Napálená dýmka

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 05:53

LUBO píše:tym tmelom sa pracuje zasadne na zafajcenej fajke, ktora ma karbon. na hole drevo je ina technika prace s tymto tmelom, Zdenek H mi ju popisal, ale nesiel by som do toho. takze ak mate nadvrtanu fajku, radsej ju aj tak zafajcite sposobom, ze ju mate pri dofajcovani zdvihnutu dohora, aby bol kanalik naspodku. je to otazka casu, ale potom to mozete tym tmelom vymazat a zdvihnut dno.


Ahoj Lubo. Tak cez vikend som si na vlastnej dymke vyskusal tmelenie kamnarskym tmelom Soudal. Podla vysledku, ktory sa dostavil by som povedal, ze za A) to neviem tmelit, coz je mozne, lebo som to nikdy pred tym nerobil, alebo za B) ten tmel nieje tak dobry, ako o nom pisu, jeho vlastnosti drzania tvaru a objemu po zaschnuti je blbost. Tmel tvrdol 14 hodin, na obale pisu 12 hodin, tvrdol na Slnku a druha polovica casu v izbovej teplote asi 25°C Po konecnom opracovavani brusnym papierom mi tmel kompletne vypadol z hlavicky. V navode nepisu, aky porvch to musi mat, pisu tem len, ze ma byt odmasteny. Ja tu dymku odmastoval 24 hodin 40% liehom a potom mi 4 dni schla v teplej miestnosti a obcas i na slnku ( 40°C) Napada ma jedna vec : Tmel nariedit liehom, aby bol nanasatelny stetcom a vytvorit na povrchu kotlika tzv. zakladnu vrstvu, asi 1 mm. Po 2 hodinovom schnuti naniest vlastny tmel. Napadlo ma este ze by do tej zakladovky sa mohlo namiesat nieco, co pevne drzi na dreve, ale nieje zdraviu skodlive. napada Vas niekoho z fora nieco v tejto suvislosti ? Lubo, mozem Ta poprosit o osobnu konzultaciu ? Nerad hadzem flintu do zita a nerad sa vzdavam po prvom neuspechu :)
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Graveir » 01 srp. 2005, 07:28

no ja se stejnym tmelem zkusenost mam dobrou. Jedna vec je, sda si to opravovane misto brousil, zda az ciste na drevo, pac na caku to nedrzi. Schne to opravdu dlouho, pac drevo nejni cihla, tolik nesaje. Susit to chce pri pokojove teplote, u me asi 48 hodin az to ztuhlo a dalo se dotvarovat a pak asi 72 hodin ci dele nez to uschne.
Jinac nedrzeni muze byt zpusobeno tim, ze je dymka nacucnuta ti lihem.
jinac ta zakladovka neni spatny napad...opet asi vodni sklo... ale ja pouzival jen vodu a tmel a zkusenost je vyborna...
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 07:35

Graveir píše:no ja se stejnym tmelem zkusenost mam dobrou. Jedna vec je, sda si to opravovane misto brousil, zda az ciste na drevo, pac na caku to nedrzi. Schne to opravdu dlouho, pac drevo nejni cihla, tolik nesaje. Susit to chce pri pokojove teplote, u me asi 48 hodin az to ztuhlo a dalo se dotvarovat a pak asi 72 hodin ci dele nez to uschne.
Jinac nedrzeni muze byt zpusobeno tim, ze je dymka nacucnuta ti lihem.
jinac ta zakladovka neni spatny napad...opet asi vodni sklo... ale ja pouzival jen vodu a tmel a zkusenost je vyborna...


Dobre Graveire, dekuji. A jak to pak vypada s kourenim te dymky. Chutna, nebo nechutna ? O nejake karcinogeny mi fakt nejde, vzdyt tene dehet co polykame je taky dobry humac, ale chutove to je OK ? Myslim, ze chutnat muze pouze z cisteho dreva. Jinak nepochopil jsem posledni vetu ze jsi pouzival vodu a tmel. To znamena, ze jsi tmel naredil a pak ho nanasel, nebo ze jsi nanesl tmel a pak dotvaroval namocenym prstem ve vode ? ja to delal tak, ze jsem na trhlinku nanesl trochu tmelu a poradne zatlacil, aby se vylnilo misto, ktere je napalane. Pak jsem nanesl druhou vrstvu a nechal schnout. Jinak dekuji za radu s dobou schnuti a obrouseni az na drevo. Ja to jen osmirgloval, ale tmelil jsem urcite na karbon. Jeste otazka : A to tmeleni vydrzi dlouho ? Asi pak nemuzes do kotliku vyhrubnikem, ze ?
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Graveir » 01 srp. 2005, 08:01

no zpocatku je to dost hnus...ja byl netrpelivej a kouril jsem ji pote co se to jiz zdalo vyschle..cirka po 5 dnech, ale dopurucuju dyl, pac dymka jako takova jeste byla asi uvnitr vlhka a delalo to hnusnou chut...asi jako kdyz papas bahno :wink: . Neco jako mokrej popel s bahnem, asi tak...jinac ta chut pak pretrvavala nez se dymka opet zakourila...ale ja mel od tmelu celou dymkouvou komoru, takze teho bylo dost, misty i silna vrstva, tudiz se uplne nelze divit chuti. pokud to mas aplikovano jen opravdu misty tak to tak zle asi nebude.
jinac od te doby co zacala chutnat normalne je tmel pekne tvrdej vypalenej, dymka je vlastne vyvlozkovana podobne jak mersanka. Nepropali se mi a chutna vyborne...mam ji na latakie....
no s tou vodou sem myslel jako tu zakladovku...udelat jakousi penetraci z vody a tmelu. To se pise i v navodu od twineryyho, kerej pise ze pored aplikaci nutno drevo ovlhcit.
Ja sem to lehce otrel mokrou vatovou tyckou, mokrou, a pak normalne tmel z tuby a nechal 12 hodin zaschnout a pak tou kasickou dodelal vyhlazeni a spol, dokud to bylo tvrde jako modurit...proste dotvorit..

no vyhrubnikem to jde ale opatrne...ta vrstrva je dost tvrda, vec jina je, ze pokud to mas jen na kousku tak okolni karbon oskrabes a tady z troho budes mit hrb a posleze ti to asi vypadne...jak vokouris okolni drevo...
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 08:04

Graveir - posli mi link na ten Twineryyho navod. Nebo to je ten z dymky tk ? Jinak diky za odpoved, pockam jeste co doplni libo a ostatni a o vikendu se pustim do noveho tmeleni :-) BTW, to s vymazanim a vlastne vyvlozkovanim celeho kotliku je sakra dobrej napad! Dikes.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Graveir » 01 srp. 2005, 08:31

no je to ten z dymky.tk...jinac ale se ti trochu zuzi profil komory...vyvlozkovanim...a porid si tu ventilkovou hadicku nekde v cykloprodejne..at nezacpes kanalek...jako nejlepsi to je na nepropalitelnost jeho usti, to ocenuju, jinak staci vice mene cca milimetrova vrstva...vono uvidis co se ti podari stvorit.
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Simon » 01 srp. 2005, 08:37

Darkstar píše:Graveir - posli mi link na ten Twineryyho navod. Nebo to je ten z dymky tk ? Jinak diky za odpoved, pockam jeste co doplni libo a ostatni a o vikendu se pustim do noveho tmeleni :-) BTW, to s vymazanim a vlastne vyvlozkovanim celeho kotliku je sakra dobrej napad! Dikes.


budu se opakovat, ale ... muzes nafotit jak vypada to napaleni? imho na ten tmel a hadicku na kolo to musi byt dira jak po petactyricitce :)
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 08:44

Graveir píše:no je to ten z dymky.tk...jinac ale se ti trochu zuzi profil komory...vyvlozkovanim...a porid si tu ventilkovou hadicku nekde v cykloprodejne..at nezacpes kanalek...jako nejlepsi to je na nepropalitelnost jeho usti, to ocenuju, jinak staci vice mene cca milimetrova vrstva...vono uvidis co se ti podari stvorit.


S neucpavanim kanalku jsem si poradil, ja to vyresil trojkou vrtakem, ktery tam pasoval.

Simon : Je mi lito, ale nemam digitalni fotak, nemohu poslat fotecku. Znova a znova si ctu navody na Dymce TK, nevim co jsem zanedbal, ale napada me, ze jsem to misto, na ktere jsem nanasel tmel zapomel potrit vodou a nebylo vycisteno od karbonu - proste jsem se tam nemohl dostat.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 08:50

Jen pro doplneni dobra rada pro vsechny - nikdy nekupujte dymku na Slovensku. Ze 4 dymek, byly tri nekvalitni, z toho dve se do 14 dnu napalily a to i pri velmi pomalem koureni. Nechte si dymecku vyrobit od slovenskych pipemakeru, ktere znate z fora ( treba Forgi, nevim, zda to dela i na kseft ), nebo si je vyrobte sami, pokud jste manualne zrucni. Ja od te Big Benky nasel uctenku, ( jinak teda stala 2600 Skk a to neni zrovna malo ) takze jim to v Kosicich pujdu omlatit o hlavu a uz si u nich nikdy zadnou dymku nekoupim.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Šimi » 01 srp. 2005, 08:51

Simon píše:budu se opakovat, ale ... muzes nafotit jak vypada to napaleni? imho na ten tmel a hadicku na kolo to musi byt dira jak po petactyricitce :)


Myšlaná je silikonová hadička na ventilky, průměr asi 3 mm.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6580
Věk: 49
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod Graveir » 01 srp. 2005, 09:05

Simon píše:
Darkstar píše:Graveir - posli mi link na ten Twineryyho navod. Nebo to je ten z dymky tk ? Jinak diky za odpoved, pockam jeste co doplni libo a ostatni a o vikendu se pustim do noveho tmeleni :-) BTW, to s vymazanim a vlastne vyvlozkovanim celeho kotliku je sakra dobrej napad! Dikes.


budu se opakovat, ale ... muzes nafotit jak vypada to napaleni? imho na ten tmel a hadicku na kolo to musi byt dira jak po petactyricitce :)


simone to je cca 3 mm prumer silikonova hadicka do ventilku...ne hadicka od pumpicky :))
Uživatelský avatar
Graveir
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 1103
Věk: 44
Registrován: 21 črc. 2004, 10:52
Bydliště: Včelná

Příspěvekod Simon » 01 srp. 2005, 09:08

Graveir píše:
Simon píše:
Darkstar píše:Graveir - posli mi link na ten Twineryyho navod. Nebo to je ten z dymky tk ? Jinak diky za odpoved, pockam jeste co doplni libo a ostatni a o vikendu se pustim do noveho tmeleni :-) BTW, to s vymazanim a vlastne vyvlozkovanim celeho kotliku je sakra dobrej napad! Dikes.


budu se opakovat, ale ... muzes nafotit jak vypada to napaleni? imho na ten tmel a hadicku na kolo to musi byt dira jak po petactyricitce :)


simone to je cca 3 mm prumer silikonova hadicka do ventilku...ne hadicka od pumpicky :))


smysl te vety byl hlavne v tom tmeleni, imho je to zbytecny ... a pokud uz je tam takova dira co se nezatahne sama, tak uz te fafjce nepomuze nic, ... plati to i pro napaleny usti kanalku
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 09:11

Simon píše:smysl te vety byl hlavne v tom tmeleni, imho je to zbytecny ... a pokud uz je tam takova dira co se nezatahne sama, tak uz te fafjce nepomuze nic, ... plati to i pro napaleny usti kanalku


No to je prave ono. Ta napalenina je vetsiho rozsahu, je asi 3 x 7 mm do hloubky asi 1 mm, ale zvetsuje se a ne zatahuje. Proto to chci opravit, jinak se dymka propali a uz opravit nepujde.
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod Simon » 01 srp. 2005, 09:13

Darkstar píše:
Simon píše:smysl te vety byl hlavne v tom tmeleni, imho je to zbytecny ... a pokud uz je tam takova dira co se nezatahne sama, tak uz te fafjce nepomuze nic, ... plati to i pro napaleny usti kanalku


No to je prave ono. Ta napalenina je vetsiho rozsahu, je asi 3 x 7 mm do hloubky asi 1 mm, ale zvetsuje se a ne zatahuje. Proto to chci opravit, jinak se dymka propali a uz opravit nepujde.


vybrousit na drevo a opatrne kourit ... 1mm neni nic
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod Darkstar » 01 srp. 2005, 09:15

Simone, ale ja vim, ze se ta dymka propali. Zbyva ji uz jen pouhe 2 mm k okraji hlavicky a pak se propali skrz. Ta dymka ma tloustku hlavicky cca 3 mm
Uživatelský avatar
Darkstar
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1228
Věk: 55
Registrován: 09 kvě. 2005, 07:27
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků