Lakované dýmky...

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Příspěvekod Stan » 19 říj. 2007, 02:33

Obavam se, ze takhle jednoduche to nebude. Nejvetsim tajemstvim kazdeho houslare, bylo odjakziva slozeni laku. Nevim, proc by o u dymek melo byt jinak. Zvlast, kdyz se u dymek pridava dalsi problem a to "extremni" teploty.
No a pak je jasny, proc moje prvni fajfky (BPKcka), jsou uz davno bez laku a jeden lakovanej "kloucek" je hladkej jako sklo a bez jedinyho puchyrku se leskne jako.......( dosadte si ), uz nekolik let.
Dopoucuju nahlednout do nejakych materialu tykajicich se restaurovani dreva, stareho nabytku, hudebnich nastroju s drevenyh plastik. Uvidite jak slozite muze byt " namichat lak". :D
Stan
Účet zrušen
 
Příspěvky: 219
Registrován: 01 dub. 2007, 12:59

Příspěvekod pitrson » 21 říj. 2007, 22:41

Stan píše:... Uvidite jak slozite muze byt " namichat lak". :D

Tak o tom nepochybuju. Jen si myslim, ze existuji laky, ktery dou dolu lihem, ale jiste to nevim...
Uživatelský avatar
pitrson
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5301
Registrován: 22 srp. 2007, 11:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod Šimi » 21 říj. 2007, 23:13

pitrson píše:
Stan píše:... Uvidite jak slozite muze byt " namichat lak". :D

Tak o tom nepochybuju. Jen si myslim, ze existuji laky, ktery dou dolu lihem, ale jiste to nevim...


Jak bylo již zmíněno, šelak. Šelak na dýmce nezacpává póry a dýmka může dýchat. Já jsem s tím dřív lakoval opasky a jiné kožené výrobky.
Uživatelský avatar
Šimi
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6579
Věk: 48
Registrován: 14 úno. 2005, 22:36
Bydliště: Dub nad Moravou, kósek od Holomóca

Příspěvekod littlebull » 22 říj. 2007, 07:02

Stan píše:Obavam se, ze takhle jednoduche to nebude. Nejvetsim tajemstvim kazdeho houslare, bylo odjakziva slozeni laku. Nevim, proc by o u dymek melo byt jinak. Zvlast, kdyz se u dymek pridava dalsi problem a to "extremni" teploty.
No a pak je jasny, proc moje prvni fajfky (BPKcka), jsou uz davno bez laku a jeden lakovanej "kloucek" je hladkej jako sklo a bez jedinyho puchyrku se leskne jako.......( dosadte si ), uz nekolik let.
Dopoucuju nahlednout do nejakych materialu tykajicich se restaurovani dreva, stareho nabytku, hudebnich nastroju s drevenyh plastik. Uvidite jak slozite muze byt " namichat lak". :D

S jedním houslařem se kamarádím, takže vím o čem mluvíš, ten drahý vlastnoručně namíchaný lak používá jen na housle v ceně nad 50 000,- Lak je na bázi šelaku se stopovým přidáním dalších ingrediencí a hlavně, nechává se zrát minimálně dvacet let. Nechápu proč by takovou vzácností mazal čtvrtkový housličky do LŠU. U dýmek se lakujou jen ty levný (pokud nejde o nějaké mistrovské dílo s cílenou konečnou úpravou, aby mi někdo nechtyt za slovo), a to z důvodů čistě ekonomických, takže pominu-li liholak na karton, vychází mi to co už jsem psal výše.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Příspěvekod jcp » 22 říj. 2007, 07:43

littlebull píše:S jedním houslařem se kamarádím, takže vím o čem mluvíš, ten drahý vlastnoručně namíchaný lak používá jen na housle v ceně nad 50 000,- Lak je na bázi šelaku se stopovým přidáním dalších ingrediencí a hlavně, nechává se zrát minimálně dvacet let. Nechápu proč by takovou vzácností mazal čtvrtkový housličky do LŠU. U dýmek se lakujou jen ty levný (pokud nejde o nějaké mistrovské dílo s cílenou konečnou úpravou, aby mi někdo nechtyt za slovo), a to z důvodů čistě ekonomických, takže pominu-li liholak na karton, vychází mi to co už jsem psal výše.

mno, dovolil bych si oponovat .. mám lakovanýho Petersona Red Spray Spigot a to už se za vyloženě levnou dýmku považovat nedá .. já ho vydražil za 47 liber, tady je k mání za 140 koláčů .. čili ani nic horentního, prostě klasická zlatá střední cesta :D . Já ho teda vydražil omylem :( (už jsem to psal v jiným threadu), on byl inserovanej jako Silver Spigot (proto taky dávám originál link na ebay) a na fotce ten rozdíl nebyl zřetelnej. Nemůžu proti němu říct ani slovo ač jsem se lakovanejm dýmkám dík levnýmu lakovanýmu šuntu kterej sem chodil v 70.letech z Albanie (pamětník Milda Cerman) vždycky vyhejbal a vědět že ten Peterson je lakovka, vůbec bych do tý dražby nešel :evil:. Když mi dorazil, byl jsem mírně v šoku a uvažoval jestli ho nemám vrátit :? , ale teď si ho nemůžu vynachválit . Lak drží jak helvetská víra a vysychání je naprosto v pohodě .. dá se kouřit denně bez nejmenších problémů (frňákovníkovej test) :!: (btw zrovna ji mám v zobáku :) )
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod mihra » 22 říj. 2007, 08:14

Souhlasím s jcp. Mám lakovanou Vauenku Interstyle 07 a Charatanku Trafalgar 489, koupené v roce 1993. Kouří se z nich bezvadně, žádné močkování, lak se ani nehne. Ani jedna nestála víc než 2000 Kč. Nelze tedy udělat jednoznačný závěr, že všechny lakovky jsou nanic.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Příspěvekod littlebull » 22 říj. 2007, 08:31

jcp píše:
littlebull píše:S jedním houslařem se kamarádím, takže vím o čem mluvíš, ten drahý vlastnoručně namíchaný lak používá jen na housle v ceně nad 50 000,- Lak je na bázi šelaku se stopovým přidáním dalších ingrediencí a hlavně, nechává se zrát minimálně dvacet let. Nechápu proč by takovou vzácností mazal čtvrtkový housličky do LŠU. U dýmek se lakujou jen ty levný (pokud nejde o nějaké mistrovské dílo s cílenou konečnou úpravou, aby mi někdo nechtyt za slovo), a to z důvodů čistě ekonomických, takže pominu-li liholak na karton, vychází mi to co už jsem psal výše.

mno, dovolil bych si oponovat .. mám lakovanýho Petersona Red Spray Spigot a to už se za vyloženě levnou dýmku považovat nedá .. já ho vydražil za 47 liber, tady je k mání za 140 koláčů .. čili ani nic horentního, prostě klasická zlatá střední cesta :D . Já ho teda vydražil omylem :( (už jsem to psal v jiným threadu), on byl inserovanej jako Silver Spigot (proto taky dávám originál link na ebay) a na fotce ten rozdíl nebyl zřetelnej. Nemůžu proti němu říct ani slovo ač jsem se lakovanejm dýmkám dík levnýmu lakovanýmu šuntu kterej sem chodil v 70.letech z Albanie (pamětník Milda Cerman) vždycky vyhejbal a vědět že ten Peterson je lakovka, vůbec bych do tý dražby nešel :evil:. Když mi dorazil, byl jsem mírně v šoku a uvažoval jestli ho nemám vrátit :? , ale teď si ho nemůžu vynachválit . Lak drží jak helvetská víra a vysychání je naprosto v pohodě .. dá se kouřit denně bez nejmenších problémů (frňákovníkovej test) :!: (btw zrovna ji mám v zobáku :) )

O5 se mi potvrdilo, že je lepší držet hubu, když nechci napsat elaborát na tři a půl strany strojopisu. Pro hnidopichy: Ano je možné, že existují některé řady i dražších dýmek s povrchovou úpravou lakem (nějakým, definici co ještě je a není lak tu nehodlám rozebírat), je to asi proto, že někde na světě jsou zákazníci, kteří preferují lak. Měl jsem totiž původně pocit, že tu probíráme lak, který šel v pohodě smýt lihem a to ten Petersoňáckej asi nepůjde (a není důvod proč to zkoušet) u Vauenky z následujícího příspěvku to bude z pochopitelných důvodů platit taktéž, lze se jen dohadovat, že jde o kyselinou ředitelné kvalitní laky se zvýšenou tolerancí k vyšším teplotám. Stejně tak lze koupit nounejmku za 700,- která je parádně navoskovaná carnaubou. Vliv povrchové úpravy na kouření se už probíral někde jinde a NENÍ součástí tohodle vlákénka, takže bych se nerad pouštěl až do takových hloubek.
Uživatelský avatar
littlebull
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 5118
Věk: 57
Registrován: 14 bře. 2006, 18:49
Bydliště: Štichov

Příspěvekod jcp » 22 říj. 2007, 08:52

littlebull píše: lak, který šel v pohodě smýt lihem a to ten Petersoňáckej asi nepůjde (a není důvod proč to zkoušet) u Vauenky z následujícího příspěvku to bude z pochopitelných důvodů platit taktéž, lze se jen dohadovat, že jde o kyselinou ředitelné kvalitní laky se zvýšenou tolerancí k vyšším teplotám

:lol: tak v to se myslím dokonale shodnem :lol:
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod Milos Cerman » 22 říj. 2007, 09:17

jcp píše: ..... levnýmu lakovanýmu šuntu kterej sem chodil v 70.letech z Albanie (pamětník Milda Cerman) .......

Albánky si pamatuju, ale nepamatuju, že by s jejich lakem byl kdy nějakej problém.
Stejně tak mám lakovanou Petersonku kinsale XL22, a taky bez sebemenšího problému.
Zato když jsem ještě prodával, pamatuju hodně reklamací na lakovanejch Italkách Lorenzo.
Sám jsem měl problém akorát s Krškou, ale to je vyjímka. Za posledních 5 - 7 let se však lakovanejm vyhejbám. Ani ne tak pro problémy, ale nějak se mi nezamlouvaj.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod mihra » 22 říj. 2007, 09:44

Nechtěl jsem vynášet do nebe lakované dýmky. Jen jsem chtěl připomenout, že lak nemusí být vždycky problém. Samozřejmě osobně preferuji dýmky bez laku.
Uživatelský avatar
mihra
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 1810
Věk: 91
Registrován: 14 kvě. 2007, 10:59
Bydliště: Roudnice nad Labem

Příspěvekod Stan » 22 říj. 2007, 10:09

........mno, tak tady de chvilema do tuhyho!!! :D
Stan
Účet zrušen
 
Příspěvky: 219
Registrován: 01 dub. 2007, 12:59

Příspěvekod jcp » 22 říj. 2007, 10:40

Milos Cerman píše:Albánky si pamatuju, ale nepamatuju, že by s jejich lakem byl kdy nějakej problém.
Stejně tak mám lakovanou Petersonku kinsale XL22, a taky bez sebemenšího problému.
Zato když jsem ještě prodával, pamatuju hodně reklamací na lakovanejch Italkách Lorenzo.
Sám jsem měl problém akorát s Krškou, ale to je vyjímka. Za posledních 5 - 7 let se však lakovanejm vyhejbám. Ani ne tak pro problémy, ale nějak se mi nezamlouvaj.

tak to já jo .. jinak hezkej dublin (kde je mu konec) a hned po druhým, třetím kouření mu naskákaly puchejřky (ovšem je fakt, že tenkrát jsem byl pěkný prase :)) .Základ asi bude v tom (opakuju se po dvou stránkách :oops:) že šelak je holt přírodní štof a podle původu a várky bod tání leží od 75°C do 120°C .. a to je pro tento účel sakra velkej rozdíl :idea: .. jinak jediná dunhillka na kterou nestůňu - když si odmyslím zvěrstva typu Namiki a Dragoon - je Dunhill Dress :D
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Předchozí

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


cron