť je nejspíš navrhnuta dobře, pouze se nahromadily poruchy v jedné oblasti, což zapřičinilo onu krizi. Nelze žádné zařízení navrhnout naprosto spolehlivě. Spíš mám pocit, že šlo o shodu náhod.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Simon » 26 črc. 2006, 09:42

Šimi píše:Právě že síť je nejspíš navrhnuta dobře, pouze se nahromadily poruchy v jedné oblasti, což zapřičinilo onu krizi. Nelze žádné zařízení navrhnout naprosto spolehlivě. Spíš mám pocit, že šlo o shodu náhod.


dulezity zarizeni maji back up ... a kriticky zarizeni i vic nez jeden back up

... pokud ne, tak jde nekdo vedome do rizika, ze bud pruser nebude a on vydela(usetri) ... anebo pruser prijde a pak to muze bejt drahy
... to je byznys a ten nic jako shodu nahod nezna :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Šimi » 26 črc. 2006, 10:05

Síť má hodně bekapů. Ale ikdyž máš 3, může dojít k sitaci, kdy selžou všechny. Hlavně že to rychle dali do pořádku.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Simon » 26 črc. 2006, 10:06

Šimi píše:Síť má hodně bekapů. Ale ikdyž máš 3, může dojít k sitaci, kdy selžou všechny. Hlavně že to rychle dali do pořádku.


jasne ... kdyz ja tenhle statni byznys s elektrinou nerad, proto bych volil pro viniky cinske tresty ;)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Šimi » 26 črc. 2006, 10:08

Souhlasím, beztak to byli obyvatelé města Řím (ROMA), kteří čórli kus měděného vedení :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Simon » 26 črc. 2006, 10:14

Šimi píše:Souhlasím, beztak to byli obyvatelé města Řím (ROMA), kteří čórli kus měděného vedení :twisted: :twisted: :twisted:


a jeste ted se z rimana kouri :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Šimi » 26 črc. 2006, 10:35

Nepodceňuj římany slovane (či kelte), onehdá sundali vlakovou trolej v délce 2km, která byla pod napětím 20kV ss.
:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod messin » 26 črc. 2006, 10:47

Já jsem pocítil energetickou krizi ráno ,když jsem se neůspěšně pokoušel nastartovat auto :?
Uživatelský avatar
messin
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 640
Věk: 52
Registrován: 10 bře. 2005, 10:52
Bydliště: Odolena Voda

Příspěvekod Šimi » 26 črc. 2006, 11:07

messin píše:Já jsem pocítil energetickou krizi ráno ,když jsem se neůspěšně pokoušel nastartovat auto :?


Velká vedra nesvědčí ani startování. Já jezdím na plyn a startuje to teď velmi špatně. Jindy nemívám problémy.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca


Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků