Hory, skály, ...

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod Coureur des Bois » 04 lis. 2007, 23:13

tak trochu cvok, ale podla mna si to vedel velice dobre uzit

http://www.youtube.com/watch?v=Fpm0m6bVfrM

:smoke3:

Dano Osman, uz nie medzi nami pretoze sa mu v ´98 prepalilo lano ked skakal bungee zo skalnych viez... nech mu je zem lahka...

...na obraz:

http://www.youtube.com/watch?v=FSsOrEPyNRU&NR=1
Uživatelský avatar
Coureur des Bois
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 210
Věk: 39
Registrován: 24 bře. 2007, 11:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » 04 lis. 2007, 23:17

Coureur des Bois píše:Dano Osman, uz nie medzi nami pretoze sa mu v ´98 prepalilo lano ked skakal bungee zo skalnych viez... nech mu je zem lahka...


Nie je to tak uplne presne, ale mas pravdu v zaklade - uz nie je medzi nami. Ale co si budeme klamat - bol to cvok. :P
Uživatelský avatar
Rujir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 580
Věk: 42
Registrován: 11 srp. 2007, 20:32
Bydliště: Bratislava/Dubnica, SR

Příspěvekod Coureur des Bois » 04 lis. 2007, 23:22

:?: mylim sa v tom prepaleni lan? Co som pocul a diskutoval so spolulezcami, vraj neboli spravne prepletene a uviazane v jednom bode, trenie, ktore vzniklo prepalilo lana. Tak potom ako to bolo?
Uživatelský avatar
Coureur des Bois
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 210
Věk: 39
Registrován: 24 bře. 2007, 11:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » 04 lis. 2007, 23:30

Coureur des Bois píše:Tak potom ako to bolo?


Bleh... Prepac. Tak som sa na to znova pozrel a mas pravdu. Niekde som to zblbol. Aj ked je to trochu divne lebo oficialne stanovisko Black Diamond-u (ktoreho vystroj pouzival) a jedna "nezavisla" analyza sa predsa len lisia. Ale minimalne ta analyza stoji za precitanie. Najdes ju napr. tu.
Uživatelský avatar
Rujir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 580
Věk: 42
Registrován: 11 srp. 2007, 20:32
Bydliště: Bratislava/Dubnica, SR

Příspěvekod Renno » 05 lis. 2007, 15:31

já zase slyšel, že něco postavili k vystoupení ma další den...celou noc se ale o sebe vlivem poryvu větru třeli nějaká dvě lana ...ne moc ale třeli...druhý den si všechno důkladně nezkontrolovali neb to nikoho nenapadlo a nosný lano prasklo :(
Uživatelský avatar
Renno
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 797
Věk: 56
Registrován: 31 srp. 2004, 09:45
Bydliště: Krkonose -Trutnov

Příspěvekod bromden » 05 lis. 2007, 15:53

Renno píše:já zase slyšel, že něco postavili k vystoupení ma další den...celou noc se ale o sebe vlivem poryvu větru třeli nějaká dvě lana ...ne moc ale třeli...druhý den si všechno důkladně nezkontrolovali neb to nikoho nenapadlo a nosný lano prasklo :(


No, co jsem četl o Osmanovi a co jsem viděl, šlo víceméně o to kdy se to ucho utrhne, a ne zda... :roll:

Připadlo mi to i oproti šílenostem typu separate reality freee solo ještě o kus dál...

Další adept je potter, s jeho solováním, nejištěnejma highlineama a podobně...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Tomík » 26 lis. 2007, 14:53

Zcela stejné téma se probíralo i na Outdoorfóru zde však někteří účastníci diskuse šli dál: reakce 1, reakce 2. Výsledkem byl vznik přípravné skupiny pro založení české a slovenské poboček horolezecké organizace Mountain Wilderness ("horská divočina").
Tomík
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 57
Registrován: 26 lis. 2007, 12:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomík » 26 lis. 2007, 21:13

Vida :-) Další vlákno o lezení...
A já se na tomhle výsostně alpinistickém fóru zaregistroval až kvůli dýmkám v turistice :-)
Tomík
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 57
Registrován: 26 lis. 2007, 12:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod Coureur des Bois » 28 lis. 2007, 11:05

:idea: :?: :!: :evil:
...som dostal elektronickou postou:

...vcera bola vo Vertigu (nazov najvacsej umelej lezeckej steny na SLOVENSKU!) show . Fesak spadol skoro zo stropu a dolamal sa na komplet . Cvakol sa do nosicov na matros (nosnost, max. 5 kg? +/-, nachadzaju sa na tzv. sedacom uvaze, ktory je zakladnou vystrojou pre horolezectvo ! nemal by sa pouzivat samostatne) a tak liezol . Hlavne , ze jeho kamos to chcel zvalit na to ze sa im vyvlieklo lano . hore to liezli na tych natahanych top rope (znamena, lano prevlecene cez najvrchnejsie karabiny (top istenie) => istenie lezca od spodu => najjednoduchsie lezenie => najmenej nehod) vraj uz lezu dlho , no urcite , este ze sme si vsimli pretrhnuty nosic . Kto leze dlho, taku " hluposc " neurobi . To je to lezenie na umelich stenach bez kurzu . Vsade vo svete by ta bez vyskusania na stenu nepustili , ale ked u nas ide o prachy...a blisli sa aj doktory , ktori pre istotu chceli chalana vyniest len tak v rukach . Az ked ich " pekne poprosil " kamos tak doniesli nositka .

No skratka, co dodat? Je to tam fakt katastrofa. U nejedneho instruktora horolezectva je zname, ze Vertigo je plna horolezeckych legiend. d;)

som si uvedomil, ze vulgarizmy nie su vhodne pre forum, tak som ich nahradil slovami v uvodzovkach :wink:
Naposledy upravil Coureur des Bois dne 29 lis. 2007, 08:46, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
Coureur des Bois
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 210
Věk: 39
Registrován: 24 bře. 2007, 11:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Tomík » 28 lis. 2007, 12:48

@Coureur des Bois: to je ten fenomém umělých stěn, na který mezi prvními upozornil veliký Pit :-)
Bohužel, potíž není v samlotné existenci "překližky" (ta ve svém důsledku posouvá celý sport dál - i když mnohdy i tam, kde bychom jej radši neviděli), problém podle mého názoru spočívá v "rozkladu" metodické práce v horolezeckých svazech (ať jde o ČHS nebo SHS). Ta v minulosti spočívala na bedrech dobrovolníků, keří se stejně neměli jak jinak realizovat (ostatně to byl znak valné většiny spolků za bolševika u nás fungujících - není proto divu, že devadesátá léta znamenala rozpad "spolkové činnosti" u nás). Ono se to snad časem srovná, i když je to ještě dlouhá cesta - prostě to musí časem fungovat na poněkud odlošných principech, stejně jako kdekoliv ve svobodné společnosti.

BTW: fenoménem překližky se celkem dlouhodobě zabývala i bezpečnostní komise ČHS - přiznávám, že naprosto bez viditelného výsledku :-(
Tomík
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 57
Registrován: 26 lis. 2007, 12:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod bromden » 28 lis. 2007, 14:58

Tomík píše:@Coureur des Bois: to je ten fenomém umělých stěn, na který mezi prvními upozornil veliký Pit :-)
Bohužel, potíž není v samlotné existenci "překližky" (ta ve svém důsledku posouvá celý sport dál - i když mnohdy i tam, kde bychom jej radši neviděli), problém podle mého názoru spočívá v "rozkladu" metodické práce v horolezeckých svazech (ať jde o ČHS nebo SHS). Ta v minulosti spočívala na bedrech dobrovolníků, keří se stejně neměli jak jinak realizovat (ostatně to byl znak valné většiny spolků za bolševika u nás fungujících - není proto divu, že devadesátá léta znamenala rozpad "spolkové činnosti" u nás). Ono se to snad časem srovná, i když je to ještě dlouhá cesta - prostě to musí časem fungovat na poněkud odlošných principech, stejně jako kdekoliv ve svobodné společnosti.

BTW: fenoménem překližky se celkem dlouhodobě zabývala i bezpečnostní komise ČHS - přiznávám, že naprosto bez viditelného výsledku :-(


Nebo prostě přehmat... taky jsem se kdysi když jsem se občas potloukal po skalkách jednou navázal zkušeně za spodní očko od nohavic sedáku, ale ne přes to horní... statečně jsem takhle vysmažil dýlku (zajímavý je že jsem si oho nevšim ani při cvakání), udělal štand, sed do odsedky, a když jsem chtěl přihodit samojištění loďákem, málem mě jeblo... :roll:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Coureur des Bois » 29 lis. 2007, 10:57

To ano. V dnesnej dobe sa metodika neaplikuje do praxe a to len preto, ze ludia to nechavaju na nahodu. U nas na Slovensku je jeden clovek - instruktor, ktory sa proti tomu postavil a jeho kurzy su fakt na profesionalnej urovni. Pocas kurzu nemate ani cas ist do krcmy, ledva si vziat nieco pod zub. Je to skutocne horo"skola". Zato vsak ma clovek o mnoho viac skusenosti a vacsi prehlad o com to lezenie vlastne je.
:arrow: Bromden. Mno, mozno slo o preslap, ale co ja viem... uviazat si lano o matrosove putko (a to je len nevedomost, ze toto putko nema nosnost pre vahu cloveka a preto je aj urcene len na nosenie materialu :!: )? Jako ja som sa tiez zle naviazal a to dokonca na skuske pri zachranke, kvoli mojej, ale aj spolulezcovej nepozornosti. Som si nevsimol, ze ked som sa viazal o nohavicky, v podstate som lano nepotiahol cez ne, ale nad ne. No a spolulezec si ma riadne neskontroloval. Ale ani logika ani fyzikalne zakony predsa jasne davaju najavo, ze uviazat sa z boku je hluposc. A najma pre lezca ako takeho by to mala byt samozrejmost, ze nikde inde ako vpredu sa mi naviazat nebude dat. :? Snad to pojde uz len nahor s tym nasim horolezectvom, vsak nie nadarmo sme my, Cecho-Slovaci radeni medzi spicku. Teda, ze tu medzi nami mame profikov. Ved to mame to v nasej karpatskej krvi.
Uživatelský avatar
Coureur des Bois
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 210
Věk: 39
Registrován: 24 bře. 2007, 11:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Tomík » 30 lis. 2007, 13:16

Coureur des Bois píše:To ano. V dnesnej dobe sa metodika neaplikuje do praxe a to len preto, ze ludia to nechavaju na nahodu. U nas na Slovensku je jeden clovek - instruktor, ktory sa proti tomu postavil a jeho kurzy su fakt na profesionalnej urovni. Pocas kurzu nemate ani cas ist do krcmy, ledva si vziat nieco pod zub. Je to skutocne horo"skola". Zato vsak ma clovek o mnoho viac skusenosti a vacsi prehlad o com to lezenie vlastne je...

No, potíž je především v tom, že přestaly existovat ty oddílové kurzy (a v praxi mnohdy a mnohde úplně jakákoliv metodická práce s nováčky v oddílech). Tam to dělaly mraky dobrovolníků (obvykle za náklady), kteří na to dnes prostě nemají čas.
Jedna dobrá horoškola to prostě nezachrání ani náhodou.

BTW: sám jsem ještě před šesti lety vedl horoškolu. Rok a půl trvající soustavný kurz (za náklady). Jenže vedle toho jsem taky dělal spoustu jinejch věcí, a s nutností vydělávat na rodinu, snahou mít občas víkend na své koníčky (třeba lezení) atd. to prostě nešlo dohromady.
Zvlášť při tom, že jsem celou tu dobu věděl, že s horoškolou zabíjím měsíc co měsíc dva víkendy (jedna povinná a jedna nepovinná víkendovka), a dvě odpoledne teorie ve všední dny - a že bych za toto dobu mohl úplně stejnou činností vydělat poměrně veliký peníze (za náklady se opravdu dobrý horoškoly dělají proto, že přiměřený zisk navrch prostě u nás není žádný soukromník ochotnej zaplatit. Když jen spočítám přiměřenou odměnu čtyř kvalifikovaných instruktorů, násobím ji počtem víkendů..., tří týdenních soustředění atd. - a to jsme pořád ještě u nákladů, nikoli zisku). V praxi tedy když jsem dělal ziskové kurzy, pak to byly víkendovky pro záchranáře nebo ozbrojené složky (a kuzy zaměřené jen na JT), protože těm někdo ty náklady platil (a i tyhle kurzy jsem pojímal jako svého koníčka, protože jinak za stejnou dobu prostě vydělám víc).

Momochodem, o kterémpak kurzíku to vlastně píšeš? Opravdu dobré znám v SR tři :-)
Tomík
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 57
Registrován: 26 lis. 2007, 12:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod bromden » 30 lis. 2007, 13:26

Tomík píše:
Coureur des Bois píše:To ano. V dnesnej dobe sa metodika neaplikuje do praxe a to len preto, ze ludia to nechavaju na nahodu. U nas na Slovensku je jeden clovek - instruktor, ktory sa proti tomu postavil a jeho kurzy su fakt na profesionalnej urovni. Pocas kurzu nemate ani cas ist do krcmy, ledva si vziat nieco pod zub. Je to skutocne horo"skola". Zato vsak ma clovek o mnoho viac skusenosti a vacsi prehlad o com to lezenie vlastne je...

No, potíž je především v tom, že přestaly existovat ty oddílové kurzy (a v praxi mnohdy a mnohde úplně jakákoliv metodická práce s nováčky v oddílech). Tam to dělaly mraky dobrovolníků (obvykle za náklady), kteří na to dnes prostě nemají čas.
Jedna dobrá horoškola to prostě nezachrání ani náhodou.

BTW: sám jsem ještě před šesti lety vedl horoškolu. Rok a půl trvající soustavný kurz (za náklady). Jenže vedle toho jsem taky dělal spoustu jinejch věcí, a s nutností vydělávat na rodinu, snahou mít občas víkend na své koníčky (třeba lezení) atd. to prostě nešlo dohromady.
Zvlášť při tom, že jsem celou tu dobu věděl, že s horoškolou zabíjím měsíc co měsíc dva víkendy (jedna povinná a jedna nepovinná víkendovka), a dvě odpoledne teorie ve všední dny - a že bych za toto dobu mohl úplně stejnou činností vydělat poměrně veliký peníze (za náklady se opravdu dobrý horoškoly dělají proto, že přiměřený zisk navrch prostě u nás není žádný soukromník ochotnej zaplatit. Když jen spočítám přiměřenou odměnu čtyř kvalifikovaných instruktorů, násobím ji počtem víkendů..., tří týdenních soustředění atd. - a to jsme pořád ještě u nákladů, nikoli zisku). V praxi tedy když jsem dělal ziskové kurzy, pak to byly víkendovky pro záchranáře nebo ozbrojené složky (a kuzy zaměřené jen na JT), protože těm někdo ty náklady platil (a i tyhle kurzy jsem pojímal jako svého koníčka, protože jinak za stejnou dobu prostě vydělám víc).

Momochodem, o kterémpak kurzíku to vlastně píšeš? Opravdu dobré znám v SR tři :-)


Já nevím, já si prošel "horoškolu" v Lokálce u Zobana, a jakkoli je to poněkud rozporuplně hodnocená postava, tak proti té horoškole nemůžu říct křivé slovo (pár opravdu "pěkných" tatranských chuťovek které nám později doporučil, to je jiná :twisted:)...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Tomík » 30 lis. 2007, 14:05

bromden píše:Já nevím, já si prošel "horoškolu" v Lokálce u Zobana, a jakkoli je to poněkud rozporuplně hodnocená postava, tak proti té horoškole nemůžu říct křivé slovo (pár opravdu "pěkných" tatranských chuťovek které nám později doporučil, to je jiná :twisted:)...


:twisted: Jo, Zobčova horoškola, resp. horoškola Lokálky patří pořád mezi ty lépe hodnocené. A myslím, že pořád ještě oprávněně.
Ad. Zoban sám: osobně proti němu nic nemám - naopak, párkrát jsme celkem úspěšně a ku prospěchu věci spolupracovali v některých projeketech. A co tedy vím najisto: umí učit - to je zcela objektivní hodnocení z kurzů instruktorů horolezectví
Tomík
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 50
Věk: 57
Registrován: 26 lis. 2007, 12:55
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků