Kalabaška

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Kalabaška

Příspěvekod Pipe club J.I.M. » 13 led. 2006, 14:27

Mám novú fajku, kalabašku a prosím o radu ako s ňou zaobchádzať pri zafajčovaní a hlavne ako ju čistiť.
Uživatelský avatar
Pipe club J.I.M.
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Věk: 58
Registrován: 13 led. 2006, 14:17
Bydliště: Nitra

Příspěvekod mycroft » 13 led. 2006, 14:47

Pro mě je zatím pravá kalabaška jen snem, který si snad jednou splním. Každopádně co o tom vím, sama pěnová vložka (volně vyjímatelná) nevyžaduje žádnou zvláštní péči při zakuřování a měla by chutnat hned napoprvé, o náústek se taky pečuje běžně, jen tu tykvovou část je třeba nechat vždy důkladně vyschnout. Už jsem viděl i kalabašky prodávané v kompletu se speciálním tlustším čističem na širší dutinu tykve, připomínajícím běžný slinosaj od klarinetu (kterým by se v případě potřeby dal nahradit). Každopádně gratuluji k vzácnému kousku. :)
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 44
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Příspěvekod Milos Cerman » 13 led. 2006, 20:18

Kalabaš specielní údržbu nevyžaduje, postačí vytření papírovým kapesníkem a nechat vyschnout rozebranou !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Pipe club J.I.M. » 16 led. 2006, 18:36

Chlapi, vďaka za užitočné rady. Čakám už len na vhodnú príležitosť, kedy si z nej vybafkám nejaký dobrý tabačik. Po úspešnom zafajčení sa určite s vami podelím so zážitkami.
Uživatelský avatar
Pipe club J.I.M.
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 3
Věk: 58
Registrován: 13 led. 2006, 14:17
Bydliště: Nitra

Příspěvekod juice » 18 led. 2006, 09:44

Takže jsem něco o údržbě kalabašky našel v Briaru, ročník 2, číslo 4:

Správná péče o kalabašovou dýmku je nevyhnutelná a platí o ní několik zásad: uvolňujeme-li náustek, otáčíme jím jemně doprava, přičemž dýmku držíme za briarovou spojku, nikoli za tělo a hlavičku. Vyjmutí vložky z mořské pěny provádíme jemným otáčením doleva. Do dutiny těla dýmky nalijeme čistý vinný líh, protřepeme a po 4-5 minutách menším otvorem tekutinu vylejeme. Poté měkkým hadříkem odstraníme uvolněné částice. Náustek čistíme stejným způsobem jako náustky jiných dýmek.
Vložka z mořské pěny se na rubu otře alkoholem. Pokud ani potom usazená dehtová vrstva nezmizí, můžeme ji opatrně opálit plamenem zapalovače.

Potud literatura.
Ještě jsem to umístil zde: image_id: 1320
Uživatelský avatar
juice
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 237
Věk: 58
Registrován: 26 zář. 2005, 13:05

Příspěvekod Rubenstein » 18 led. 2006, 10:27

Uživatelský avatar
Rubenstein
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1130
Věk: 50
Registrován: 07 črc. 2005, 08:50
Bydliště: Praha

Příspěvekod Alfik » 18 led. 2006, 10:57

To je nádhera. Myslím, že na takovouhle kalabašku si budu muset do budoucna určitě ušetřit... :wink:

BTW, když jsem v té adrese viděl kundenserver, trochu jsem se lekl co že tam asi budou vystavovat, ještě tuplem když to mělo být OT :twisted: Skutečnost ale nakonec předčila všechna má očekávání :D :D
Uživatelský avatar
Alfik
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1686
Věk: 45
Registrován: 05 dub. 2005, 14:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod mycroft » 18 led. 2006, 11:03

Hmmm, Calabash De-Luxe, jejdamane, ta by mi slůšelá... :)
Uživatelský avatar
mycroft
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 1150
Věk: 44
Registrován: 21 úno. 2005, 12:25
Bydliště: Kácov

Re: Kalabaška

Příspěvekod rajtyš » 19 dub. 2010, 18:22

kromě opravdových kalabašek vyrobených z tykve (předpokládám, že se jedná o tzv. flaškovec - Lagenaria siceraria) jsem viděl různě v trafikách či na internetu i nejrůznější pseudokalabašky vyrobené z briáru s meershaumovou vložkou, či prostě jen briárky ve tvaru kalabašek. chtěl bych se však zeptat, setkal se někdo s opakem, tedy s dýmkou z tykve s vložkou z briáru? zkouším tento druh tykve vypěstovat a kdyby se našla nějaká v příhodném tvaru, rád bych se pokusil dýmku vyrobit. nevím kde a jak sehnat meershaum (a jak ho opracovat), a tak mi přijde jednodušší (dostupnější) ten briár, či se přímo spojit s některým z českých pipemakerů a nechat vložku vyrobit u odborníka.

nyní mě však spíše zajímá Váš názor, zda-li to není přeci jen tak trochu zhovadilost, nebo setkal-li se už někdo s něčím podobným :?:
Uživatelský avatar
rajtyš
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 414
Věk: 38
Registrován: 02 úno. 2010, 21:28
Bydliště: České Budějovice

Re: Kalabaška

Příspěvekod Krhút » 19 dub. 2010, 19:19

Když se důkladně prohrabeš forem ( je mi jasné , že to bude zabíračka ) , tak tu před nějakou dobou ( možná dva roky , ale střílím od boku) byl odkaz na video , kde si chlapík kalabašku z dýně s briarovou vložkou dělal.
Update : je to zde : viewtopic.php?f=8&t=1271&start=660 , jen ten odkaz už nějak nefunguje.
Uživatelský avatar
Krhút
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 3809
Věk: 55
Registrován: 11 úno. 2006, 07:39
Bydliště: Teplice

Re: Kalabaška

Příspěvekod Old Bob » 19 dub. 2010, 19:32

rajtyš píše: chtěl bych se však zeptat, setkal se někdo s opakem, tedy s dýmkou z tykve s vložkou z briáru?
nyní mě však spíše zajímá Váš názor, zda-li to není přeci jen tak trochu zhovadilost, nebo setkal-li se už někdo s něčím podobným :?:

Dokonce je tu někde vcelku jednoduchý návod jak vyrobit kalabašku z nadvrtané dýmky, fotoseriál mám na momentálně nefunkčním HDD. Odřezat krček, vyvrtat do dna hlavičky novou dírku, krček s náustkem použiješ a jako klobouček bylo použito dno tlakové nádobky spreje. Do horní části tykve se vlepil pásek korku tak aby utěsnil briárovou hlavičku.

Edit:Krhút byl rychlejší.
Uživatelský avatar
Old Bob
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2234
Věk: 12
Registrován: 10 kvě. 2008, 08:23

Re: Kalabaška

Příspěvekod rajtyš » 19 dub. 2010, 20:46

super, díky moc chlapi! už sem našel i ten návod: http://piparul.blogspot.com/2008/06/mak ... -pipe.html
už sem si dokonce říkal, že hned vyrazím sehnat nějakou levnou BPK, ale ještě musím počkat než vyrostou tykve :mryellow:
Uživatelský avatar
rajtyš
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 414
Věk: 38
Registrován: 02 úno. 2010, 21:28
Bydliště: České Budějovice


Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 11 návštevníků


cron