Zhasínanie dýmky

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 22 kvě. 2023, 15:52

Ahojte. Mám taký začiatočnícky problém. Hľadal som odpoveď aj tu na fóre ale nejako som nenašiel nič konkrétne. Ide o to, že mi dýmka neustále zhasína, dym je riedky a hlavička sa rozpaľuje. Viem určite že je problém s nacpávaním, a aj keď mi nikto nepovie 100% účinnú metódu, lebo každému funguje vlastny štýl, aspoň by som potreboval usmerniť, že čo upraviť a na čo sa sústrediť.
Dýmku mám jednu kukuričku od Missouri Meerschaum a jednu trafikovku z hrušky ale celkom pekne spracovanú aj s dobrým vŕtaním. Na začiatok toto, nechcem si zničiť niečo za 60 eur kým sa to nenaučím ako tak nacpať. Nacpával som od Mac Barena, cez Savinelli po Stanislawa - tabaky mali rôznu vlhkosť, pred nacpávaním som ich nechal vonku kus vyschnúť, ak boli príliš vlhké. Skúšal som rôzne techniky, veľa tlačiť, málo tlačiť, krúživé pohyby, dokonca aj plniť opačne teda dymka hlavičkou dole, v druhej ruke na dlani tabak a takto krútiť s dymkou po dlani. Tabak síce pekne vošiel ale vždy a zakaždým mám rovnaký výsledok - dýmka je horúca, dymu málo a neustále zhasínala. Niekedy to horelo nerovnomerne ale aj keď sa mi podarilo mať uhlík pekne po celom povrchu zasa scenár rovnaký - málo dymu, veľa tepla a opätovné zhasínanie. A to som sa snažil vždy ťahať opatrne a pomaly (doteraz som pár mesiacov fungoval na dutníkoch).

Nejaká rada??
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Hardslimer » 22 kvě. 2023, 16:35

Ahoj.
Já jednou taky bojoval s dýmkou z hrušky. Díky tomu, že se mi rychle přehřívala, tak jsem pomalu tahal. A tím, že jsem pomalu tahal, tak mi zhasínala.
Pak jsem si koupil dýmku z briáru (BPK) za pár drobných a tento nešvar vymizel.
Tak teď nevím jestli jsem ti pomohl.....
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 22 kvě. 2023, 17:57

No ona nie je nejako extra horúca, kus sa zohreje ale v ruke sa v pohode udržať dá. A zhasína mi to stále, či ťahám s dlhšími prestávkami alebo rýchlejšie za sebou. Proste kus to podymí a potom to zhasne a musím to stále zapaľovať čo zasa pridáva na teplote.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Dejmal » 23 kvě. 2023, 07:15

viewtopic.php?t=138

třeba tam najdeš odpověď, informací je tam opravdu dost.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Ferd » 23 kvě. 2023, 10:18

Pomohlo by vědět co máš za dýmku a jaký tabák pěchuješ. Má dýmka tlusté stěny nebo tenké, které se rychleji zahřívají? Filtr? Tabák ve flaku nebo rozemnutý?
Tak jen odhaguji co poradit... Zkusil bych pro začátek menší množství tabáku. Hodně a jemně rozemnout a jen velmi lehce napěchovat nebo jen nasypat-v množství co se cca vejde na polévkovou lžíci. To že zhasíná je OK, chce to se naučit se průběžně stlačovat ohořelé kousky ťapťátkem- s citem, spíš než stlačovat jen vlastní vahou dusátka upravit povrch. Nacpání by mělo být takové abys nemusel tahat silou, "sát" vzduch - jen lehce "dýchat" přes dýmku. Když budeš dýchat uvolněně nosem tak se část vzduchu dostane dýmkou do pusy. A při výdechu nosem měl bys vidět trochu dýmu (platí to pro dýmku bez filtru).
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 23 kvě. 2023, 18:08

No dnes pomerne úspech. Vyhasla mi už len 8x v priebehu 1 hodiny, neprehrievala sa nejako extra a dofajčil som ju komplet celú až na dno. Ostal len čierno šedý popol, bez nejakých väčších kúskov. A dýmku mám konkrétne túto: https://www.ceskatrafika.eu/dymka-darek-pear-019 . Steny sú myslím dostatočne hrubé. Je to 9mm filtrovka. Tabaky sú ako som písal v prvom príspevku a všetko sú loose cut.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Ferd » 23 kvě. 2023, 18:39

A používáš filtr? Klidně si pro klid duše odečti opakované připalování při zapalování a při dokuřování. A zkus nacpat jemněji a občas uhladit dusátkem :-) :ok:
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Tapinek » 23 kvě. 2023, 19:12

No... Za podobnou cenu se dá sehnat dýmka z vřesovce... Osobně bych se učil na ní. Přece jenom je o dost odolnější... ;-)
Uživatelský avatar
Tapinek
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2919
Věk: 47
Registrován: 31 kvě. 2007, 06:47
Bydliště: Praha

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod MBO » 23 kvě. 2023, 19:30

Taky se přimlouvám za briárku. Sice s jinými dřevy kromě olivy zkušenost nemám, ale briárek je na trhu pořád dost.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Hardslimer » 23 kvě. 2023, 20:24

Zkus ještě si dýmku nacpat a po nacpání si doprostřed bodni trnem z CPTéčka až na dno dýmky ke kanálku.
Uživatelský avatar
Hardslimer
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 134
Věk: 45
Registrován: 10 lis. 2020, 23:36
Bydliště: Ostrava / Havířov

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 23 kvě. 2023, 21:40

Vďaka všetkým za odpovede. Dnes mi práve prišla krásna briarka od BPKčka, no práve preto som kúpil tú hrušku aby bola na učenie a naučil som sa ju nacpať, aby som si nezničil nejakú už normálnu briarku, keby mi to náhodou nešlo a nedofajčil by som ju až do konca. Hrušky za 14 euro mi nebude až tak ľúto ako nejakej peknej briarky napr. za xy euro.
A s CPTčkom by som to neprepichoval, lebo aj keď mi to síce zhasínalo, tak v strede to mi horelo rýchlejšie ako po bokoch. Keby som to prepichol, bolo by to ešte horšie.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod BATRACHOS » 23 kvě. 2023, 22:32

Když nacpeš a zapálíš, jak asi tak po tom zapálení dýmka táhne?
Popiš ten pocit ... třeba jako když piješ brčkem? Nebo je to meší odpor, a nebo naopak musíš tahat víc?
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 24 kvě. 2023, 06:42

Toto je vec, ktorú ešte nejako neviem uviesť do praxe :D . Rovnako ako aj to nacpanie silou dieťa/žena/muž.
Čo sa týka odporu vzduchu tak snažím sa to robiť tak, že po nacpaní má dýmka citeľný odpor pri poťahu ale nie moc. Proste že nie je to úplne voľné, ale ani príliš utiahnuté. Raz som to spravil tak, že ten odpor už bol dosť citeľný ale nefungovalo to vôbec. Takisto to udusavanie sa snažím robiť jemne, netlačím to dusátko dolu nejakou silou.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod mihra » 24 kvě. 2023, 09:17

Na smokingpipes.com je video, které by ti mohlo pomoci.
How to Pack Ribbon Cut Tobacco. The Gravity Method.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 24 kvě. 2023, 13:06

Idem na to pozrieť.

No práve testujem tú briarku a stále to isté. Plus všimol som si, že prehorieva mi to len v strede ale na krajoch uhlík nie je. Len v strede je malé koliesko žeravého uhlíka a boky sú čierne a nehoria.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


cron