Hrubá sůl...

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Graveir » 10 dub. 2005, 22:56

Panstvo, tak me napada, ze regeneracni sul do mycky je hodne cista hrubozrna kuchynska sul, maximalne s trochou komplexu zeleza, coz by nemelovadit. A pokud vim tak kilo soli ARO (z makra) vyjde na 40 kc, a je to bez vsech fluoridu a jodidu a je dost hrubozrna. Tak to zkuste.
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Re: Jaka solna metoda??

Příspěvekod rour » 11 dub. 2005, 09:59

Jirka Cech píše:Mozna by nebylo uplne od veci dopodrobna popsat tu 'solnou metodu'. Ja zatim nikde nenasel jak presne mam co udelat...

Já to dělám takto:
1. Z dýmky vydoluji mechanicky vše, co tam nepatří (dýmkovým klíčem, různými bodci, vrtáčky, frézkami, majzlíkem atd.) a to nejen z komory, ale i kanálku a fitrové či kondenzační komůrky.
2. Dýmku usadím do stojánku. Bentku vzpřímeně, rovné dýmky tak, aby byla troubel mírně šikmo vzhůru.
3. Tabákovou komoru naplním hrubší kamennou solí, nejlepší se mi osvědčila zrnitost 1 až 2 mm, ale myslím, že to není moc důležité. Nesmí být moc jemná - nehodí se běžná jedlá. Nahoře nechám sůl mírně navršenou, ale sůl nesmí přesahovat okraj tabákové komory, nesmí se prostě přesypávat přes vnitřní okraj.
4. Troubelí opatrně dávkuji líh (běžný denaturovaný, ale nesmí moc páchnout - nejlépe denaturovaný benzínem, nikdy však pyridinovými bázemi!!) tak, aby se vpíjel do soli a vzlínal tabákovou komorou nahoru. Až se kapalina objeví na vrcholu soli v tabákové komoře, doplním líh v troubeli tak, aby se nepřeléval přes okraj, ale aby jím byla troubel co nejvíce zaplněna.
5. No a pak asi tak co hodinku, nebo když jdu kolem, doplním líh do troubele. Líh rozpouští humus v dýmce a současně pomalu vzlíná solí nahoru, kde se odpařuje a nechává část nečistot na povrchu soli, část se usadí na krystalcích soli. Líh aplikuji injekční stříkačkou a jehlou.
Sůl vyměňuji poprvé po 24 hodinách, pak podle potřeby - sleduji povrch soli, je na něm vidět, jak proces pokračuje. Běžně je potřeba sůl vyměnit čtyřikrát, ale stalo se mi, že bylo potřeba 7 cyklů. Závisí to na stupni zanedbání dýmky.
Pak musí dýmka dostatečně dlouho vysychat a odvětrat se. Opravdu dlouho, já to urychlím na 10 dní uložením na vlažný radiátor.

No a k té soli. Sůl do myček by mohla být dobrá, ale je zbytečně hrubá a ty levnější bývají spékané - není to krystalická kamenná sůl. Doporučuji vzít posypovou sůl a pokud obsahuje více jemného podílu (neměla by, pokud je kvalitní), odstranit jemnou frakci na hrubším sítku - a je to. Protispékací přípravek, který v posypové soli je, nevadí.
Možná by se dala použít i jiná náplň, ale sůl v každém případě používaný líh odvodňuje, což je dobře, zvláště u hodně "mokrých" dýmek.
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Milos Cerman » 11 dub. 2005, 20:50

Vy alchymisti si nedáte pokoj.
Bod 1 a bod 2 - jak píše rour, to jó, ale potom nechat vyschnout, vyschnout a vyschnout.
ŽÁDNÁ CHEMIE, ŽÁDNÁ SŮL, A LÍH TAK LEDA VYCHLASTAT.
A V KLIDU ČEKT, ČEKAT, A ČEKAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kouření dýmky není přece o pospíchání !
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Taurendil » 11 dub. 2005, 20:55

Milos Cerman píše:Vy alchymisti si nedáte pokoj.
Bod 1 a bod 2 - jak píše rour, to jó, ale potom nechat vyschnout, vyschnout a vyschnout.
ŽÁDNÁ CHEMIE, ŽÁDNÁ SŮL, A LÍH TAK LEDA VYCHLASTAT.
A V KLIDU ČEKT, ČEKAT, A ČEKAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kouření dýmky není přece o pospíchání !


Milosi, ale tu sa nikto nebavi o starostlivosti o dymku, ked dofajcis, ze? Solna metoda sa pouziva na skysnute a zanesene dymky.
Uživatelský avatar
Taurendil
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 382
Věk: 37
Registrován: 29 zář. 2004, 22:42
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Simon » 11 dub. 2005, 21:11

Taurendil píše:
Milos Cerman píše:Vy alchymisti si nedáte pokoj.
Bod 1 a bod 2 - jak píše rour, to jó, ale potom nechat vyschnout, vyschnout a vyschnout.
ŽÁDNÁ CHEMIE, ŽÁDNÁ SŮL, A LÍH TAK LEDA VYCHLASTAT.
A V KLIDU ČEKT, ČEKAT, A ČEKAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kouření dýmky není přece o pospíchání !


Milosi, ale tu sa nikto nebavi o starostlivosti o dymku, ked dofajcis, ze? Solna metoda sa pouziva na skysnute a zanesene dymky.


ja myslim, ze milos ma pravdu .... na zanesenou dymku staci dymkovy klic .... a zkysnuta bud sama vyschne nebo ji stejne nic nepomuze

... tyhle ptakoviny sou dobry tak pro estate dymky
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod rour » 12 dub. 2005, 08:41

Simon píše:
ja myslim, ze milos ma pravdu .... na zanesenou dymku staci dymkovy klic .... a zkysnuta bud sama vyschne nebo ji stejne nic nepomuze

... tyhle ptakoviny sou dobry tak pro estate dymky

Myslím, že máme každý jinou představu o zanesené a zkysnuté dýmce. Já jsem solnou metodu použil na rekonstrukci dýmek, které byly kouřeny denně asi 8 let, většinou nebyly dokuřovány do dna, nedokouřený zbytek s popelem zůstal v dýmce až do dalšího kouření, v posledních letech :roll: byla tabáková komora provrtávána jen lžičkou z CPT - byla zúžená jen na průměr asi 8 mm, kanálek troubele byl jen prorážen trnem v případě nutnosti (když se úplně ucpal) a dýmky se musely uchovávat jen ve svislé poloze, protože jinak se z nich lil dehtík. Byly to Petersonky, většinou systémové - tam se vešlo nějakého materiálu!! No a pak většina z takto ošetřovaných dýmek potřebovala taky následnou opravu - zvýšení dna (copak se asi stane, když budete intenzivně a často vrtat dýmku lžičkou z CPT).
Na běžně přemočkovanou (zkyslou :) )dýmku je použití louhování lihem zbytečné, opravdu po dostatečně dlouhé době vyschne :)
Jo, a žádná z těch dýmek nebyla moje :lol: !!!
Uživatelský avatar
rour
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 375
Věk: 62
Registrován: 29 črc. 2004, 12:43
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod dix » 13 dub. 2005, 07:32

Simon píše:
Taurendil píše:
Milos Cerman píše:Vy alchymisti si nedáte pokoj.
Bod 1 a bod 2 - jak píše rour, to jó, ale potom nechat vyschnout, vyschnout a vyschnout.
ŽÁDNÁ CHEMIE, ŽÁDNÁ SŮL, A LÍH TAK LEDA VYCHLASTAT.
A V KLIDU ČEKT, ČEKAT, A ČEKAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kouření dýmky není přece o pospíchání !


Milosi, ale tu sa nikto nebavi o starostlivosti o dymku, ked dofajcis, ze? Solna metoda sa pouziva na skysnute a zanesene dymky.


ja myslim, ze milos ma pravdu .... na zanesenou dymku staci dymkovy klic .... a zkysnuta bud sama vyschne nebo ji stejne nic nepomuze

... tyhle ptakoviny sou dobry tak pro estate dymky


suhlasim so simonom....o estate dymkach sme sa bavili tu by som do huby nedal :x ...a zakysnutu dymku? Ja mam speci metodu...vola sa kosova..chytim dymku za troubel a miggg...hodim do kosa.
Ale ked nad tym tak rozmyslam skysla mi len jedna dymka z prvopociatkov mojej dymkarskej kariery aj to levna edice.../no ale ta si daco uzila/.Skysnuta fajka uz nikdy nebude v richtigu....
Uživatelský avatar
dix
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 28 črc. 2004, 18:34
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Honzk » 13 dub. 2005, 11:02

Jak tak pročítám toto téma, docela by mě zajímalo čím je kyselost dýmky způsobena. Pokud je to zkvašením, musí zákonitě vzniknout kyselina, která je vsáknutá do fajfky a pomůže jakákoli metoda, která fajfku vysuší a tudíž kyselina se vypaří. (solné metody a lihové a podobně proces v podstatě urychlují, sůl sušení, alkohol zase reaguje s kyselinama za vzniku esterů, který kyselý nejsou) Problém ale možná nastane, pokud fajfka zkysne již tak intenzívně, že vzniklá kyselina organickýho původu se chová jako třeba kyselina citrónová - je pevná látka a i když se fajfka dokonale vysuší, po zapálení a zvlhnutí se opět stává kyselou a tím pádem téměř navždy zkaženou. Pokud je zde někdo chemik a podařilo by se zjistit co způsobuje tu hnusnou kyselost, daly by se některé fajfky zachránit před vyhozením např. neutralizací třeba amoniakem nebo příslušnou zásadou. Tím z kyseliny vznikne pouhá sůl a ta nevadí - vždyť spalováním tabáku vlastně soli tvoří popel, organika shoří a soli z listů tabáku zůstanou v popílku.

...a teď jedna poznámka co bude možná drásat nervy. Jednou kdysi dávno se mi dostala do rukou dýkma, která byla nakyslá a strašně zasraná. Vyčistil jsem ji acetonem ( čistota acetonu p.a.) Na vatu a špejlí. Dokonale to rozpouští dehet, 100x víc než líh. (pouze dřevěnou hlavičku, aceton rozpouští umělý hmoty). Lehce sem vytřel i vnitřek a okraje zkarbonizované vrstvy. První zakouření nic moc (ale rozhodně ne kyselost), ale pak už pohoda. Ale rozhodně to nikomu nedoporučuju, třeba to byla náhoda, že sem to nezkazil....
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod bromden » 13 dub. 2005, 11:10

No, líh v dýmce mi ještě až tak neva (taky to piju...), ale při představě amoniaku se mi fakt zvedá kufr... takto ošetřenou fajfku by asi bylo opravdu nutno konečně vyřešit dixovo košovou metodou... mám dojem že v případě snahy to kouřit by se asi dostavila "kosová reakce" : :puke:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

Příspěvekod Návštěvník » 13 dub. 2005, 12:08

Ten aceton neni o nic lepší :puke:
Návštěvník
 

Příspěvekod LUBO » 13 dub. 2005, 12:13

no myslim, ze Rour to velmi pekne popisal a jeho poznatky su velmi cennou informaciou pre pripad, ze je fajkar postaveny pred tazko riesitelny problem, co s fajkou, ktora vykazuje znamky neodborneho zaobchadzania, sposobujuceho jej zakysnutie, alebo ziskanu ako estate, ktora ma ovsem vysoku zberatelsku hodnotu a majitel by ju chcel aj fajcit.
rozhodne by som doporucil tento jeho prispevok zaradit do navodov na dymke.tk, aby sa nestratil. tak, ako je tam prispevok nasho kamarata Zdenka H. o pouziti tmelu na dvihanie dna fajky a opravy prepalenych miest, alebo prispevok Twineryy-ho.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod Honzk » 13 dub. 2005, 14:07

Máte pravdu, je to :puke: s těma metodama, lepší je aby k takovýmu katastrofálnímu stavu dýmky nikdy nedošlo. Nicméně, máte někdo alespoň představu co za látku způsobuje tu kyselost ? Kdyby to člověk věděl, je na půli cesty k tomu, jak záchránit a nevyhodit.....

metody z lihem a solí mě totiž připadají pouze jako urychlení procesu vysušení a v tom se příkláním k tomu nechat to pouze vyschnout bez chemie.

Oba dva moje příspěvky vycházely z toho, že se celkem dost o tomhle tématu vedou debaty a přitom nikdo neví, proč to je a všechno je jen pokus-omyl a člověk kterej první přišel s nápadem dát sůl + líh musel být pro ostatní taky tak lehce :roll:
Uživatelský avatar
Honzk
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 777
Věk: 49
Registrován: 11 dub. 2005, 12:33
Bydliště: Brno

Příspěvekod Milos Cerman » 13 dub. 2005, 19:38

No tady se ale dozvídám věci - - - :puke:

A co takhle DDT, zalejt asfaltem a odvrtat, nechat vyhnít v kompostu do jara, vypálit střelným prachem - - - to jste eště neskoušeli ????????
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod piter » 13 dub. 2005, 19:52

Milos Cerman píše:No tady se ale dozvídám věci - - - :puke:

A co takhle DDT, zalejt asfaltem a odvrtat, nechat vyhnít v kompostu do jara, vypálit střelným prachem - - - to jste eště neskoušeli ????????


vsak te do teto techniky nikdo nenuti, nekterym lidem se osvedcila a tak je na kazdem aby se rozhodl, zda ji zkusi nebo ne bude-li ji potrebovat ( treba ja bych ji taky asi nezkousel, ale rovnez netvrdim, ze je to hloupost)
Uživatelský avatar
piter
Poradce presidenta
Poradce presidenta
 
Příspěvky: 4973
Věk: 38
Registrován: 21 črc. 2004, 12:38
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod bigdragon » 14 dub. 2005, 05:18

kluci :D , nehádejte se, skuste se zamyslet co tu kyselost způsobuje (jak už tady někdo psal) a varujte nováčky, aby potom nemuseli používat těchhle drastických metod. Protože já osobně bych asi dýmku nevyhodil do koše, asi bych vyzkoušel úplně všechno co by ji mohlo zachránit.
Uživatelský avatar
bigdragon
Emeritní moderátor
Emeritní moderátor
 
Příspěvky: 8842
Věk: 61
Registrován: 12 říj. 2004, 07:04
Bydliště: Přerov

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


cron