Koutek duchovní útěchy

Off topic pokec, protože nejen dýmáním živ je člověk

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Sobpeta

Příspěvekod Alferi » 28 lis. 2006, 17:57

martin_100 píše:2. to je jako na furt a navždy nebu můžeš kdykoli říct nazdar já to balim?
3. Víra sice neni o hmotných statcích ale může mnich (nebo jak to nazvat) vlastnit třeba auto nebo jinej majetek? (jsem zarytej motorista a v krvi mi probublává benzín s naftou)

2 - Bohemund "nazdar" řekl, ale jestli ho ještě po tom extempore :twisted: vezmou někam zpátky netuším.
3 - to nejspíš záleží na regulích konkrétního řádu. Bohemund měl minimálně dýmky. :)
Uživatelský avatar
Alferi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5156
Věk: 43
Registrován: 19 srp. 2004, 21:46

Příspěvekod martin_100 » 29 lis. 2006, 17:03

Mě to vrtá hlavou.
Já si neumim představit že sem někde na furt zavřenej a jedinou poptěcho mi může bejt modlení.
Rád si občas někam vyrazim, svezu se rád autem a tak...
Je to přesně o tom někdo to vydrží a je spokojenej jinej (já třeba) si to neumí představit ani ve snu.
Uživatelský avatar
martin_100
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 320
Věk: 38
Registrován: 26 bře. 2006, 21:17
Bydliště: Rybnice

Příspěvekod Andreas » 03 led. 2007, 15:38

martin_100 píše:
1. Neni mi jasný co vede mladýho člověka k tomu aby šel do kláštera.
2. to je jako na furt a navždy nebu můžeš kdykoli říct nazdar já to balim?
3. Víra sice neni o hmotných statcích ale může mnich (nebo jak to nazvat) vlastnit třeba auto nebo jinej majetek? (jsem zarytej motorista a v krvi mi probublává benzín s naftou)
4. Malinko kacířská myšlenka: neni to jen jistý pohodlí jít do kláštera? Přecijen se tim člověk vyhne zodpovědnosti. Nemusí mít strach o práci. Má kde bydlet, co jíst... :wink:


Ačkoliv nejsem z kláštera, snad bych mohl něco alespoň přiblížit...

1. Hluboká víra, romantika, útěk, naplnění poslání, .....cokoliv
2. Existuje noviciát...potom "časné sliby"....a potom "slavné sliby". Z prvních dvou lze odejít bez problémů, v posledním případě je to (myslím) tzv. laicizování. Tedy, odejít jde vždy.
3. Tato otázka je z neinformovanosti, kažý řád je jiný. Některé jsou "žebravé", mnišské a osobní vlastnictví je velmi omezené. A pak jsou řády kněžské, "kanovnické", kde není požadavek na chudobu. Samozřejmě, že prostota je správná. Tedy - ne každý, kdo žije v kláštěře je "mnich" - a speciálně u křížovníků nebo např. u premonstrátů, dominikánů, .... jsou to většinou kněží, kteří žijí v klášteře, ale vykonávají světskou duchovní správu (jako faráři)
4. Lidé, kteří jdou do komplentativního kláštera se uzavírají veřejnosti a modlí se v lášteře za lidstvo, i za ty, kteří to "nepotřebují" nebo odmítají. Duchovní, kteří jsou členy nějakého řádu buď žijí v klášteře, nebo mimo klášter a jsou normálními duchovními. To není žádné vyhýbání zodpovědnosti, pouze styl zasvěceného života = služba Bohu.
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Příspěvekod martin_100 » 03 led. 2007, 22:44

Aha tak sem zas trochu chytřejší. :wink:
Mě šlo spíš čistě hypotetikcky v tom bodě 4 o to že třeba někdo by si moh říct : ve škole mi to nešlo a než bejt chudej metař nebo socka tak to radši pudu do kláštera kde mi dají aspoň místo na vyspání a něco do žaludku.
Nejde o to že bych si myslel že mniši (řádové sestry nebo jak se jeptiškám říká) sou lenoši co se chtějí skrýt před zodpovědností. Ale zase z pohledu laika a člověka co o tom ví houbelec mi to přišlo tak že by to mohla bejt jistá forma úniku před krutou realitou :oops:

A teď z jinýho soudku...
Zjistil sem že mám souseda odvedle faráře. Je to slovák ale asi působí někde tady. Je to velice sympatickej člověk a když ho potkam tak z něho cosi vyzařuje...neumim to popsat ale je to něco jako strašná pohoda, slunce, optimismus a já nevim co ještě.
Předevčírem sme se potkali na parkovišti u aut (většinou parkuje s autem vedle mýho-asi proto teď Julča tak pěkně jezdí 8) ) a on si mi stěžoval že mu někdo strčil do zámku od vchodových dveří sirku...
Ale nebyl při tom rozhořčenej nebo tek něco. S vlídnou tváří mi to v klidu povídal.
Většina lidí co znam by se kabonila a možná by i nadávali ale on ne.

Co chci říct...
Že prostě nevim jestli mam z toho člověka takovej dobrej pocit protože vím že je duchovní a nebo je to jen jeho náturou.
Já sem sice navenek nevěřící ale i tak razim heslo že "něco" ten náš blázinec musí řídit a je fuk jak tomu kdo říká (Bůh, Aláh, UFO ...)
A taky razim heslo : Věř a víra tvá ti pomůže.

A přiznejme si kdo si (a to myslim i na ateisty) někdy neřek "Panebože pomoz mi..."

Pro mě není víra o tom že bych musel každou neděli do kostela, modlit se před jídlem a tak. Pro mě je to vnitřní a zcela soukromá záležitost ke který nepotřebuju to "oficiální" pozlátko.

Ikdyž sem zvědavej jako opice a někdy bych měl chuť se jít podívat na mši ale vyčníval bych tam páč fakt netušim co se tam kdy dělá a sluší a patří :oops:

Šmankote to sem se zas rozepsal, koho bych tima slintama otvravoval tak prosím ať se nezlobí. :wink:
Uživatelský avatar
martin_100
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 320
Věk: 38
Registrován: 26 bře. 2006, 21:17
Bydliště: Rybnice

Příspěvekod bigdragon » 04 led. 2007, 05:46

martin_100 píše:Ikdyž sem zvědavej jako opice a někdy bych měl chuť se jít podívat na mši ale vyčníval bych tam páč fakt netušim co se tam kdy dělá a sluší a patří :oops:

jen si tam klidně zajdi postav se dozadu za lavice někde u stěny a pozoruj a poslouchej. Neboj každý kdo jde do kostela není 100% znalec.
Já jsem sice ateista, ale na pár mších jsem byl :wink:
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Andreas » 04 led. 2007, 09:50

martin_100 píše:
Ikdyž sem zvědavej jako opice a někdy bych měl chuť se jít podívat na mši ale vyčníval bych tam páč fakt netušim co se tam kdy dělá a sluší a patří :wink:


Ale já netvrdím, že každý, kdo jde do kláštera je kdovíjak osvícený. Zcela jistě se najde pár "prostších"lidí, ktyrých se klášter ujme z útrpnosti. Ale to jsou většinou lidé, kteří tam jsou jako laici, a ne jako řeholníci a klášter pro ně znamená jistou sociální síť, kterou ten řád nabízí.

Asi je důležité rozlišovat mezi duchovními řádovými a diecézními. Diecézní kněží slouží ve své diecézi a jejich nejvyšším představeným je příslušný biskup. Řádoví duchovní jsou buď v klášteře nebo na nějaké faře, ale jejich představený je příslušný řádový nadřízený (převor, kvadrián, opat, ... je těch funkcí celá řada, často podle příslušné řehole).

Jít na mši - to vůbec není žádný problém. Ale doporučuji tam jít s nějakým kamarádem, který věřící je. Ne proto, aby Ti říkal, kdy si máš stoupnou, kdy kleknout ...bez víry to jsou jen prázdná gesta...ale aby Ti doporučil zajímavý kostel. Aby tam byl fajn farář, aby měl vyhovující kázání, aby Tě bavila hudba. Ale navštívit mši sv. znamená hlouběji poznat křesťanství, z něhož v Evropě čerpáme, a to není na škodu z hlediska poznání naší kultury. Minimálně.
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Příspěvekod Simon » 05 led. 2007, 14:25

http://www.kardinal.cz/
..upozornuju na hlavni nadpis

...i fotku, tomu rikam drzost, nechat se vyfotit s necim co nikdy nebylo moje a co sem si vymodlil a kdyz sem to dostal tak chci od puvodniho majitele aby zaplatil opravy a od vsech ostatnich pro ktery to vlastne delam aby platili vstupne :roll:
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Šimi » 05 led. 2007, 14:34

Simon píše:http://www.kardinal.cz/
..upozornuju na hlavni nadpis

...i fotku, tomu rikam drzost, nechat se vyfotit s necim co nikdy nebylo moje a co sem si vymodlil a kdyz sem to dostal tak chci od puvodniho majitele aby zaplatil opravy a od vsech ostatnich pro ktery to vlastne delam aby platili vstupne :roll:


Pro tyhlety "milé" úsměvy, ale sviňské způsoby, nemám rád církev.
Ten se směje, jak kdyby se nejraději rozdal pro dobro všech. Je to parta parchantů. U nás v Dubě je stavitel, který opravil fasádu kostela. Kdo ho někdy viděl, může si udělat představu. Je vysoký 70 m a asi 100 m dlouhý. jedná se o největší barokní kostel na moravě.
Sehnal spousty peněz, ale chybějící 2mega nikde. Myslím, že je stále nedostal a už je ani neuvidí. Je to nechutné chování, navíc vůči velmi věřícímu člověku, který svými štědrými dary podporuje zdejší svatostának.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Andreas » 05 led. 2007, 14:46

Simon píše:http://www.kardinal.cz/
...i fotku, tomu rikam drzost, nechat se vyfotit s necim co nikdy nebylo moje :roll:


No, pan kardinál se nechal vyfotit z terasy Arcibiskupství pražského.... Myslím, že jsou to zbytečné vášně.
Uživatelský avatar
Andreas
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 34
Věk: 62
Registrován: 29 pro. 2006, 12:57
Bydliště: Dobřichovice

Příspěvekod Simon » 05 led. 2007, 14:48

Andreas píše:
Simon píše:http://www.kardinal.cz/
...i fotku, tomu rikam drzost, nechat se vyfotit s necim co nikdy nebylo moje :roll:


No, pan kardinál se nechal vyfotit z terasy Arcibiskupství pražského.... Myslím, že jsou to zbytečné vášně.


sem nepsal "kde/odkud" ale "s cim" :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Fénix » 05 led. 2007, 15:13

Šimi píše: U nás v Dubě je stavitel, který opravil fasádu kostela. Kdo ho někdy viděl, může si udělat představu. Je vysoký 70 m a asi 100 m dlouhý.


Kua celkem obr ten stavitel, to se musí nechat :lol:
sorry za OT prostě mě to nedalo, musel jsem se strašně smát :D
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod gotreg » 05 led. 2007, 15:25

Simon píše:
Andreas píše:
Simon píše:http://www.kardinal.cz/
...i fotku, tomu rikam drzost, nechat se vyfotit s necim co nikdy nebylo moje :roll:


No, pan kardinál se nechal vyfotit z terasy Arcibiskupství pražského.... Myslím, že jsou to zbytečné vášně.


sem nepsal "kde/odkud" ale "s cim" :)


s brejlema.
(a taky mam pocit, že je ukradl v Eiffel Optic) :twisted:
Uživatelský avatar
gotreg
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1050
Věk: 47
Registrován: 07 led. 2006, 20:39
Bydliště: Praha

Příspěvekod bromden » 05 led. 2007, 15:27

No jo, miroslav KARDINÁL vlk, to je holt třída. Ale ještě větší slizoun je biskup malý (mimochodem jeho vzhled přesně odpovídá mojí představě homosexuálního pedofila... :lol: ).

OT - ale pořád zaplaťpánhůh, že nežijem v polsku :twisted:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Simon » 05 led. 2007, 15:31

bromden píše:No jo, miroslav KARDINÁL vlk, to je holt třída. Ale ještě větší slizoun je biskup malý (mimochodem jeho vzhled přesně odpovídá mojí představě homosexuálního pedofila... :lol: ).

OT - ale pořád zaplaťpánhůh, že nežijem v polsku :twisted:


Proszę bardzo :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Breer » 05 led. 2007, 15:32

chcelo by to konecne vyriesit odlukou statu od cirkvi, nech si hospodaria na svojom piesocku za svoje, ved su horsi ako pocerna mensina, najprv stat daj a potom stat staraj sa :evil: a popri tom hucia ludom bludy do hlavy

ale to je len moj nazor
Uživatelský avatar
Breer
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6014
Věk: 53
Registrován: 13 říj. 2005, 21:52
Bydliště: AT

PředchozíDalší

Zpět na O všem možném

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Facebook [bot] a 2 návštevníků