Ořezávače

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Ořezávače

Příspěvekod wehrner » 14 pro. 2011, 15:34

helou mládenci,

rád bych trochu odklonil téma směrem k důležitému doutníkovému doplňku, jenž tady tak trochu absentuje, a to jest - doutníkový ořezávač.

Sám jsem již vystřídal několik "dvoustovkových" typů, které se buďto rychle ztupily a nebo u jednoho "čtyřstovkového" se pro změnu zasekly nože do sebe, jelikož byli vyrobeny z nekvalitní bahenní oceli. Následné roznýtování a přebrušování nikomu moc nedoporučuju, poněvadž výbrus co to má se zrovna moc dobře "nešlajfuje", takže výsledek je pak k poměru práce spíš žalostný. Plastovými pouťovými typy se zabývat nebudem doufám vůbec...
Rád bych si tedy pořídil (nechal doporučit) nějaký prověřený model, trvalejší hodnoty, který opravdu střihá a patu doutníku nedrtí. Viděl jsem už v rukou snobů i drahá desetideková kopyta (Pozn. v barvách Cohiby samozřejmě.... :roll: ), která ale vytvářela pouze bohatý dojem, jelikož samotné střihání a jeho výsledek pak připomínalo spíš dřevorubecké operace.
Podle mých skromných požadavků by měl takový střihač mít především přiměřenou tloušťku nožů, velmi pozvolný náběh ostří a hlavně samotné břity vyrobeny z kvalitní nástrojové nerezové oceli s definovanou tvrdostí. O design mi zase až tak nejde, pominu-li tedy provedení v růžové barvě s červenými obláčky a nachovým peřím po stranách :mryellow: :mryellow:
Jako jeden z kandidátů mi zatím padly do oka výrobky firmy Xikar: http://www.xikar.com/products/cutters/ , trochu dražší, ale vyhovující především materiálovými požadavky.
Takže pokud by byly další typy a doporučení velmi velmi uvítám

Wehrner
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Cifro » 14 pro. 2011, 17:45

Zdá sa mi to celkom dobrý nápad. Napr.:
http://www.xikar.com/products/cutters/c ... t%2Dknife/
Gilotína a nožík na tabáky v jednom.
Uživatelský avatar
Cifro
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1973
Věk: 66
Registrován: 11 dub. 2008, 09:05
Bydliště: Myjava, SR

Re: Doutníky II.

Příspěvekod sihanuk » 14 pro. 2011, 20:44

Cifro píše:Zdá sa mi to celkom dobrý nápad. Napr.:
http://www.xikar.com/products/cutters/c ... t%2Dknife/
Gilotína a nožík na tabáky v jednom. A Breer by v tom mohol nosiť aj peniaze :plaster:

Pěkný do toho bych šel. :ok:
Uživatelský avatar
sihanuk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1701
Věk: 50
Registrován: 28 lis. 2010, 17:13
Bydliště: Kokovice 56, Klobuky

Doutníky II.

Příspěvekod Jakub » 14 pro. 2011, 21:56

svýho času cca před 10-15 lety jsem si dělal takovou krabičku na doutníky sebou do tašky..... asi na 5 kousků no a do stěny jsem zamudoval "gilotinku" ze žiletky....:-) nepamatuju si že by to nějakej ořezávač překonal....

jo a ještě dotaz používáte někdo takové ty vyštipovače .... vystřihnou takovou tu pindu.... mě to teda buhvíjak neoslovilo....
Uživatelský avatar
Jakub
President pipE-clubu
President pipE-clubu
 
Příspěvky: 5627
Věk: 59
Registrován: 28 říj. 2007, 21:46
Bydliště: Praha 2, Vinohrady,

Re: Doutníky II.

Příspěvekod sihanuk » 14 pro. 2011, 22:06

:arrow: Jakub - Já mám jeden na klíčích to jen tak pro případ že bych se někde dostal k doutníku a neměl ho čím ucvaknout. No neni to žádnej zázrak spíš nouzovka ,ale funguje.
Uživatelský avatar
sihanuk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1701
Věk: 50
Registrován: 28 lis. 2010, 17:13
Bydliště: Kokovice 56, Klobuky

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 14 pro. 2011, 23:16

sihanuk píše:Pěkný do toho bych šel. :ok:

jako nouzovka dobrý, ale pokud nejdou dvě čepele proti sobě... nevím nevím, nemám s tím dobrou zkušenost
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 56
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wehrner » 15 pro. 2011, 06:53

Jakub píše:"gilotinku" ze žiletky....:-) nepamatuju si že by to nějakej ořezávač překonal....


ano to je přesně ono, spousta i dražších značkových a jinak dobře provedených ořezávačů má jeden závažný nedostatek a to je přílišná síla nožů. Pokud jsou nože třeba z plechu tloušťky 3-4 mm vychází náběh ostří příliš strmý a řez jde těžko a má sklony třepit - to je špatně.
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky II.

Příspěvekod pepson » 15 pro. 2011, 06:55

Ten nôž,čo sem dal Cifro má z jednej strany clip,takže tá cigara ide vložiť len do určitej hĺbky.Na "torpedo/pyramid" ,by to bolo nepoužiteľné.Navyše by to muselo mať (možno má) jednostranný výbrus, aby to fungovalo ako nožnice :think:.Ale je to aj tak pekné a o kvalite by som pri značke Xikar nepochyboval.
Uživatelský avatar
pepson
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2239
Věk: 49
Registrován: 13 pro. 2008, 19:06
Bydliště: Prievidza

Ořezávače

Příspěvekod ZdenekAC77 » 16 pro. 2011, 09:45

wehrner píše:Jako jeden z kandidátů mi zatím padly do oka výrobky firmy Xikar: http://www.xikar.com/products/cutters/ , trochu dražší, ale vyhovující především materiálovými požadavky.


Ahoj, xikar mohu doporučit.. Osobně ho nevlastním, ale několikrát jsem si ho na oříznutí půjčil od kamaráda(myslím že má Xi3 - Tech).. nože přesně u sebe, žádné odchylky jako u levnějších gilotin a nože perfektně ostré.. Xikar by měl mimo jiné mít doživotní záruku.. takže dlouhodobou kvality bych se nebál :-) Já mám jednu z "dvoustovkových" gilotin a na klíčích pírsr(punch cutter), který poslední dobou používám docela často a jsem s tím spokojený, jediný nevýhoda, že nejde použít na "torpéda"- na ty se mi naopak osvědčil v-cutter.. Koupi nějaké lepší gilotiny také zvažuji, ale vzhledem k tomu, jak často se mi ji povede ztratit asi zůstanu u levnějších modelů :lol:

wehrner píše:
ano to je přesně ono, spousta i dražších značkových a jinak dobře provedených ořezávačů má jeden závažný nedostatek a to je přílišná síla nožů. Pokud jsou nože třeba z plechu tloušťky 3-4 mm vychází náběh ostří příliš strmý a řez jde těžko a má sklony třepit - to je špatně.


Proti třepení řezu, se mi osvědčilo doutník před oříznutím lehce poválet v ústech (jen aby se přiměřeně naslinil konec, který v zápětí ořízneš), problém s třepením jsem pak neměl u mojí levnější gilotiny, u xikaru ani u pírsru :-)
Uživatelský avatar
ZdenekAC77
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 292
Věk: 36
Registrován: 07 říj. 2011, 15:36
Bydliště: Praha

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Volodus » 16 pro. 2011, 12:16

Na orezavanie pouzivam barbarsky nastroj ... Wilkinson ziletku za 0,20€ :)
Je neskutocne ostra, staci jemne zatlacit a mam cistucky rez bez akehokolvek rozstrapatenia. V pripade ze by uz nebola taka ostra ako nova, nieje problem ju vymenit.
Volodus
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 10
Věk: 39
Registrován: 07 zář. 2011, 11:53
Bydliště: Bratislava

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 16 pro. 2011, 14:02

:arrow: volodus
docela dobrý nápad s žiletkou, to mě nenapadlo, já teda značkový nemám žádný, v rozmezí 200 - 500 Kč jich mám asi 5, tak porůznu, v autě, na chatě, doma a u sebe, funkci plní všechny... Mám obavu, že při mé zapomětlivosti bych ten značkový zcela jistě někde nechal. Jinak doutník olizuju :yum: ( rozuměj zvlhčuju :wink: ) před každým ořezem od svých počátků kouření doutníků, prostě jsem to někde vyčetl a tak činím, patří to už k takovému mému rituálu zapálení doutníku, manželka mne občas kontroluje a pak mi říká že se u toho tak blaženě tvářím... no asi jako d...l ale nijak mne to neva, mám to prostě tak nějak spojené... No a dneska jsem si zakoupil sedmiletý kubánský rumík, tak až bude ta správná příležitost tak zkusím jaká to bude vzájemná kombinace chutí a vůní...
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 56
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Xikar Xi3

Příspěvekod wehrner » 23 pro. 2011, 21:41

Jelikož tu máme advent a s ním jako vždy každoročně, v dotěrnosti a marnivosti všudypřítomné výzdoby, je nám vytvářena řetězci či politiky iluze blahobytu, a to i přesto, že celá země se pomalu hrouží do sraček se vším všudy, tak jsem se i já nechal unést touto kouzelnou atmosférou vánoc a "šlahl" jsem se teda přes kapsu a odměnil se malým dárečkem - novým ořezávačem doutníků XIKAR Xi3 Titanium Black Cutter, abych se tak s vámi vzápětí mohl podělit o nabyté dojmy, poněvadž jsem se v předchozím vlákně vlastně nic, kromě zajímavé možnosti zařezávat doutníky žiletkou, nedozvěděl. Pojmu tedy již tradičně jako takový malý popis, nebo recenzi chcete-li.
Předem podotknu, že ačkoliv mě tento seřezávač stál v tento křesťanský čas opravdu dost nekřesťanský peníz, budu tak velmi kritický, i když to vyžaduje již značnou dávku sebezapření.

1) Výběr. Při výběru jsem vycházel z již dříve uvedených technických požadavků - tedy materiál, optimální náběh ostří, kvalitní mechanismus a odolný povrch. Design u mně nehraje až takovou roli, proto jsem šel po "cvikači" vyloženě účelově s důrazem na praktičnost a užitnou hodnotu. Jelikož jsem dost pragmaticky založený jedinec, tak jsem zrovna přeskočil tu řadu Xi I. a to z prostého důvodu, že má hlavní kloub nýtovaný, což defacto znemožňuje případnou sebemenší údržbu i při naprosto banální závadě - následné opětovné snýtování správným přítlakem, sehnání nýtu správného průměru atd. nemusí být úplně snadná záležitost. Možná vám připadám tak trochu jako maniak, ale už jsem řešil několik zaseklých ořezávačů, které pokud šly normálně rozšroubovat, tak po drobné opravě, či jemném přebroušení a přeleštění v podstatě slouží dodnes, kdežto většina nýtovaných skončila pro neopravitelnost v koši. Další řada Xi II. má sice středový šroub, ale má lakovaný povrch, s čímž mám také špatné zkušenosti a to tak, že povrch se relativně rychle, časem a nošením ošoupe a pak vypadá ořezávač trochu jako z popelnice a to nemám rád. Zbyla tedy řada Xi III., kde teda mám problém (i přes rozpor s první větou odstavce) s designem u půlky výrobků - to snad zdobili nebo dělají indiáni a ty jejich ornamenty v Apačském stylu mi nejdou k oblečení z tržnice, které nejraději nosím, protože bych si na bundě musel nůžkama udělat ty třásně a navléct na ně korálky. Nejvíc se mi líbil ten z leštěné nerezi, ale to za velkou louží asi vytušili, že jeho užitná hodnota bude nabíledni a proto stojí třikrát tolik než ostatní - škoda. Nakonec tedy i z důvodu toho, že mám rád pokrokové materiály tak jsem přeskočil ty obsesní dřevem vyložené ručky a volba nakonec padla na povrch "Titanium Nitride" tedy nitrid titanu, který je sice hnusný na pohled a vypadá jak okuje, ale se svým 9 stupněm Mohsovi škály tvrdosti patří bezpochyby k nejodolnějším povrchovým úpravám vůbec a tak se snad hned tak o něco nepoškrábe.

2) Nože - srdce ořezávače. Toto je asi nejhodnotnější část tohoto výrobku. Materiál vysoce jakostní nerezová ocel označovaná v US jako 440 s vysokým obsahem chromu, molybdenu a dalších legujících prvků, hojně používaná na kvalitní nože a ložiska. Povrch nožů je broušený, tloušťka je optimálních 1,4 mm a délka přepony ostří činí cca 5 mm - tedy ideální a pozvolný náběh. Koho zajímá úhel, nechť si to goniometricky vypočítá - hihihihi
Samotné střihání je opravdu radost, tady musím říct, že to fakt funguje a vynaložených prostředků netřeba litovat - tak to má vypadat. Jak vidíte na přiložených obrázcích 6 a 7 řez jde snadno, je velmi čistý a bez otřepů. Poprvé jsem se dokonce trochu lekl, protože jsem zvyklý z ořezávačů, které vlastním pořádně zabrat a špička letěla, k nevoli přísedících, kdesi k vedlejšímu stolu. Paráda.

3) Mechanismus. Ten je na tom trochu hůře, resp. jeho zajišťovací část. Vždy, když střihač odložíte a vrátíte se k němu třeba za den, zasekne se a čudlík k otevření nejde moc dobře uvolnit, jde to fakt hodně těžko. Jakmile však jednou cvikač otevřete, funguje pak hladce - nevím proč, je to divné - jakoby se rozpohybuje a pak šlape jak hodinky. Třeba mám špatný kus, nevím. Zkusím to příležitostně rozdělat a namazat mechanismus kapičkou teflonové nebo silikonové vazelíny. Doufám jenom, že se tam pak nebude moc držet bordel z kapes nebo tabák s mazáním ostřihovačů je to vždy ošemetné a chce to cit. Samotný střižný pohyb jde, ovšem naprosto excelentně a suprově. Nože po sobě běhají bez jakékoliv vůle. Zpočátku, když jsem viděl ten tvar ořezávače, domníval jsem se, že jde jenom o módní výstřelek, avšak po podrobnějším přezkoumání funkce, jsem dospěl k závěru, že jde o velmi sofistikované technické řešení, kdy nože běhají v kluzném ložisku na čepu, čímž lze zajistit právě ten precizní chod bez vůlí. V běžném gilotinovém ořezávači se nože pohybují v podélných drážkách a tam, z důvodu velkých třecích ploch, bez masivního mazání a přesnosti výroby těžko dosáhneme takové preciznosti chodu a uložení, jako tady v tom relativně jednoduchém "pantu". Pak se tyto nože běžně kříží a příčí, střih je doprovázen vždy určitým rozstřepením vzniklým právě těmito neduhy v uložení. Fakt dobře promyšlené a hlavně funkční.

Asi největší výtku bych měl k celkovému zpracování. Po rozbalení z "dárkové" krabičky nevalé kvality, mne hned zaujala celkem velká povrchová vada na horní části ořezávače - vidno na obrázku 4. No, nejsem zase tak háklivý, takže osobně toto zkousnu, dále ovšem pak odjišťovací šroub byl nešetrně namontován nějakými kombinačkami, čímž došlo k oděrkům a poškození jemného vroubkování i samotného nitridovaného povrchu, no a nakonec zmíněná vada odjišťovacího mechanismu, který má tendence se zasekávat.
Řeknu to asi takto, u výrobku za patnáct stovek, jehož nezpochybnitelnou úlohou je mimo střihání doutníků i určitá samotná reprezentace jeho majitele ve společnosti, jsou podle mého názoru toto velmi hrubé a neomluvitelné vady, i když převážně estetického charakteru. Nedovedu si pak vůbec představit, že bych svému dobrému příteli věnoval takto vzhledově defektní výrobek. To je opravdové faux pas.
Bohužel, konkurence je minimální a tak to výrobce asi neřeší - Made in Taiwan. Ale možná taky, že jsem měl jenom smůlu na horší kus.

Na závěr celkově uvedu asi toto: pokud hledáte především kvalitní, funkční ořezávač s důrazem na funkci a čistotu řezu + kouříte resp. ořezáváte opravdu hodně často, je Xikar určitě velmi dobrá volba a to i přes zmiňovanou velmi, opravdu velmi vysokou a nepřiměřenou cenu. Při stavu dnešní technologie a automatizace výroby, máte za stejnou cenu již celkem velkou hromadu Taiwanské elektroniky např. terový, technologicky nesrovnatelně výrobně náročnější, harddisk a nikoliv jenom jedny primitivní a ještě tak trochu nepraktické "nůžky". Holt je to však cena za luxus a relativně omezený počet stejně postižených uživatelů - potažmo zákazníků pro firmu jako je Xikar.

Wehrner


image_id: 12693 image_id: 12694 image_id: 12695 image_id: 12696 image_id: 12697 image_id: 12698 image_id: 12699
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Ořezávače

Příspěvekod Old Bob » 23 pro. 2011, 23:13

Nechci být šťoura ale mám takový dojem, že si prodejce zjednodušil život a poslal ti vyreklamovaný kus.
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Ořezávače

Příspěvekod pitrson » 23 pro. 2011, 23:32

Taky bych to chtel vymenit. Za ty prachy...
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Ořezávače

Příspěvekod Copatej » 23 pro. 2011, 23:49

:arrow: Wehrner
Poměrně delší dobu sleduji výrobky této firmy na FB, propagované různými klienty a musím říct, že firma se tváří jako velmi seriózní a profesionální, ale pouze v okruhu několika známých tváří a uživatelů :think:

Na to, kolik svých spokojených zákazníků si během let své existence mohla vytvořit po celém světě expedováním svých "mimořádně kvalitních" výrobků (dle reklamy na firemních stránkách), mi připadá naporosto neadekvátní kvalita výrobku, tebou uváděná. Po mechanické stránce asi v pořádku, po stránce desigenu a kvality doručení.... :think:
Uživatelský avatar
Copatej
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7907
Věk: 50
Registrován: 05 dub. 2008, 11:07
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 5 návštevníků