Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod jcp » 07 pro. 2010, 08:12

V mraze nebude dochádzať ku kondenzácii vodných pár zo vzduchu protože čím nižší teplota, tím nižší má ten vzduch obsah vlhkosti. Tabák se ale skládá hlavně z uhlíku, vodíku a kyslíku (navíc obsahuje v malém množství dusík, fosfor, síru a další a v nemalém množství přímo vodu jako vlhkost) takže hlavními produkty jeho hoření či doutnání (tedy oxidace) jsou kysličník uhličitý (i uhelnatý) a vodní pára. Jelikož teplota kouře v místě doutnání je vysoká, je vysoký i obsah vodní páry (vlhkosti) v něm. Průchodem vrstvou ještě nedoutnajícího tabáku ve spodku hlavičky, krčkem a náústkem se kouř postupně ochlazuje a v okamžiku kdy se jeho teplota sníží pod rosný bod vodní pára začíná kondenzovat a vylučuje se v kapalné formě. Když hodně taháš (pokud nejde o rozjetí dýmky která přestává hořet), hoří větší množství tabáku čímž vzniká větší množství vodní páry. Obdobně pokud dýmku "přecpeš", zvýšíš odpor který vrstva tabáku klade průchodu vzduchu a musíš víc "tahat", abys do dýmky dostal potřebné množství vzduchu (v extrémním případě to ucpeš tak, že to chcípne). Čím vyšší odpor, tím hůř se množství vzduchu reguluje a obvykle natáhneš víc vzduchu než je potřeba, hoří víc tabáku a zase vzniká větší množství vodní páry. Jelikož u "přecpané" dýmky je ve stejném objemu větší množství tabáku, uvolňuje se na jednotku objemu větší množství tepla čímž navíc teplota spalování (doutnání) stoupá.
Obecně ale určité množství vlhkosti ti ve spodku hlavičky, krčku a náústku zkondenzuje vždycky, přes to nejede vlak. Ta vlhkost u bentek, halfbentek i správně držených billiardů (proto se začátečníkům doporučují halfbentky, necucnou si močky) stéká do spodku hlavičky, kde se nasákne do tabáku. Pokud se ti kapka vlhkosti utvoří na přechodu spalovací komory a krčku, ozve se ono roztomilé "zabublání". Potom můžeš buď lehce fouknout do dýmky "proti srsti", čímž tu kapku vyženeš do tabáku nad ní (pokud ovšem tento už není nacucanej jako bažina) nebo dýmku otočit na chvíli hlavičkou dolů a nechat fungovat gravitaci. Každopádně se vyplatí i u dobře hořící dýmky občas vyjmout náústek, profouknout ho (nějakou vlhkost vždycky vyfoukneš) a hlavičku nechat chvilku krčkem dolů (občas vypadne nějaká kapka) - ale postupem času se bez toho obejdeš. Neumětelové obhajující kouření "s filtrem" jsou stran tohoto ve výhodě, protože filtr zachytí určité (ale právě jen určité, nikoli veškeré) množství vlhkosti, ovšem za cenu ořezání podstatné části chuti kvalitních tabáků ublendovaných v předfiltrové éře .. nemluvím o echt aromatických senech které se bez uhlíkového filtru nedají kouřit vůbec (některé ani s ním).
Omlouvám se, ale srozumitelněji to vysvětlit nedovedu.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod beda » 07 pro. 2010, 10:03

Zní to logicky, srozumitelněji to snad ani popsat nejde. V mrazech se mi stává, že uvařim dno mnohem snáz než jindy, je to podle mne tim, že hlavně náústek je o dost studenější než normálně a tak to v něm kondenzuje o něco víc, močka na dně pak neni ani tak problémem rychlého kouření, jako spíš problémem právě té stékající močky krčkem na dno kotle, přesně jak psal jcp. Dřív mi hodně pomáhala v mrazech balsa, ta ty kapky pobere.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Namornik » 07 pro. 2010, 11:49

Já měl podobnej problém včera. Venku jsem si dal SG CW a vpohodě do dna. Večer jsem si nacpal SG čokoflák a měl jsem pocit že tahám spíš teplou páru než kouř. On ten čokoflák je hodně vlhkej a nenechal jsem ho odvětrat. Jinak ho připravuji tak že ho nastříhám kolmo na fláky a vzniknou takový malý čtverečky. Nijak extra nemočkoval ale prostě jen horká štípavá pára a když jsem brzdil tak chcípal. Ještě se mi to nestalo tak nevím kde byla chyba :?:
Uživatelský avatar
Namornik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1069
Věk: 35
Registrován: 04 říj. 2010, 19:37
Bydliště: Mlékojedy u Neratovic

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod beda » 07 pro. 2010, 13:39

Samovi fláky bejvaj vlhký až moc, kolikrát jsem zápasil s celou krabkou a až poslední dva tři proschlý plátky ze dna pixly byly fajn. Navíc ty kostičky :roll: Taky jsem to párkrát zkusil :palm: Nejsnažší je pomnout na jemno, nechat trochu oschnout a nasypat do kotle.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4944
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Snoopy » 07 pro. 2010, 14:11

To: jcp a ostatní.
Ďakujem za informácie. Nemyslel som na bublanie močky v náustku, na ten zvuk sa pamätám, keď sme ešte ako študenti napechovali fajku zo všetkých síl (tabak vytrasený z marlboriek nám pripadal obzvlášť vhodný) a mysleli sme, že dôležité je rozžeraviť to čo najsilnejšie. :) Myslel som na škvrčanie tabaku v hlavičke (bolo ho počuť aj medzi jednotlivými potiahnutiami). Dofajčil som do dna, popol ani dno hlavičky sa nezdali výrazne vlhké. Pochopil som správne, že aj tento zvuk je indikátor nesprávneho - vlhkého fajčenia?
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod jcp » 07 pro. 2010, 14:18

Naprosto ne. Pokud Ti to zaškvrčí v hlavičce mezi jednotlivými potáhnutími, tak prostě jedna kapka vlhkosti zkondenzovaná v krčku a náústku sjela zpátky do hlavičky a (pokud byl už uhlík dostatečně nízko) rychle se odpařila, čili zcela normální stav :) . Vlhkost (přiměřená) při kouření vzniká vždy, viz výše.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Snoopy » 07 pro. 2010, 14:28

To: jcp
Ďakujem, trochu som sa obával, že som prasa, keď mi to nejako obzvlášť pri fajčení nevadilo. :smoke6:
Uživatelský avatar
Snoopy
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 566
Věk: 62
Registrován: 03 pro. 2010, 14:36
Bydliště: Západné Slovensko, Hlohovec

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Namornik » 07 pro. 2010, 17:04

To beda: taky jsem je vždy trhal a nechal proschnout chtěl jsem to skusit takto. Takže vím kudy cesta nevede. Prostě beginer. díkes
Uživatelský avatar
Namornik
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1069
Věk: 35
Registrován: 04 říj. 2010, 19:37
Bydliště: Mlékojedy u Neratovic

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Flip » 08 pro. 2010, 18:41

Vážené panstvo ačkoliv již nejsem úplný novic měl bych jeden dotaz-neublížím moc dýmalce pokud si jí vezmu(jednu) do hospody a za večer tam vybáním třeba 3-4 kotle(delší posezení).Ještě jsem to nezkusil neboť pořád tahám s sebou 3-4 dýmky.Nicméně v rámci úspory místa a zavazadla bych chtěl toto vyzkoušet.
Většinou v hospodě dávám IF,UF nebo Bruno.ty tabáky jdou kouřit skoro bez kondenzátu.Dík za rady.
Flip
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 118
Věk: 64
Registrován: 23 kvě. 2008, 18:26
Bydliště: Byńov 105 Nové Hrady 37333

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Stano » 08 pro. 2010, 18:50

Na jednej celodennej akcii som mal so sebou 2 fajky. každú som otočil 3x, prežili to, akurát samozrejme potom adekvátne dlho odpočívali.
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 47
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Sobpeta » 08 pro. 2010, 18:58

No, úsporu místa bych neviděl jako dostatečný důvod proč se takhle trápit, alespoň pro mě. Nějak si nedovedu představit(spíš asi nechci), jak bude chutnat třetí, čtvrtá náplň z jednoho kotle během téhož večera. Otočit ji jednou, to snad ještě jo, ale čtyřikrát....? Pokud kouříš suše(asi jo... :wink: ) tak teoreticky to určitě půjde, ale chuťově to bude stát za prd. Pokud bude dýmka zakouřená, nestane se jí asi nic, ale ta faja bude potřebovat tak 10 dní volno minimálně...(s mýma "schopnostma" by to bylo tak na měsíc.... :oops: ).
Uživatelský avatar
Sobpeta
Člen správní rady pipE-clubu
Člen správní rady pipE-clubu
 
Příspěvky: 3641
Věk: 46
Registrován: 08 lis. 2008, 00:02
Bydliště: Zdar nad Sázavou

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod littlebull » 08 pro. 2010, 19:03

Flip - chtělo by to trochu přečíst, na tenhle dotaz se tu odpovídá už nevím po kolikáté. Záleží na spoustě věcí, jak dobře je dýmka zakouřena, jak umíš kouřit suše, v jaké kondici máš tabák, jak dlouho před tím dýmka vysychala, každopádně počítej s tím, že druhé nacpání už nebude taková mňamka, i když to půjde... další nacpání pak nechám na tvůj experiment, vždy je v těchto případech nutné potom počítat s daleko delší pauzou na vysychání (kloním se spíš k tomu měsíci). Takže dýmkař si prostě vezme sebou víc dýmek, nebo se postí.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Stano » 08 pro. 2010, 19:12

:arrow: Sobpeta
Tie moje presne tak dlho odpočívali, mesiac.. Ale už som takúto vec nikdy nezopakoval...
Uživatelský avatar
Stano
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 749
Věk: 47
Registrován: 10 dub. 2008, 19:07
Bydliště: Púchov

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Milos Cerman » 08 pro. 2010, 19:17

Přesně jak píše Littlebull, tohle se tady přetřásá pořád dokola.
Chce to opravdu trošku číst, a pro ty, který papírová kniha páli v pazouře, tak si může stáhnut tady :
http://www.ammax.org/cz/zivot-s-dymkou/
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Rady pro začátečníka - trvale aktualizováno III.

Příspěvekod Scalex » 08 pro. 2010, 20:28

Pro tyhle případy pámbů stvořil dýmku Falcon. Do malého pouzdra si hodíš jedno tělo, k němu si dokoupíš třeba 4 hlavičky a během večera je na tom jednom těle v klidu můžeš protočit. 24 hodin na vyschnutí bude stačit, když - jak píšeš - kouříš suše. Navíc u Falcona stéká kondendát do kovového spodku a vsakuje se do drátku, takže Falconí hlavičky bývají po dokouření podstatně sušší než běžná dýmka. Tělo po dokouření vždycky vyčistíš, dno vytřeš ubrouskem a můžeš hned kouřit další nálož. Podle mě ideální řešení - netaháš sebou obří pouzdro, vše je kompaktní a přitom si člověk báječně pokouří.
Uživatelský avatar
Scalex
Účet zrušen
 
Příspěvky: 3344
Registrován: 11 úno. 2007, 23:07

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků