Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.
Odeslat odpověď

Co je to "lulkový" tabák?

11 úno. 2023, 02:35

Navečer si brouzdám internetem a koukám se po různých druzích dýmkového tabáku. Narazil jsem na pojem "lulkový tabák" a tak mě hned zajímalo, oč vlastně jde. Po delší chvíli hledání jsem narazil pouze na pár fotek starého lat Lulkový americký tabák, ale nikde jsem se nedočetl, co to slovo lulkový znamená. Doufám, že se zde najde někdo zkušenější, kdo by mi dokázal rozluštit ono slovo a obohatil mé znalosti dýmařského světa.

Re: Co je to "lulkový" tabák?

12 úno. 2023, 07:06

Lulka je prostě hovorově dýmka.

Re: Co je to "lulkový" tabák?

12 úno. 2023, 07:55

Ze slovníku cizích slov: Dýmka s krátkým vodorovným troubelem, čibuk. Dále na jiném místě (ne ve slovníku): S lulkou je to skoro stejná písnička jako s čibukem. Také se do některých slovanských jazyků dostala z turečtiny, tam je slovo lülä, které tam znamená trubka či troubel. Na rozdíl od čibuku ale lulka asi není původní ani v turečtině, pravděpodobně se sem dostala z perských jazyků (zdroj: https://region.rozhlas.cz/dymka-7284622 ... azyk%C5%AF.)

Re: Co je to "lulkový" tabák?

24 úno. 2023, 09:47

Co si tak vzpomínám bylo napsáno i na dávném tabáku Adria ( dělal se na Slovensku v časech ČSSR ) " Ľuľkový tabak". Měl hodně jemný řez a na obálce krásně zlatavě-černě namalovaný přístav pod horama s plachetnicema. Tím ale všechna sláva končila, bylo to " nic moc seno". Raději jsem pokuřoval Admirála ale ten měl už kupodivu napsáno "dýmkový tabák".

Re: Co je to "lulkový" tabák?

24 úno. 2023, 11:31

Snad bychom mohli říct, že dýmka je slovo novější, modernější, zatímco lulka a čibuk jsou významově stejná slova starší. Dodatek: Napsal jsem to blbě, tak encyklopedicky. Samozřejmě z toho nechci dělat vědu. Jen pokud by to někoho zajímalo...
Naposledy upravil MBO dne 26 úno. 2023, 11:51, celkově upraveno 1

Re: Co je to "lulkový" tabák?

26 úno. 2023, 09:31

Asi bych v tom nehledal vedu. Dymkovy =lulkovy

Re: Co je to "lulkový" tabák?

26 úno. 2023, 14:01

Jasně že jo :smoke5:

Re: Co je to "lulkový" tabák?

27 úno. 2023, 09:05

Len či tá etymológia nesúvisí náhodou s tým, že tabak patrí spolu s inými veselými rastlinami do čeľade ľuľovitých... https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%BDu%C4%BEkovit%C3%A9 :think: :idea: :smoke1:

Re: Co je to "lulkový" tabák?

27 úno. 2023, 09:17

Jakože tabák LILKOVÝ ? :mryellow: :mryellow:

Re: Co je to "lulkový" tabák?

27 úno. 2023, 09:25

Nie LILKOVÝ, ale ĽUĽKOVÝ.
Lilkový by bol "baklažánový" :smoke5: :smoke5: :smoke5:

Re: Co je to "lulkový" tabák?

27 úno. 2023, 10:12

Ale jo, rod tabák (Nicotiana) je společně s lilkem (Solanum) v čeledi lilkovitých (Solanaceae)... :D

Re: Co je to "lulkový" tabák?

28 úno. 2023, 08:25

:think: Lenže po slovensky to sú Ľuľkovité :smoke5:
Odeslat odpověď