Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod lukask » 13 bře. 2013, 10:21

Měl bych také 2 dotazy, nevím, jestli se tu už o tom mluvilo, ale nenašel jsem.

1. Napadá mě, jestli je velký rozdíl v kouření dýmky bezfiltrové nebo s filtrovým provedením z pohledu močkování.
Jestli, když je tam větší prostor (na filtr), se tam víc nekoncentruje pára a tím močka v porovnání s úžším průchodem u bezfiltru...

2. Když je člověk v oblíbené hospůdce a má v plánu kouřit dýmku. Je lepší si nacpat celou a využít čas s občasnou pauzou nebo si dát raději 2 půlky z jedné dýmky?

Nečekám jasná stanoviska, jen spíš váš pohled na věc.

Díky moc předem.
Naposledy upravil lukask dne 14 bře. 2013, 08:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lukask
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 274
Věk: 44
Registrován: 04 úno. 2013, 09:10
Bydliště: Pardubice

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Scalex » 13 bře. 2013, 11:05

Ad 1 - já mám u bezfiltrovek problém s vlhkostí v náústku. Musím častěji dýmku rozdělávat a náústek profukovat. U filtrovek (bez vloženého filtru) se mi to zdaleka tak často nestává.

Ad 2 - některým tabákům nevadí, když se kouření přeruší třeba na 20 minut, než člověk sní jídlo; některé jsou naopak už po krátké pauze hnusné. Hnusné jsou většinou dánské/německé aromatiky a neutrály. Aromatikům se zkazí chuť a v neutrálech víc vyleze na povrch zapařenost tabáku (leda bys kouřil velmi suše, pak se to neprojeví). Po pauze se dají v pohodě kouřit latakie a mejdláky, aroma případné problémy překryje. Takže já osobně cpu většinou fajfku plnou. Půl fajfky cpu jen v případě, že se mi prostě nechce hodinu a půl kouřit jeden tabák a radši jich chci za večer protočit víc. Ale pak v naprosté většině případů beru na další tabák další fajfku.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod vlkoun » 14 bře. 2013, 08:05

Ad 1 - Ano u filtrovky dochází, v prázdné filtrové komoře, k poněkud větší kondenzaci, ale, jak píše Scalex, kondenzát se hromadí zde a neměl by se dostat dál do náustku. Proto je taky třeba, věnovat větší péči čištění komory. Já používám raději papírový filtr, který, podle mne, chuti neubere a kondenzát vsákne.
Ad 2 - Co se týče tabáků, tak to vyčerpávajícím způsobem popsal Scalex. Co se týče dýmek, dvakrát kouřím z jedné dýmky jen vyjimečně, když je velká chuť a není jiná po ruce. Jedno jestli půl kotle, nebo celý. Po druhé už to není chuťově úplně ono. I když chceš kouřit, třeba z časových důvodů, jen po půl kotlících a chceš si pochutnat, chce to pokaždé jinou dýmku.
Uživatelský avatar
vlkoun
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 464
Věk: 60
Registrován: 03 črc. 2010, 16:35
Bydliště: Brno

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Milhaus » 14 bře. 2013, 10:22

Ad 1-filtrovky se taky blbě čistí(Teda pokud se kouří bez filtru).Cucnout močky se dá u všeho,když je člověk šikovnej :mrgreen: .
Ad 2-Já,když to nechám chcípnout,mám ke konci problém s dokuřováním,musím furt zapalovat.Jak to jednou zdechne,tak už je to prostě mokrý a nic se stím neudělá.
Vždycky lepší kouřit jednou,když není nouze(ta omlouvá skoro všechno).Do hospody a na podobný nekalý zacházení mám Falcona,ten si nechá líbit i pěkný prasárny. :puffy:
Uživatelský avatar
Milhaus
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 205
Věk: 56
Registrován: 04 čer. 2012, 19:07
Bydliště: Hohenelbe

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Cmunda » 14 bře. 2013, 20:52

ad 1 nepozoroval jsem nějaký výraznější rozdíl v močkování u filtrovek a bezfiltrovek, ale když je člověk šikovnej a kouří tak, že mu to močkuje, tak je myslím jedno z jaké je to dýmky,
ad 2 nejlepší řešení je brát si sebou víc dýmek a pak klidně nacpávat jen do poloviny, a nebo si pořídit Falcona a víc hlaviček na výměnu. Pokud máš v plánu nacpávat opakovaně jednu dýmku, může se ti klidně stát, že napoprvé ti to brutálně zamočkuje, na dně zůstatne bažina a pak si nedovedu představit, že bys chtěl takovou dýmku nacpávat za chvíli znovu.
Uživatelský avatar
Cmunda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1244
Věk: 45
Registrován: 18 črc. 2012, 08:57
Bydliště: Znojmo

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Bečetka » 14 bře. 2013, 21:02

ad 1 - Mně se u bezfiltrovek ještě pořád často stává, že na dně je tabák vlhčí. Ne bahno, ale vlhčí, takže mívám ke konci problémy dokouřit, nehledě na to, že močka putuje kanálkem nahoru, v horních partiích se třeba i smísí s trochou slin a pak to občas vleze do pusy. U filtrovek s balsou k ničemu z toho nedochází z důvodů popsaných výše. A protože balsa, podle mejch zkušeností, absolutně nemá vliv na tah ani chuť, preferuju jíi.

Jinak nacpal jsem výjimečně z nutnosti i dvakrát do stejné fajfky, pokud bylo v kotli absolutní sucho a nepozoroval jsem vliv na chuť, furt dobrá.

Scalex píše:MB Mixture mě nikdy neštípal, pokud nebyl hodně vyschlý. Což mě přivádí k další radě pro začátečníky: doporučuju raději kupovat tabák v plechovkách než v tobolkách. Řada začátečníků kupuje tabáky v trafikách, kde není moc rychlý obrat a tobolky tam leží na pultě třeba několik měsíců a protože stačí mikroskopická škvírečka, tak spousta takových tabáků je na troud. Takže lepší je koupit plechovku, tam je riziko suchého tabáku naprosto minimální. A i ten MB Mixture se vyrábí v plechovkové verzi, byť u nás není tak častá.


Ano, je pravda, že ten můj Mixture byl poměrně sušší a z trafiky.
Uživatelský avatar
Bečetka
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 391
Věk: 38
Registrován: 16 úno. 2013, 10:07
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Jack.Grave » 14 bře. 2013, 21:20

1) Filtrovky kouřené bez filtru mívají tendenci trochu víc močkovat než (některé) bezfitrovky, dost to závisí z jakého briaru, jak je dýmka vrtaná (ůzký kouřovod + filtrová komora = průser). Je rovněž vhodné čas od času dýmku při kouření protáhnout čističem (kouříš-li bezfiltru).
2) Rozhodně je lepší mít sebou vícero dýmek.
Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Plzenaak » 14 bře. 2013, 21:52

Když už chci dát filtr, tak radši než balzu dám papírák. Líp se doluje z náustku a chuť ovlivní ještě míň než balza.
Mám jednu dýmku (Barontini), která je nádherná, dobře vrtaná, ale močkuje mrcha ať do ní dám sebelepší tabák (tím myslím tabák, který jinde dýmku vysloveně vysouší :smile: ). Už jsem zkoušel všechno, ale asi ji přesunu mezi dýmky na pokusy.
Uživatelský avatar
Plzenaak
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 376
Věk: 47
Registrován: 22 zář. 2010, 08:03
Bydliště: Plzeň

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod basa333 » 15 bře. 2013, 07:02

kluci, hlavně tady prosím :pray: nerozjíždějte nějaký flejmík o filtrech, to už bych asi bez urážek okolí nevydechl - jedno vlákno s filtrovým advokátem žabákem stačí :lol: .
Uživatelský avatar
basa333
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 13000
Věk: 61
Registrován: 17 říj. 2006, 08:29
Bydliště: Buštěhrad

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Dýmomil » 15 bře. 2013, 22:30

nechci zakládat novej šuplík
celkem se orientuju v puncech Peterson,
ale máte někdo povědomí o puncech Lorenzo?
odkazem na katalog/y taky nepohrdnu :puffy:
Uživatelský avatar
Dýmomil
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 652
Věk: 63
Registrován: 17 led. 2012, 21:41
Bydliště: Praha 9

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Jack.Grave » 15 bře. 2013, 22:33

:arrow: Dýmomil strýček google mi napověděl toto: http://www.925-1000.com/Fitalian_marks_01.html
Jack
Uživatelský avatar
Jack.Grave
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1117
Věk: 42
Registrován: 24 kvě. 2006, 11:57
Bydliště: Praha

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Dýmomil » 16 bře. 2013, 09:24

Jacku, děkuji tobě i tvému strýčkovi :wink:
Uživatelský avatar
Dýmomil
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 652
Věk: 63
Registrován: 17 led. 2012, 21:41
Bydliště: Praha 9

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod BATRACHOS » 18 bře. 2013, 17:11

basa333 píše:kluci, hlavně tady prosím :pray: nerozjíždějte nějaký flejmík o filtrech, to už bych asi bez urážek okolí nevydechl - jedno vlákno s filtrovým advokátem žabákem stačí :lol: .


:lol: :ok:

Zde flejmu netřeba - tady to vcelku setrvale žije.
Ale jako správný moderátor bys to přece stejně přesunul do příslušné šňůry, ne? :smoke5:
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

První plechovka

Příspěvekod cubiac » 27 bře. 2013, 19:11

Chlapiii....priznejte se...ze nejsem jedinej kdo si na prvni plechovce skoro zlamal zapesti?? :mryellow:

Ahoj. Podobný problém či pokud to lze chápat jako dotaz patří spíše do Poradny do Rad pro začátečníka a určitě se to tam už probíralo. Toto forum má sice název "O všem možném", ale sem se to opravdu nehodí. Přesouvám tedy téma do patřičné místnosti a nechám na příslušných moderátorech jeho začlenění do vhodného tématu. Díky. Sobpeta
Uživatelský avatar
cubiac
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Věk: 33
Registrován: 19 úno. 2013, 15:02
Bydliště: Jenišovice okr. Chrudim

Re: První plechovka

Příspěvekod Gimli » 27 bře. 2013, 19:16

Ne to určitě nejsi, stačí mezi víčko a tu prohlubeň v plechovce co je kousek od kraje víčka strčit lopatku z trojkombinace a lehce zapáčit. Trochu to sykne jak se pod víčko dostane vzduch a tím pádem zmizí podlak co ho tak pevně držel :joy: .
Uživatelský avatar
Gimli
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2912
Věk: 46
Registrován: 18 bře. 2011, 23:38
Bydliště: Pečice

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků