Přeložené delší články

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Přeložené delší články

Příspěvekod MBO » 13 črc. 2020, 08:05

Šest chyb, kterým by se měli vyhnout začínající kuřáci dýmek

24. června 2020
Autor: Chuck Stanion v blogu Pipe Line na Smokingpipes.com

Začínajícího kuřáka dýmky čeká nelehké období. Řada lidí sice zkusí kouřit dýmku, ale nechá toho, protože se nikdy nedozví, jak se má dýmka správně kouřit. Pokud se vyhnete těmto nejčastějším chybám, dostaví se radost z dýmkového tabáku mnohem rychleji. Kdybych následující tipy znal, když jsem s kouřením dýmky začínal, ušetřil bych si nejen roky pokusů a omylů, ale i velká zklamání.

1) Nesprávně vybraná první dýmka
Je tolik dýmek, tvarů a materiálů, ale jak si má člověk správně vybrat? Umělecké dýmky za několik tisíc korun jsou sice nádherné, ale vy přece nechcete investovat velké částky peněz, když ještě nevíte, jestli u kouření dýmek zůstanete.
Kukuřičné dýmky jsou laciné a dobře se z nich kouří. Nevydrží sice tak dlouho jako dýmky z vřesovce nebo mořské pěny, ale jsou překvapivě odolné a přežijí i nešetrné zacházení. Dovolí vám experimentovat s tabáky a vyzkoušet si kouření, abyste zjistili, jestli vás bude bavit. Chutnají výborně, nevyžadují zakuřování a umožňují kvalitní kouření za přijatelnou cenu. A pokud takovou dýmku zlomíte nebo se jí zmocní váš pes, nebude to zase taková nenahraditelná ztráta.
Asi nejvíce vás budou lákat dýmky z vřesovce a je to tak správně. Dýmky z vřesovce jsou krásné, a navíc propůjčují tabáku jemnou příchuť, tolik oblíbenou u většiny kuřáků. Pokud z nich budete správně kouřit a správně se o ně starat, vydrží vám celý život.
Pokud chcete vyzkoušet vřesovec, měli byste napřed uvažovat o dýmkách z druhé ruky. Dýmky z druhé ruky jsou použité dýmky. Prodejci je většinou důkladně vyčistí a dezinfikují. Pokud si je koupíte od důvěryhodného prodejce, jsou zrenovované do co možná nejpůvodnějšího stavu. V nabídce je velký počet odborně vyčištěných a zrenovovaných dýmek. Jsou mnohem levnější než odpovídající nové dýmky a mají tu výhodu, že už jsou zakouřené. Když si koupíte použitou dýmku, získáte za peníze větší hodnotu než při koupi nové dýmky.
Velmi levné nové dýmky z vřesovce většinou nejsou z dostatečně stabilizovaného (vařeného) dřeva, protože toto vaření trvá dlouho a zvyšuje náklady. Stabilizace je postup, který snižuje množství taninů, pryskyřic a míz v každém vřesovcovém dřevě. Tyto látky způsobují, že kouř z dýmky je teplejší a vlhčí a je tak pravděpodobnější, že dýmka způsobí obávané popálení jazyka, které už odradilo tolik nových kuřáků dýmky. Nové laciné dýmky, které stojí několik set korun (říká se jim také dýmky z košíku, protože se tak prodávají), vám asi neposkytnou ten pravý kuřácký požitek. Technicky nejsou tak dobře zpracované jako dražší dýmky, mají horší tah a vzniká v nich více vlhkosti. Kouř může být štiplavý a nepříjemný.
Když si koupíte použitou dýmku, bude mít vynikající kuřácké vlastnosti dobře ošetřeného vřesovcového dřeva. Cena je proti nové dýmce mnohem nižší, dýmka je obvykle zakouřená a její technický stav je stejný, jako u nové dýmky. Úspory jsou výrazné, což jako začátečník určitě oceníte. Až budete vědět, že je pro vás kouření dýmky to pravé, můžete do dýmky investovat větší obnos s vědomím dobře vynaložených peněz.

2) Kouření příliš vlhkého tabáku
Čerstvě koupený tabák je většinou vlhčí, než je ke kouření ideální. Příliš vlhký tabák znamená vyšší teplotu při hoření, více starostí o udržení hořící dýmky a často také vede k tomu, že je v dýmu hodně páry. Dým je pak vlhký a v ústech nepříjemný. Kdybych teď začínal kouřit, byla by pro mne tato rada asi nejcennější. Trvalo mi roky, než jsem na to přišel sám. Pokud bych ji znal, ušetřil bych si spoustu potíží.
Proto než budete tabák kouřit, nechte ho odvětrat. Nasypte ho na list papíru a nechte ho pár hodin proschnout. Pokud je tabák aromatický, bude schnout déle než třeba čisté viržínie. Pozorně vyzkoušejte, jaký je tabák na dotek. Pokud se téměř drobí, je příliš suchý. Pokud se vlákna k sobě lepí, je příliš vlhký. Vyzkoušejte si, jaká vlhkost, co do chuti a pohodlného kouření, je pro vás nejvhodnější.

3) Příliš těsné nacpání dýmky
Na začátku své dýmkařské dráhy umí správně nacpat dýmku jen málokdo. V začátcích máme často neodolatelnou chuť nacpat do dýmky tolik tabáku, kolik se do hlavičky vejde. Ale nepodléhejte tomuto nutkání, protože nemusí dopadnout dobře. Pokud tabák nacpete příliš těsně, bude těžké ho udržet zapálený, budete muset silněji tahat, čímž vznikne vyšší teplota a ta vám popálí jazyk.
Nacpávání není úplně šťastný výraz. Raději nechte působit gravitaci. Naplňte hlavičku volně tabákem a stlačte ho palcem nebo jiným prstem do zhruba dvou třetin. Tabák by měl stále lehce pružit. Teď doplňte zbývající tabák a znovu ho stlačte, ale tentokrát silněji. Pokud je v dýmce ještě místo, znovu ji naplňte. Při potažení z nezapálené dýmky byste měli cítit lehký odpor, jako když pijete brčkem. Jestli při potažení z dýmky slyšíte pisklavý zvuk podobný šumění větru v korunách stromů, nacpali jste příliš volně. Pokud ucítíte odpor, a dýmka netáhne, je nacpaná příliš těsně. Když budete věnovat pozornost nacpání každé vykouřené dýmky, nebude to trvat dlouho a najdete správnou míru stlačení a s každou další vykouřenou dýmkou postupně získáte zkušenosti potřebné ke správnému plnění hlavičky tabákem.

4) Nesprávné používání dusátka
Správné dusání je nezbytné, abyste dýmku udrželi zapálenou, tabák měl správnou chuť a dýmka fungovala, jak má. Ale raději počítejte s častým vyhasínáním dýmek. Začátečníci někdy stlačují tabák moc velkou silou a tím zhoršují tah, spalování, a navíc vzniká příliš horký dým.
Účelem dusání je zajistit správné hoření tabáku. Jakmile začne horní vrstva tabáku doutnat, nabobtná. Nejlépe je to vidět při prvním zapálení, kterému se také říká sežehnutí, protože při něm shoří první vrstva tabáku. Aby tabák v hlavičce zůstal hořet, musí mít dobrý kontakt s tabákem, který je vespod. Hořící tabák přirozeně nabobtná. Tím se oddělí od další vrstvy a dýmka vyhasne. Dusání je vlastně způsob, jak kuřák dýmky přikládá do ohně. Je potřeba dusat lehce, často jenom trochu víc, než je váha samotného dusátka. Dejte pozor, abyste tabák při dusání nestlačovali. Stačí jenom spojit uhlík s tabákem vespod. Je také důležité zachovat hustotu původního nacpání, i když zde můžete experimentovat, abyste zjistili, jaký tah vám vyhovuje nejvíce.

5) Nedostatečné používání čističů
Dýmkové čističe neslouží jen k čištění dýmek, ale jsou potřebné i během kouření, abyste si mohli dýmku správně vychutnat. Čistá dýmka je nezbytný předpoklad dobré chuti. Vlhkost, která se shromažďuje v hlavičce a náustku, je přirozeným vedlejším produktem spalování. Vlhkost obsažená v tabáku se snaží uniknout, a pokud se neodpaří, shromažďuje se na dně hlavičky a zvyšuje vlhkost kouře více, než je to nutné. Tato vlhkost není při kouření žádoucí. Proto se při kouření doporučuje třikrát nebo čtyřikrát protáhnout dýmku čističem. Vlhkost se šíří kanálkem dýmky i bez varovného bublavého zvuku, který tak neradi slyšíme. Nedopusťte, aby se vám tato tekutina dostala do úst. Močka má velice nepříjemnou chuť, a proto je lepší se jí obloukem vyhnout.
Zasuňte dýmkový čistič do náustku a krčku dýmky, až se dostane na dno hlavičky. Tím odsajete nashromážděnou vlhkost a vyčistíte kouřový kanálek. Někdy se kouřový kanálek na dně hlavičky ucpe tabákem. Dýmkovým čističem toto ucpání odstraníte a uvolníte cestu, abyste mohli pokračovat v kouření.
Dýmkové čističe jsou důležité i po dokouření. Čistá dýmka se vám při příštím zapálení odmění lepší chutí. Po dokouření dýmku protáhněte čističi. Opakujte to tolikrát, až budou stejně čisté, jako před použitím. Ohněte čistič v půlce a vymeťte jím hlavičku, abyste odstranili částečky tabáku přilepené na stěny komory. Profoukněte dýmku, abyste se ujistili, že není ucpaná, a pak ji nechte odpočinout a vyschnout. Někdo říká, že odpočinek není potřeba, ale z vlastní zkušenosti vím, že po jednodenním odpočinku se z dýmky příště kouří lépe.

6) Kouření jenom aromatických tabáků
Když jsem začínal kouřit, hledal jsem jenom takové tabáky, které voní co nejlépe. Nevěděl jsem, že tabák nechutná stejně, jako voní. Pravděpodobně ani necítíte tabák tak, jako ho cítí ostatní ve vašem okolí. Kuřák dýmky musí často opustit místnost, ve které kouří, a za pár minut se vrátit, aby si udělal představu, jak určitá směs v místnosti voní. Možná budete chtít potěšit rodinu příjemnou vůní, ale takových úmyslů raději včas zanechte. Zapalte jim vonnou tyčinku a vy si zapalte tabák, který má dobrou chuť.
Celosvětově patří aromatiky k nejoblíbenějším dýmkovým tabákům. Řada z nich chutná dobře, ale obtížněji se u nich dosahuje ideální vlhkosti, hůře se udržují zapálené a je větší pravděpodobnost, že vám popálí jazyk. Vyzkoušejte tři různé kategorie tabáků: aromatické tabáky, anglické směsi a viržínie. Do seznamu nejznámějších kategorií by většina kuřáků přidala ještě burley, abychom nic nevynechali.
Za anglické tabáky se často považují takové, které obsahují latakii, což je tabák dřevité chuti a kouřového aroma, které vzniká uzením. Kouření anglických tabáků je nejjednodušší a je také nejméně pravděpodobné, že z něj budete mít v ústech nepříjemný pocit.
Popálení jazyka se často přičítá spíše viržinským tabákům. Proto je kuřte velice pomalu. Viržinské tabáky jsou kvůli vysokému podílu přírodního cukru u kuřáků dýmek velice oblíbené. V oblibě je mají i začínající kuřáci. Jakmile si osvojíte správnou techniku nacpávání a dusání, určitě stojí za to se s nimi seznámit blíže. Nejčastěji se oblíbenost tabáků u kuřáků dýmek vyvíjí od aromatických tabáků přes anglické směsi až k viržinským tabákům, ale většina si postupně oblíbí všechny tři kategorie.

Jak pokračovat dál
Pokud vás zájem o kouření dýmky dovedl až sem, urazili jste kus cesty. Kouření dýmky je nejstarším způsobem užívání tabáku. Má bohatou tradici i historii. Dnešní dýmky a tabáky pravděpodobně patří k těm nejlepším, jaké kdy na světě vznikly, takže jestli chcete začít, je právě teď ta správná chvíle. Spoustu informací a rad najdete online. Máte tak doslova na dosah ruky vše, co by vás mohlo zajímat. Kuřáci dýmky jsou známí svou trpělivostí a ochotou pomoci začátečníkům, kteří se s dýmkou teprve seznamují. Komunita kuřáků dýmek svému hobby rozumí a je přátelská. Ti, kteří si najdou čas a vynaloží úsilí, aby se naučili tabák správně kouřit, budou odměněni jedním z nejvíce uvolňujících a kontemplativních koníčků, jaké známe.

(Publikováno s laskavým svolením Stewa Mawbyho ze Smokingpipes.com. Původní článek „6 Mistakes Every New Pipe Smoker Should Avoid“ od Chucka Staniona je zde: https://www.smokingpipes.com/smokingpip ... ould-avoid)
Naposledy upravil MBO dne 15 črc. 2020, 11:40, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod Petr1964 » 13 črc. 2020, 08:24

Perfektní práce. Nechceš se stát oficiálním překladatelem stránek Smokingpipes.com pro ČR? Moji podporu máš!
Uživatelský avatar
Petr1964
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 105
Věk: 60
Registrován: 07 říj. 2017, 16:35
Bydliště: Kroměříž

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod proger » 13 črc. 2020, 09:43

Díky, počet jsem si. Moji podporu máš taky!
Uživatelský avatar
proger
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 711
Věk: 48
Registrován: 11 dub. 2017, 17:17
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod MBO » 13 črc. 2020, 10:56

Oni zájem o překlady nemají, ale tenhle článek mi přišel fakt dobrý. Budu rád, když někomu pomůže. :puffy:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod PoKlaT » 13 črc. 2020, 14:57

MBO píše:Oni zájem o překlady nemají,

Ale my jo :wink:
dýmkaři jsou nadmíru tolerantní :smoke5:
Uživatelský avatar
PoKlaT
Člen pipE-clubu in memoriam
Člen pipE-clubu in memoriam
 
Příspěvky: 2752
Věk: 68
Registrován: 24 říj. 2011, 13:25
Bydliště: Valtice

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod Bear » 13 črc. 2020, 17:33

Díky za překlad :ok:
Uživatelský avatar
Bear
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 273
Věk: 37
Registrován: 14 čer. 2016, 13:00
Bydliště: Zemětice

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod itrnda » 13 črc. 2020, 17:57

Mirku: :ok:
Nebylo by možná od věci takovéto překlady ukládat někam do FAQ pro začátečníky, klidně i formou přílohy!
Já si to dnes nechal přečíst v autě a měl jsem hezký prožitek z bezchybné češtiny i respektu k pojmosloví (opak Translatoru).
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod gln » 13 črc. 2020, 20:04

Ahoj...
Taktéž se připojuji... Velmi dobrý článek, velmi dobrý překlad... Dobře se četl. :-)
J.
Uživatelský avatar
gln
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 23
Věk: 56
Registrován: 14 říj. 2018, 16:09
Bydliště: Brno

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod Dejmal » 14 črc. 2020, 09:53

:clamp:
jen je tam poměrně zásdní nepřesnost

Velmi levné nové dýmky z vřesovce většinou nejsou z dostatečně ošetřeného (mořeného) dřeva, protože toto moření trvá dlouho a zvyšuje náklady. Moření je postup, který snižuje množství taninů, pryskyřic a míz v každém vřesovcovém dřevě. Tyto látky způsobují, že kouř z dýmky je teplejší a vlhčí a je tak pravděpodobnější, že dýmka způsobí obávané popálení jazyka, které už odradilo tolik nových kuřáků dýmky. Nové laciné dýmky, které stojí několik set korun (říká se jim také dýmky z košíku, protože se tak prodávají), vám asi neposkytnou ten pravý kuřácký požitek

Zde se zřejmě jedná o vaření briaru /dunhil a Ashton používali směsi olejů a bůh ví co/, kvůli upravení vlastností dřeva, jak se píše dál v článku : který snižuje množství taninů, pryskyřic a míz v každém vřesovcovém dřevě.
Moření je finální proces, který jen dodává barvu, nezasahuje, ani neupravuje vlastnosti dřeva.
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod MBO » 14 črc. 2020, 10:55

Máš pravdu, nejde o moření v pravém slova smyslu, což je aplikace mořidla, ale fakt o vaření. :ok: Jestli někoho napadne vhodnější slovo, rád to změním. Nebo tam dám rovnou vaření. :think:
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod itrnda » 14 črc. 2020, 20:08

Na druhou stranu (vím, že je Dejmal znalý a přesný) je nám - začátečníkům tato nuance mezi mořením a vařením briaru dost šumák, pro mne jsou klíčové jiné části a inkriminovaný odstavec jsem přešel, protože mne urážel (vůbec jsem mu totiž nerozuměl). :oops:
Uživatelský avatar
itrnda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 361
Věk: 59
Registrován: 13 kvě. 2020, 15:33
Bydliště: Prostějov

Re: Přeložené delší články

Příspěvekod Dejmal » 15 črc. 2020, 08:23

:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Dejmal
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 5812
Věk: 54
Registrován: 16 srp. 2010, 13:05
Bydliště: Praha 8


Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků