Co probíhá v hlavičce dýmky při kouření

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Simon » 09 pro. 2005, 13:40

Šimi píše:
jcp píše:Pánové, 1500 C je naprostá blbost a i těch 800 C je moc (já jsem 500 C uváděl ve spojení se suchou destilací, ne s doutnáním tabáku v dýmce :) ). Pro lepší představu - většina určitě ve škole viděla laboratorní plynový kahan. Při naštelování na nejvyšší možnou teplotu, tzv. nesvítivý plamen má vnitřní tmavý (redukční) kužel u základny 300, na vrcholu 500 C. Vnější světlý (oxidační) kužel plamene má někde v 1/3 těch 1500 C což je nejvyšší dosažitelná teplota. A to HOŘÍ směs zemního plynu a vzduchu smíchaná v optimálním poměru :!: V dýmce DOUTNÁ - nikoli hoří - vlhký tabák za přívodu vzduchu hluboce nedostačujícím optimálnímu spálení :!: .V Životě s dýmkou je těch blbostí víc - už jsem tu upozorňoval na tu pitomost s "vlhkostí, která se při vyšších teplotách uvolňuje ze vzduchu" :roll:
Tož asi tak :smoke1:


To je sice pravda, ale nadruhou stranu těleso, které má větší než nulovou termodynamickou teplotu vyzařuje elektromagnetické záření. Jak roste teplota tělesa, vyzařuje z něj energie při vyšších teplotách. Od teploty kolem 500°C začíná frekvence vyzařváného záření dosahovat viditelné oblasti - světla. Tento počátek viditelného vyzařování se projevuje sotva znatelným temně rudým jakoby podsvícením povrchu.
Při dalším nárůstu teploty se podle Wienova zákona posunuje maximálně vyzařovaná frekvence nahoru. Vyzařované světlo je intenzivnější a jeho barva se bude dále měnit od tmavěrudé přes červenou do žluté až do bělavé barvy.
No a té jasně viditelné světle červené barvy se dosahuje mezi 800-1000°C.
To co popisuješ s plynem je spalování paliva, je to vlastně jiná záležitost. Teplotu plamene tabáku asi nikdo nikdy neměřil, ale věřím že přes 1000°C by se dostala :wink:


tabak je tez spalovani paliva
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Bohemund » 09 pro. 2005, 13:56

Nechci se do toho míchat, ale stačí třeba do Googlu zadat teplotu cigarety při kouření(moc rozdílů tam snad nebude. Nebo se pletu?) A rázem se dozvíme ono sladké tajemství. Našel jsem teploty v rozmezí 800-1100 stupňů pana Celsia :?
Uživatelský avatar
Bohemund
Účet zrušen
 
Příspěvky: 781
Registrován: 14 pro. 2004, 13:51

Příspěvekod body007 » 09 pro. 2005, 14:12

ste sa chlapci volako rozpisali, zacina sa to podobat na prednasky z fyziky a chemie :lol: som myslel, ze tato tema sa uzavrie konstatovanim, ze v hlavicke pri fajceni prebieha spalovanie tabaku k spokojnosti fajciara a bude smitec :twisted: mna v podstate nic ine na fajke a tabaku nezaujima :lol:
Uživatelský avatar
body007
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 312
Věk: 49
Registrován: 17 zář. 2004, 07:48
Bydliště: Zilina

Příspěvekod jcp » 09 pro. 2005, 15:08

Bohemund píše:Nechci se do toho míchat, ale stačí třeba do Googlu zadat teplotu cigarety při kouření(moc rozdílů tam snad nebude. Nebo se pletu?) A rázem se dozvíme ono sladké tajemství. Našel jsem teploty v rozmezí 800-1100 stupňů pana Celsia :?


tak např. v http://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae1.cfm
Temperature without drawing:
Side of the lit portion: 400 deg C (or 752 deg F)
Middle of the lit portion: 580 deg C (or 1112 deg F)
Temperature during drawing:
Middle of the lit portion: 700 deg C (or 1292 deg F)

tady http://www.tcforensic.com.au/docs/uts/essay5.pdf
.. which is normally at a temperature of 600 C or more ..

ale přece tu snad kvůli takový prkotině nerozjedeme flameware jako Fenix se Simonem .. :shock:
Naposledy upravil jcp dne 09 pro. 2005, 15:23, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Šimi » 09 pro. 2005, 15:20

Simon píše:tabak je tez spalovani paliva


Je to podobné, ale podle účelu to jinak probíhá. Spálením tabáku nechceme získat tepelnou energii, zatímco u paliva ano. Vyzáření energie v podobě světla u plynu nepotřebujeme. Dokonce je potřeba v takovém případě použít spec hořáky.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Fénix » 09 pro. 2005, 15:29

jcp píše:ale přece tu snad kvůli takový prkotině nerozjedeme flameware jako Fenix se Simonem .. :shock:


Flame about flame? hezké :lol:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Simon » 09 pro. 2005, 15:36

Šimi píše:
Simon píše:tabak je tez spalovani paliva


Je to podobné, ale podle účelu to jinak probíhá. Spálením tabáku nechceme získat tepelnou energii, zatímco u paliva ano. Vyzáření energie v podobě světla u plynu nepotřebujeme. Dokonce je potřeba v takovém případě použít spec hořáky.


no ze jo, co chces a co neches ziskat ty je tomu tabaku jedno, jeho horenim tu energii proste ziskas :)

... to stejny plati u horeni plynu. a byls to ty kdo tvrdil, ze at hori co hori tak to pri urcite teplote ma stejnou barvu, s cimz vicemene souhlasim. jen ma to pravidlo par vyjimek, vicemene ale pouze optickych.
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod bromden » 09 pro. 2005, 16:15

Fénix píše:
jcp píše:ale přece tu snad kvůli takový prkotině nerozjedeme flameware jako Fenix se Simonem .. :shock:


Flame about flame? hezké :lol:


Ten flejmvér, to je něco jako softvér a hárdvér?
(to by byl první ...vér který se instaluje a upgraduje sám :lol: :lol: :lol: )
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Nevill » 09 pro. 2005, 17:23

bromden píše:
Ten flejmvér, to je něco jako softvér a hárdvér?
(to by byl první ...vér který se instaluje a upgraduje sám :lol: :lol: :lol: )


Jo, ale funguje to jenom těm, co používají prohlížeš Firefox... :lol:
Uživatelský avatar
Nevill
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 9497
Věk: 46
Registrován: 09 lis. 2004, 08:30
Bydliště: Praha - Radotín

Příspěvekod Fénix » 09 pro. 2005, 17:29

Nevill píše:
bromden píše:
Ten flejmvér, to je něco jako softvér a hárdvér?
(to by byl první ...vér který se instaluje a upgraduje sám :lol: :lol: :lol: )


Jo, ale funguje to jenom těm, co používají prohlížeš Firefox... :lol:


ale pozor! flameware se šíří jen pomocí firewire :D

offtopic . . . . prece nechceme dalsi krok stranou :) - piter
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Šimi » 10 pro. 2005, 01:20

Simon píše:no ze jo, co chces a co neches ziskat ty je tomu tabaku jedno, jeho horenim tu energii proste ziskas :)*



... to stejny plati u horeni plynu. a byls to ty kdo tvrdil, ze at hori co hori tak to pri urcite teplote ma stejnou barvu, s cimz vicemene souhlasim. jen ma to pravidlo par vyjimek, vicemene ale pouze optickych.***


*nesouhlasím, protože energetické spalování by určitě probíhalo dosti odlišně

***Trošku zkresluješ. Netvrdil jsem nic o něčen co hoří, ale o látkách určité teploty. Hořící látky jsou trochu jiná kapitola. Jejich záření vychází většinou z plamene , ne z látek samotných. Takové látky mívají často o dost menší teplotu, než aby samy zářily.
Za další, netvrdil jsem že různé látky září při určité teplotě stejně, jen podobně. Ale tím jsi jaksi asi myslel ty optické výjimky.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod jcp » 11 pro. 2005, 00:49

Gentlemouni, pojďmež na tuhle debatu hodit bobek :D . Jinak skončíme v takovejch nechutností jako je * - adiabatický děj ( fyzikální chemie), *** - záření černého tělesa - (fyzika) :mrgreen: a můžem v těch vědách pokračovat - na tohle téme by šly odvozovat nice parciální diferenciální rovnice :) .A já trouba si naivně myslel že nás spojuje láska k dýmce :cry: . Spíš to vypadá, že nás rozděluje - stojí nám to za to ? :shock:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Fénix » 11 pro. 2005, 01:58

jcp píše:Gentlemouni, pojďmež na tuhle debatu hodit bobek :D . Jinak skončíme v takovejch nechutností jako je * - adiabatický děj ( fyzikální chemie), *** - záření černého tělesa - (fyzika) :mrgreen: a můžem v těch vědách pokračovat - na tohle téme by šly odvozovat nice parciální diferenciální rovnice :) .A já trouba si naivně myslel že nás spojuje láska k dýmce :cry: . Spíš to vypadá, že nás rozděluje - stojí nám to za to ? :shock:


Teď moc nechápu jaký máš problém, že by i fyzici měli své dny ? :))
Já tedy nerozumím ani 20% toho, co se tu probírá, ale žiju v domění, že se snažíme zjistit něco když ne užitečného, tak alespoň zajímavého. Nebo se mýlím a je třeba to zarazit? :D
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Šimi » 11 pro. 2005, 10:12

jcp píše:Gentlemouni, pojďmež na tuhle debatu hodit bobek :D . Jinak skončíme v takovejch nechutností jako je * - adiabatický děj ( fyzikální chemie), *** - záření černého tělesa - (fyzika) :mrgreen: a .............


To ale jaksi souvisí s tématem threadu a pokud to nechceš shrnout větou: "v hlavičce doutná tabák" a hotovo, tak se do těchto vod prostě zabrouzdat musí.

IMHO záření černého tělesa tu naťukáváme už několik dní :lol:
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod jcp » 11 pro. 2005, 10:58

Obávám se, že jsem byl špatně pochopen - chtěl jsem jenom naznačit že žádnej problém, obzvlášť takovejhle u kterýho je předem jasný že nemůže být ani vítězů ani poražených neboť
a/ informace sice jsou ale je jich málo
b/ i to málo informací které je k mání není jednoznačné
nestojí za to aby se parta tak fajn lidiček za jakou jsem to tu zatím považoval se mezi sebou hádala :D
to Felix: já nejsem fyzik ale chemik. ovšem i ti mají své dny .. :?
to Šimi: v jádru toho o moc víc než že v hlavičce doutná tabák o tom problému o moc víc nevíme.
Mě osobně se nejvíc líbí názor

body007 píše:ste sa chlapci volako rozpisali, zacina sa to podobat na prednasky z fyziky a chemie :lol: som myslel, ze tato tema sa uzavrie konstatovanim, ze v hlavicke pri fajceni prebieha spalovanie tabaku k spokojnosti fajciara a bude smitec :twisted: mna v podstate nic ine na fajke a tabaku nezaujima :lol:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků