Doutníky - obecná diskuze II.

Doutníky a další nedýmkové tabáky: žvýkací, snuss, cigarety...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Copatej

Re: Doutníky II.

Příspěvekod cajrix » 06 pro. 2011, 10:31

mno je to zvlastni, vlhkomer mam jeden a nikdz sem se snad jeste nedostal na d 75%, spise to drzim kolem 70%, no a ted kdyz se to stalo ukazoval vlkomer 60% coz mne prijde ze jeste neni az tak zase moc malo ze to mohlo tak vyschnout, na stisk doutnik praskal tj musel byt preschly. Ted to tam lezi asi dva dny a zlepsuje se to, nicmene co jsem to zkoumal ten kryci list je fakt hodne tenounkej, a snad to teda vadit nebude, vazaci list se zda naprosto neporusen:)
cajrix
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 12 říj. 2011, 20:46

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Dino » 06 pro. 2011, 10:43

mne takto popraskali cigary pri nejakych 70%. tiez bol kryci list extremne tenky, ale nemalo to ziadny vplyv na tah...
Uživatelský avatar
Dino
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 362
Věk: 40
Registrován: 23 úno. 2011, 19:44
Bydliště: SVK - KNM

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wehrner » 06 pro. 2011, 20:39

Mládenci,

rád bych nabídl k odkupu část hospodářských přebytků produkce Vegas de Santiago. Přecházím komplet postupně na jejich silnější řadu "maduro" a potřebuji proto uvolnit místo v jednom humidoru.
Jedná se o typy PUROS a DON LUIS "Secreto del Maestro" ve velikostech Robusto a nebo Torpedo. Doutníky jsou s přírodním krycím listem, nenáročné, vhodnější ke koňakům a whisky. Uložené samozřejmě s láskou v humidoru, při optimální vlhkosti 70-72%.
Ceny nákupní, jen mírně "manipulačně" zaokrouhleny - možno ostatně ověřit na odkazu níže, odběr libovolný i kusově, množství omezené.
Podrobnosti prosím na SZ (soukromá zpráva).

Děkuji Wehrner

https://www.vegassantiago.com/shop/index.php

image_id: 12593 image_id: 12594
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky II.

Příspěvekod pitrson » 06 pro. 2011, 21:18

Kryci list jen tak snadno nepopraska, myslim, ze uz musel bejt "nacnutej"...
wehrner píše:rád bych nabídl k odkupu část hospodářských přebytků produkce Vegas de Santiago....

Koukal sem na jejich stranky a radu maduro sem nenasel. Nejaka skryta sekce? :puffy:
Btw. jestli nebude vubec nejlip, opet se kajicne vratit ke kubansky produkci :wink: :plaster:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wehrner » 06 pro. 2011, 21:33

Ve Vegasu dělají všechny doutníky ve dvou provedeních "natural" a "maduro" je potřeba to uvést do objednávky což jsem zjistil až vzápětí, takže mám těchto "naturalek" navíc. Maduro jsou chuťově podstatně silnější, což třeba mně osobně vyhovuje. Piju většinou pivo, které je hořké a tato chuť se výborně s tmavými typy doplňuje. Kdo pije k doutníku destiláty, tak častěji upřednostní neutrálnější tabákovou chuť, která tolik nekoliduje s chutí výraznější lihoviny. Vegasky v provedení "natural" chutově připomínají typy doutníků Partagas D4 apod., které třeba já osobně zas tak nemiluji, ale patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším v Evropě vůbec. Je to hodně komplexní záležitost a každý má rád něco jiného.
Jinak o vegasech platí co jsem psal kdesi výše a zrovna dnes jsem přiobjednával další várku, takže rozhodně s nimi nekončím, pouze dolaďuji a optimalizuji :yum: :ok:
Ad připomínka ke Kubě - ono Kuba je Kuba a takových Montecristo, nebo pravá Cohiba se samozřejmě nevzdám nikdy - to je prostě zážitek :smoke5: :puffy:

Wehrner
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 06 pro. 2011, 23:18

jak odpovedel kolega automaticky je nenabizeji, ale pokud je clovek prihlaseny do jejich yahoo skupiny tak se dozvi i nejake tipy navic. Standartne to uvedene nemaji, jenom je tam nekde na strankach zminka. V yahoo skupine se obcas nabizeji i nejake specialitky, ale zatim jsem se neodhodlal k vyzkouseni. Ja osobne taky preferuji kryci list maduro nebo oscuro, ale nemam problem ani s prirodnim krycim listem. dokonce jsem je i minule objednal, zapomnel jsem to objednavky uvest. Ted jsem na zkousku objednal i ty jejich cigarilos, 25 kousku tajemstvi mistra tak uvidim jake budou az dorazi tedy jestli dorazi a nebude zadny problem na celnici, jeste jsem k tomu prihodil 3 robusta. Jinak kubance si dam samozrejme s chuti rad dal, akorat me to uz nejak lezlo do penez. Takova D4 od Partagasu nebo robusto od cohiby i to monte cristo bude mnam porad. P.
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 57
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Jtt » 07 pro. 2011, 07:13

U "VDS originales" možnost výběru kracího listu je, maj to tam napsáno, ale že by to šlo u všech výrobků je pro mě novinky. Kdeže se to dá vyčíst?
Jtt
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1001
Věk: 42
Registrován: 19 srp. 2006, 13:32
Bydliště: Ostrava

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 07 pro. 2011, 19:40

vyčíst se to nedá, byla to nabídka pro členy yahoo skupiny VDS, ale standartně, pokud se do objednávky do poznámky napíše maduro nebo oscuro wrapper, tak přijdou v maduro verzi. Viz. výpis z poslední objednávky.
ORDERED ITEMS:
1 Paquete con 25 VdS "Chiquititos" Cigarillos Originales (Capa Maduro) (Anillo Blanco y Oro)
BOX: Bundle of 25
Price: $25.00 Quantity: 1 Total: $25.00
2. 1 Caja con 3 Chaman Robustos (Capa Maduro) (Anillo Chaman)
Capa maduro je zvýrazněno, takže je na výběr v krycím listu, i když to na stránkách uvedeno není. Já to bral podle vzorků co mě přišly a pak jsem napsal dotaz a podle toho se řídím a je vidět, že to funguje :wink: . Rozdíl v chuti a síle i podle mých skromných zkušeností je, ale v klídku kouřitelné jsou snad všechny od VDS a ještě ke všemu za rozumné peníze :smoke5: .P
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 57
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Re: Doutníky II.

Příspěvekod pitrson » 08 pro. 2011, 00:20

:think: Obecne se tvrdi, ze cim tmavsi kryci list, tim vyraznejsi a silnejsi chut. Ovsem ciste fakticky se to neda brat moc vazne - kryci list je vlastne jen tenoucka "pokozka" na povrchu, z hlediska celkoveho objemu nema vyrazny vliv. Dalsi se nabizi druhovy slozeni naplne - k chutove nejsilnejsim patri ligero, ne wrapper. No a moje zkusenost mi rika totez...
Nicmene urcite zkusim. Presto budu nadale presvedcenej, ze pripadna odlisnost je uvnitr, ne na povrchu doutniku. Btw. zkusil jste nekdo doutnik oloupat z wrapperu a vykourit? :wink:
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Re: Doutníky II.

Příspěvekod maculak » 08 pro. 2011, 10:09

Jo teorie je jedna věc, určitě záleží na složení náplně, podle složení tabáku bude i síla, krycí list "údajně" z 30% ovlivňuje chuť... Důležité je, že to chutná tak jak mě vyhovuje... Každý si musí najít tu svoji chuť sám, a to je na tom to krásné... vždyť by jsme se tu neměli o čem bavit, kdyby nám všem chutnalo stejně :wink: :smoke5:, jo a kouřit oloupaný doutník mne tedy ještě nenapadlo, pro mne je to důležité jako celek, vnímám to tak nějak komplexně :mryellow: mno napadá mne jedno takové nemravné srovnání :plaster: ...
Uživatelský avatar
maculak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 57
Registrován: 07 zář. 2011, 18:32
Bydliště: Dlouhá Třebová

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wehrner » 08 pro. 2011, 10:18

Souhlasím s pitrsonem, že co se týče tmavšího krycího listu a silnější chuti jde o celkem dost hluboce zažité dogma.
Některé doutníky v provedení "maduro" jsou ovšem dokonce jemnější než jejich světlejší příbuzní a je to opravdu jenom a jenom o tom, co se nacpe dovnitř - přesně podle rčení: Nikdy nesuď knihu, dle jejího obalu ...ale o tom se již jistě řada z vás sama přesvědčila doma, pár let po svatbě :mryellow: :mryellow: :palm:
V krátkosti by se dal mýtus "maduro" vysvětlit asi následovně:
Tabákové listy vyrůstající z rostliny se v základu dělí na "Volado" - nejníže rostoucí listy u země, jež se sklízí nejdříve, dále "Seco" - střední hladina listů a nakonec nejvýše rostoucí listy "Ligero". Posledně jmenované jsou nejvíce vystaveny přímému slunečnímu svitu a vlivu podnebí, jsou nejsilnější a sklízí se jako poslední. Z toho vlastně vychází i skutečný význam slova Maduro v doutníkové terminologii - vyzrálý, nejzralejší. Takto vyzrálé a silné listy jsou právě ty nejlepší pro následný proces zpracování - fermentaci. Fermentace listů pro "maduro" je výrazně odlišná od zpracování běžných wrapperů především svojí intenzitou - tedy délkou i počtem fermentací, listy jsou týrány vyšší teplotou a vlhkostí. Tyto podmínky jsou daleko drastičtější, takže běžné listy by se dávno během procesu rozpadly. Listy maduro se fermentují několikrát při teplotách dosahujících klidně až 70°C.
Obecně řečeno fermentací ztrácí tabák hlavně svoji kyselost a dochází také k přeměně dusíkatých látek, to je samozřejmě výsledné chuti prospívající proces, ale také základ toho, že tabák pak relativně dobře a stabilně hoří. Při fermentaci za takto vysokch teplot, dochází již ke zuhelnatění a přeměně obsažených aromatických olejů, což způsobuje ono intenzívní tmavnutí listů "maduro".
Maduro tedy není jenom o barvě, nýbrž jde hlavně o odlišný a náročnější způsob zpracování tabákových listů. Kvalitně a správně zpracovaný tabák "maduro" se pozná podle toho, že vám během kouření nikdy neobarví rty, má plnou a bohatou chuť a obvykle trochu nasládlejší aroma.

Wehrner
Naposledy upravil wehrner dne 08 pro. 2011, 12:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky II.

Příspěvekod wehrner » 08 pro. 2011, 10:20

Ještě si dovolim doplnit maculaka - že má naprostou pravdu a s madurem je to v tabáku asi jako s vínem, někdo má rád červené jiný bílé ...někdo z flašky jiný z krabice
hehehehe
:palm: :palm: :smoke5: :smoke5:

image_id: 12598
Uživatelský avatar
wehrner
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 30 zář. 2011, 19:48

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Robusto » 08 pro. 2011, 13:31

Nazdar!

Jsem starší pán, kuřák doutníků. Nějaký čas vás tu čtu a koukám jak se v tom někteří plácáte. Už několikrát jsem chtěl poradit, ale obával jsem se, aby to nevypadalo, že se někam cpu a dělám chytrýho. Další problém je, že hrozně nerad píšu. Dnes jsem se osmělil a zaregistroval. Bude-li zájem, občas utrousím trochu své "moudrosti", abyste zbytečně neopakovali mé chyby. Bude to trochu chaotické a vysoce SUBJEKTIVNÍ, ale svoje si snad najdete.

Doutníky kouřím 33 let a začínal jsem na kubánských, kterých tenkrát byly plné trafiky. Kamarádi tvrdí, že tenkrát byly levné. Já říkám že ne. Byly sice dostupné, ale i tenkrát vyšel lepší kousek na 17 až 20 Kčs, tedy jako deset piv. Krabička 10 ks konzumních, strojově balených Los Statos stála 30 Kčs, jeden kousek za dvě piva. Podobného poměru nyní dosahuje např. José L. Piedra. To je zcela srovnatelné.

Za etalon zvolím kubánský doutník a začnu od humidoru, kde se každý dopustí první chyby. Humidor je třeba koupit co největší a nejlépe několik, to proto, aby se tam vešly celé krabice. Doutník potřebuje několik let zrát (3, 5 někdy až 10), aby dokázal plně rozvinout svojí chuť. Pokud kouříte třeba Romeo y Julieta, kterým tři až pět let většinou dostačuje a uspokojí vás jen jeden kousek na den, snadno si vypočtete kolik krabic musíte skladovat. Je to hodně co? Tohle se dá obejít, že si najdete dodavatele, který vám kuřivo dodá už v patřičném věku, tzv. aged. Tady varuji před prodejci (jeden takový internetový obchod je v diskusi zmíněn), kteří vám sice dodají krabici s razítkem z roku 2007, ale krabice je otevřená a obsahuje směs z různých balení, ze kterých byla pečlivě otřena plíseň.

No a k samotné plísni. S bílou plísní, pokud je jen na povrchu, si nelamte hlavu. Klidně ji otřete a doutník přednostně vykuřte. Pozor! Nezaměňte plíseň za krystalizaci olejů z doutníku. To je naopak velmi žádaný úkaz, který svědčí o kvalitě tabáku. Zelená či modrá plíseň je malér. Doutníky otřete a věnujte nepříteli nebo zničte. Humidor pořádně vyčistěte a nechte pár týdnů otevřený vyschnout. Potom opakujte zavlhčení jako s novým, když se plíseň neobjeví, máte vyhráno.

Také se často ptáte na uložení doutníků v celofánu. Máte-li jen jeden malý humidor a uchováváte v něm kvalitní doutníky třeba vedle kostarických, určitě celofán nesundavejte. Sice se prodlouží doba zrání, ale zabráníte tomu, že dojde k prolnutí vůní a lepší doutníky tak degradujete. Nemáte-li dostatek prostoru, abyste doutníky nechali zrát v původních krabicích, nikdy celofán nesundavejte. To platí i pro hliníkové tuby. Tady doporučuji jen odstranit uzávěry a doutníky ponechat uvnitř. Zrání se opět prodlouží, ale cedr, který je v tubě, doutníku výrazně prospěje.

Když si přinesete celou krabici doutníků v tubách, hliník odstraňte, doutníky ponechte v cedrové dýze, kterou tuba obsahuje a krabici uložte do humidoru.

U levného kouření z nekubánské produkce bych si vůbec hlavu se skladováním nedělal. Narovnat do humidoru a po dvou měsících začít kouřit. I když je budete mít uložené deset let, chuti to nijak nepřidá. Maximálně si vybudujete líheň tabákového červotoče. Kvalitní dominiko nebo nikaraguu ovšem nechte aspoň dva roky zrát.
Uživatelský avatar
Robusto
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 240
Registrován: 08 pro. 2011, 07:21
Bydliště: Úvaly

Re: Doutníky II.

Příspěvekod sihanuk » 08 pro. 2011, 16:27

No je vidět že jsi už něco vykouřil. Rád jsem si Tvůj příspěvek přečet a doufám ,že jich bude mnohem víc.
Uživatelský avatar
sihanuk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1701
Věk: 50
Registrován: 28 lis. 2010, 17:13
Bydliště: Kokovice 56, Klobuky

Re: Doutníky II.

Příspěvekod Old Bob » 08 pro. 2011, 21:53

:arrow: Robusto
Buď zde vítán, členy s léty praxe a zkušeností máme obzvášť v lásce :D
Robusto píše: Doutník potřebuje několik let zrát (3, 5 někdy až 10), aby dokázal plně rozvinout svojí chuť.

Ač doutníky rád, neměl jsem možnost posoudit změnu kvality s léty zrání ale plně tomu věřím, mám tuhle zkušenost s dýmkovým tabákem :smoke5:
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

PředchozíDalší

Zpět na Doutníky a ostatní tabák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků