Zhasínanie dýmky

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 01 čer. 2023, 20:29

Tak ono to zhasínanie sa mi dialo v podstate pri všetkých - Mac Baren Mixture, Ashton Guilty Pleasure, Sweet S.V.H., Savinelli Aroma, John Aylesbury Spring Edition 2023, Savinelli 1876 - Leonardo, Stanislaw Collection Praha. Ale ten tabak čo som tak dlhšie presušil a čo potom chutil fakt super bol John Aylesbury Spring Edition 2023.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod MBO » 02 čer. 2023, 06:50

Zhasínání chápu, že se děje u všech. Myslel jsem to rychlé prohořívání středem, ale pokud děláš nějakou chybu, tak asi se všemi tabáky. Většinu jich ani neznám. Zkus zvolnit, prostě na chvíli vypnout. Dýmka hoří SKORO sama, když jí necháš, rozumně taháš a občas udusáš. Vím, snadno se to píše, ale hůř dělá (samozřejmě i mně).
Naposledy upravil MBO dne 02 čer. 2023, 11:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2008
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Ferd » 02 čer. 2023, 09:05

Hele, jak tak koukám, tak to všechno vypadá na aromatiky obsahující notné dávky cavendishe. Ten je po dvojí fermentaci vždycky slepený a proto hůř hoří. U toho je skoro pravidlem aby tu a tam zhasínal... :puffy:
Naposledy upravil Ferd dne 02 čer. 2023, 16:19, celkově upraveno 2
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Alter Egon » 02 čer. 2023, 10:11

Psal si o doutníkách a jejich vlhkosti. U doutníků platí, že je třeba aby byly relativně vlhčí, ovšem u dýmek musí ta vlhkost být výrazně nižší.
Dřív jsem se také bál, abych neměl příliš suchý tabák (zkušenost s douotníky), ale pak jsem přišel na to, že dýmkovému tabáku vyhovuje vlhkosti méně.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 12 čer. 2023, 11:57

No po nejakom čase sa znova hlásim. Stále nie je úspech :smoke6: Stále dookola rovnaký scenár - v strede tabaku mi to urobí dieru, boky okolo kotlíku takmer nedotknuté a neustále zhasínanie. Škoda že nemám po ruke nejakého skúseného dýmkara, ktorý by mi poradil, poprípade nacpal tabak do dymky. Skúšal som nechať tabak pred fajčením na vzduchu niekoľko hodín kus obschnúť a i tak je to rovnaké. Neviem či je stále príliš vlhký alebo ako. Obdivujem ľudí, ktorých som videl na ytube ako otvorili plechovku, rovno nacpali a fičalo im to super. A to som sa aj snažil zapáliť tak, aby bol uhlík po celom obvode no po čase mi to stene vyhasne.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Ferd » 12 čer. 2023, 17:54

Ono tady skoro všechno podstatné už padlo ale zkusil bych:
1. zkus tabák bez cavendishe, ne-aromatický. Ideálně čistou virginii nebo virginia+perique. Vyhnout se flakům a volit ribbon/shag/loose-cut. A ještě jej pro jistotu nad papírem rozemnout. Z těch cos psal se mi zdá nejvhodnější ten Mac Baren Mixture ( i když v něm špetka cavendishe je).
2. Dáváš moc tabáku. Zkus nacpat menší dávku-tak aby se nemusel tabák cpát silou ale jen zlehka. Nejhorší co se může stát je, že dokouříš dřív.
3. pomalu zapálit: tj-cca 3 sekundy plamen (asi tak 3-4 potáhnutí) a pak potahovat až zhasne. Jemně uhladit povrch aby se zlámaly ohořelé kousky a znovu zapálit... A opakovat až začne žhnout celý vršek bez zhasínání (někdy to je napodruhé, někdy až napopáté-při zapalování se sirky nepočítají :smoke5: ). Rozhodně nezapalovat příliš vehementně a dlouho-tabák se spaří, dole bude vlhký a nedá se dokouřit.
4. Je konečně zapáleno. Jemně táhnout a kouřit. Nelekej se, že nehoří celý povrch. Dusátkem postupně stlačovat kraje dolů a doprostřed, zejména jakmile se objeví nahoře "koláč" popela. Já si ten popel dusátkem honím postupně dokola. Postupně-ne naráz! Třeba po 5 minutách. Nebo "když je potřeba".
5. Pracovat dusátkem citlivě, raději vícekrát slabě než jednou silně.
6. V cca polovině občas tu a tam na dýmku poklepu prstem. Zboku nebo shora. On se ten tabák odlepí od stěn a popel si trochu sedne.
7. A jak říkal velký učitel: kouřit, kouřit a kouřit. Nebo tak nějak to bylo...??? :ok: :ok:
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 12 čer. 2023, 21:43

Vďaka za obšírnu odpoveď. Stalo sa mi to inak aj pri English Mixture od Savinelliho a tam je len Burley, Virginia a Latakia. Čiže tabakom to zrejme nebude resp. nebude to ten hlavný činiteľ. Skôr mám podozrenie na to čo si písal - cpať menej. Možno dávam až príliš tabaku, ono orientoval som sa na to, čo som často čítal, že po nacpaní má mať dýmka odpor pri poťahu asi taký, ako keby som pil vodu cez slamku. Noa keď som tam ten odpor necítil tak som proste cpal ďalej. Tu asi bude platiť pravidlo, že menej je viac. Vyskúšam cpať menej tabaku. Len tu je toto, že musím chytit grif na nacpávanie, koľko krokov, ako tlačiť a tak.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Ferd » 13 čer. 2023, 10:47

Tabák je asi OK.
Ještě můžeš zkusit nacpání Frankovoj metodou - https://www.youtube.com/watch?v=kJP0JaNRw6Q. Ale chce to mít trpělivost (kterou já sám nemám) a po ruce vysavač alebržto je z toho bordel všude kolem :D
Nebo při nacpávání tabák "našroubuj" do hlavičky aby byla vlákna do spirály. Buďto s ním přímo otáčej nebo ještě lépe celou dávku jen přidržuj jemně mezi prsty a kruž jako když se dělá kulička mezi dlaněmi. Tabák se ti v prstech začne kroutit sám a sám se tam našroubuje.
Ferd
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 162
Registrován: 10 črc. 2008, 11:36

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Alter Egon » 15 čer. 2023, 14:09

Já byc ještě zkusil jednu věc. A to jít s dýmkou na procházku. Nacpat jí, zapálit a vyrazil mírným krokem, dýmku v puse, obšas jí vyndat a zkontrolovat teplotu. Když je příliš teplá, tak přidusat.
Jak jí máš v puse, tak dýcháš tak nějak přirozeně i skrz dýmku, což dýmku udržuje v chodu. Když vyfukuješ kouř, jde trochu vzduchu také do dýmky, což zase udržuje dýmku v chodu. Jak jdeš, vzduch proudí, což také udržuje dýmku v chodu.
A možná, když se budeš dívat po okolí, tak třeba nebudeš tolik řešit dýmku a ono to půjde.
Uživatelský avatar
Alter Egon
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1318
Věk: 38
Registrován: 17 zář. 2013, 19:26
Bydliště: Benešov

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Danzo98 » 15 čer. 2023, 20:12

Vďaka za tip Ferd! :ok: Teraz som skúsil len tak na rýchlo nacpať dýmku tou Frankovou metódou a super! Za cca 35 min som to zapálil už len 2x a pokračujem ďalej. A to som tabak vôbec nesušil na vzduchu ani chvíľu, síce bol trošku suchší ale nie veľmi. Funguje to super a z dýmky ide krásny chladný dym. Čiže kým sa nenaučím niečo iné, tak budem používať toto :puffy:

A áno, skúšal som aj prechádzku v lese s dýmkou v hube ale výsledok bol rovnaký :lol: Ale ako hovorím, Frankovoj metóda bude na nejaký čas to čo budem používať.
Danzo98
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 19
Registrován: 11 kvě. 2022, 16:46

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Kidriko » 15 čer. 2023, 22:43

Se zaujetím čtu tuto diskuzi, sám se učím. Přesto že v kouření se mi celkem daří ( aspoň sám mám ten pocit :joy: ).
Dnes jsem vyzkoušel výše zmíněnou Frankovu metodu a také jsem byl nadšen, kouření mi šlo tak nějak samo a i ten tabák "Old Gowrie" mi více chutnal. Na počátku jsem jsem do hlavičky tabák jen nasypal a navrch hrstkou mezi třemi prsty jemně uzavřel hlavičku ( lehce zašpuntoval ). Zapálení dýmky sice trochu trvalo ( asi 7 pokusů ), ale pak už to šlo samo. Jen jsem leštil dusátkem popílek , opravdu lehounce přidusával a mňam, mňam. Budu se snažit si tento postup osvojit.
Věřím že jako vše se časem člověk naučí. Držím palce, ono to půjde.
Přeji dobrý a chladný dým.
Kidriko
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 9
Věk: 54
Registrován: 14 bře. 2023, 22:37
Bydliště: Berounsko

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Syky » 15 črc. 2023, 10:43

Už si nepamatuju, kde jsem to viděl, ale dost mi pomohlo dusátkem dělat v dýmce takovou hromádku. Špatně se to vysvětluje ale v podstatě jde o to, že po zažehnutí udusáš jen okraje v kotlíku a prostředek necháš být. Prostě dusat do "špičky". Konkrétně u OG tabáku tuhle metodu používám pořád zjistil jsem, že to dělá parádní cake a hoří bez zhasínání, respektive jsem schopný vyhulit svojí jirsovku s obřím kotlem na 1-3 zapálení. Ale určitě záleží i na nacpání, tam je to prostě o tom to udělat tak akorát. Přijde mi, že čím míň se v tom člověk vrtá, tím líp to všechno funguje. :smoke5:
Uživatelský avatar
Syky
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 86
Věk: 32
Registrován: 20 úno. 2020, 08:13
Bydliště: Plzeň

Re: Zhasínanie dýmky

Příspěvekod Haga » 17 črc. 2023, 08:40

Syky píše: Přijde mi, že čím míň se v tom člověk vrtá, tím líp to všechno funguje. :smoke5:


Tak tohle bych nechal tesat do kamene jako univerzální radu v mnoha odvětvích, nejenom dýmkaření! :lol: :ok: :smoke5:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 54
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Předchozí

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků