K horkému kouření

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

K horkému kouření

Příspěvekod alois » 05 dub. 2005, 16:22

Jsem začátečník. Při zakuřování mé první dýmky se na její hlavičce objevil malý "puchýřek". Prosím o radu v čem je chyba.
alois
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 dub. 2005, 16:15

Re: "puchýřek" na hlavičce

Příspěvekod Pegas » 05 dub. 2005, 17:01

alois píše:Jsem začátečník. Při zakuřování mé první dýmky se na její hlavičce objevil malý "puchýřek". Prosím o radu v čem je chyba.


Puchýřek se ti udělal,protože kouříš moc rychle.Prostě se moc zahřála.Je to jednoduché,pokud dýmka pálí do ruky tak tahej pomaleji a krátce,nebo raději dýmku odlož na dobu než schládne a potom ji znova zapal.
Problém je jenom v tom,že moc rychle taháš.Chce to jenom cvik.Nenech se odradit prvním nezdarem a zkoušej to dál.Stojí to opravdu za to.Držím Ti palce :wink:
Uživatelský avatar
Pegas
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 196
Registrován: 16 srp. 2004, 16:54
Bydliště: VIZOVICE

Příspěvekod millhi » 05 dub. 2005, 20:43

omlouvám se Aloisovi, že nebudu odpovídat na jeho dotaz, spíše si tak trochu přihřeji vlastní polívčičku :) ...
Také jsem začátečník a zajímalo by mě, jaká je (asi tak) normální frekvence bafání... je to asi hloupý dotaz, ale připadá mi, že také tahám moc rychle... na druhou stranu mám ale pocit, že pokud bych ubral, dýmka zhasne... takže místo vychutnávání dýmkové pohody se křečovitě soustředím na dostatečně časté popotahování, abych nemusel dýmku stále dokola zaplovat... :(
Uživatelský avatar
millhi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 39
Registrován: 08 pro. 2004, 19:05
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Morten.W » 05 dub. 2005, 22:18

to Millhi. Ja ma clovece ten isty problem. Taham, fajka sa rozpali, neda sa udrzat. Taham pomali, zhasne. Je to des-bes. Tiez neviem nejako najst ten spravny rytmus. Hadam nam tu poradia, co s tym :oops:
Uživatelský avatar
Morten.W
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 425
Věk: 50
Registrován: 20 úno. 2005, 13:43
Bydliště: Hamuliakovo

Příspěvekod Fénix » 05 dub. 2005, 22:40

Obávám se, že neporadí :) Mně to taky zatím nikdo nevysvětlil :lol:
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod Milos Cerman » 06 dub. 2005, 06:34

Rozpalování dýmky jde (prej) předejít správným nacpáním. Já nacpávám už hezkejch pár let furt stejně, a taky se mi to občas "rozjede".
Pro tebe bude ale asi důležitější upozornění, abys častěji používal dusátko. Včasným přišlápnutím oheň trošku zredukuješ, ale to se musí VČAS, ne když už nemůžeš dýmku udržet v pazouře. To je pozdě !

Není ani tak důležitá frekvence bafání, jako množství kouře, který si pokaždý bereš. Protože se dýmka nešlukuje, bohatě postačí ta trocha kouře, kterou dostaneš do pusy - no ono se to těžko vysvětluje. Při zavřený puse zvětšíš její objem jenom pomocí jazyka. Zdá se to málo, kouře je asi tolik, kolik vody vezmeš do pusy na jeden lok. Víc ne.
Chce to přece jenom nějakou tu kuřáckou skušenost !

Mimochodem, puchejř taky dělá mizernej lak, anebo jeho moc sylná vrstva. To je častá bolest lacinejch neznačkovejch dýmek. "Kazovky" se občas opravujou novým přelakováním, ale to taky dýmkař "nepodepíše". To se prodá jako "no name" a je to !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod LUBO » 06 dub. 2005, 07:15

no najprv k tej bublinke. ked si cital ten clanok, ktory vcera dal Fenix na dymku.tk, tak vies, ze bezne konzumne fajky sa striekaju lakom, ktory vytvori relativne pruzny film. tie laky su roznej kvality a tym su niektore aj malo odolne na teplo. stalo sa to preto, lebo si fajku velmi rozpalil. vtedy sa stanu dve veci:
1 - pri laku, aky pouziva napriklad Vauen, ti vznikne pluzgier
2 - pri laku, aky pouziva Prosec na sedliacke fajky - krakonosky, sa roztecie a zababres si ruky.
preto sa napriklad High-end fajky riesia Carnauba voskom, ktory plne dycha a nemoze vzniknut ziadna bublinka.
oprava bublinky je narocna, potrebujes nejaku nahradu toho laku, ktory na tom mieste bude chybat, lebo zatlacit naspat tak, aby pod tym nebolo vidno svetlejsi flak, asi nepojde. ja som to odstranil, a dlho lestil carnauba voskom, kedze iny lak nemam a ani nechcem pouzivat. nehovorim, ze to je dobre opravene, ale mne to staci. ak mas bubliniek viac a rusia ta, tak by som asi zbrusil fajku a urobil jej morenie a povrchovu upravu nanovo.
co sa tyka frekvencie fajcenia, najlepsie je zavesit si fajku do ust, nedrzat v ruke, ktorou ju mas nutkanie stale z ust vyberat a drzat a potom sa naucit fajcit tak, ze po kazdom nadychnuti nosom urobis nasatie dymu ustami. hovorim o kludnom pomalom a pohodovom dychani, nie o dychani pri chodzi, alebo nebodaj praci v zahrade. no a ked to budes robit tak, ze vtiahnes dym len po kazdom druhom nadychnuti a nebude ti zhasinat, tak si na tej spravnej ceste.
a ako Milos hovori, je vela zavisle aj od napchavania fajky a hlavne od toho, ako casto pouzivas dusatko.
ja som extrem, najnovsie napchavam fajku tak, ze ked do toho busim kolikom, pocut to na celu miestnost a dalej pouzivam kolik takmer pri kazdom vtiahnuti dymu. ale to nema nic spolocne s pohodovym fajcenim, ale so sutaznym. tak sa to ovsem nema bezne robit, ale ma to zase ine vyhody. :wink:
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Šimi » 06 dub. 2005, 15:32

Já můžu jen dodat moji začátečnickou zkušenost, že je lepší dýmku 20x znovu zapálit než násilně udržovat oheň.

Co se nacpávání týká, nejlíp se mi osvědčilo tohle (ale zatím na tom pořád pracuju)

- nasypu rozmělněný tabák do komína i nad něj
- palcem to kolem dokola zatlačuju dovnitř
- zatlačím to tak do 2/3 a zarovnávám
- znovu nasypu tabák i nad komín a zatlačím to pěkně pod okraj a zarovnám

nemyslím, že je to nejlepší, ale je to jednoduché a funkční
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Pegas » 06 dub. 2005, 17:56

Morten.W píše:to Millhi. Ja ma clovece ten isty problem. Taham, fajka sa rozpali, neda sa udrzat. Taham pomali, zhasne. Je to des-bes. Tiez neviem nejako najst ten spravny rytmus. Hadam nam tu poradia, co s tym :oops:


Možná se ti to bude zdát jako blbost,ale ze zkusil bych laborovat i s vlhkostí tabáku.Když sem začínal tak sem nevěděl jak asi má být správně vlhký.A právě když byl vlhký moc tak to nechtělo hořet a já tahal víc a víc a protože se tabák i dýmka víc zahřívala tak se samozřejmě odpařovalo víc vlhkosti z míst těsně pod hořícím povrchem.V nižší části zase část vlkosti kondenzovala takže až jsem se propálil k tomuto místu,začalo to zhasínat jelikož už to bylo jenom bláto.
Proto tabák kouřím raději sušší.Kontrola je jednoduchá.Pokud vezmeš špetku tabáku mezi palec,ukazováček a prostředníček,jemně ho zmáčkni.Potom tabák pusť a jestli zůstane slisovaný tak je moc vlhký.Pokud se zase rozpadne tak je akorát.Tabák ale nesmí být tak suchý,že by ti praskal.V to mpřípadě se musí znova navlhčit.
Při kouření suššího tabáku je větší nebezpečí,že si napálíš komoru,ale pokud budeš rukou kontrolovat teplotu dýmky tak by se ti to nemělo stát.Dýmka by měla být vlažná,ale ne horká.Pokud ucítíš že se začíná přehřívat tak zpomal a míň tahej nebo ji na dest minut odlož.Ale stačí míň tahat.Pokud nemáš moc vlhký tabák tak by ti to nemělo zhasnout.Během dýmání pravidelně dusátkem jemně srovnávej a dusej popel.Zkus použít dřevěné dusátko.Můžeš si klidně vyrobit sám.Používám kovové již dlouho ale teprve nedávno jsem zjistil,že dřevo je lepší.Nacpávej dýmku raději míň,budeš častěji dusat.
Ber moje rady jako můj subjektivní dojem.Je možné,že někdo bude mít úplně jiný názor než já,ale o tom diskuze je.Přeji mnoho zdaru :puffy:
Uživatelský avatar
Pegas
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 196
Registrován: 16 srp. 2004, 16:54
Bydliště: VIZOVICE

Příspěvekod Šimi » 06 dub. 2005, 18:07

To dřevěné dusátko je opravdu lepší. Při pěchování tabáku to mepřežeň. Moc slisovaný tabák taky zhasíná. Stlač ho max na poloviční objem. Já ho presuju tak na 2/3 a pak to dodusávám dusátkem.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Morten.W » 06 dub. 2005, 21:34

Pani, srdecna vdaka za vase rady. Vsetko zoberiem do uvahy a hadam sa nejako prefajcim k tomu aby to bolo vsetko O.K. Uz takmer uvazujem o briarovej fajke s merschaum vlozkou. Tam by som asi nemal ziadny problem, ale nejako mi to nepripada to prave orechove :oops:
Uživatelský avatar
Morten.W
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 425
Věk: 50
Registrován: 20 úno. 2005, 13:43
Bydliště: Hamuliakovo

Příspěvekod millhi » 07 dub. 2005, 06:48

Také děkuji uctivě ;)
Při pročítání Vašich příspěvků jsem dostal nezkrotnou chuť zabafat... škoda, že jsem teď v kanceláři a dýmka leží doma :(
Uživatelský avatar
millhi
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 39
Registrován: 08 pro. 2004, 19:05
Bydliště: Beroun

Příspěvekod bromden » 07 dub. 2005, 08:34

To Pegas:
V zásadě máš pravdu, ale zdá se mi některý tabáky potřebují být spíš až skoro vyschlý, a některý jsou nejlepší zase skoro převlhčený, chce to asi zkoušet...
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Qido » 07 dub. 2005, 08:41

Pánové, nic proti těmto návodům a radám, ale já jsem se právě vrátil z Tibetu osvícen božskou moudrostí a zjevuji skrytou pravdu:
VEŠKERÉ TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU SPOČÍVÁ V DLOUHÝCH POMALÝCH TAZÍCH. Co nad to jest, od ďábla jest.
Uživatelský avatar
Qido
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 943
Věk: 53
Registrován: 17 srp. 2004, 09:09
Bydliště: Praha

Příspěvekod Alex » 07 dub. 2005, 10:18

Pomalé a dlouhé potahování, s tím souhlasím, ale velký podíl na úspěchu má správně nacpaná dýmka, což se ne vždycky povede. Je těžké říct na kolik ho zmáčknout, ale myslím si, že je lepší ho zmáčknout mírně míň než víc.
Alex
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14 úno. 2005, 09:56

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků