Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 14 čer. 2021, 06:59

tak hlavně si musíš vyjasnit, pro koho kouříš - zda pro sebe, nebo pro okolí. nějak mám pocit, že atraktivní vůně pro okolí je pro tebe hlavní problém a to je samozřejmě nesmysl. nejprve si musíš vyjasnit, co vlastně chceš.
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Haga » 14 čer. 2021, 09:22

Řekl bych, že se zde jedná o klasické rozčarování začátečníka, očekávajícího něco, co snad ani nelze.
xHonza zmiňuje dvě věci:
1. Zapálený tabák už nevoní tak jako nezapálený. To je vcelku logické a týká se to všech tabáků, cigaretových, doutníkových a logicky i dýmkových. Prostě když to hoří, tak to změní vůni ( pro někoho se to dokonce přemění ve smrad :mryellow: )
2. Strýc kouřící dýmku voněl, i když byla zapálená. Ano, předpokládám, že takto to vnímáme všichni - pokud kouří dýmku někdo jiný, voní nám to jinak, než když bafáme
sami. Teď už je to vzácnost, ale když jsem dřív potkal na ulici někoho s dýmkou, vždy mě fascinovala ta vůně, která se za ním a kolem něj linula. Ale jakmile si zapálím
dýmku sám, je to prostě jiné. Máš toho plnou pusu, někdy i nos a už to vnímáš jinak.

Je tedy potřeba si ujasnit, jak Ti radil basa, zda chceš kouřit proto, že Ti to chutná, baví Tě to, líbí se Ti to, přináší Ti to klid (stačí jeden z těchto důvodů), anebo Ti jde o to, aby si Tvé okolí užilo vůně dýmu. Ve druhém případě bys možná mohl zkusit zapálit nějaké vonné tyčinky ... :lol: :palm: To ber samozřejmě s nadsázkou :wink:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod baron Tom » 14 čer. 2021, 10:01

Ahoj pokud ti mohu za sebe doporučit: zjisti si který druh tabáku ti chutná víc. (cavendish, burley, latakia, virginia atd.) zjisti si do jaké míry ti chutná aromatizace (slabá střední plná) někdo je na tropické ovoce, třešně, oříšky, alkohol.
Já měl ten fire dance nedávno a prostě na mě to bylo moc, pomeranče i s kůrou až za ušima....
Je jasné že je příjemnější slyšet chválu než když tě někdo odkáže do patřičných míst i s tím kadidlem co kouříš... tady se domnívám že je lepší zvolit aromatizace slabší, obecně lidé radši mají lehkou nevtíravou vůni, je to jako když vlezeš do výtahu a před tebou tam stála paní s 50 kily nadváhy litrem parfému jemuž venkovní teplota 30 stupňů ve stínu na kráse příliš nepřidala.
na tabáky.cz jsou recenze. na etrafice je u každého tabáku síla, mocnost aromatizace i smrad v místnosti.
a na závěr to chce tahat pomalu a klidně protože spařený tabák taky voní hůře.
A pozor je to taky hodně o zvyku....
baron Tom
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 231
Věk: 39
Registrován: 29 led. 2021, 11:21
Bydliště: Humpolec

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Haga » 14 čer. 2021, 10:30

Čili podtrženo a sečteno: pokud se nezalekneš počátečních neúspěchů a rozčarování, čekají Tě báječná léta zkoušení, hledání, objevování a překvapení :smoke5: :wink:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod xHonza » 23 čer. 2021, 00:01

Pánové děkuji hluboce za vaše rady a povzbuzení. Dnes mi došla moje první dýmka s filtrem (petersonka) a světe div se, vybafal jsem poprvé kotel az do dna a i ta Red Amborsia mi šmakuje a v závěru jsem cítil vůni :joy: Jsem ztracen :lol:
Uživatelský avatar
xHonza
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 5
Věk: 43
Registrován: 04 čer. 2021, 13:03
Bydliště: Českolipsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Haga » 23 čer. 2021, 07:25

No vidíš! Chce to jen pozitivní přístup, nespěchat, zkoušet a výsledky se dostaví! :ok:
Takže vítej mezi nás dýmající a užívej si to :clamp: :lol:
Uživatelský avatar
Haga
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 207
Věk: 53
Registrován: 01 pro. 2020, 09:21
Bydliště: Tuchlovice Srby

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 23 čer. 2021, 07:39

a hlavně nechtěj hned v jedné dýmce ochutnávat 30 tabáků. budeš se pak divit, že všechny chutnají divně :mrgreen: :puke:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 23 čer. 2021, 08:52

Noooo, na tom, co říká basa, něco je, ale ze začátku ty stopy v dýmce po předchozím tabáku tolik neucítíš.
Určitě ale platí, že na latakie, přírodní tabáky, radikální aromatiky a mýdláky typu Ennerdale by to chtělo vždy aspoň 1 separé dýmku. Možná i na orientály? :think:
V těchto dýmkách kuř vždy celé balení tabáku, co máš, nestřídej to jako na orloji!
...z toho vyplývá, že bys měl mít ještě jednu-dvě fajfky na ochutnávání vzorků, takové děvky, co nacpeš jednorázově vším, co ti přijde pod ruku a máš na to chuť.

Což je samozřejmě pro začátečníka těžko připustitelné: "taková hromada dýmek, co s tím budu dělat? Kam to dám? Vystačil jsem si X let bez nich a najednou abych měl 7 fajek?"

Plus je tu nepominutelná finanční rovina, fajfky dneska stojí velké peníze. Rozhodně těch prvních 7 dýmek nekupuj v tom duchu, jako jsi koupil tu Petersonku, to bys přišel na buben. Do začátku je vždy lepší koupit 2-3 levnější, ale dobře vyrobené fajfky, než jednu drahou. Pořád jsou k mání bez problémů kouřitelné fajfky kolem 1000, a i takové firmy, jako Savinelli, nabízejí řady pod 2000. Nesmíš zapomenout, že tvar dýmky není primárně estetická, ale funkční záležitost - měl bys mít pokud možno základní spektrum rovných i zahnutých, krátkých masivních i štíhlých dlouhých, abys věděl, jak to z nich chutná a jak se s nimi (pokaždé různě) pracuje.

Určité řešení může být meerschaumová vložkovka. Je trochu dražší, ale zase příliš nepřebírá chutě jednotlivých tabákův, takže je možno volněji střídat. Celkově ovšem trochu jinak chutná, takže z briáru pak bude tabák zase jiný. :puffy:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod xHonza » 23 čer. 2021, 09:28

Tak s dymkami na testovani problem neni, mam jich doma asi padesat uplne novych co jsem podedil. Zajimavustka je ze ta se kterou jsem zacal ma naustek z prirodni rohoviny. Tu Petersonku jsem koupil zejmena proto, ze jsem chtel vyzkouset vliv filtru a musim uznat ze pro moji zacatecnickou papulu ma smysl, nicmene neutratil jsem za ni zas tak silenou sumu, vzal jsem druhou jakost (ted to asi schytam, ale pragmaticky jsem usoudil ze na to si to osahat mi to zatim musi stacit).
Naposledy upravil xHonza dne 23 čer. 2021, 16:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
xHonza
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 5
Věk: 43
Registrován: 04 čer. 2021, 13:03
Bydliště: Českolipsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod BATRACHOS » 23 čer. 2021, 10:13

:ok:
To je rozhodně správný přístup!
Na filtry se názory liší, určitě je dobré vyzkoušet všechny možnosti: dělají se papírové, jako do cigaret (berou močku a hrubé saze), balzové (berou močku), meeraschaumové (berou močku a hrubé i jemnější saze, dehet) a z aktivního uhlí (berou močku, hrubé i jemnější saze, dehet a část nikotinu ... ale posunují celkové chuťové vyznění ... uhlazují to, kouř není takový "syrový"). Všechny dosatneš v e-trafice. Doporučuji vyzkoušet i uhlíkáče od různých výrobců - budeš překvapen, jak velký rozdíl to je!

Pokud máš k disposici řadu nových, tj. NEKOUŘENÝCH dýmek, tak jsi v ideální situaci a rozděl si je podle uvedeného klíče. Pokud nejsou tyto dýmky na filtr a ty bys rád kouřil s filtrem, zkus se obrátit na některého zdejšího fachmana ... občas se to u masivnějších tvarů dá bezbolestně převrtat na 6mm filtr a ty už dnes e-trafika také nabízí.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod MBO » 10 říj. 2021, 09:53

Při kouření mám vždy po ruce dusátko, abych nemusel tak často používat zapalovač. Obojí funguje v podstatě stejně - pomáhá udržet dýmku v chodu. Dusátko má jen tu výhodu, že se nemusí doplňovat. Když ho nechci používat, budu muset častěji připalovat. Jinak to nejde, pokud nedusám prstem ruky. Připalování ničemu nevadí, ale já raději dusám než škrtám.
Uživatelský avatar
MBO
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2006
Věk: 54
Registrován: 19 zář. 2011, 12:20
Bydliště: Kroměříž

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod Bob76 » 10 říj. 2021, 10:37

Také průběžně přidusávám, jak to má "řídký" luft,chce to trochu praxe ,zase se v tom nehrabu jak študák v k...ě :smile:
Uživatelský avatar
Bob76
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2256
Věk: 47
Registrován: 31 led. 2012, 21:23
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 22 lis. 2021, 18:57

Jistě, všichni přeci víme, že bez dusání to prostě nejde. :puffy:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod basa333 » 23 lis. 2021, 16:29

Bob76 píše:....zase se v tom nehrabu jak študák v k...ě :smile:


:think: jako že se študáci hrabou v kašně?... to je mi divné přirovnání... :think: :think: :wink:
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno V.

Příspěvekod klasik51 » 23 lis. 2021, 19:16

Tome, těsně vedle :twisted: jedno písmeno jsi trefil :rofl:
Uživatelský avatar
klasik51
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 15207
Věk: 73
Registrován: 03 bře. 2007, 15:24
Bydliště: Milevsko

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků