Recenze doutníků - obecné téma *

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 23 zář. 2012, 15:53

Gurkha Empire Series II

Obrázek

Cena: 3 dolary

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 65 dní

Rozměr: 5,5x52 (139,7x20,6mm)

Krycí list: Connecticut

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: 6 ti leté Ligeros listy - Dominikánská Republika

Vůně

Pata: Silná tabáková

Tělo: Trocha stáje a tabáku

Konstrukce
Pevná a bez měkkých bodů. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné

Vzhled
Krásně hnědý a sametový krycí list se spoustou menších žilek a jednou větší

Tah před zapálením
Volný - minimum odporu

Chuť ihned po zapálení
Máslově jemná a olejová chuť kůže s cedrem a špetkou koření v dozvuku. Chutě na slabším středu. Kouře je spousta a dozvuk dlouhý.

1/3 doutníku
10 min - na počátku se přidává cukrová sladkost, ale ne příliš silná, která ulpívá i na rtech a v dozvuku je koření nahrazeno bílým pepřem

Obrázek

20 min - sladkost je výraznější a na chvili se objeví i ořechy. Jinak beze změny a zatím si pochutnávám

Obrázek

2/3 doutníku
30 min - koření se opět přidává do dozvuku
40 min - zhruba v polovině a kůže byla nahrazena kakaovo kávovou chutí. Ostatní od posledně beze změny. Konstrukce, tah i hoření na jedničku.

Obrázek

50 min - kakao je pryč a krémová káva nyní dominuje a sladkosti je o trochu méně.

Obrázek

Po pár minutách cedr přechází v lehce nahořklé dřevo, kdy nahořklost po chvilce mizí a zbyde trocha sladkosti a bílého pepře. Velmi příjemné


3/3 doutníku
65 min - olejovitost je téměř pryč a káva opět o něco výraznější. Ostatní od posledně beze změny. Tohle josu chutě, který mi naprosto vyhovujou. Dozvuk velmi dlouhý a v jeho závěru e objevují arašídy


Obrázek


85 min - kouř je teplý a končím. Tak takhle nějak by to mohlo vypadat pokaždé. Pochopitelně i lépe
Obrázek

Závěr a zhodnocení

Druhý v pořadí Empire Series se ukázal ve velmi dobrém světle a u mě ještě o kousek výš než první. Chutě, ktré mi ohromně sedly, bezproblémová konstrukce, tah i hoření. Zkrátka jsem si moc pochutnal a v budoucnu si jistě najde místo v humidoru. Tohle byla Gurkha Empire Series II.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 29 zář. 2012, 07:30

Victor Sinclair 10th Anniersario Toro

Obrázek

Cena: pod 1 dolar

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 79 dní

Rozměr: 6x50 (152x19,8mm)

Krycí list: 3x fermentovaný Corojo - Dominikánská Republika

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: Dominikánská Republika

Vůně

Pata: Tabák, lehce mléčná čokoláda a koření

Tělo: Krásné humidorové

Konstrukce
Velmi pevná bez měkkých bodů. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné

Vzhled
Hnědý a lehce hrbolatý krycí list se dvěma většími žilkami

Tah před zapálením


Chuť ihned po zapálení
Lehce oříšková, hodně dřevitá s nahořklým kořením v dozvuku. Chutě středně plné a i přes těsný tah je hodně kouře.

1/3 doutníku
Po pár tazích se přidává tabáková chuť a nahořklost mizí. Oříškovost je výraznější a naopak dřevitost je o něco slabší. Dozvuk je dlouhý a příjemně kořeněný.
15 min - Tah se lehce uvolnil. Doutník zanechává slabý olejový film na jazyku, ale na patře mám pocit prašnosti - nijak velké, ale je tam a určitě je dobré něčím zapíjet. Koření je o trochu méně jinak od posledně beze změny


Obrázek

30 min - jsem na konci třetiny a chutě beze změny. Prašnost pomalu mizí stejně jako koření z dozvuku. Zatím je to nejlepší Victor Sinclair co jsem měl.

Obrázek

2/3 doutníku
40 min - přidává se slabší mléčná sladkost
55 min - zhruba v polovině a u tohohle doutníků se žádné divoké změny dít nebudou, ale zatím celkem pohodová záležitost. Tah se opět trochu utáhl

Obrázek

3/3 doutníku
75 min - přidává se jemná černá káva a oříškovost mizí

Obrázek

85 min - káva je výraznější, sladkost mizí a jinak beze změny. A protože kouř zteplal tak v tenhle okamžik končím. Ke konci se ukázala i síla, ale jen aby se neřeklo.


Obrázek


Závěr a zhodnocení
Celkem pohodová záležitost s konzistentním chuťovým profilem. Nic co vás posadí zpátky do židle, ale rozhodě neurazí. Zvláště pak milovníky Doutníků z dané oblasti. Tohle byl Victor Sinclair 10Th Anniversario v toru.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 29 zář. 2012, 07:38

Man O War Virtue Toro

Obrázek

Cena: 4 dolary - součást sampleru

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 101 dní

Rozměr: 6x50 (152x19,8mm)

Krycí list: 8 letý Connecticut - Ekvádor

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Vůně

Pata: Tabák, slabě oříšky a koření

Tělo: Slabé humidorové

Konstrukce
Pevná a bez měkkých bodů. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné

Vzhled
Světlý a sametové hebký krycí list s jedinou větší žilkou

Tah před zapálením
Perfektní - jen minimum odporu

Chuť ihned po zapálení
Super jemná, oříšková, nasládlý tabák se sladkostí a kořením v dozvuku. Textura máslová. Chutě středně plné s dlouhým dozvukem. Produkce kouře je obrovská.

1/3 doutníku
10 min - do dozvuku se přidala krásná dřevitost a doutník zanechává olejový film na jazyku. Máslová textura je prostě skvělá

Obrázek

25 min - oříškovost i dřevitost jsou výraznější. Hoření i tah naprosto bez chyby. Dozvuk velmi dlouhý

Obrázek

2/3 doutníku
40 min - od posledně beze změny, ale chutě jsou parádní. Skvěle vyvážené a velmi dobře se doplňují. Osatně nic menšího bych od Man O War a AJ Fernandeze snad ani nečekal.

Obrázek

60 min - zhruba v polovině a do dozvuku se přidává jemná tabáková chuť. Zatím skvěle a já nemám co vytknout

Obrázek

3/3 doutníku
85 min - sladkost je téměř pryč a v dozvuku tabá nahradila jemná káva

Obrázek

sladkost je po pár tazích defiitivně prč a káva je výraznější


95 min - kouř je teplý a končím

nedá mi to a musím ukázat i prstýnek. Celá řada Man O War je má krásný
Obrázek

Závěr a zhodnocení

Parádní záležitost, která seperfektně hodí k dopoledníkávě nebo večernímu posezení na terase. Tady v podstatě nemám co vytknout. Ohromně jsem si tento doutník užil. Ostatně jako zatím každý, který pochází ze stejné tabacalery jako značka Man O War.Tohle Byl Man O War Virtue v toru. Příští recenze je už v pořadí padesátou a tak pro tuto příležitost vyberu opět něco lepšího.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 01 říj. 2012, 11:59

Tak a je to tady. Dneškem končím první a načínám druhou padesátku. Je tu moje 50. recenze a do Humidoru jsem sáhl pro tenhle doutník

Gurkha Centurian Double Perfecto

Obrázek

Doutník byl vyroben na počest brunejského šejka k nějaké příležitosti a to v jedné jediné velkosti a tvaru. Jendá se o perfecto 6x60

Cena: 4 dolary - součást sampleru

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 112 dní

Rozměr: 6x60 (152x23,8mm)

Krycí list: Connecticut

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: 8 let stará z Dominikánské Republiky

Vůně

Pata: Stájové

Tělo: Krásné stájové

Konstrukce
Velmi pevná a bez měkkých bodů. Švy těsné a viditelné. Velmi pěkně ubaleno.

Vzhled
Tmav hnědý krycí list se spoustou malých a jednou větší žilkou

Tah před zapálením
Perfektní - odporu je tak akorát

Chuť ihned po zapálení

Neskutečně jemná, doslova smetanová chuť i textura s vyzrálým tabákem a jemnou pepřovou chutí v dozvuku. Chutě jsou středně plné. Dozvuk dlouhý. Parádní začátek.

1/3 doutníku
Hned po pár tazích se přidávají arašídy
15 min - v dozvuku e objevilo dřevo a trochu sladkosti a jak se pomalu dostávám na větší průměr tak i více tabáku. Ovšem smetanová chuť je bombastická.


Obrázek


30 min - už jsem na plném průměru a smetanové chuti trochu ubylo, což jsem tak trochu čekal vzhledem k průměru a to je trochu škoda, protože ta chuť je famozní. Arašídy se změnily ve smšs ořechů a v dozvuku dominuje velmi pěkná dřevitost s trochou koření a tabáku. Počáteční chutě po chvilce odezní a všechno podstatné se odehrává dozvuku, který je velmi dlouhý.


Obrázek


2/3 doutníku
45 min - na počátku se objevuje sladkost a smetany je zas o trochu méně. Z ořechů teď nejvýrazněji vystupují jemně nahořklé mandle a tabáku v dozvuku je taky méně. Chutě jsou pěkně vyvážené a vyzrálé

Obrázek

65 min - jsem v polovině a sladksot je pryč a mandle po chvilce přecházejí do chuti, ktrá mi nejvíc připomíná ořechový chleba a v dozvuku troška smetany a dřevo s kořením. Rovněž proběhla drobná korekce hoření.


Obrázek


Po pár minutách se přidává krémová káva
80 min - chuť ořechového chleba je pryč a koření téměř taky. Káva je výraznější a do dozvuku se vrátil tabák. V ůstech přetrvává teplo. Textura stále velmi jemná, žádná síla ani drsnost


Obrázek


3/3 doutníku
90 min - káva nepatrně zhořkla a jinak od posledně beze změny.
Po pár minutách mandle mizí a v dozvuku se opět objevují ořechy a hořkost je téměř pryč
105 min - kouř zteplal takže končím


Závěr a zhodnocení

Z jedné strany jsem byl hrozně natěšený a z té druhé panovaly trochu obavy z velkého průměru. Ty se nakonec ukázaly jako zbytečné. Nicméně si myslím, že menší průměr by byl ku prospěchu věci, protože chutě byly hodně pěkný a zajímavý(obzvlášť ta smetana - škoda, že nebyla tak výrazná po celou dobu jako na začátku) a hrozně rád bych zkusil jiný tvar, ale bohužel se vyrábí jen tohle perfecto. To nic nemění na tom, že jsem byl nadmíru spokojen. Tak a to je závěr 50. recenze. Tohle byl Gurkha Centurian Double Perfecto.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 06 říj. 2012, 15:16

Gurkha Vulcan Toro

Obrázek

Cena: 2 doalry

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 88 dní

Rozměr: 6x50 (152x19,8)

Krycí list: Connecticut Broadleaf Maduro

Vázací list: Kamerun

Náplň: 8 letá - Dominikánská Republika

Vůně

Pata: Lehce stájové a koření

Tělo: Stájové

Konstrukce
Celkem pevná bez měkkých bodů. Dvojitá čepička. Švy těsné a téměř neviditelné

Vzhled
Tmavě hnědý, sametový a velmi hrbolatý krycí list s jednou větší žilkou

Tah před zapálením
Perfektní - minimum odporu

Chuť ihned po zapálení
Máslově jemná, velmi olejová, arašídová, trocha smetany se dřevem, troškou tabáku a koření v dlohém dozvuku. Chutě středně plné.


1/3 doutníku
10 min - Olejovocitost opravdu velká. Skoro jako kdybych usrkával arašídový olej. Ostatní chutě od zapálení beze změny


Obrázek


20 min - přidává se sladkost a dřevitost je výraznější. Hoření je krásně rovné, popel světlý a produkce kouře je více než dostatečná
Po pár tazích se sladkost mění charakter na cukrovou. Olejovitost mě ohromně baví
30 min - více koření v dozvuku jinak beze změny. Tohle je zatím zase naprosto odlišná zkušenost, které s Gurkhou doposud mám.


Obrázek


2/3 doutníku
45 min - jsem v polovině a podobně jako sladkost i dřevitost mění charakter, ale nejsem schopný určit v co. Hutná olejová arašídovost s trochou smetany přetrvává a je to zajímavá kombinace


Obrázek


Po pár minutách se přidává krémová káva
Po dalších pár minutách dřevo v dozvuku na chvili lehce zhořkne. olejovitosti trochu méně, ale stále dost


3/3 doutníku
75 min - káva a dřevitost výraznější. Smetana je pryč. Chutě naprosto bez drsnosti a síly.

Obrázek

90 min - káva a koření výraznější jinak od posledně beze změny. Kouř zteplal a tady končím


Obrázek


Závěr a zhodnocení
Pod drsným názvem se ukrývá vyzrálá směs tabáků nabízející máslově jemnou texturu s opravdu velkou olejovitostí. Chuťový profil sice nenabízí mnoho změn, ale chutě jsou velmi dobré a velmi zajímavé. Rozhodně bych zakoupil znovu. Tohle byl Gurkha Vulcan v toru.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 07 říj. 2012, 08:43

Každým rokem 5 Vegas uvolní limitovanou edici svých doutníků v jedné velikosti - Belicoso, jejichž tabák zrál zpravidla 5 let. Mně se prostřednictvím sampleru dostal do rukou tenhle ročník

5 Vegas Limitada 2010 Belicoso

Obrázek

Cena: 2 dolary - součást sampleru

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 89 dní

Rozměr: 6,25x52 (159x20,6mm)

Krycí list: Habano - Nikaragua

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Vůně

Pata: Tabák a listí

Tělo: Krásné tabákové a dřevité aroma

Konstrukce
Pevná a bez měkkých bodů. Švy těsné a viditelné. U špičky je krycí list nedolepený, ale jinak pěkně ubaleno

Vzhled
Hnědý a na dotek hebký kryí list se dvěma většími žilkami

Tah před zapálením
Volný - jen slabý odpor

Chuť ihned po zapálení
Velmi jemná, trochu olejová, lískové oříšky, trochu tabák se špetkou koření v dozvuku. Chutě jsu na slabším středu. Dozvuk kratší. Produkce kouře je velmi dobrá

1/3 doutníku
20 min - přidává se sladkost, ale ne nijak výrazně a dozvuk je o poznání delší. Jinak do zapálení beze změny. Zatím příjemné pokouření


Obrázek


25 min - sladkost i lískové oříšky jsou nyní výraznější. Hoření je vcelku rychlé na doutník téhle velikosti


2/3 doutníku
40 min - zhruba v polovině a sladkost je opět o něco výraznější, jinak beze změny


Obrázek


50 min - dřevistost je o poznání výraznější, ale bez hořkosti

Po pár minutách dřevo lehce zhořkne, ale rozhodně nic hrozného


3/3 doutníku
60 min - přidává se jemná káva a hořkost je pryč. Hoření nezpomaluje, ale jinak si nemám moc na co stěžovat.

Obrázek

80 min - káva a dřevo jsou výraznější. Kouř teplá a končím


Závěr a zhodnocení
Konzistentní chuťový profil od začátku do konce - proto je i recenze celkem stručná, ale chutě nenudily a byly velice příjemné. Navíc bezproblémová konstrukce, tah i hoření. Žádná síla ani drsnost. Na druhou stranu bych od limitované edice čekal přeci jen trochu více. Tohle Byl 5 Vegas Limitada 2010 v Belicosu.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 08 říj. 2012, 13:35

Gurkha Ancient Warrior Vintage

Obrázek

Cena: 2 dolary

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 55 dní

Rozměr: 8,5x52 (216x20,6mm)

Krycí list: Habano

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: Nikaragua, Dominikánská Republika

Vůně

Pata: Krásné a výrazné stájové aroma

Tělo: Opět stájové

Konstrukce
Měkčí, ale bez vad. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné

Vzhled
Velmi tmavě hnědý a lehce hrbolatý krycí list se dvěma většími žilkami

Tah před zapálením
Velmi volný - téměř bez odporu

Chuť ihned po zapálení
Krásně jemná, velmi vyzrálá a hluboká kakaová chuť s trochou sladkosti, dřeva a koření v dozvuku. Produkce kouře je obrovská. Chutě jsou na slabším středu. Dozvuk delší

1/3 doutníku
15 min - koření je pryč a kakao je hodně výrazné a dominantní. Ostatní je beze změny. Mám pocit jak kdybych měl jazyk posypaný kakaem. Tohle prostě můžu.

Obrázek

30min - od posledně naštěstí beze změny, protože ta silná kakaová chuť je parádní. Normálně nosem kouř nevyfukuju, protože mi to vyloženě nedělá dobře, ale tady díky jmenosti si to můžu dovolit a je to nářez. Dostávám trochu tabáku a kakao to vystřelí ještě o level výš. Prostě paráda. Sice méně sladkosti, ale více kakaa. Dozvuk delší. Chutě se ustálily na solidním středu a doutník zanechává slabý olejový film na jazyku.


Obrázek

2/3 doutníku
45 min - jsem na začátku druhé třetiny a skoro jsem zapomněl psát jak jsem ponořený do chutí - spíše bych měl napsat chutě. Tady se nejspíš moc změn konat nebude, ale tohle je ten případ kdy to zkrátka není zapotřebí. Popel téměř bílý, doutník i přes velmi volný tah zůstává chladný.
Po pár minutách se přidává, pro mě dost nezvyklá chuť, třešní v čokoládě a arašídů - při vyfukování kouře nosem. Když nechám poválet jen na jazyku tak třešně nezaznamenám. Obě kombinace jsou skvělé. Dřevitosti je trochu více.


Obrázek

60 min - nejsem ještě ani v polovině a kakao se začíná míchat s tmavou čokoládou. Třešně jsou už pryč a arašídy zůstaly.

Obrázek

80min - při vyfouknutí kouře nosem je to jako bych měl na jazyku rozpuštěnou 80% čokoládu s extra porcí kakaa navíc - tohle miluju. Zároveň se objevila prasklinka, která by ale neměla znamenat žádný problém

Obrázek

3/3 doutníku
100 min - od posledně beze změny a vše jde tak jak má.
Po pár minutách se přidává krémová káva
120 min - dřevo je výraznější a trocha koření se opět vrací do dozvuku

Obrázek

135 min - káva a arašídy výraznější, jinak beze změny. Kouř zteplal a bohužel musím skončit. I přes tak dlouhou dobu bych klidně pokračoval dál


Závěr a zhodnocení
Do tohoto dne bych nevěřil, že si vystačím prakticky se dvěma chutěmi u tak dlouhého doutníku. No ale když se něco dělá pořádně a poctivě tak to jde. Jelikož kakao, čokoládu a podobné záležitosti miluju byl jsem vic než uspokojen a je tedy dobře, že už jsem zakoupil další. Pokud bych měl hledat nějaká negativa tak by směřovala k popelu, který nebyl kompaktní, ale měl snahu se třepit. To už je ale puntíčkaření a nejdůležítější jsou chutě a tady jsem byl extrémně spokojený. Textura velmi jemná bez síly a drsnosti. Tohle byl Gurkha Ancient Warrior Vintage
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 15 říj. 2012, 07:27

La Aurora Preferidos Equador

Obrázek

Cena: 4 dolary - součást sampleru

Dostupnost v ČR: Našel jsem pouze dárkový sampler 5 doutníků v tubě za celkem nehoráznou cenu 1861 kč

Čas v humidoru: 119

Rozměr: 5x54 (127x21,4mm) perfekto tvar

Krycí list: Sun Grown Sumatra - Ekvádor

Vázací list: Piloto Cubano

Náplň: Nikaragua, Brazílie

Vůně

Pata: Pěkné tabákové s trochou koření

Tělo: Tabákové a stájové

Konstrukce
Pevná s jedním měkkým místem pod prstýnkem. Švy těsné a viditelné. Krásně ubalené

Vzhled
Hnědý krycí list se spoustou malých žilek

Tah před zapálením
Volný s trochou odporu

Chuť ihned po zapálení
Jemná, olejová, sladší a tabáková s dřevitostí a spoustou koření a pepře v dozvuku. Chutě jsou středně plné. Kouře je spousta a je pěkně hustý. Dozvuk velmi dlouhý

1/3 doutníku
Po pár minutách se přidávájí ořechy a koření s pepřem už není tak intenzivní
10 min - olejovitost hodně vystupuje do popředí, stejně tak i tabák a dřevitosti je trochu méně.

Obrázek

20min - chutě jsou o něco plnější a přidává se trocha krémové kávy. Hoření není úplně rovné , ale zatím bez problému. Dozvuk velmi dlouhý a příjemný.
Po pár minutách je káva výraznější

Obrázek

2/3 doutníku
proběhla malá korakce hoření a nen náhodou v místě měkkého bodu
30 min - jsem v polovině a od posledně beze změny. Jen dřevistost se sladkostí jsou výraznější.

Obrázek

3/3 doutníku
50 min - olejovitosti postupně ubývá, káva zase o něco výraznější a objevuje se i malinko sílky, která ale vůbec není v takovéto míře na škodu. Plnost chutí se vrátila opět na střed

Obrázek

63 min - v dozvuku se objevily arašídy a káva opět výraznější. Kouř zteplal a tak končím

Obrázek

Závěr a zhodnocení
nečekal takovou plnost chutí. Navíc byly velmi pěkné a dobře vyvážené. Od korekce v místě měkkého bodu byla konstrukce naprosto v pořádku. Tohle byla La Aurora Preferidos Equador
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 15 říj. 2012, 07:32

Gurkha Empire Series III Robusto

Obrázek

Cena: 3 dolary

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 85 dní

Rozměr: 5,5x52 (139.7x20.6mm)

Krycí list: Costa Rica

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: Dominikánská Republika, Honduras

Vůně

Pata: Stáj, tabák a koření

Tělo: Opět stáj

Konstrukce
Měkčí a bez vad. Dvojitá čepička, švy těsné a viditelné

Vzhled
Velmi tmavě hnědý a hebký krycí list se spoustou teček (ne vad) a dvěma většími žilkami

Tah před zapálením
Perfektní - jen slabý odpor

Chuť ihned po zapálení
Velmi jemná, vyzrálá tabákovo čokoládová chuť s dřevitým dozvukem, kde doslova vybouchne směs koření. Je tu ještě jenda zvláštníchuť a dohromady s ostatními vytváří zajímavou kombinaci. Chutě středně plné s dlouhým dozvukem

1/3 doutníku
Po pár minutách se přidává trocha sladkosti a v ústech přetrvává velmi hutný olejový pocit - velmi pěkné
10 min - od zapálení je skoro vše jinak. Čokoláda i tabák se velmi zmírnily, sladkost je spíše syrupovitá. Objevuje se i trocha zemitosti a olejovitost je opravdu hutná. Doutník je cítit až v žaludku - ovšem bez jakékoli síly a tímpádem je to příjemný pocit. Dřevitost zůstává a přidávají se ještě ořechy. Koření je trochu méně.

Obrázek

2/3 doutníku
20 min - na začátku druhé třetiny. Tou první jsem prolétl jako blesk a snad se hoření zpomalí, ale zatím hodně zajímavý doutník. Olejovitosti je méně a stále nemůžu přijít na tu chuť. Koření velmi jemně štípe do jazyku
30 min - jsem v polovině a ta záhadná chuť je pryč a teď je to sladkost, ořechy, opět čokoláda a kůže s pěkným a dřevitým a kořeněným dozvukem

Obrázek

45 min - hoření zpomalilo a přidává se pěkná káva

3/3 doutníku
60 min - více tabáku a koření a méně olejovitosti. Jinak beze změny

Obrázek

75 min - více kávy a arašídů. Koření z dovuku se změnilo v chilli. Kouř teplý a končím. Po rychlém začátku z toho nakonec byl ještě slušněj čas.


Závěr a zhodnocení
První polovina byla nesmírně zajímavá, kde bylo celkem dost zněm a v druhé se chutě ustálily v kvalitativním standardu doutníků Gurkha. Třetí v pořadí empire series a zase jinak a zase velmi dobře. konstrukce naprosto bez problémů. Tohle byla Gurkha Empire Series III.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 19 říj. 2012, 14:17

Oliva Serie G Cameroon Toro

Obrázek

Cena: 3 dolary

Dostupnost v ČR: Ano

Čas v humidoru: 55 dní

Rozměr: 6x50 (152,4x19,8mm)

Krycí list: Kamerun

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Vůně

Pata: Jemné tabákové aroma

Tělo: velmi, velmi slabě tabák

Konstrukce
Vcelku pevná a bez vad. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné

Vzhled
Hnědý a sametový krycí list mírně hrbolatý s jednou větší žilkou.

Tah před zapálením
Perfektní - pouze malý odpor

Chuť ihned po zapálení
Hodně jemná, hedvábná, sladké oříšky s nasládlým dřevem a kořením dozvuku. Chutě jemné až střední. Dozvuk celkem dlouhý. Pěkný začátek

1/3 doutníku
10 min - chutě jsou beze změny, ale působí ještě více delikátněji než na začátku. Sladkost a oříšky jsou výraznější a objevuje se trocha olejovistosti. Zatím spokojenost

Obrázek

20 min - sladkost opět o trochu výraznější a dřeva v dozvuku naopak o trochu méně. Jinak beze změny. Velmi příjemné a delikátní pokouření.

Obrázek

2/3 doutníku
40 min - jsem v polovině a přidává se laté a trocha tabáku. Dřevitost je výraznější a sladkost s oříšky se střídají v intenzitě. Textura stále velmi jemná. Žádná drsnost ani síla. Dozvuk je dlouhý a příjemný. Konstrukce, tah i hoření naprosto bez problémů. O pár tahů později se sladkost téměř vytratila a koření v dozvuku vystoupilo do popředí a laté se změnilo na jemnou černou kávu. Sladkost se po chvíli vrací zpět.


Obrázek

3/3 doutníku
65 min - káva výraznější jinak beze změny

Obrázek

85 min - kávy zase o torchu více a kouř začíná teplat takže končím.

Obrázek

Závěr a zhodnocení
Tento počin od Olivy se sice řadí mezi levnější a dostupnější doutníky, nicméně kvalita zde rozhodně nechybí. Chutěš jsou delikátní a velmi příjemné a velmi rád zkusím další kousky od tohoto výrobce
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 21 říj. 2012, 09:53

Pinar Del Rio Habano Sun Grown Torpedo

Obrázek

Cena: 1,6 dolaru

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 52dní

Rozměr: 6,5x52 (165x20,6mm)

Krycí list: Habano sun grown- Dominikánská Republika

Vázací list: Criollo 98-Dominikánská Republika

Náplň: Nikaragua, Dominikánská Republika

Vůně

Pata: Tabák a seno

Tělo: Jmené tabákové aroma

Konstrukce
Na dotek měkkčí, bez vad. Švy těsné a téměř neviditelné. Opět velmi pěkně ubaleno

Vzhled
Světle hnědý krycí list s jednou větší žilkou

Tah před zapálením
Volný - jen minimum odporu

Chuť ihned po zapálení
Zprvu velmi jemná, lehce nasládlá tabáková a dřevitá se spoustou koření(intenzita je ovšem v přijatelných mezích) v dozvuku. Chutě středně plné. Dozvuk dlouhý.


1/3 doutníku
15 min - chutě e od zaplení nezměnily. Jen koření je o něco méně. Je cítit trochu síly, což jsem i čekal. Ovšem stále mám v paměti Cusano LxI Sun Grown, které mě skoro svojí silou v druhé polovině zabilo a tak doufám, že tady už výš síla nepůjde.

Obrázek

30 min - chutě od posledně beze změny. Sun grown krycí listy mají svojí velmi typickou chuť(těžší dřevitá a kořenitá chuť), která rozhodně nesedne každému. Mně rozhodně nevadí, ale mezi moje nejoblíběnější chutě taky nepatří. Dřevo má spíše suchý charakter. Chutě jsou bez drsnosti

Obrázek

2/3 doutníku
Po pár minutách , odpadnutí popela a malé korekci se přidává v dozvuku kakao a koření je o něco méně
50 min - jsem v polovině a sladkost je výraznější. Jinak beze změny. Síla naštěstí zůstává tam kde byla.

Obrázek

Na konci druhé třetiny se kakao přeměnilo na pěknou kávovitost. Ostatní zůstává beze změny. Doutník je cítit až v žaludku - také typická vlastnost sun grown krycích listů (z mojí zkušenosti), ale bez síly

3/3 doutníku
70 min - tabák i koření jsou výraznější

Obrázek

90 min - poslední třetina neukázala žádné větší změny. Jen káva, tabák a koření o něco výraznější. Kouř zteplal a tady končím

Obrázek

Závěr a zhodnocení

Rozhodně kvalitní doutník s pěknou změnou chutí na kakao a kávu. Jak už jsem psal, tohle není doutník pro každého. Díky svojí typické chuti a pocitu v žaludku. Mně osobně to nevadilo a byl jsem velmi rád, že síla nevyskočila do oblak. Ba naopak v poslední třetině téměř zmizela. Tohle byl Pinar Del Rio Sun Grown v torpedu
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 21 říj. 2012, 10:01

La Aurora robusto

Obrázek

Cena: 3 dolary

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 67 dní

Rozměr: 5x50 (127x19.8mm)

Krycí list: Kamerun

Vázací list: Dominikánská Republika

Náplň: Dominikánská Republika

Vůně

Pata: Pěkné tabákové s trochou koření

Tělo: Tabákové a stájové

Konstrukce
Celkem pevná bez měkkých bodů. Švy těsné a viditelné. Dvojitá čepička, která mohla být lépe zpracována

Vzhled
Hnědý a na dotek hebký krycí list se dvěma vetšími a spoustou malých žilek

Tah před zapálením
Volný s trochou odporu

Chuť ihned po zapálení
Máslově jemná tabáková chuť a trochou sladkosti se slušnou dávkou koření v kratším a příjemném dozvuku. Chutě jemně až středně plné.

1/3 doutníku
Po pár tazích se přidává oříškovistot a cedr. Rychlá a pěkná změna. Dozvuk je delší a při vyfouknutí kouře nosem jsou chutě výraznější a objevuje se kakao.
15 min - V dozvuku se přidává slabě mléčná čokoláda. Oříškovitost je výraznější a chutě se ustálily na solidním středu. Doteď hodně dobré a La Aurora zatím opzitivně překvapuje. Dozvu se hodně prodloužil

Obrázek

2/3 doutníku
30 min - těsně před polovinou a chutě se od posledně nezměnily. Konstrukce, tah i hoření parádní. Doutník produkuje spoustu hutného a bílého dýmu.Popel je téměř bílý.

Obrázek

O pár minut později se mléčná čokoláda mění na krémovou kávu a zatím si vůbec na co stěžovat


3/3 doutníku
50 min - krémová káva přebírá dominantní úlohu v chuti za doprovodu sladkosti a oříšků s lehce teď již dřevitým, tabákovým a kořeněným dlouhým dozvukem. Moc dobré.

Obrázek

67 min - káva a koření výraznější, jinak beze změny. Kouř je teplý a končím.

Obrázek

Závěr a zhodnocení
Naprostá spokojenost po všech stránkách. Ždáná drsnost ani síla. Chutě byly velmi dobré od zapálení do odložení. Tohle je značka, která so rozhodně zaslouží pozornost. Tohle byla La Aurora v Robustu
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 22 říj. 2012, 09:19

Perdomo Champagne 10th Anniversary Epicure

Obrázek

Cena: 2,2 dolaru - součást sampleru

Dostupnost v ČR: Ano - sice ne v této velikosti, ale robusto a torpedo běžně. Cena jednoho kusu v robusto velikosti je cca 200 kč a necelých 4300 kč za box 25. V torpedu jsou dražší o 700 - 1000 kč na krabici

Čas v humidoru: 60 dní

Rozměr: 6x54

Krycí list: Champagne - Connecticut shade

Vázací list: Nikaragua

Náplň: Nikaragua

Vůně

Pata: Trocha mléčné čokolády, sena a koření

Tělo: V podstatě nijaké - typické pro tyto krycí listy

Konstrukce
Skálopevná a bez vad. Dvojitá čepička. švy těsné a viditelné

Vzhled
Světlý krycí list bez větší žilky s lehkým poškozením u paty a čepičky

Tah před zapálením
Trochu těsnější

Chuť ihned po zapálení
Vcelku jemná, nasládlá, hodně dřevitá se spoustou koření v dlouhém dozvuku. Chutě jsou na slabším středu a kouře je spouta. Samotné zapálení bylo celkem obtížné a tudíž velmi dlouhé.

1/3 doutníku
Po pár tazích se přidává tabáková a ořechová chuť.
10 min - sladkost se zvýraznila a skoro celá se přesunula do dozvuku. Koření se o dost umírnilo. Doteď byly chutě takové mdlé, ale po této nepatrné změně je to o mnoho lepší. Hoření lehce nerovnoměrné, ale už má snahu se rovnat. Při vyfouknutí kouře nosem koření dost štípe a ostatní chutě jsou beze změny.

Obrázek

20 min - ořechy dostávají podobu kešu oříšků a sladkost pomalu nabírá syrupovitý až karamelový charakter. Ořechy se dsotávají i do dozvuku a tady spíš vypadá na vlašské ořechy. Ostatní chutě beze změny a dozvuk je mírně suchý.

Obrázek

35 min - po odpadnutí popela je tabák a koření lehce výraznější a přidává se bilý pepř

2/3 doutníku
50 min - kešu přechází zpět na obecnou oříškovitost a jinak beze změny. Chutě jsou někde mezi drsností a jemností.

Obrázek

65 min - jsem v polovině a chuťový profil se ustálil a další změny nečekám.
Tak tohle bolí. Po sundání prstýnku se sundal i kus krycího listu. To by se u prémiových značek a v 21. století stávat prostě nemělo. O pár minut později ořechy mizí a jsou nahrazeny krémovou kávou. Koření v dozvuku lehce zdrsnělo

Obrázek


Obrázek
3/3 doutníku
90 min - káva je výraznější a sladkost šla naopak dolů. Krycí list se v místě poškození dále roztrhává jak je vidět z fotky
Obrázek

100 - chutě jemně zhořkly a jinak beze změny

Po pár minutách hořkost výraznější a doutník odkládám

Závěr a zhodnocení

Sice ničým vyjímečný, ale jinak pohodový a dlouhý kouření k zrelaxování. Nebýt špatné práce s lepidlem mohl být celkový dojem ještě lepší. Chutě bez síly s lehkou drsností. Na můj vkus mohly být kapku výraznější, ale i tak bly celkem dobré. Tady si myslím, že v menším průměru by to fungovalo ještě lépe. Tohle byl Perdomo Champagne 10th anniversary v epicure. No a příští recenze bude již šedesátá a na tu mám přichystanou opět něco lepšího.
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Dino » 25 říj. 2012, 05:57

Konečne som si našiel čas na Te-Amo World Selection Robusto s označením Honduras.
Na začiatok ešte doplním stručné info, na kotré som zabudol v predošlích recenziach.
Značka Te-Amo vznikla v roku 1964 v San Andres v Mexiku, vďaka rodine Turrent-ovcov.
Seria World Selection bola po prvýkrát predstavená v októbri 2007.
Robusto, opäť s rozmermi 54x5, má mexický Corojo wrapper čokoládovej farby, mexický binder a filler z Hondurasu.
Na povrchu dutniku je pár žiliek, ktoré však niesu až tak výrazné ako u robusta Dominicana alebo Nicaragua. Tak isto sa mi pozdáva oproti predošlím dvom na dotyk tvrdší.
Telo je cítiť po cédrovom dreve s jemnou sladkosťou, päta ma vôňu suchej trávy a tabaku.
Odstrihnutie čiapočky je bez problémov, rovnako v poriadku sa mi zdá aj ťah pred zapálením
Po zapálení je chuť jemne korenistá s tónmi cédroveho dreva, mierne cítíť oriešky a tabákovú horkosť. Horkosť však nieje vôbec hrubá či silná, nedá sa povedať že by mi nejak prekážala.
Produkcia dymu je na môj vkus slabá, trochu sa však zlepší po prvom odpadnutí popola a ešte o niečo viac keď sa horenie dostane približne do oblasti prstienku. Popol odpadol zhruba po 2 – 2,5cm, jeho farba je do šeda, na povrchu s trhlinami.
Zo začiatku má dutnik nábeh na nepravidelné horenie, to sa však postupne samo upraví a nemusel som použiť zapaľovač, stačilo iba pootáčanie dutniku.
Chute sa v priebehu fajčenia nijak výrazne nemenia, silou je dutnik v oblasti medium. Podľa mojích očakávaní trochu pritvrdí až v poslednej tretine.
Ako sa dostávam do tretej tretiny z chutí sa do popredia dostáva hlavne tabák, zemitosť a už čoraz výraznejšia horkosť so štípaním na jazyku.
Pochybujem, že mi robusto Honduras ešte niečo ponúkne a tak odkladám približne po 50-60 minútach (zabudol som to presne sledovať).
Záver:
Zas a znovu, nič ma neprekvapilo ani nepotešilo u tohto dutniku. Chute zo začiatku ešte ako tak vporiadku, postupne sa však vytrácajú a dalo by sa povedať, že už nieje prečo pokračovať vo fajčení.
Napriek tomu ak mám porovnať s robustami Dominicana a Nicaragua, ktoré boli spolu s Honduras-om v balení, tak práve posledný menovaný sa mi pozdával najviac. Či už vonkajším zhľadom,spracovaním alebo inými vlastnosťami.
Mexické dutniky a tabáky maju svoje špecifické chute,ale seria World Selection od Te-Amo určite nereprezentuje to najlepšie z tejto krajiny.
Aby som sa nejak vyjadril k celej trojici naraz, zhrnul by som to asi takto – ani jeden z týchto dutnikov som nedofajčil, ako sa hovorí, až do popálenia prstov. Zároveň však nechcem nikoho odrádzať od vyskúšania, možno sa niekomu zapáčia viac ako mne.

p.s. ak niekto vyskúšate, budem rád ak sa podelíte o svoj názor a skúsenosť
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Dino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 362
Věk: 40
Registrován: 23 úno. 2011, 19:44
Bydliště: SVK - KNM

Re: Recenze doutníků - obecné téma *

Příspěvekod Shargard » 28 říj. 2012, 14:16

Čas plyne jako voda a jsem rád, že již po šedesáté mohu přispět trochou do mlýna na toto fórum. Pro dnešek jsem zvolil opět něco speciálného

Gurkha Widow Maker Natural Churchill

Obrázek

Cena: 2 dolary

Dostupnost v ČR: NE

Čas v humidoru: 74 dní

Rozměr: 7x52 (177,8x20,6mm)

Krycí list: 10 letý Connecticut z Ekvádoru

Vázací list: 7 leté Habano z Dominkánské Republiky

Náplň: 7 letá směs z Nikaraguy a Hondurasu

vskutku impozantní sestava a uvidíme jak to půjde dohromady

Vůně

Pata: Krásné svěží tabákové a kořeněné s trochou mléčné čokolády

Tělo: Velmi pěkné stájové

Konstrukce
Velmi pevná bez mekkých bodů. Dvojitá čepička. Švy těsné a viditelné. Krásně ubaleno

Vzhled
Světlý a sametově hebký krycí list s jendou větší žilkou a pár středními

Tah před zapálením
Trochu těsnější

Chuť ihned po zapálení
Neuvěřitelně jemná, ovocná, lehce tabáková, ořechová - vlašské ořechy s trochou sladkosti a jemná dřevitost s kořením v dozvuku. Chutě s´´sou na slabším středu. Dozvuk dlouhý.

1/3 doutníku
10 min - ořechovitost i koření josu výraznější. Chutě se usadily na středu, tah se lehce uvolnil a do dozvuku se přidala smetanová chuť - paráda. O důkladné vyzrálosti tabáků není nejmenší pochyb.

Obrázek

20 min - smetana je výraznější a přesouvá se na začátek. Vlašské ořechy se mění na arašídy a dřevo s kořením krásně přetrvává na patře.

Obrázek

40 min - zvýrazňuje se i sladkost a arašídy se míchají s kešu. Chutě jsou krásně vyvážené a nepřebíjí jedna druhou. Tabák je taktéž lehce výraznější

2/3 doutníku
65 min - zhruba v polovině je sladkost opět o něco výraznější, tah se ještě uvolnil a teď je perfektní a doutník dává i více kouře a chutě jsou o krapet výraznější.

Obrázek

75 min - přidává se krásná chuť kávy se smetanou a ořechy lehce ustupují do pozadí. Takhle pěknou kávovitost jsem u doutníku ještě neměl.

Obrázek

3/3 doutníku
100 min - káva je výraznější a ořechy se přesunuly do dozvuku Jinak od posledně beze změny. Doutník je chladný a neměkne

Obrázek

130 min - káva a koření je výraznější a naopak sladkost se smetanou mírně ustoupily. Kouř teplá a já se jdu po více než dvou hodinách ohřát, protože je celkem slušná zima

Obrázek

Závěr a zhodnocení
Navzdory velmi chladnému počasí jsem si tento doutník parádně užil. Trefil se mi do chutí a nemám absolutně co vytknout. krásně, vyvážené a máslově jemné chutě s perfektní konstrukcí a hořením. Navíc bez síly a skvělý výsledný čas. Tohle byla Gurkha Widow Maker Natural Churchill
Uživatelský avatar
Shargard
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 515
Registrován: 07 kvě. 2012, 10:40

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 16 návštevníků